Neděle 22. prosince 2024 02:16
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Růst českého průmyslu polevil, snižuje se ale pokles zaměstnanosti

08.01.2021 12:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Průmyslová výroba klesla pod odhady tzhu. Výroba aut se citelně snížila, ale i tak zůstala hlavním tahounem meziročního růstu průmyslu. Předstihové indikátory ukazují na další expanzi výroby, ale ta může mít kapacitní problémy kvůli nepříznivé pandemické situaci. Koruna po zveřejnění dat mírně oslabila, ale podporuje ji příznivý globální sentiment.

Průmyslová výroba v ČR v listopadu klesla oproti předchozímu měsíci o 1,7 %. V meziročním vyjádření se průmysl udržel v plusu 0,4 % (po očištění o rozdílný počet pracovních dnů). Bez očištění o kalendářní vlivy činil meziroční pokles 2,2 %, což bylo citelně pod odhady analytiků s průměrným odhadem -0,7 %. My jsme s ohledem na slibný vývoj předstihových indikátorů a dobrých dat z vnější ekonomiky čekali meziroční růst o 0,7 %. Riziko jsme spatřovali v údajích o nižší produkci automobilů a toto riziko se z části naplnilo.

Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se se v listopadu snížilo na 3,6 % z předchozího překvapivě vysokého tempa 13,9 %. I tak zůstala výroba aut s příspěvkem 0,7 procentního bodu hlavním tahounem sektoru. Průmyslová produkce naopak výrazněji klesla v odvětvích výroba strojů a zařízení o 4,5 %, ve výrobě nápojů o 19,9 % a v opravách a instalacích strojů a zařízení o 8,2 %.

Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 1,1 % po předchozím vzestupu o 5,2 %. Tentokráte byly meziročně v mírném záporu 0,7 % zakázky ze zahraničí, které předchozí měsíc rostly o 8,4 %. Růst o 5,1 % naopak po předchozím poklesu o 1,7 % vykázaly domácí zakázky.

Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se snížil na 3,8 % z předchozích 4,1 %, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na 3,4 % po předchozím růstu o 2,5 %.

Růst zahraniční poptávky by měl tuzemské průmyslníky v nejbližších měsících podporovat, nicméně nepříznivý průběh pandemie může mít výrazný negativní dopad na výrobní kapacity. Za celý rok 2020 by pokles průmyslu měl dosáhnout necelých 8 %. Naše prognóza z října počítala s celoročním poklesem průmyslu kolem 10 %, ale je zjevné, že výrobě se v průběhu druhé vlny pandemie dařilo oproti očekávání lépe, a to především díky zahraniční poptávce. Pro letošní rok naše prognóza počítá s růstem průmyslové výroby o cca 9 %.

Stavebnictví pomáhají inženýrské projekty a stále je ve výrazném útlumu

Meziroční pokles stavební výroby v listopadu se snížil na 8,4 % po předchozím poklesu o 10,5 %. Hlubšímu propadu zabránilo inženýrské stavitelství, jehož produkce meziročně poklesla „jen“ o 1,3 %. To byl nejlepší výsledek od poloviny loňského roku. Pozemní stavitelství pak ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11,6 %. Dobré zprávy přinesla statistika bytové výstavby, kde bylo oproti listopadu 2019 zahájeno o 7,0 % bytů více. Více bylo vydáno i stavebních povolení (3,7 %). Meziroční pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví se prohloubil na 1,9 % po předchozím poklesu o 1,3 %.

V následujících měsících se pandemie pravděpodobně projeví i na struktuře stavební výstavby. Menší zájem bude o výstavbu kanceláří, které se firmy vzhledem k velké části lidí pracující z domova, snaží spíše pronajímat. Naopak zájem o výstavbu rezidenčních nemovitostí bude zřejmě pokračovat. Prostředky z fondů EU by pak měly podporovat inženýrské stavitelství. Realizaci bude limitovat nedostatek pracovní síly, která na trhu chyběla již před krizí. Stavebnictví se tak pravděpodobně dalšímu poklesu letos nevyhne. Držet při zemi ho kromě nedostatku pracovní síly bude brzdit i pomalý rozjezd investiční aktivity v soukromém sektoru. Náš odhad počítá v letošním roce s poklesem sektoru o 5,8 % po loňských námi odhadovaných 7 %.

Koruna po zveřejnění dat z průmyslu mírně oslabila, nicméně příznivý globální sentiment ji tlačí k silnějším hodnotám. Domácí nepříznivá pandemická situace ji naopak výraznějšímu posílení brání.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Růst cen výrobců opět zrychlil
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1,6 %, což překonalo všechny odhady. Naše i tržní očekávání činilo 0,7 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 7,8 % z předchozího tempa 6,1 %.
  • Růst cen výrobců zrychlil
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,9 %. Čekalo se přitom zpomalení zdražování na straně výrobců na 0,4 % po předchozím růstu cen o 0,8 %. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na 5,1 % z předchozího 4,6 %.
  • Růst cen výrobců zůstává utlumený
    Ceny průmyslových výrobců v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,1 %. Meziroční tempo se prudce zvýšilo na 2,1 % z předchozích 0,9 %, ale za tím byl pokles srovnávací základny z prosince 2018. Výsledek byl plně v souladu s naším odhadem a jen desetinu nad očekáváním trhu. Srovnávací základna se v dalších měsících opět zvýší a meziroční růst cen v průmyslu bude opět klesat.
  • Růst cen výrobců zůstává velmi rychlý
    Ceny průmyslových výrobců v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 1,2 %, což opět překonalo všechny odhady. V průměru se čekalo zdražení kolem 0,6 %. Oproti červencovému nárůstu o 1,6 % se sice jedná o zpomalení, ale tempo je to pořád velice vysoké. Meziroční tempo růstu cen v průmyslu se tak zvýšilo na 9,3 % z předchozího tempa 7,8 %.
  • Růst ceny Solana (SOL)
    Údaje o využití Solany a vývoj ekosystému nepodporují nedávné býčí rally, což zvyšuje pravděpodobnost korekce ceny SOL.
  • Růst cen zkrotí vyšší úrokové sazby
    „Rychlé tempo zdražování bude nutit centrální bankéře, aby zvýšili úrokové sazby v ekonomice. Tím skončí éra uvolněné měnové politiky v České republice. V důsledku tohoto vývoje se zvýší úroky na hypotékách a kurz koruny bude posilovat vůči euru i dolaru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Růst české ekonomiky mírně zpomalil
    Růst české ekonomiky během 1. čtvrtletí zpomalil dle odhadů o 0,1 procentního bodu na 2,5 % z 2,6 % ve 4. čtvrtletí loňského roku. Chystá se spotřební daň na bezdýmový tabák i nová výstavba.
  • Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí asi zpomalil
    Na pozadí masivního globálního výprodeje vládních dluhopisů, který zasáhl nejen eurozónu, ale i střední Evropu (speciálně pak Polsko), bude dnes Eurostat prezentovat čísla HDP za třetí kvartál roku a to napříč celou EU.
  • Růst české ekonomiky zaostal za očekávání, navzdory vyšší spotřebě domácností. Zklamala průmyslová výroba
    Výkon české ekonomiky ve druhém letošním čtvrtletí podle předběžného odhadu zaostal za drtivou většinou expertních očekávání. Hospodářství přidalo meziročně 0,4 procenta, mezičtvrtletně pak rostlo o 0,3 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů růst o 0,6, resp. 0,5 procenta.
  • Růst českého HDP ještě zpomalil pod tíhou klesajících investic
    Dnes bude zveřejněn první odhad českého HDP za druhé čtvrtletí letošního roku. Dynamika domácího hospodářství podle našeho odhadu ve druhém čtvrtletí opět zpomalila. Pokles investic z prvního čtvrtletí se zřejmě přelil také do druhého. A přestože spotřeba domácností i zahraniční obchod přispěly podle našeho odhadu kladně, jejich dynamika nebyla dostatečná, aby vytáhla růst HDP na více než 0,3 % q/q. V meziročním srovnání to znamená zpomalení z 3% růstu v prvním na 2 % v druhém čtvrtletí. K údajům o HDP se ještě přidá zveřejnění cen primárních výrobců. Podle našeho odhadu by měly ceny v průmyslu pokračovat ve velmi slabém růstu, když očekáváme +0,1 % m/m. Meziročně však zůstanou ještě v hlubokém poklesu o 3,9 %.
  • Růst čínského HDP v roce 2022 je hluboko pod cílovou hodnotou
    V úterý ráno šanghajský index Composite a hongkongský Hang Seng klesly, protože údaje zveřejněné čínským Národním statistickým úřadem ukázaly, že hrubý domácí produkt (HDP) země v roce 2022 vzrostl o 3 %, což představuje jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí.
  • Růst čínských akcií je dechberoucí, i když zůstává otázkou, zda i trvalejší. Už nyní ovšem z něho těží třeba i akcie evropských firem typu Louis Vuitton
    Nemovitostní krize, slabé spotřebitelské výdaje, deflace, stárnutí populace, zátahy režimu proti byznysmenům, geopolitické napětí, riziko nových cel ze strany USA… Vše rázem zapomenuto. Čínské akcie mají za sebou nejlepší týden od roku 2008 a i do tohoto vstoupily velkolepě.
  • Růst čínských akcií pokračuje, Hang Seng připsal v závěru týdne 1,73 %
    Asijské akcie v závěru týdne rostly, přičemž hráči na trhu hodnotili dopad eskalace napětí na Blízkém východě.
  • Růst čistého zisku, aktiv a úvěrového portfolia: Mezinárodní investiční banka zveřejnila finanční výsledky za rok 2020.
    Dne 4. února 2021 zveřejnila Mezinárodní investiční banka (MIB) auditovanou účetní závěrku dle IFRS-9 za rok 2020.
  • Růst deficitu znatelně zpomaluje
    Zatímco v předchozích měsících se schodek státního rozpočtu zvětšoval dechberoucím tempem, červen již přinesl podstatně optimističtější obrázek, když deficit oproti květnu narostl o „pouhých“ 10,1 mld. Kč a dosáhl 265,1 mld. Kč. Nadále tak sice zůstává suverénně největším, jakého Česko za polovinu roku kdy dosáhlo, nicméně objevuje se pozitivní obrat v trendu. Ve srovnání s loňským červnem již letos do státní kasy přiteklo o 13,1 mld. Kč více příjmů, byť zároveň odteklo o 83 mld. Kč na výdajích a celkový deficit tak ten loňský překonal o téměř 70 mld. Kč.
  • Růst deficitu zpomaluje
    Ani září letošního roku nebude výjimkou a stav státní pokladny lze opět označit za rekordní – za prvních devět měsíců roku vydala o 252,7 mld. Kč více, než do ní přiteklo. Loňský deficit na úrovni 21 mld. Kč tak působí ve srovnání zcela neškodně. Pozitivnější obrázek ovšem nabízí porovnání s letošním srpnem, jelikož od té doby schodek narostl o „pouhých“ 32 mld. Kč. Potvrzuje se tak dojem z předchozích měsíců, totiž že schválený celoroční deficit na úrovni půl bilionu korun zřejmě nebude zapotřebí a měl by vystačit i s rezervou. O to pozoruhodnější je pak návrh ministryně financí, která debatu o deficitu pro rok 2021 otevřela návrhem na 320 mld. Kč, přičemž v něm chybí diskutované zrušení superhrubé mzdy, které by deficit bezpečně vyhnalo až do okolí 400 mld. Kč. Vláda si tak zřejmě našla zalíbení ve stamiliardových schodcích i bez jasného zdůvodnění.
  • Růst deficitu zpomaluje
    Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl deficit úrovně 298,1 mld. Kč. Z historického pohledu se jedná o rekordní číslo, nicméně z pohledu dynamiky v posledních několika málo měsících pozorujeme zlepšující se trend. Zatímco ještě v dubnu a květnu schodek meziměsíčně rostl o více než 60 mld. Kč, v červenci meziměsíční přírůstek činil 14 a v srpnu necelých 19 mld. Kč. Celkové příjmy jsou meziročně vyšší o 1,8 % (v červenci o 2,4 %), a celkové výdaje o meziročních 9,2 % (v červenci o 9,2 %). Celkové saldo hospodaření se v srpnu zhoršilo o 67,8 mld. Kč.
  • Růst dolaru ani dnes nepolevuje, drahé kovy i JPY dál slábnou
    Středeční seance zatím plynule navazuje na tu včerejší, a to hlavně na dolaru a bezpečných přístavech. Především u dolaru v toto týdnu dochází k docela zásadní změně sentimentu, která je ale zatím podepřena jeho celkovou překoupeností a technickou situací na EURUSD. Je přitom velmi zajímavé sledovat, jak se od začátku týdne média snaží hledat důvody, které zrovna za pondělním/úterním/středečním růstem USD stojí v situaci, kdy za celý tento týden zatím nepřišly jediné zásadnější fundamenty, snad jen s výjimkou včerejšího projevu Yellenové, který byl ale paradoxně pro dolar spíše lehce negativní. Dnes tedy podle bloombergu za růstem dolaru údajně stojí například blížící se finalizace daňové reformy v USA, či právě včerejší projev Yellenové, na který USD ale včera večer reagoval oslabením. Faktem však je, že dolar zpevňuje už tři dny ve velmi stabilním trendu bez dramatických výkyvů, což vykazuje všechny známky čistokrevné technické korekce. K té pravděpodobně mimo prolomení konsolidačního pásma pomohla jeho dlouhodobá přeprodanost a skutečnost, že trh před i po zasedání Fedu z minulého týdne zvyšoval sázky na prosincový růst sazeb v USA.
  • Růst dolaru díky rostoucím výnosům dluhopisů v USA
    Ve čtvrtek ráno dolar vzrostl a začátkem asijského obchodování se dostal na třítýdenní maximum vůči jenu. Americká měna se pevně držela a výnosy vládních dluhopisů USA nakonec dosáhly dvoutýdenních maxim.
  • Růst dolaru se konečně zastavil, pomáhá support na EURUSD
    Úterní seance zatím na finančních trzích probíhá v klidném a docela optimistickém duchu. Náladě na trích rozhodně pomohly komentáře amerického prezidenta, který ve svém projevu v Texasu naznačil ochotu dohodnout se s Čínou a oznámil, že se hodlá příští měsíc sejít s čínským prezidentem. Americká delegace, v čele s ministrem financí, přitom již přistála v Pekingu, takže by jednání mezi oběma stranami měla začít brzy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje