Úterý 03. prosince 2024 18:04
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding

Inženýrské stavitelství

img

Auta pomohla průmyslu i zahraničnímu obchodu

06.11.2024 Zářijová průmyslová výroba dopadla o něco lépe, než trh čekal. Výstup sice v meziměsíčním srovnání poklesl, jednalo se však o korekci výrazného srpnového růstu. Výsledek zachraňoval automobilový průmysl, který byl sice meziměsíčně také nižší, stále však poměrně solidní. To bylo patrné i na vývoji zahraničního obchodu, který vykázal více než dvacetimiliardový přebytek. Výrazné zklamání pak přinesla zářijová stavební výroba. Na tu dopadly nadprůměrné srážky, a tak skončila meziměsíčně o více než pět procent nižší.
img

Stavebnictví v září spláchla velká voda

06.11.2024 Zářijová data stavební produkce přinesla velké zklamání. Meziměsíčně totiž vykázala výrazný propad o 5,5 % po srpnovém poklesu o 1,7 %. Tyto dva měsíce tak více než vymazaly červencový vzestup o 6,8 %. Téměř nevídaný propad zaznamenalo v září inženýrské stavitelství, když pokleslo o 10,5 % m/m. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 2,7 %. Mizerný zářijový výsledek znamená, že po dvouměsíčním meziročním růstu během letních prázdninových měsíců za září stavební produkce meziročně poklesla o výrazných 7,1 %.
img

České stavebnictví v září těžce zklamalo, kvůli silným dešťům a povodním

06.11.2024 Zářijový výkon českého stavebnictví těžce zklamal. Meziměsíční propad činí 5,5 procenta. Inženýrské stavitelství se oproti srpnu propadlo o dramatických více než deset procent. Nedařilo se ani stavitelství pozemnímu, které ztratilo bezmála tři procenta.
img

Ceny zemědělských výrobců klesají 16 měsíců v řadě

16.09.2024 „V následujících měsících nelze očekávat výrazný pokles cen u zemědělských výrobců. U živočišné výroby již dochází k růstu cen. Rostlinná výroba pravděpodobně začne také zdražovat. To se bude postupně přenášet do cen v potravinářském průmyslu, což bude brzdit pokles cen potravin v obchodech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Závodní dovolené srazily průmysl i zahraniční obchod

06.09.2024 Celozávodní dovolené v automobilovém průmyslu se negativně podepsaly na červencovém výsledku českého zahraničního obchodu i průmyslové výroby. Bilance zahraničního obchod tak poprvé v letošním roce skončil v deficitu. V záporu v meziměsíčním srovnání skončil i výstup průmyslové produkce. Naopak tuzemské stavebnictví vstoupilo do třetího čtvrtletí pravou nohou. Díky inženýrským stavbám byla stavební produkce v červenci meziročně v plusu. V meziměsíčním srovnání byl výsledek nejlepší za posledních pět měsíců.
img

Díky inženýrským stavbám byla červencová stavební produkce meziročně v plusu

06.09.2024 Reálný objem české stavební produkce byl v letošním červenci ve srovnání s tím loňským vyšší, a to o 2,0 %. Hlavní zásluhu na tom mělo inženýrské stavitelství, jehož produkce byla meziročně vyšší o 7,1 %. Slabší byl naopak výsledek pozemního stavitelství, kde byla výroba oproti loňskému červenci nižší o 0,9 %.
img

15 měsíců v řadě klesají ceny zemědělských výrobců

16.08.2024 „Pokračující pokles cen zemědělských výrobců v kombinaci s nižšími cenami v potravinářském průmyslu umožňuje, aby ceny potravin v obchodech nezdražovaly. Tento vývoj je navíc podpořen zlevňováním pohonných hmot, což snižuje náklady na logistiku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Český průmysl bojuje

06.08.2024 „Meziroční pokles průmyslové produkce pokračoval i v červnu. Potvrzují to dnes zveřejněná data ČSÚ. Průmyslová produkce v červnu meziročně reálně klesla o 3,4 %, meziměsíčně si však mírně polepšila, byla vyšší o 0,7 %. Vliv na meziroční pokles měla především vyšší srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a zařízení, současně pokračoval dlouhodobý pokles ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, ale také ve výrobě strojů a zařízení.
img

Stavebnictví zůstává ve výrazném útlumu a naděje na oživení je zatím malá

06.08.2024 Česká stavební produkce v červnu meziměsíčně klesla o 0,8 % po silném květnovém poklesu o 5,1 %. Stavebnictví se tak stále nacházelo ve výrazném útlumu, když ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byl jeho výkon nižší o výrazných 11 %. V meziročním srovnání je míra poklesu obdobná, když po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní činí 10,2 %. Zatímco v letech 2021 a 2022 stavební produkce rostla, loni už došlo k jejímu poklesu o 2,6 %. Pro letošek odhadujeme další pokles o 1,4 %.
img

Květnová data podtrhují slabší růst tuzemské ekonomiky

08.07.2024 Květnová data ukázala na slabý výkon v průmyslu i stavebnictví a podtrhla tak pouze utlumený růst tuzemské ekonomiky. Průmyslová výroba v květnu meziměsíčně výrazně klesla. Vliv na to měla i nižší výroba aut, kterou trápí nedostatek součástek v tuzemských automobilkách. Po dubnovém nárůstu výrazně klesla i produkce ve stavebnictví. Celkově tak zůstává i stavebnictví v útlumu s ohledem na přísné měnové podmínky. Přebytek zahraničního obchodu v květnu sice přetrval, a to zejména díky pozitivnímu saldu obchodu s motorovými vozidly, oproti dubnu se však snížil.
img

České stavebnictví se propadá, dusí jej hlavně vysoké úrokové sazby

08.07.2024 Stavební výroba v Česku se v květnu výrazně propadla, meziročně o 6,8 procenta. Dubnová naděje na oživení stavebnictví je tedy ta tam. Úroveň stavební produkce je na tom nejhůře za poslední více než tří roky, za celé období od února 2021. Letos se nedaří hlavně pozemnímu stavitelství, které doplácí na nadále poměrně vysoké úrokové sazby v ekonomice, které činí úvěry na stavební činnost a její financování méně dostupnými.
img

Studený máj pro české stavebníky

08.07.2024 Před měsícem jsme se radovali ze silných dat, kterými čeští stavebníci vstoupili do druhého čtvrtletí, květnové statistiky náš však vrátily zpátky na zem. Po dubnovém meziměsíčním růstu o 3,6 % (WDSA) totiž za květen stavební produkce reálně klesla o výrazných 5,1 %. K poklesu přispěly obě složky: inženýrské stavitelství se propadlo o 8,8 %, pozemní se snížilo o 2,9 %. Z meziročního pohledu se tak propad prohloubil z dubnových -0,2 % až na -6,8 % v květnu.
img

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

08.07.2024 „Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Dubnová data potvrzují pozvolné ožívání domácí ekonomiky

06.06.2024 Dubnová data pozitivně překvapila. Zahraničnímu obchodu pomohl především vývoz dokončených automobilů, na růstu průmyslové produkce se pak pozitivně odrazila výroba ostatních dopravních prostředků a oživení ve strojírenství. Celkově lze však oživení v českém průmyslu zatím hodnotit pouze jako pozvolné, když ve více než třiceti procentech odvětvích zpracovatelského průmyslu výroba v dubnu meziměsíčně poklesla. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o tři procenta.
img

Stavebnictví vstoupilo do druhého kvartálu svižným růstem

06.06.2024 Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Celková produkce ve stavebnictví se meziměsíčně po očištění o sezónnost a rozdílný počet pracovních dnů v průběhu dubna zvýšila o 3,0 %, když v březnu o 6,8 % poklesla. Třetí měsíc letošního roku byl ale výjimkou posledních měsíců, od prosince loňského roku jinak stavebnictví z pohledu meziměsíční dynamiky roste. Kumulativní nárůst od loňského prosince do letošního dubna činil 2,3 %. Vysoká volatilita březnových a dubnových čísel může být způsobena obtížemi při sezónním očišťování vlivu Velikonoc. Z pohledu struktury si v dubnu meziměsíčně polepšilo inženýrské stavitelství o 2,4 %, pozemní stavitelství na tom bylo s růstem o 3,2 % ještě lépe.
img

Březnový průmysl i stavebnictví zklamaly

07.05.2024 Březnová data z českého průmyslu i stavebnictví zklamala. Zatímco v předchozím měsíci obě statistiky vykazovaly solidní růsty, v březnu na své úspěchy nenavázaly a v meziměsíčním i meziročním vyjádřením poklesly. Jediným pozitivním překvapením byl výrazný přebytek bilance zahraničního obchodu. Ta za něj však do určité míry vděčila nižším importům, které měl na svědomí výpadek dodávek elektromotorů pro Škodu Auto z německého závodu v Kasselu. Nadcházející měsíce by však podle naší prognózy měly přinést jak vyšší stavební aktivitu, tak i průmyslovou výrobu.
img

Navzdory příznivému březnovému počasí stavební aktivita zamrzla

07.05.2024 Zatímco únorová stavební produkce potěšila, březnová čísla byla velkým zklamáním. Od prosince do února totiž nepřetržitě produkce odvětví meziměsíčně rostla, kumulativně o zhruba sedm procent, jenom za březen byl ovšem zaznamenán pokles o 7,8 % m/m. Úrovňově se tak objem stavební produkce dostal v reálném vyjádření na hodnoty dva roky zpět.
img

Únorová data z reálné ekonomiky potěšila

08.04.2024 Únorová data pozitivně překvapila. Průmyslu i zahraničnímu obchodu pomohla především výroba automobilů a ostatních dopravních prostředků. V rámci zpracovatelského průmyslu byl ovšem nárůst produkce plošný, když zlepšení vykázalo osmdesát procent kategorií. Rostla i hodnota nových zakázek, což je příslibem pro český průmysl do budoucna. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o téměř pět procent. Počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení zůstal nicméně v meziročním srovnání výrazně v záporu.
img

Teplá zima stavební aktivitě prospěla

08.04.2024 Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 % (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %) byl za únor vykázán růst o 3,6 %. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 %.
img

Stavebnictví v únoru podalo nejlepší výkon za půldruhého roku, ovšem i díky teplému počasí a tomu, že nemá moc, kam dál klesat

08.04.2024 Tuzemské stavebnictví letos v únoru rostlo meziročně o 3,6 procenta, tedy vůbec nejvýrazněji za celou dobu od května 2022. Právě v květnu 2022 vykázalo naposledy růst ještě výraznější, a sice 3,8 procenta v meziročním vyjádření. Pak následoval zhruba rok a půl citelného útlumu stavební výroby, kdy v jednotlivých měsících zpravidla docházelo k meziročnímu propadu stavební produkce. Tomu by nyní mohl být konec, byť výsledky z jednoho měsíce nelze přeceňovat. Zejména když letos v únoru panovalo nadprůměrně teplé počasí, které stavební činnosti celkem přálo. A také z důvodu nízké základny meziročního srovnání.
img

Český průmysl lednovými výsledky zklamal

15.03.2024 Leden přinesl smíšené výsledky z reálné ekonomiky. Průmyslová produkce výrazně zklamala, když meziměsíčně poklesla o více než dvě procenta. Silně klesla výroba automobilů, meziměsíčně nižší výrobu ale zaznamenala polovina všech odvětví ze zpracovatelského průmyslu. Stavebnictví si naopak meziměsíčně polepšilo. Výsledek ale zachraňovalo pouze inženýrské stavitelství, když výstup pozemního klesal. Dobrou zprávou byl výrazný růst nově zahájené výstavby bytů.
img

Stavebnictví dále chřadne, obce a kraje přitom „sedí“ na svém loňském přebytku přes 72 miliard korun

15.03.2024 Stavební výroba se letos v lednu poměrně výrazně propadla, o 5,9 procenta. Navázala tak na loňský celoroční propad, jenž nastal po předchozích dvou letech růstu.
img

Stavebnictví má za sebou jeden z nejhorších roků dekády, výhledově kvůli tomu dále zdraží bydlení. Developery svíraly vysoké úrokové sazby, stát zase upřednostnil ozdravování veřejných financí

06.02.2024 České stavebnictví loni po dvou letech růstu pokleslo, a to o 2,9 procenta. Jedná se o nejslabší výkon tuzemské stavební výroby od covidového roku 2020. Zároveň jde o třetí nejhorší výsledek uplynulých deseti let. Kromě loňska a zmíněného roku 2020 se stavebnictví v uplynulé dekádě propadlo už jen roku 2016. Poprvé právě od roku 2016 se loni propadlo současně jak pozemní, tak inženýrské stavitelství.
img

Auta táhla průmyslovou výrobu i zahraniční obchod

07.12.2023 Zmírnění problémů v subdodavatelských řetězcích výrazně pomohlo českému automobilovému průmyslu. To se pak odrazilo i ve výsledcích říjnové průmyslové produkce a zahraničního obchodu, které výrazně překonaly tržní očekávání. Známky mírného oživení přinesly i výsledky českého stavebnictví.
img

Drobné náznaky lepšícího se vývoje stavební produkce

07.12.2023 Tuzemská stavební produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla o 1,2 % po stagnaci v září. Nová data však zároveň přinesla zhoršení předchozích údajů. To se týkalo především srpnové stavební produkce. Ta podle původních dat vzrostla meziměsíčně o výrazná 2 %, po revizi však její růst činil pouze 0,5 %. Zatímco tedy původně data ukazovala na to, že stavebnictví se konečně vymanilo z meziročního poklesu, nyní už to neplatí. Vlivem vyšší základny naopak došlo k urychlení tempa meziročního poklesu ze zářijových -0,4 % na -0,9 % v říjnu (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byla stavební produkce letos v říjnu nižší o 3,6 %.
img

Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou

06.09.2023 „Problémy českého průmyslu a s ním i celé ekonomiky se dále prohlubují. V červenci se průmyslová produkce meziročně propadla o 2,8 %, přičemž již v červnu její růst zpomalil na 0,9 % z květnových 1,4 %. Nicméně i v těchto měsících růst táhla jen výroba automobilů a ostatní odvětví více méně stagnovala. Automobilová výroba však těžila primárně z odložené poptávky z dob čipové krize. Bylo jen otázkou času, jak dlouho ještě udrží nad vodou celý český průmysl, který prochází recesí. Damoklovým mečem visícím nad českým průmyslem je už řadu měsíců klesající hodnota nových zakázek. V červenci 2023 opět meziročně klesla, a to o 3,0 %. Propadly se přitom jak nové zakázky ze zahraničí, tak zakázky tuzemské,“ komentuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
img

Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala

06.09.2023 Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zaostala za našimi i tržními očekáváními. Silně poklesl výstup průmyslové i stavební výroby, zahraniční obchod skončil poprvé od začátku roku v deficitu. Nepříznivě překvapil zpracovatelský průmysl, který po dvou měsících meziměsíčních růstu poklesl o téměř čtyři procenta. Meziměsíční snížení výstupu ale zaznamenala většina průmyslových odvětví. Nepotěšilo ani stavebnictví, které se po květnovém a červnovém růstu výrazně propadlo. Vstup české ekonomiky do druhého pololetí je tak vrávoravý a může signalizovat slabší výkonnost ve třetím čtvrtletí letošního roku.
img

Po dvou nadějných měsících přišel v červenci opět hluboký pokles stavební produkce

06.09.2023 Tuzemská stavební produkce v červenci meziměsíčně klesla o výrazných 3,8 %. V podstatě tak odmazala růst z předchozích dvou měsíců, který dával naději na obrat negativního trendu. Zatímco v červnu byla stavební produkce v meziročním vyjádření vyšší o 0,9 %, v červenci již opět klesla o 2,1 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 stavebnictví zaostávalo o výrazných 5,2 %.
img

Stavebnictví v posledních dvou měsících ožilo, žádná sláva to ovšem není

07.08.2023 Růst tuzemské stavební produkce v červnu výrazně zrychlil. Zatímco v květnu byla meziměsíčně vyšší o 1,1 %, v červnu vzrostla o výrazných 2,5 %. I přes toto oživení v posledních dvou měsících byla stavební produkce oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o 0,8 %. Meziročně byla stavební produkce vyšší o 1 %, avšak i kvůli stále nízké srovnávací základně loňského roku.
img

Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod

07.07.2023 Květnová data z reálné ekonomiky přinesla relativně dobré výsledky. Průmyslová produkce poklesla meziročně méně, než jsme očekávali, po očištění o rozdílný počet pracovních dní rostla. Většina odvětví nicméně vykázala pokles. Výsledek zachraňovala automobilová výroba. Ta pomohla k přebytku i zahraničnímu obchodu, ačkoli největší podíl na jeho výsledku měl výrazně nižší deficit s ropou a zemním plynem. Lepší zprávy přišly i ze stavebního sektoru, kde produkce meziměsíčně rostla, přičemž v meziročním srovnání výrazně zmírnila svůj propad.
img

Stavební výroba v květnu rostla

07.07.2023 Po hlubokém dubnovém meziměsíčním propadu o 3,4 % přinesl květen lepší zprávu: stavební produkce v reálném vyjádření meziměsíčně přidala 1,0 %. Vše po očištění o sezónnost a pracovní dny. Takovýto výsledek přispěl ke zmírnění meziročního poklesu stavební výroby, a to z dubnových -6,4 % na květnových -2,7 %.
img

Auta i nižší ceny komodit pohánějí průmysl i zahraniční obchod

09.05.2023 Výsledky českého průmyslu i zahraničního obchodu za březen potěšily. Oběma indikátorům prospěla vyšší produkce automobilů i nižší ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Růst mezd v průmyslu se i v březnu pohyboval poblíž deseti procent, ve stavebnictví tuto úroveň překračoval. Outsiderem v březnu zůstalo české stavebnictví, které opět meziměsíčně pokleslo. Propad byl nicméně již nižší, než tomu bylo v únoru.
img

Stavebnictví se ani v březnu příliš nedařilo

09.05.2023 Po únorovém zklamání příliš nepotěšila ani březnová data stavební produkce. Opět byl vykázán meziměsíční pokles (o -0,9 %), oproti únorovému propadu (o 3,8 %) byl ale výrazně nižší. Díky silnému vstupu do letošního roku (+5,0 % m/m v lednu) ale stavební produkce za celé první čtvrtletí mezikvartálně vzrostla (o 1,9 %). Meziročně byla produkce ve stavebnictví v březnu o 6,0 % nižší, za celé první čtvrtletí meziroční pokles činil 2,5 %.
img

Lednový průmysl zklamal, stavebnictví naopak potěšilo

10.03.2023 Lednová průmyslová produkce zaostala za našimi i tržními očekáváními. Přestože výroba automobilů rostla v meziročním srovnání dvouciferným tempem, propady v ostatních kategoriích nebyla schopná vykompenzovat. Výrazně poklesla především oblast energetiky, která trpěla v důsledku mimořádně teplého lednového počasí.
img

Prosinec přinesl smíšené výsledky z reálné ekonomiky

06.02.2023 Průmyslová produkce za prosinec skončila horším výsledkem, než jsme my i trh očekávali. Příčinou byla nižší výroba automobilů i pokles produkce v energeticky náročných odvětvích. Automobily společně s výrobou počítačů a elektrických a optických přístrojů byly naopak tím, co prosincovému zahraničnímu obchodu pomohlo k výrazně lepšímu výsledku. Pozitivně překvapilo i české stavitelství.
img

Závěr roku stavebníkům vyšel

06.02.2023 Po listopadovém zklamání prosincová data stavební produkce potěšila. Meziměsíční růst produkce dosáhl 1,2 %, když se významnou měrou na celkovém růstu podílelo inženýrské stavitelství. To si totiž v prosinci polepšilo o výrazných 5,8 %. Naopak pozemní stavitelství proti listopadu o 0,6 % pokleslo.
img

Stavebnictví čeká letos další propad. Staví se méně bytů, což v budoucnu zvýší cenu bydlení

06.02.2023 Tuzemské stavebnictví zvládlo loňský obtížný rok solidně. Jak pozemní, tak inženýrské stavitelství přidalo shodně 1,9 procenta. Letos je však třeba počítat s horším výsledkem. Stavebnictví by se totiž mělo reálně propadnout, byť mírně, o 0,3 procenta. Důvodem je nejistota na straně developerů, plynoucí ze zhoršení kupní síly obyvatelstva v oblasti realit. Toto zhoršení je dáno poklesem životní úrovně domácnosti, který je důsledkem energetické drahoty a rapidní obecné inflace, a výrazným zdražením financování nemovitostí, například v podobě hypoték.
img

Říjnová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala

07.12.2022 Výsledky české průmyslové produkce i zahraničního obchodu za říjen výrazně zklamaly. Průmysl stáhl dolů nečekaně silný propad ve výrobě automobilů, na kterou dle statistického úřadu opět doléhají problémy se subdodávkami. Zahraniční obchod doplatil na vysoké ceny nerostných surovin i hlubší deficit s elektrickými zařízeními. Jediným indikátorem, který svými výsledky za říjen potěšil, byla stavební výroba.
img

Stavebnictví se v říjnu relativně dařilo

07.12.2022 Stavební produkce, jako jedna z mála říjnových statistik, potěšila. Oproti září si po očištění o sezónnost připsala v reálném vyjádření silných 1,8 %. Oproti loňskému říjnu byla vyšší o 1,0 %. Směrem k lepšímu byla navíc revidována zářijová hodnota – původně oznámený meziroční pokles o 3,7 % byl revizí zmírněn na -2,9 %.
img

Stavební produkce v září navázala na předchozí sestupný trend

07.11.2022 Stavební produkce v září dále prohloubila svůj reálný meziroční pokles (-3,7 %). Meziměsíčně opět klesla (-1,7 %) a navázala tak na vytrvalý trend panující od března letošního roku. Výjimkou byl pouze předchozí měsíc (srpen), kdy stavební produkce zaznamenala meziměsíční nárůst (1,4 %). K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou segmentech, tedy jak v pozemním (-1,8 %), tak i v inženýrském stavitelství (-1,4 %). V meziročním srovnání si vedlo hůře kvůli vyšší srovnávací základně pozemní stavitelství (-4,8 %), nicméně i inženýrské stavitelství nadále zůstalo meziročně nižší (-1,1 %). Příznivější meteorologické podmínky by mohly podpořit stavitelství v říjnu, nicméně proti tomu budou působit vyšší náklady a dražší financování.
img

Srpnová data pozitivně překvapila

07.10.2022 Navzdory vysokým cenám vstupních surovin i zhoršujícím se předstihovým indikátorům srpnová data z reálné ekonomiky pozitivně překvapila. Výroba automobilů sice stagnovala, zpracovatelskému průmyslu se nicméně dařilo velmi dobře, když růst vykazovala odvětví, která v minulých měsících ukazovala mizerné výsledky. Sérii meziměsíčních poklesů se podařilo zlomit i sektoru stavebnictví. Deficit zahraničního obchodu byl sice meziročně mírně hlubší, stály za tím ale především vyšší ceny plynu a ropy, přičemž přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší. Tempo růstu vývozů navíc v meziročním srovnání po dlouhé době předčilo tempo dovozů.
img

Stavební produkce v srpnu zlomila sérii meziměsíčních poklesů

07.10.2022 Potom, co stavební produkce od března letošního roku meziměsíčně vytrvale klesala, tak v srpnu zaznamenala slušný reálný nárůst o 1,4 % (SA). Meziměsíční růst zaznamenaly oba segmenty, jak pozemní stavitelství (+1 %), které z velké části táhlo dolů celkovou stavební produkci během uplynulých měsíců, tak i inženýrské stavitelství (+1,6 %). Pozemní stavitelství bylo tak opět meziročně vyšší po výrazném poklesu v červenci, byť jen o 0,1 %. Naproti tomu produkce v inženýrské kategorii pouze zmírnila tempo meziročního poklesu na -1,4 % z -4,0 % v červenci.
img

Červencová data ukázala zhoršující se kondici domácí ekonomiky

06.09.2022 Červencové výsledky průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví potvrdily zhoršující se kondici české ekonomiky. Pozitivně se na výstupu průmyslového sektoru i zahraničním obchodě odrazila vyšší produkce a vývoz automobilů, stejně tak i vyšší výroba elektřiny, plynu a tepla. Zklamaly naopak tradiční tahouni českého průmyslu, jako je kovovýroba. Za deficitem zahraničního obchodu stály vyšší i dražší importy ropy a zemního plynu. Příliš nepotěšilo ani české stavitelství, jehož výstup klesl již pátý měsíc v řadě.
img

Stavební produkce meziměsíčně klesla již pátý měsíc v řadě

06.09.2022 Po revizích indikátoru v předchozích měsících stavební produkce klesla meziměsíčně již pátý měsíc v řadě. Po červnovém poklesu o 0,3 % m/m (SA) stavební produkce zpomalila ještě výrazněji a v červenci klesla o 2,9 % m/m. K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou kategoriích jak v pozemním stavitelství (-2,15 %), tak v inženýrském stavitelství (-3,21 %).
img

Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst

08.08.2022 Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst (+0,4 %) a v červnu poklesla o 0,7 % m/m. Od začátku roku je nicméně o 5,4 % vyšší v porovnání se stejným obdobím minulého roku, především vlivem příznivého vývoje v prvním kvartále. V meziročním srovnání stavební produkce v červnu vzrostla o 0,8 %, a to i přes vysokou srovnávací základnu loňského roku.
img

První náznaky stagflačního vývoje ekonomiky

06.05.2022 Válka na Ukrajině vedla k opětovnému zhoršení situace v dodavatelských řetězcích a strmému nárůstu cen komodit na světových trzích. Průmyslová produkce tak v březnu pravděpodobně zaznamenala další pokles, což se promítne také ve zhoršení deficitu zahraničního obchodu. Zvýšená nejistota a rychlý růst cen se nejspíše podepíšou na březnovém poklesu maloobchodních tržeb. Inflace v důsledku zdražení potravin a energií podle našeho odhadu dále zrychlila, v meziročním vyjádření z 12,7 % v březnu na 13,2 % v dubnu.
img

MMF výrazně srazí odhad růstu

19.04.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) pravděpodobně v tomto týdnu sníží odhad globálního růstu pro letošní rok, a to výrazně. Ruská invaze na Ukrajinu citelně zintenzivní bolehlav spojený s koncem pandemie COVID, kvůli které již MMF snižoval odhad globálního růstu na začátku tohoto roku. To rychlé šíření varianty omikrón vedlo k snížení odhadu růstu o 0,5 procentního bodu na 4,2% v roce 2022.
img

Rozbřesk: MMF výrazně srazí odhad globálního růstu. Česko bude patřit k nejzasaženějším

19.04.2022 Mezinárodní měnový fond (MMF) pravděpodobně v tomto týdnu sníží odhad globálního růstu pro letošní rok, a to výrazně. Ruská invaze na Ukrajinu citelně zintenzivní bolehlav spojený s koncem pandemie COVID, kvůli které již MMF snižoval odhad globálního růstu na začátku tohoto roku. To rychlé šíření varianty omikron vedlo k snížení odhadu růstu o 0,5 procentního bodu na 4,2 % v roce 2022. Ruská invaze na Ukrajinu však bude pro globální ekonomiku o poznání výraznějším šokem.
img

Auta v únoru potopila průmysl i zahraniční obchod

06.04.2022 Na průmyslovou výrobu i zahraniční obchod v únoru dopadly problémy se subdodávkami, které brzdily automobilovou výrobu. Na zahraničním obchodě se navíc podepsaly vysoké ceny komodit. Průmysl pak negativně ovlivnilo teplé počasí a s tím spojená nižší výroba elektřiny, plynu a teplu. Svižným tempem růstu naopak překvapila stavební výroba. Zde se zřejmě odráží vyšší aktivita státu, významnou roli ale sehrála i nízká statistická základna z loňského roku. V každém případě stavební výroba přesáhla svou předpandemickou úroveň.
img

Stavebnictví rychle roste, výhled je však zamlžený

06.04.2022 Tuzemská stavební produkce se v únoru zvýšila meziměsíčně o výrazných 4,8 procenta po lednovém nárůstu o 1,8 procenta a pokračoval tak její svižný růst. Od začátku letošního roku roste rychlým meziměsíčním tempem především inženýrské stavitelství, které pravděpodobně odráží vyšší investiční aktivitu státu. V únoru jeho produkce vzrostla o 8,9 procenta.
img

Leden přinesl příznivé statistiky z reálné ekonomiky

11.03.2022 Vstup do letošního roku se české ekonomice vydařil. Vyplývá to alespoň ze zveřejněné statistiky průmyslu, zahraničního obchodu i stavebnictví. Na výsledcích byla patrná zlepšující se situace se subdodávkami, zároveň ale i rychlý cenový růst. Průmysl se v lednu přehoupl z prosincového meziročního záporu do kladných čísel, zahraniční obchod vykázal solidní přebytek, přičemž stavební výroba rostla dokonce nejrychleji od března loňského roku. Zatímco únorové statistiky mohou ještě přinést dobré výsledky, na ty březnové zřejmě již dopadne ukrajinská krize a lze tak očekávat jejich zhoršení.
img

Stavební produkce drží růstovou dynamiku

11.03.2022 Stavební produkce od počátku loňského školního roku nepřetržitě meziměsíčně roste, a ne jinak tomu bylo v letošním lednu. Vykázaný meziměsíční nárůst o 1,6 % byl nejvyšší dokonce od loňského března. Kvůli pandemii a s tím související nízké statistické základně zaznamenáváme již od loňského května svižná meziroční tempa růstu tuzemské stavební produkce. V letošním ledu byla v reálném vyjádření proti loňskému vyšší o 6,4 %. Výrazně k lepšímu byl pak revidován výsledek za prosinec (z původně oznámených 8,1 % na 9,8 %).
img

Forex: Maloobchodní tržby doplácí na nižší spotřebitelskou důvěru

08.02.2022 Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut po listopadovém poklesu v prosinci podle našeho odhadu meziměsíčně zhruba stagnovaly. Prodeje aut pravděpodobně nadále meziměsíčně rostly, avšak oproti listopadu výrazně pomalejším tempem. Celkové maloobchodní tržby by pak podle nás měly vykázat meziroční růst o 7,3 %, což je nad tržním konsensem ve výši 5,4 %. Dnes zasedá také polská centrální banka, od které očekáváme další zvýšení úrokových sazeb o 75 bb.
img

Forex: Průmyslová produkce v prosinci zklamala

07.02.2022 Německá průmyslová produkce klesla po sezonním očištění meziměsíčně o 0,3 %, zatímco analytici v průměru očekávali její růst o 0,5 %. Směrem k lepšímu byl však revidován údaj za listopad, kdy produkce vzrostla o 0,3 % meziměsíčně, zatímco předchozí údaj hovořil o poklesu o 0,2 %. Za prosincovým poklesem stál zejména slabý výkon stavebnictví, který se meziměsíčně snížil o výrazných 7,3 %. Ten totiž německý statistický úřad započítává do celkové průmyslové produkce.
img

Forex: Auta stáhla ke konci roku výkon průmyslu dolů

07.02.2022 Průmyslová produkce v ČR v prosinci meziměsíčně mírně klesla a byla tak slabší, než ukazovaly všechny odhady. Nejbližší měsíce ale dávají naději na její opětovný růst. Bilance zahraničního obchodu deficitem za prosinec překvapila jen málo. Naopak výkon stavebnictví byl na konci roku velmi dobrý a to zejména v případě inženýrských staveb.
img

Růst stavební produkce byl nejrychlejší za více než půl roku

07.02.2022 Stavební produkce v prosinci vzrostla meziměsíčně po sezonním očištění o 1,8 % a zaznamenala tak nejrychlejší nárůst od loňského května. Na něm se podílelo především inženýrské stavitelství, jehož produkce se zvýšila meziměsíčně o 3,9 %. To souviselo pravděpodobně s vyšší investiční aktivitou státu, která ke konci roku po předchozím relativně utlumeném vývoji zrychlila. Produkce však rostla meziměsíčně i v oblasti pozemního stavitelství, a to 1,1 %. Meziročně celková stavební produkce v prosinci vzrostla po očištění o sezonnost a kalendářní vlivy o 7,9 %, což však souviselo s nízkou srovnávací základnou roku 2020.
img

Stavebnictví po obřím propadu roste jen mírně

07.02.2022 „V loňském roce bylo dokončeno 34 641 bytů, což bylo o 229 více než o rok dříve. Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36 406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Výsledky stavebnictví nevybočily z řady

07.12.2021 Ve srovnání se zářím se produkce ve stavebnictví zvýšila o 0,4 %, přitom kladný výsledek zaznamenalo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. Meziroční růst o 3,7 % však už jde na vrub především pozemní výstavbě (+5,6 %), avšak nelze pominout nízký srovnávací základ z loňského podzimu, kdy se tato část stavebnictví vypořádávala s důsledky pandemie v podobě například chybějících pracovníků ze zahraničí.
img

Auta nadále brzdí průmysl i zahraniční obchod

08.11.2021 Ani v září se výsledek průmyslové produkce nevylepšil. Naopak dopadl ještě o desetinu hůře, než tomu bylo v září. Dolů ho opět táhl automobilový průmysl, potažmo nedostatek výrobních komponent. To se odrazilo i ve výsledku zahraničního obchodu, kde auta byla hlavní příčinou prohloubení schodku. Stavební produkce v září sice mírně vzrostla, jednalo se však vliv o statistické základny z loňského roku.
img

Stavebnictví zůstává i nadále v útlumu

08.11.2021 Stavební produkce vzrostla v září meziměsíčně o 0,4 % po předchozím růstu o 0,2 %. Přestože se její dynamika nepatrně zvýšila, zůstává i nadále výrazně utlumená, a to i s ohledem na stále nízkou srovnávací základnu. Hlavně ta je důvodem proč v meziročním vyjádření stavebnictví v září rostlo o 2,2 %. Zatímco pozemní stavitelství rostlo svižnějším meziměsíčním tempem o 1,5 %, inženýrské stavitelství pokračovalo ve výrazném meziměsíčním poklesu o 2,4 %. Významným hybatelem produkce inženýrského stavitelství jsou přitom vládní investice, jejichž realizace letos vázne.
img

Průmysl propadl kvůli automobilkám

07.10.2021 Průmysl v srpnu výrazně klesl pod všechny odhady zejména kvůli propadu produkce automobilů. Ruku v ruce s tím se zhoršila i bilance zahraničního obchodu. Stavební produkce nepatrně rostla. V souhrnu byla zveřejněná data horší, než se čekalo a ačkoliv z letních měsíců není dobré dělat silné závěry, problémy se subdodávkami průmysl zjevně silně tíží i nadále.
img

Stavebnictví v srpnu meziměsíčně stagnovalo

07.10.2021 Tuzemská stavební produkce se v srpnu nepatrně meziměsíčně zvýšila o 0,1 % po předchozím poklesu o 2,6 %. Meziročně byla vyšší o 1,2 %, což však bylo dáno zejména nízkou srovnávací základnou loňského roku. V porovnání se srpnem 2019 byla stavební produkce stále o zhruba 7 % nižší. V letošním srpnu se zvýšila produkce pouze v pozemním stavitelství, meziměsíčně o 1,3 %, zatímco inženýrské stavitelství pokračovalo v poklesu tempem 2,5 %.
img

Ozvěny trhu: Stavebnictví a lepší časy

09.07.2021 Zatímco bilance zahraničního obchodu se po uzavření hranic vloni na jaře dostala na předpandemické úrovně během jednoho čtvrtletí, u průmyslové výroby to bylo o kvartál později. Naprosto odlišný vývoj ale zaznamenává stavebnictví. To z titulu dlouhodobějších projektů na pandemii nereagovalo bezprostředním dramatickým propadem. Pokles byl pouze postupný, o to ale dlouhodobější.
img

Analýza makroindikátorů: Zakázky rostou, chybí ale komponenty do výroby

07.07.2021 Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně po předchozí expanzi klesla více, než se čekalo. Důvodem jsou omezené dodávky výrobních komponent. Meziroční srovnání je stále silně ovlivněno loňským propadem. Slabší průmyslová výroba se odrazila i ve snížení přebytku v zahraničním obchodě. Stavebnictví v květnu naopak mírně povyrostlo. Z hlediska finančního trhu data z výroby překvapila negativně, nicméně očekávané další utahování měnové politiky by neměla zamezit.
img

Stavební produkce vzrostla v květnu meziměsíčně o 3 %

07.07.2021 Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 %, po předchozím poklesu o 4,2 %. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací základna loňského roku, pozitivní zprávou však je, že výroba v oblasti stavebnictví rostla také meziměsíčně, a to o výrazná 3 %. O přibližně tři procenta meziměsíčně rostlo jak pozemní, tak i inženýrské stavitelství.
img

Analýza makroindikátorů: Průmysl roste, i když chybí výrobní vstupy

07.05.2021 Průmyslová produkce v březnu meziměsíčně expandovala nad odhady navzdory omezeným dodávkám výrobních komponent. Meziroční srovnání je navíc umocněno loňským propadem. Pozitivní vývoj ve výrobě se přelévá i do rychlého růstu vývozu i dovozu ze zahraničí. Stavebnictví v březnu potěšilo díky infrastrukturním investicím.
img

Stavebnictví klesá, i když mírněji, zoufale postrádá pracovníky. Stát přitom stále platí řadu pracovníků, kteří nepracují naplno

07.05.2021 Výkon tuzemského stavebnictví v březnu překonal očekávání analytiků, podobně jako výkon průmyslu. Stavební produkce byla sice meziročně nižší, ale celkem zanedbatelně, o zhruba tři procenta. V případě stavebnictví přitom nelze příliš hovořit o zkreslujícím statistickém efektu ponížené základny meziročního srovnání, jelikož ve stavebnictví se kvůli značné setrvačnosti celého odvětví pandemická krize loni projevila se znatelným zpožděním za dalšími odvětvími, včetně průmyslu. Letos v březnu ovšem stavební produkci nahrálo také zlepšení povětrnostních podmínek, jež se dostavilo, „jak to má být“, s koncem zimy a nástupem jara.
img

Březen odstartoval stavební sezónu

07.05.2021 Březnové statistiky ze stavebního sektoru rozhodně nezklamaly. Oproti loňskému březnu byla stavební produkce pouze o 3,1 % nižší, ještě v únoru byl přitom propad dvouciferný (-11,0 %). A to byl loňský březen jeden z nejsilnějších měsíců loňského roku, když stavebnictví doplatilo na šíření pandemie koronaviru až se zpožděním. Oproti únoru byl v letošním březnu dokonce zaznamenán vzestup o silných 3,1 %, když pomohlo výrazně lepší počasí, které odstartovalo stavební práce.
img

V době pandemie se staví o desetinu méně bytů, bydlení proto výhledově dále zdraží

12.03.2021 Pandemická situace výrazně snížila objem nové bytové výstavby. Počet zahájených bytů klesl v období od loňského února do letošního ledna meziročně o 10,1 procenta.
img

Analýza makroindikátorů: Český průmysl expanduje zejména díky automobilům

08.02.2021 Průmyslová výroba v prosinci opět rostla a největším tahounem byla výroba automobilů. Na počátku roku čekáme mírné oslabení výroby, ale ve zbytku roku by měl růst pokračovat a za celý rok dosáhnout téměř 10 %. Silný průmysl koresponduje s růstem exportu, což s ohledem na nízké dovozy znamená další přebytek zahraničního obchodu.
img

Počet zahájených bytů loni kvůli pandemii spadl nejvíce za osm let. Pandemie proto dále potlačí ceny bydlení nahoru

08.02.2021 Počet zahájených bytů loni klesl na 35 253. To značí meziroční pokles o 8,9 procenta. Jedná se o nejvýraznější propad v počtu zahájených bytů od roku 2012. Stavebnictví se zadrhlo kvůli pandemii. Ta způsobuje nedostatek zahraničních pracovníků a také vede developery a firmy k omezení svých investic ve stavebnictví, kvůli vzniklé vysoké nejistotě ohledně budoucí ekonomické situace.
img

Stavebnictví i nadále ve výrazném útlumu

08.02.2021 Stavební produkce v prosinci klesla meziročně o 12,4 % a její pokles se tak znovu prohloubil z předchozích 8,4 %. Po sezonním očištění se stavební produkce snížila meziměsíčně o 2 %. Ve srovnání se zbytkem ekonomiky tak prosincové rozvolnění protiepidemických opatření stavebnictví nikterak nepomohlo. Výrazný útlum je i nadále patrný v oblasti pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 16,5 %. Pozemnímu stavitelství neprospívá především výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na realizaci. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích. Ty zřejmě nepoptávají ani domácnosti, když návštěvy stavebních firem v jejich obydlích komplikuje pokračující důraz na sociální distancování. Stavební firmy navíc stále trápí nedostatek pracovních sil, když chybí dělníci ze zahraničí. Dílčí oživení v posledním měsíci loňského roku zažilo naopak inženýrské stavitelství, které po předchozím poklesu o 1,3 % meziročně stagnovalo. To s největší pravděpodobností souviselo s vyššími vládními investicemi.
img

Růst českého průmyslu polevil, snižuje se ale pokles zaměstnanosti

08.01.2021 Průmyslová výroba klesla pod odhady tzhu. Výroba aut se citelně snížila, ale i tak zůstala hlavním tahounem meziročního růstu průmyslu. Předstihové indikátory ukazují na další expanzi výroby, ale ta může mít kapacitní problémy kvůli nepříznivé pandemické situaci. Koruna po zveřejnění dat mírně oslabila, ale podporuje ji příznivý globální sentiment.
img

Inženýrské stavitelství přibrzdilo propad sektoru

08.01.2021 Stavební výroba v listopadu klesla o něco méně, než jsme očekávali, a to o 8,4 % meziročně. Hlubšímu propadu zabránilo inženýrské stavitelství, jehož produkce meziročně poklesla v uvozovkách jen o 1,3 %. To byl nejlepší výsledek od poloviny loňského roku. Pozemní stavitelství pak ve srovnání se stejným měsícem loňského roku propadlo o 11,6 %. Dobré zprávy přinesla statistika bytové výstavby, kde bylo oproti listopadu 2019 zahájeno o 7,0 % bytů více. Více bylo vydáno i stavebních povolení (3,7 %). Počet zaměstnanců ve stavebnictví i nadále klesal.
Související klíčová slova: FOREX | Inflace | EUR/USD | Rusko | Nezaměstnanost | Británie | Koruna | HDP | Měnová politika | Německo | Česká měna | Ceny ropy | Spekulace | Česká koruna | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Import | Průmyslová výroba | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Eurodolar | Sazby | Aktiva | Analýza | Bod | Centrální banka | Dezinflace | ECB | Ekonomika | Fed | Indikátory | Investice | Jestřáb | Komodity | MMF | Měna | Měnový pár | Nabídka | Stavební povolení | Obchodní bilance | Pasiva | Riziko | Sentiment | Trend | Volatilita | Výkonnost | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | EUR | USD | Obchodování | Evropská ekonomika | Komerční banka | Fond | EU | Ekonom | Ceny komodit | Optimismus | Výsledky | Ozvěny trhu | ČSOB | Financování | Investovat | Výrobní ceny | Stavební výroba | Lukáš Kovanda | Mezinárodní měnový fond | Praxe | Aktivum | Index | Volatilní | Banka | BH Securities | Cena | CZK | Dolar | Eura | Hrubý domácí produkt | Index PMI | Investiční | Investiční výdaje | Komoditní | Meziroční inflace | Nemovitosti | Prognóza | Ropy | Růst HDP | Signály | Trh | Volatility | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Zisky | Ekonomika Německo | Měď | ROCE | Tržby | Zaměstnanost | Oslabení eura | Ceny nemovitostí | Polská centrální banka | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Automobilový průmysl | Zvyšování úrokových sazeb | Ekonomický a strategický výzkum | Firmy | Nervozita | Utahování měnové politiky | Propad | Zvýšení úrokových sazeb | Nejistota | Stagnace | Tempo růstu | Vysoká volatilita | Výhled | Konsensus | Mzdy | Dobré výsledky | Ekonomická situace | Průzkum | Krize | Měnový pár EUR/USD | Očekávání analytiků | Příjmy | Konsenzus | Růst ekonomiky | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | Investiční činnost | BHS | Tržní očekávání | Podniky | Odhady analytiků | Růst cen komodit | Statistický úřad | Český průmysl | Michal Brožka | Růst cen ropy | Pokles cen | Štěpán Křeček | Růst mezd | Finanční situace | Data z Německa | Předstihové indikátory | Nejlepší výsledky | Bilance zahraničního obchodu | Hypoteční sazba | Trinity Bank | Digitalizace | Automobilky | Deficit | Prohloubení schodku | Obchod s ropou | Trinity | Objem | Ekonom BHS | BHS Štěpán Křeček | Obchod | Trh práce | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Růst průmyslové výroby | Ekonomiky eurozóny | Reálné ekonomiky | Pokles průmyslové produkce | Růst cen | Bilance | Přebytek obchodu | Miliardy | Vyhlídky | Sdružení automobilového průmyslu | Průzkumy | Legislativa | Domácí poptávka | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | Statistika | Dynamika mezd | Průmysl | Jan Vejmělek | Deficit zahraničního obchodu | Impuls | Výrazný pokles | Ceny potravin | Stavební produkce | Tržby z průmyslové činnosti | Saldo zahraničního obchodu | Tuzemský průmysl | Zahraniční obchod České republiky | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Problémy | Růstový impuls | Směřování měnové politiky | Prognózy | Nejistoty | Soukromý sektor | Nálada | Škoda Auto | Míra | Nižší ceny ropy | Ceny stavebních prací | Ceny zemědělských výrobců | Investiční aktivity | Ústup rizik | Měnové politiky | Naše prognóza | Kupní síla | Zpracování kovů | Bydlení | NERV | Miliardy korun | Nálada v průmyslu | Průmyslové podniky | Investiční aktivita | Hospodaření | Výroba aut | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Sezónnost | Příjmy domácností | Vyšší inflace | Růst cen potravin | Ukazatele | Smíšené výsledky | Přebytek bilance | Dobré zprávy | Ceny energií | Pozitivní zprávy | Trhy | Negativní dopad | Pokles | Situace | Globální sentiment | Zdražovat | Meziroční růst | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Vstupy | Zlepšení | Výdaje | Útlum aktivity | Prodeje aut | Zrychlení růstu | Ceny na realitním trhu | Data ČSÚ | Konjunkturální průzkum | Masakr na trzích | Průměrná mzda | Sestupný trend | Vývoj | Nová data | Martin Gürtler | Průměrná hrubá měsíční mzda | Mzda | Výsledek zahraničního obchodu | Restrikce | Prudký pokles | Další vývoj | Silný propad | Pokles HDP | Moore Czech Republic | Míra nejistoty | Cenový vývoj | Špatné výsledky | Silný pokles | Měnové podmínky | Rozkolísaný | Další pokles | Situace v Číně | Škoda | Domácnosti | Další růst | Růst | Koronavirové krize | Potenciál | Výroba automobilů | Německý statistický úřad | Ekonomiky | Jana Steckerová | Války | Schodek | Březnová data | Poskytování hypoték | Sláva | Práce | Údaje | Průmyslová produkce v únoru | Oživení v Číně | Německá průmyslová produkce | Nemovitosti v ČR | Ceny nemovitostí v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Dodavatelské řetězce | Úspory | Statistiky | Surové ropy | Posílení | Omezení pohybu | Nové zakázky | Data z trhu práce | Spotřebitelský sentiment | Pracovní síly | Energetické úspory | Zaměstnanci | Dovoz | Vývoz | Stavebnictví v březnu | Kontrakce | Pokles dovozů | Zveřejněné údaje | Oživení české ekonomiky | Analýza makroindikátorů | Auta | Sektor služeb | Odražení ode dna | PMI v eurozóně | JDE | Unie | ČR | Měsíční mzda | Antivirus | Prodeje automobilů | Největší evropská ekonomika | Covid | Český stát | Situace na trhu práce | Stavební výroba v květnu | Stavebnictví v květnu | Exporty | Výrazný propad | Úspěchy | Ceny | Kolaps | Nižší poptávka | Pár EUR/USD | Nikl | Obnovení růstu | Známky oživení | Produkce v průmyslu | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Oživení poptávky | Indikátory sentimentu | Pandemická situace | Nový stavební zákon | Stavební zákon | Růst důvěry | Průměrné mzdy | Sazba hypoték | Průměrná sazba hypoték | Výkon ekonomiky | Budoucí vývoj | Pokles průmyslové výroby | Průmyslová výroba v ČR | Průmyslová produkce v srpnu | Stavební produkce v srpnu | Měnový fond | Ceny bytů | Průzkum PMI | Reálný HDP | Přebytek zahraničního obchodu | Růst průměrné mzdy | Přebytek obchodní bilance | Produkce ve stavebnictví | Růst průmyslové produkce | Voda | Rozšiřování úrokového diferenciálu | Počasí | Utažení měnové politiky | Dobrý výsledek | Silné oživení | Růst průmyslu | Růst českého průmyslu | Měsíční data | Situace na trhu | Nárůst ceny | Rozvolnění | Počet zahájených bytů | Bilance obchodu | Negativní vývoj | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Výrazný růst | Pandemická krize | Nárůst sazeb | Poptávka po nemovitostech | Vývoj hodnoty | Data z reálné ekonomiky | Komoditní bilance | Rostoucí ceny | Objednávky | Statistiky ze stavebního sektoru | Ekonomická situace v eurozóně | Situace v eurozóně | Výrazná inflace | Pandemie COVID | Tuzemská měna | Oslabení | Růst cen nemovitostí | Nové prognózy | Pozitivní vliv | Hlubší deficit | Hliník | Růst cen stavebních materiálů | Nedostatek stavebních materiálů | Egypt | Problémy se subdodávkami | Odvětví | SWDA | Byty | Medián | Výkon německé ekonomiky | Dna | Katastrofy | Rychlý růst | Uhlí | Ceny plynu | Pracovní den | Sentiment indikátory | Dokončování staveb | Automotive | Navyšování cen | Rychlý růst cen | Vysoké ceny | Obilí | Prohloubení deficitu | Lockdowny | TIM | Nové mutace | Omikron | | Nepříznivé počasí | Developeři | Výkon průmyslu | Problémy s nedostatkem čipů | Šíření varianty omikron | Ocel | Válka na Ukrajině | Invaze na Ukrajinu | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ukrajinská krize | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Řetězce | Dopady války na Ukrajině | Pokles produkce | Volatilní vývoj | Velmi volatilní | Kevin Tran Nguyen | Výrobci automobilů | Současná situace | Německé ekonomiky | Rostlinná výroba | Vysoké inflace | Obnovení dodávek | Chemický průmysl | Dopady vysokých úrokových sazeb | Cenový růst | Ceny ropy a zemního plynu | Teplé počasí | Vyšší náklady | Pokles cen energií | Pokračující pokles | Klesající inflace | Vysoké úrokové sazby | Srovnávací základna | Nabídka nemovitostí | Hutnictví | Petr Kymlička | Vice | Časové řady | Nižší ceny | Nejhorší výsledek | Struktura | Tuzemské automobilky | Snížení cen | ProCent | Náklady financování | Výkon | Potravinářský průmysl | Míra poklesu | Přírodní katastrofy | Vlády | Fungování | Sezónní vlivy | Rok 2020 | Kovy | Výrazný přebytek | Úřady | Zařízení
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Investujte na Forexu
Investujte zodpovědně
Invia
Invia Jaroslaw Czernek
Invisalign
INVISIO
InVivo
Invxsler Trading
Invxsler Trading LTD
Inweasta

Následující klíčová slova

IOBE
IOER
IOGP
IOGP.UK
IONWAY
IOO
IOO (Imbalance Of Orders)
iOS
IOSCO
IoT
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy
Potvrďte prosím... Zavřít