Sobota 21. prosince 2024 16:36
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Investingfox Partner

Stavebnictví zůstává ve výrazném útlumu a naděje na oživení je zatím malá

06.08.2024 11:24  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká stavební produkce v červnu meziměsíčně klesla o 0,8 % po silném květnovém poklesu o 5,1 %. Stavebnictví se tak stále nacházelo ve výrazném útlumu, když ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byl jeho výkon nižší o výrazných 11 %. V meziročním srovnání je míra poklesu obdobná, když po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní činí 10,2 %. Zatímco v letech 2021 a 2022 stavební produkce rostla, loni už došlo k jejímu poklesu o 2,6 %. Pro letošek odhadujeme další pokles o 1,4 %.

Červnový pokles produkce zmírňovalo inženýrské stavitelství. Jeho výkon se meziměsíčně zvýšil o 0,5 %, avšak po hlubokém květnovém poklesu o 8,8 %. Pozemní stavitelství v červnu pokračovalo v meziměsíčním poklesu, když se jeho produkce snížila o 1,5 % po květnových -2,9 %. Za předpandemickou úrovní produkce ale oba sektory zaostávaly o shodných 11 %, tedy jako celé odvětví stavebnictví.

Vývoj vydaných stavebních povolení nedává moc nadějí na oživení produkce v nejbližších měsících. Meziměsíčně byl počet vydaných stavebních povolení v červnu nižší o 2 % a umazal tak nárůst z května. V meziročním vyjádření pak pokles dosáhl 1,9 %. Za prvních šest měsíců letošního roku bylo vydáno zhruba 37 tis. stavebních povolení, tedy asi o 2 tis. méně než za stejné období loni. V letech 2021 a 2022 však bylo za první pololetí povoleno přibližně 44 tis. staveb, tedy oproti letošku o zhruba pětinu více. Hranici 40 tis. vydaných povolení za prvních šest měsíců roku překročil dokonce i pandemický rok 2020, který byl poznamenám plošnými uzávěrami ekonomiky, které zahrnovaly i stavební úřady.

Přetrvávající nízká nabídka nemovitostí podpoří růst jejich cen. Poptávka po nemovitostech se s postupně klesajícími úrokovými sazbami hypotečních úvěrů a vysokými úsporami domácností stále více zvedá. K tomu může přispívat i očekávání dalšího růstu cen nemovitostí. Situace na straně nabídky totiž zůstala ve srovnání s posledním obdobím jejich rychlého růstu v podstatě beze změny. Naopak vlivem útlumu výstavby v době nízké poptávky po nemovitostech mohlo dojít k ještě většímu rozevření nůžek mezi nabídkou a poptávkou po bydlení. Letos očekáváme zvýšení cen nemovitostí o zhruba 4 % a pro příští rok zrychlení růstu na přibližně 7 %. Brzdit by růst cen nemovitostí měla zhoršená finanční situace domácností, když současná úroveň reálných mezd po předchozím strmém poklesu odpovídá zhruba jen polovině roku 2018.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stavebnictví v květnu zlomilo sérii meziměsíčních poklesů
    Vývoj ve stavebnictví zlomil sérii dvou meziměsíčních poklesů. Stavební produkce po 1,9% poklesu z dubna zaznamenala v květnu meziměsíční růst o 0,4 %. Mírný nárůst tak částečně navázal na poměrně svižnou dynamiku ze začátku letošního roku. Reálný meziroční růst o 3,3 % jde stále částečně na vrub nízké srovnávací základny z předchozího roku. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 2,8 %, zatímco pozemní stavitelství evidovalo o trochu vyšší růst o 3,3 %. V květnu nadále došlo k výraznému nárůstu vydaných stavebních povolení (meziměsíčně o 11,9 %), přičemž jejich orientační hodnota v porovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o více než 33 %. Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 24,1 %, což představuje nejvyšší nárůst od roku 2006.
  • Stavebnictví v listopadu zklamalo. Škodí mu vysoké úrokové sazby i neochota vlády stavět „hladové zdi“
    Stavebnictví v listopadu zklamalo. Meziročně se propadlo o 6,5 procenta, což značí jeho největší pokles od letošního dubna. Stavebnictví dusí vysoké úrokové sazby a investiční nejistota, kteréžto oba faktory jsou důsledkem zejména mimořádně vysoké inflace uplynulých více než dvou let. Inflace současně podvazuje poptávku po vlastnickém bydlení v důsledku vysokých úrokových sazeb hypoték. K trvalejším nepříznivým trendům se loni v listopadu přidalo nevlídné, deštivé počasí, které rovněž brzdilo stavební práce.
  • Stavebnictví v posledních dvou měsících ožilo, žádná sláva to ovšem není
    Růst tuzemské stavební produkce v červnu výrazně zrychlil. Zatímco v květnu byla meziměsíčně vyšší o 1,1 %, v červnu vzrostla o výrazných 2,5 %. I přes toto oživení v posledních dvou měsících byla stavební produkce oproti předpandemickému únoru 2020 nižší o 0,8 %. Meziročně byla stavební produkce vyšší o 1 %, avšak i kvůli stále nízké srovnávací základně loňského roku.
  • Stavebnictví v srpnu meziměsíčně stagnovalo
    Tuzemská stavební produkce se v srpnu nepatrně meziměsíčně zvýšila o 0,1 % po předchozím poklesu o 2,6 %. Meziročně byla vyšší o 1,2 %, což však bylo dáno zejména nízkou srovnávací základnou loňského roku. V porovnání se srpnem 2019 byla stavební produkce stále o zhruba 7 % nižší. V letošním srpnu se zvýšila produkce pouze v pozemním stavitelství, meziměsíčně o 1,3 %, zatímco inženýrské stavitelství pokračovalo v poklesu tempem 2,5 %.
  • Stavebnictví vstoupilo do druhého kvartálu svižným růstem
    Zatímco březnová stavební výroba výrazně zklamala, dubnová již vypadala mnohem lépe. Celková produkce ve stavebnictví se meziměsíčně po očištění o sezónnost a rozdílný počet pracovních dnů v průběhu dubna zvýšila o 3,0 %, když v březnu o 6,8 % poklesla. Třetí měsíc letošního roku byl ale výjimkou posledních měsíců, od prosince loňského roku jinak stavebnictví z pohledu meziměsíční dynamiky roste. Kumulativní nárůst od loňského prosince do letošního dubna činil 2,3 %. Vysoká volatilita březnových a dubnových čísel může být způsobena obtížemi při sezónním očišťování vlivu Velikonoc. Z pohledu struktury si v dubnu meziměsíčně polepšilo inženýrské stavitelství o 2,4 %, pozemní stavitelství na tom bylo s růstem o 3,2 % ještě lépe.
  • Stavebnictví vstoupilo do letošního roku pravou nohou
    Stavební výroba v lednu meziročně vzrostla o solidních 6,0 %. K růstu jí ve srovnání si loňským rokem pomohlo teplejší počasí i nízká srovnávací základna. Výrazný růst o 18,9 % vykázalo inženýrské stavitelství, které k celkovému výsledku přispělo 3,2 procentními body. Výsledkům inženýrského stavitelství však pomohla i srovnávací základna, když ve stejném období loňského roku jeho výstup o 14 % propadl. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 3,3 %.
  • Stavebnictví v únoru podalo nejlepší výkon za půldruhého roku, ovšem i díky teplému počasí a tomu, že nemá moc, kam dál klesat
    Tuzemské stavebnictví letos v únoru rostlo meziročně o 3,6 procenta, tedy vůbec nejvýrazněji za celou dobu od května 2022. Právě v květnu 2022 vykázalo naposledy růst ještě výraznější, a sice 3,8 procenta v meziročním vyjádření. Pak následoval zhruba rok a půl citelného útlumu stavební výroby, kdy v jednotlivých měsících zpravidla docházelo k meziročnímu propadu stavební produkce. Tomu by nyní mohl být konec, byť výsledky z jednoho měsíce nelze přeceňovat. Zejména když letos v únoru panovalo nadprůměrně teplé počasí, které stavební činnosti celkem přálo. A také z důvodu nízké základny meziročního srovnání.
  • Stavebnictví v září spláchla velká voda
    Zářijová data stavební produkce přinesla velké zklamání. Meziměsíčně totiž vykázala výrazný propad o 5,5 % po srpnovém poklesu o 1,7 %. Tyto dva měsíce tak více než vymazaly červencový vzestup o 6,8 %. Téměř nevídaný propad zaznamenalo v září inženýrské stavitelství, když pokleslo o 10,5 % m/m. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 2,7 %. Mizerný zářijový výsledek znamená, že po dvouměsíčním meziročním růstu během letních prázdninových měsíců za září stavební produkce meziročně poklesla o výrazných 7,1 %.
  • Stavebnictví v závěru roku pozitivně překvapilo
    Stavební výroba v prosinci meziročně vzrostla o 6,3 %, což je téměř trojnásobné tempo, než byl průměr loňského roku. Po propadu produkce v podzimních měsících tak stavebnictví stále ukazuje solidní kondici. K tomu přispěly vyšší teploty oproti předchozímu roku, které dovolily větší množství stavebních prací, a vyšší počet pracovních dní.
  • Stavebnictví zůstává i nadále v útlumu
    Stavební produkce vzrostla v září meziměsíčně o 0,4 % po předchozím růstu o 0,2 %. Přestože se její dynamika nepatrně zvýšila, zůstává i nadále výrazně utlumená, a to i s ohledem na stále nízkou srovnávací základnu. Hlavně ta je důvodem proč v meziročním vyjádření stavebnictví v září rostlo o 2,2 %. Zatímco pozemní stavitelství rostlo svižnějším meziměsíčním tempem o 1,5 %, inženýrské stavitelství pokračovalo ve výrazném meziměsíčním poklesu o 2,4 %. Významným hybatelem produkce inženýrského stavitelství jsou přitom vládní investice, jejichž realizace letos vázne.
  • Stavební práce zdražují. Ceny v zemědělství a průmyslu klesají
    „Narůstající ceny stavebních prací a pozemků budou účinně bránit poklesu cen na realitním trhu. Navíc nízké úrokové sazby na hypotékách napumpují na realitní trh nové peníze, které budou tlačit na růst cen nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stavební práce zdražují. Ovoce a zelenina stojí majlant
    „Ceny stavebních prací společně s vývojem na hypotečním trhu nám napovídají, že k žádnému zemětřesení na realitním trhu nedojde. Ceny nemovitostí pravděpodobně dál porostou, je však možné, že pomalejším tempem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stavební produkce brzdí svůj propad. Na realitním trhu stále panuje nedostatek nemovitostí
    „Ceny nemovitostí narůstají výrazně rychleji než ceny nájmů. Na trhu tak klesá motivace k pronajímání a mnozí investoři se začínají zaměřovat jen na nákupy a následné prodeje nemovitostí se ziskem. Tento trend byl navíc podpořen zrušením daně z nabytí nemovitých věcí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stavební produkce drží růstovou dynamiku
    Stavební produkce od počátku loňského školního roku nepřetržitě meziměsíčně roste, a ne jinak tomu bylo v letošním lednu. Vykázaný meziměsíční nárůst o 1,6 % byl nejvyšší dokonce od loňského března. Kvůli pandemii a s tím související nízké statistické základně zaznamenáváme již od loňského května svižná meziroční tempa růstu tuzemské stavební produkce. V letošním ledu byla v reálném vyjádření proti loňskému vyšší o 6,4 %. Výrazně k lepšímu byl pak revidován výsledek za prosinec (z původně oznámených 8,1 % na 9,8 %).
  • Stavební produkce meziměsíčně klesla již pátý měsíc v řadě
    Po revizích indikátoru v předchozích měsících stavební produkce klesla meziměsíčně již pátý měsíc v řadě. Po červnovém poklesu o 0,3 % m/m (SA) stavební produkce zpomalila ještě výrazněji a v červenci klesla o 2,9 % m/m. K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou kategoriích jak v pozemním stavitelství (-2,15 %), tak v inženýrském stavitelství (-3,21 %).
  • Stavební produkce narůstá i při skokovém zdražování
    „Růst cen nemovitostí letos nemusí porazit inflaci. V dlouhodobém horizontu však ceny na realitním trhu porostou rychleji než inflace a do 12 let by mělo dojít k jejich zdvojnásobení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst
    Stavební produkce nenavázala na květnový meziměsíční růst (+0,4 %) a v červnu poklesla o 0,7 % m/m. Od začátku roku je nicméně o 5,4 % vyšší v porovnání se stejným obdobím minulého roku, především vlivem příznivého vývoje v prvním kvartále. V meziročním srovnání stavební produkce v červnu vzrostla o 0,8 %, a to i přes vysokou srovnávací základnu loňského roku.
  • Stavební produkce opět meziměsíčně klesla
    Ve stavebnictví v dubnu pokračoval negativní vývoj. Tamní produkce v souhrnu klesla meziměsíčně o 1,9 % po předchozím poklesu o 2,4 %. Zatímco na přelomu loňského a letošního roku stavebnictví zaznamenalo poměrně silné oživení, nyní už se nachází opět v poklesu. K prohloubení meziměsíčního poklesu došlo v inženýrském stavitelství, a to z -2,4 % v březnu na dubnových -7,7 %.
  • Stavební produkce se prudce propadla
    „Snižování úrokových sazeb pomůže českému stavebnictví. To však bude i nadále brzděno dlouhými povolovacími procesy a nesmyslnými regulacemi, které výrazně prodražují vlastnické bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stavební produkce v loňském roce klesla, v prosinci 2020 však počet dokončených bytů meziročně vzrostl
    Stavební produkce v roce 2020 reálně meziročně klesla o 7,7 %. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni zahájeno o 8,9 % bytů méně a počet dokončených bytů klesl o 5,4 %. V prosinci počet dokončených bytů naopak meziročně vzrostl o 5,4 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy