Úterý 21. ledna 2025 01:43
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Únorová data z reálné ekonomiky potěšila

08.04.2024 11:11  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Únorová data pozitivně překvapila. Průmyslu i zahraničnímu obchodu pomohla především výroba automobilů a ostatních dopravních prostředků. V rámci zpracovatelského průmyslu byl ovšem nárůst produkce plošný, když zlepšení vykázalo osmdesát procent kategorií. Rostla i hodnota nových zakázek, což je příslibem pro český průmysl do budoucna. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o téměř pět procent. Počet nově zahájených staveb i vydaných stavebních povolení zůstal nicméně v meziročním srovnání výrazně v záporu.

Průmyslová výroba v únoru korigovala výrazný lednový propad (-2,8 % m/m), když meziměsíčně vzrostla o 1,9 %. Tuzemský průmysl tak pokračuje ve svém kolísavém výkonu z měsíce na měsíc. Celkově však od loňského třetího čtvrtletí vykazuje mírný růst, který však není zcela přímočarý a zároveň odráží poměrně volatilní vývoj výroby aut. Po očištění o rozdílný počet pracovních dní byla průmyslová produkce v únoru meziročně vyšší o 0,7 %. Bez tohoto očištění byla vyšší o 1,5 % y/y, což bylo mírně pod konsensem trhu ve výši 1,9 % a výrazně pod naším odhadem (3,3 %).

Předvídatelnost výkonu průmyslové produkce ovšem v posledních měsících komplikují četné revize dat a také efekty rozdílného počtu pracovních dní. Meziměsíční nárůst průmyslové produkce v únoru o 1,9 % byl pouze mírně nad naším odhadem, který předpovídal nárůst o 1,5 %.

Výroba ve zpracovatelském průmyslu v únoru vzrostla o výrazných 2,6 % m/m, poté co v lednu klesla o 3,3 %. K únorovém nárůstu produkce přispěla výroba dopravních prostředků. Samotná výroba motorových vozidel meziměsíčně vzrostla o 6,3 % a výroba ostatních dopravních prostředků zase o 7,6 %. Nárůst výroby byl v rámci zpracovatelského průmyslu celkem plošný, když z pohledu objemu produkce téměř 80 % sektorů zaznamenalo zvýšení výroby.

Hodnota nových průmyslových zakázek v únoru meziměsíčně vzrostla o 4,8 % a v meziročním vyjádření byla o 8,8 % vyšší. K tomu přispěly právě zakázky v odvětví výroby aut, jejichž hodnota meziměsíčně vzrostla o více jak 10 % a rovněž odvětví ostatních dopravních prostředků, což ovšem souviselo s uzavřením dlouhodobých zakázek ve vysokém objemu. Od září loňského roku s výjimkou lednového snížení hodnota nových zakázek setrvale roste.

Pozitivní vývoj v nových objednávkách, rostoucí nálada v průmyslu, jak alespoň dokazuje průzkum PMI, a pokračující dezinflace ve výrobních vstupech mohou indikovat postupné a rozsáhlejší zotavování průmyslové výroby. To zřejmě ale bude brzdit utažená měnová politika a slabší zahraniční poptávka s ohledem na nevýrazný výkon německé ekonomiky.

Zahraniční obchod překvapil výrazným přebytkem

Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši téměř 35 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus počítal zhruba s 10 miliardami. Únorový výsledek byl ve  srovnání se stejným měsícem loňského roku o 19,7 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již šestý měsíc v řadě. Po očištění o sezónní vlivy se přebytek zvýšil z lednových 3,8 mld. CZK na 19,2 mld. CZK v únoru.

Za pozitivním výsledkem stál především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,6 mld. CZK), dále se stroji a zařízeními (7,4 mld. CZK) a vyšší saldo obchodu se stroji a zařízeními a ostatními dopravními prostředky (u obou kategorii došlo k meziročnímu nárůstu o 3,0 mld. CZK). Naopak negativní vliv mělo na únorový výsledek prohloubení deficitu v obchodě s ropou a zemním plynem  a elektřinou (u obou kategorii o 2,8 mld. CZK). Celkový vývoz meziročně stoupl o 10,2 %, dovoz pak o 4,9 %. Výrazně v plusu byla bilance se sousedním Německem, která dosáhla 33,4 mld CZK.

Vzhledem k pokračujícímu solidnímu trendu v tuzemské výrobě aut by měl export být nadále podporován vývozem dříve nedokončené produkce, kterou tuzemské automobilky nyní mohou kompletovat s ohledem na obnovené fungování dodavatelských řetězců. Naplňování nevyřízených objednávek zřejmě i v dalších měsících podpoří výrobu v automobilovém průmyslu, a tudíž i export. Dobrou zprávou je i oživení v německém průmyslu, který v únoru překvapil růstem o 2,1 % m/m.

Teplá zima stavební aktivitě prospěla

Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 % (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %) byl za únor vykázán růst o 3,6 %. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 %.

Stavební aktivitě pomohly letošní teplotně nadprůměrné zimní měsíce, a ne jinak tomu bylo i v únoru. Z hlediska struktury bylo hlavním tahounem inženýrské stavitelství s růstem o 19,4 % y/y. K silnému meziročnímu nárůstu přispěla i nízká statistická základna loňského února. Naopak u pozemního stavitelství byl z meziročního pohledu zaznamenán pokles o 1,5%.

Únorové v podstatě jarní teploty pomohly stavební produkci, ale samozřejmě se těžko mohly podepsat na vydaných stavebních povoleních. A tady již statistiky tak optimistické nebyly. Orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení totiž byla meziročně o 15,9 % nižší. Příliš radosti nepřinesly ani statistiky z rezidenčního trhu. Zde se primárně dokončují rozdělané projekty. Do nových se ale developeři ve světle ekonomické nejistoty a dražšího financování zatím nijak nehrnuli. Meziročně bylo dokončeno o 24,3 % více bytů, zahájeno nových jich ale bylo proti loňskému únoru o 47,2 % méně.

Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 %. V souvislosti s pokračující investiční aktivitou, očekávaným snižováním úrokových sazeb a celkovým postupným zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrátek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok pak čekáme, že stavebnictví vykáže mírný vzestup o 1,7 %.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • UnitedHealth klesá o 5 % kvůli antimonopolnímu vyšetřování
    UnitedHealth Group (UNH.US) je dnes nejhorší akcií z indexu S&P 500 a v průběhu dne klesá přibližně o 5 %. Pokles přichází poté, co agentura Bloomberg informovala, že americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo antimonopolní vyšetřování společnosti.
  • UnitedHealth nesplnil očakávania tržieb, akcie klesli v premarkete
    UnitedHealth Group, významný hráč v oblasti zdravotnictví, vykázal vyšší zisky za čtvrté čtvrtletí, ale nesplnil očekávání ohledně tržeb. Akcie společnosti v premarketu klesly o 5 %. Tato zpráva je první od tragického úmrtí Briana Thompsona, generálního ředitele pojišťovací divize UnitedHealthcare.
  • UnitedHealth po výsledcích za 1. čtvrtletí získává 5 % 📊, zatímco Jonhson&Johnson mírně klesá
    Dvě velké americké společnosti spojené s trhem zdravotního pojištění (UnitedHealth) a lékařského (Johnson&Johnson) dnes oznámily finanční výsledky za 1. čtvrtletí 2024. Obě společnosti vykázaly vyšší než očekávané zisky, ale přišla zpráva UnitedHealth (UNH.US). jako větší pozitivní překvapení, zatímco výsledky Johnson&Johnson (JNJ.US) naznačují nižší poptávku v sektoru MedTech. Obě společnosti jsou kótovány na indexu Dow Jones Industrial Average (DIJA).
  • United Health (UNH.US) získává 2 % díky lepším výsledkům
    United Health (UNH.US), přední americká zdravotnická a pojišťovací společnost, oznámila výsledky, které výrazně překonaly očekávání analytiků. Náklady na léčbu byly nižší, než se očekávalo, což zmírnilo obavy z vysokých nákladů na Medicare Advantage v červnu kvůli nárůstu plánovaných ambulantních operací. Výsledek:
  • UnitedHealth v rámci výsledků představila slabší výnosy a potvrdila roční výhled
    Zdravotní pojišťovna UnitedHealth zveřejnila výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál roku 2024. Investory zklamaly výnosy, jež nenaplnily očekávání trhu. Společnost v rámci výsledků potvrdila roční výhled.
  • UNITED WORLD CAPITAL MĚNÍ SVÉ JMÉNO NA MAYZUS INVESTMENT COMPANY S.R.O.
    Rádi bychom informovali všechny naše klienty a partnery, že United World Capital Limited změnila svůj o...
  • UnityCard pomůže obcím po koronakrizi rychle oživit podnikání
    Komerční článek: Evropské fintech společnosti Loyaltek a Paynovate Unity Card (unitycard.eu) vydávají předplacenou kartu, kterou lze použít pro cílenou pomoc lidem, kteří se v důsledku COVID-19 ocitli v nouzi. Současně karta přispěje k oživení ekonomiky maloobchodníků, kteří museli uzavřít své provozovny.
  • UNI/USD: možný býčí růst k předchozímu swingovému maximu
    Při pohledu na graf H4 vidím celkový trend na UNI/USD jako býčí, protože cena je momentálně nad cloudem Ichimoku a ukazuje tak na býčí trh. Hledám bezprostřední vstup pro nákup na úrovni 6,571, protože cena je uvnitř rostoucího kanálu a nedávno se odrazila od jeho dna. Stop loss bude na úrovni 5,981, kde je nedávné minimum. Take profit bude na úrovni 7,791, kde bylo předchozí swingové maximum.
  • Universal Music vstoupil na burzu s velkým úspěchem
    „Hudební svět se radikálně mění. Prodej fyzických nosičů výrazně klesá. Podobné je to i se stahováním hudby. Trhu jednoznačně vévodí streamování, jehož obliba skokově narůstá,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Únor – klid před bouří
    Celková bilanční suma bankovního sektoru v únoru vzrostla o 0,8 % meziměsíčně, a to díky úvěrové aktivitě úvěrových institucí (+6,3 % meziměsíčně) i klientů (+0,4 % meziměsíčně). Meziroční tempo růstu celkových aktiv zůstává na rozumné úrovni 4,5 %.
  • Únorová inflace by měla zvolnit
    Vysoká inflace se zakusuje do reálných příjmů u domácností v celé Evropě, rozdíly mezi intenzitou dopadů však zůstávají vysoké, a to i v rámci regionu střední a východní Evropy. Zatímco spotřeba českých domácností padá pátým kvartálem v řadě a je necelých 8 % pod před-pandemickým rokem 2019, v Maďarsku se v posledních dvou kvartálech růst reálné spotřeby teprve zastavil a je stále více než 8 % nad před-pandemickým rokem 2019. V Polsku začala sice spotřeba v posledních dvou kvartálech rychle klesat, je však stále také necelá 3 % nad úrovněmi roku 2019. Kde se berou tak výrazné rozdíly a jsou dlouhodobě udržitelné?
  • Únorová inflace je vyšší, než ČNB čekala, takže opět může rozdmýchat debatu nad signálním zvýšením základního úroku. To doporučuje i MMF
    Únorová inflace v ČR byla mírně vyšší, než se čekalo. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 16,7 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě růst o 16,6 procenta. Vyšší, než se čekalo, byla v únoru také meziměsíční inflace. Činila 0,6 procenta, kdežto odhad počítal s 0,5 procenta. Meziroční inflace předčila také očekávání České národní banky, která ve své aktuální prognóze předpokládá únorový údaj 16,5 procenta.
  • Únorová inflace výrazně pod prognózou ČNB
    Regionální měny zaznamenaly neúspěšný začátek týdne. Koruna si proti euru odepsala půl procenta hodnoty, když na mezibankovním trhu oslabila nad 25,55 CZK/EUR. Ztráty čtvrt procenta vykázal kurz zlotého proti euru a nejvýraznějšího propadu více než dvě třetiny procenta se dočkal forint, který se poprvé od června loňského roku dostal nad 300 HUF/EUR.
  • Únorová míra inflace
    „Únorové snížení míry inflace je pro řadu lidí pozitivní zprávou, ale může současně vyvolávat i obavy o motivaci Čechů k investování. To je naprosto pochopitelné. S klesající inflací a snižováním úrokových sazeb klesají například i úroky na spořících účtech. Ty podle letošního průzkumu od AKAT ČR plánuje pro odkládání svých financí využít takřka polovina Čechů.
  • Únorová nezaměstnanost podle očekávání stagnovala
    Tuzemská míra nezaměstnanosti v únoru setrvala na lednových 4,3 % a oproti prosinci je tak o tři desetiny procentního bodu vyšší. Nicméně nemalou roli v nárůstu za poslední měsíce sehrály sezónní faktory. Po sezónním očištění se míra nezaměstnanosti v únoru meziměsíčně zvýšila pouze nepatrně z 3,89 % na 3,97 %, přičemž v květnu minulého roku byla na 3,82 %. Za posledních deset měsíců se tak očištěná míra nezaměstnanosti pohybuje mezi 3,8 – 4,0 %, zatímco sezónně neočištěná v podstatně širším koridoru mezi 3,6 – 4,3 %.
  • Únorová platební bilance není pro devizové obchodníky tématem
    Přebytek na běžném účtu tuzemské platební bilance za únor mírně zaostal za tržním očekáváním ve výši 28,4 mld. Kč, když vykázal 24,3 mld. Kč. Oproti loňskému únoru tak byl zhruba o 10,5 mld. Kč nižší.
  • Únorové hospodaření státního rozpočtu skončilo druhým nejhorším výsledkem v historii, hůře bylo už jen loni. Rozpočet letos vykáže schodek 230 miliard, státu pomůže vyšší daně a odvody, nižší inflace i mimořádné zdanění zejména menšinových akcionářů ČEZ
    Hospodaření české vlády vykázalo ke konci letošního února druhý nejhorší výsledek v historie. Schodek totiž činí 102,5 miliardy korun. Výraznější deficit vykázal státní rozpočet za první dva měsíce roku už jen loni, kdy schodek za měsíce leden a únor činil dokonce 119,7 miliardy korun. Zlepšení salda rozpočtu v porovnání s loňskem má na svědomí fakt, že rozpočtové příjmy letos meziročně rostou znatelně výrazněji než výdaje. Zatímco příjmy narůstají o 10,7 procenta, výdaje jen o 2,5 procenta.
  • Únorové výsledky reálné ekonomiky neoslnily, ale ani nezklamaly
    Únor přinesl smíšené statistiky z domácí reálné ekonomiky. Zatímco exporty automobilů pomohly zahraničnímu obchodu k solidnímu přebytku, jejich výroba, přestože meziměsíčně rostla, k výraznějšímu oživení průmyslové produkce nestačila. Ta stoupla pouze mírně, navíc lednový výsledek byl revidován ještě lehce směrem k horšímu. Vstup ekonomiky do letošního roku je tedy zatím vrávoravý. Situaci nezachraňuje ani české stavebnictví, jehož výkon v únoru klesl pod bod mrazu (meziměsíční propad o 3,7 %). I tak se ale mzdy zvedaly. V průmyslu meziročně o 10,8 %, ve stavebnictví o 14,1 %.
  • Únorové zvýšení sazeb ze strany Fedu o 25 bodů
    První dva lednové týdny se ukázaly být pro americký dolar poměrně náročné. Euro a libra dokázaly dramaticky zlepšit své pozice v předvečer Nového roku, ačkoli ekonomické ukazatele začaly vyplouvat na povrch až koncem minulého a koncem tohoto týdne. Na tyto dva týdny může připadat pouze malý počet zpráv. Samostatným pilířem jsou obsáhlá americká data, kterých bylo mnoho. Vzpomeňte si na nonfarm payrolls, které podle mého názoru nebyly špatné. Nezapomínejme, že míra nezaměstnanosti dosáhla nejnižší úrovně za posledních 50 let. Vraťme se do doby, kdy růst mezd odpovídal očekávání. Tyto zprávy mohou spíše stimulovat poptávku po americké měně než způsobit její pokles.
  • Únorový růst průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi
    Tuzemské ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly meziměsíčně 0,5 %, když významný vliv mělo zdražení surové ropy. Její ceny oproti lednu povyskočily o 4,9 %. Mimo efektu vyšších cen na světových trzích působilo rovněž oslabení koruny. Ke zdražení navíc došlo i v případě uhlí, a to o 2,6 % m/m. Ceny energií naopak mírně klesly. Elektřina v únoru zlevnila o 0,9 % avšak po silném lednovém zdražení o 7,5 %, které bylo tažené nárůstem regulované složky. Meziročně byly ceny průmyslových výrobců jako celek v průměru nižší o 0,9 %. Jejich pokles byl však oproti tržnímu konsensu (-1,3 % y/y) mírnější.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new