Středa 06. listopadu 2024 15:26
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Auta pomohla průmyslu i zahraničnímu obchodu

06.11.2024 12:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zářijová průmyslová výroba dopadla o něco lépe, než trh čekal. Výstup sice v meziměsíčním srovnání poklesl, jednalo se však o korekci výrazného srpnového růstu. Výsledek zachraňoval automobilový průmysl, který byl sice meziměsíčně také nižší, stále však poměrně solidní. To bylo patrné i na vývoji zahraničního obchodu, který vykázal více než dvacetimiliardový přebytek. Výrazné zklamání pak přinesla zářijová stavební výroba. Na tu dopadly nadprůměrné srážky, a tak skončila meziměsíčně o více než pět procent nižší.

Průmyslová produkce po silném srpnovém meziměsíčním růstu o 1,8 % v září korigovala a klesla o 1,1 %. Meziročně po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní byla vyšší o 0,8 % a bez očištění o tento efekt vzrostla o 3,9 %. To bylo nad tržním konsensem, který předpokládal nárůst o 2,4 %, zatímco náš odhad byl ještě optimističtější na 4,6 %. Celkově ve třetím letošním čtvrtletí tak průmyslová výroba mezičtvrtletně opět klesla (o 0,2 %), byť mírněji, než tomu bylo ve druhém čtvrtletí.

Výroba ve zpracovatelském průmyslu meziměsíčně klesla o 1,3 % a částečně korigovala srpnový výsledek, který odrážel silnou výrobu aut. Ta v září sice klesla o 3,3 %, stále však zůstává relativně silná, když tento pokles následoval po téměř 9% nárůstu v srpnu. Výroba aut v srpnu a září nejspíše těžila z odeznění problémů v dodavatelských řetězcích největší tuzemské automobilky. V říjnu by ovšem mohlo dojít k jejich obnovení v souvislosti s rozsáhlými zářijovými povodněmi, které mohly mít negativní dopad na výrobu některých subdodavatelů. K meziměsíčnímu poklesu zpracovatelské výroby v září dále přispěla odvětví výroby kovodělných výrobků (0,2 pb) či elektrických a elektronických zařízení (shodně -0,1 pb).

Hodnota nových průmyslových zakázek v září sice meziměsíčně klesla o 0,9 %, to ale následovalo silný srpnový nárůst o více jak 9 %. Navzdory tomu, že průzkumy sentimentu v průmyslu poukazují především na slabou poptávku, vývoj hodnoty nových zakázek tak pesimistický obrázek nepředstavuje. To je ale především zásluhou zakázek v automobilovém průmyslu, kde vývoj ve výrobě i v nových zakázkách převyšuje ostatní zpracovatelská odvětví.

Vývoj v průmyslu v dalších měsících je stále velmi nejistý. Celkově se však výrazné a širší oživení průmyslové výroby jeví jako nepravděpodobné. Zářijové povodně se mohou v říjnu odrazit ve slabší výrobě. Důležitějším a déle trvajícím faktorem je ale nepříznivá situace v německém průmyslu, kde výroba zůstává v relativním útlumu. To tak pravděpodobně omezí poptávku po výrobcích tuzemského průmyslu. Pozitivním faktorem je ovšem v posledních měsících se zvyšující nálada průmyslníků. I přes mírné zlepšení ale předstihové indikátory sentimentu zůstávají na slabších úrovních.

Zahraniční obchod podpořil vývoz aut

Bilance zahraničního obchodu skončila v září v přebytku 21,3 mld. CZK. Výsledek příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 6,2 mld. CZK. Zde se příznivě odrazilo odeznění problémů se subdodávkami, a tak výrobci mohli dokončit rozpracovanou výrobu a následně ji vyvézt. Zmenšil se i deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 4,2 mld. CZK). Pokles cen na světových komoditních trzích pak vedl k nižšímu deficitu s ropou a zemním plynem (o 4,0 mld. CZK). Celkový vývoz v září meziročně vzrostl o 8,1 %, dovoz pak o 5,6 %.

V lednu až září 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 182,9 mld. CZK, což představovalo meziroční přírůstek o 107,1 mld. CZK. Za celý letošní rok odhadujeme přebytek ve výši 222 mld. CZK. V příštím roce očekáváme nižší kladné saldo (+170 mld. CZK). Importní strana bude ovlivněna vyšší investiční aktivitou, která je dovozně náročná. Zároveň k vyšším dovozům povede i oživená domácí poptávka. Na straně exportů by se mělo naopak negativně podepisovat vyčerpávání efektu vývozů dříve rozpracované výroby či přetrvávající globálně nižší poptávka po průmyslovém zboží. Pozitivní vliv by však mohlo mít případné oživení v Číně a sousedním Německu.

Stavebnictví v září spláchla velká voda

Zářijová data stavební produkce přinesla velké zklamání. Meziměsíčně totiž vykázala výrazný propad o 5,5 % po srpnovém poklesu o 1,7 %. Tyto dva měsíce tak více než vymazaly červencový vzestup o 6,8 %. Téměř nevídaný propad zaznamenalo v září inženýrské stavitelství, když pokleslo o 10,5 % m/m. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 2,7 %. Mizerný zářijový výsledek znamená, že po dvouměsíčním meziročním růstu během letních prázdninových měsíců za září stavební produkce meziročně poklesla o výrazných 7,1 %.

Za slabými výsledky stálo zejména nepříznivé počasí. Letošní zářijové srážky byly extrémní, dle ČSÚ v září napršelo trojnásobné množství ve srovnání s dlouhodobým normálem. To vysvětluje katastrofální výsledek zejména v případě inženýrského stavitelství.

Ve zbytku roku by již situace měla být lepší. Přírodní katastrofy typu povodní mají na stavební aktivitu dopad v podobě J-křivky. Po počátečním ochromení naopak následuje oživení s tím, jak je třeba opravovat poškozenou dopravní a výrobní infrastrukturu či obydlí.

Zklamáním úplně nejsou čísla ukazující orientační hodnotu nově vydaných stavebních povolení, kdy v září byl zaznamenám meziroční nárůst o 2,0 %, v případě nové výstavby dokonce o 4,3 %. Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební podniky s 50 a více zaměstnanci měly meziročně o 4,5 % stavebních zakázek více. Celková hodnota těchto zakázek v běžných cenách se meziročně zvýšila o 15,4 %. Naděje na budoucí zlepšení situace na trhu s rezidenčním bydlením přinesly statistiky o nově zahájených stavbách bytů. Jejich počet byl meziročně vyšší o 44,8 % a výrazně tak kompenzoval slabé prázdninové měsíce. V případě bytových domů byl vykázán meziroční vzestup o silných 84,4 %, u rodinných domů to bylo +22,2 %. Současná situace ale zůstává velmi nepříznivá, když počet nově dokončených bytů byl v září meziročně nižší o 24,7 %.

Celková stavební produkce letos zřejmě klesne. Za prvních devět měsíců letošního roku byla v průměru meziročně nižší o 3,9 %. I přes námi očekávané zlepšení pro závěrečné čtvrtletí letošního roku to ale nebude stačit na překlopení do kladných hodnot. Přetrvávající recese v tomto sektoru se projevuje ve snižování zaměstnanosti. Ta byla v září meziročně nižší o 2,0 %. Nic se ale nemění na nedostatku dostupné pracovní síly v tomto sektoru, růst průměrné nominální mzdy za devátý měsíc letošního roku činil 6,2 % y/y.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Australský dolar v posledním týdnu stoupá
    Ačkoli australský dolar v posledním týdnu stoupá, je ve hře stále mnoho ekonomických otázek. To naznačuje, že rally vyvolaly nedávné kroky Reserve Bank of Australia, konkrétně fakt, že stejně jako mnoho jiných zemí upustila od agresivní měnové politiky. I ona ponechala svou úrokovou sazbu beze změny.
  • Australský dolar výrazně klesá, USD s divergencí končí pokles.
    Australský dolar pokračuje v korekci letošního růstu a dosahuje úrovně 50% Fibo návratu na kursu 1,0233...
  • Australský dolar v zajetí dvou úrovní
    Guvernér australské centrální banky (RBA) Glenn Stevens předstoupil v noci před tamní parlament, aby zhodnotil nastavení monetární politiky...
  • Australský dolar v zajetí singapurského dolaru
    Australský pracovní trh má důvod k radosti, v březnu přibylo zaměstnaných o 26,1 tisíce a o téměř 10 000 tak trh překonal předpověď. Nárůst pracujících přinesl logicky změnu v míře nezaměstnanosti, jenž klesla na 5,7 procenta, nejníže od konce roku 2013.
  • Australský růst cen zůstává pozvolný
    Růst cen v Austrálii zůstává pozvolný i v září a RBA tak svou měnovou politiku bude pravděpodobně držet ve spíše uvolněném pásmu. CPI rostl meziročně z 1,6 % na 1,7 %, což bylo ve shodě s většinovým konsenzem. Jádrová inflace však zůstala beze změny na 1,6 %, což je pod inflačním cílem RBA, která jej má stanovený mezi 2 - 3 %.
  • Australský trh práce vykázal dobré výsledky, AUD ovšem zůstává pod tlakem
    Australský dolar od počátku roku výrazně oslabil. Na páru s americkým dolarem už ztrácel téměř 400 pips a dnešní minim...
  • Australský trh práce zvedá šance na snížení úrokových sazeb
    Australská centrální banka se nedávno dostala pod tlak na snížení sazeb poté, co sazby snížila centrální banka Nového Zélandu. Tento tlak se možná stupňuje, a to kvůli dnešním výsledkům z pracovního trhu, které nabídly smíšené výsledky. Připomeňme přitom, že RBA zmiňovala trh práce jako klíčový faktor pro další rozhodování o sazbách.
  • Auta a drahá ropa prohlubují deficit zahraničního obchodu
    Deficit obchodní bilance se v říjnu prohloubil ze zářijových 13,3 mld. CZK na 18,2 mld. CZK. Na výsledcích se negativně podepsal hlubší deficit s ropou a zemním plynem (o 19,8 mld. CZK), který byl způsoben jak růstem cen na světových trzích, tak i vyššími objemy dovozů. Dále klesl i přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 13,8 mld. CZK.
  • Auta i nižší ceny komodit pohánějí průmysl i zahraniční obchod
    Výsledky českého průmyslu i zahraničního obchodu za březen potěšily. Oběma indikátorům prospěla vyšší produkce automobilů i nižší ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Růst mezd v průmyslu se i v březnu pohyboval poblíž deseti procent, ve stavebnictví tuto úroveň překračoval. Outsiderem v březnu zůstalo české stavebnictví, které opět meziměsíčně pokleslo. Propad byl nicméně již nižší, než tomu bylo v únoru.
  • Auta nadále brzdí průmysl i zahraniční obchod
    Ani v září se výsledek průmyslové produkce nevylepšil. Naopak dopadl ještě o desetinu hůře, než tomu bylo v září. Dolů ho opět táhl automobilový průmysl, potažmo nedostatek výrobních komponent. To se odrazilo i ve výsledku zahraničního obchodu, kde auta byla hlavní příčinou prohloubení schodku. Stavební produkce v září sice mírně vzrostla, jednalo se však vliv o statistické základny z loňského roku.
  • Auta pomohla zahraničnímu obchodu k solidnímu přebytku
    Únorový zahraniční obchod skončil přebytkem 14,3 miliardy CZK, tedy v souladu s naším očekáváním. V meziročním srovnání byl výsledek o 21,2 mld. vyšší. Ke kladnému saldu přispěl zejména vývoz motorových vozidel, který v meziročním srovnání stoupl o 21,8 mld. CZK. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší o 17,5 mld. CZK. Automobilovému průmyslu svědčí v globálním měřítku menší problémy se subdodávkami, díky kterým může kompletovat svoji výrobu. V meziměsíčním srovnání byl nicméně export automobilů o 8 % nižší. Zde se mohly odrazit únorové odstávky v některých automobilkách.
  • Auta potápí průmysl, inflace zůstává vysoká
    Průmyslová výroba za srpen ukáže výrazný pokles především kvůli propadu produkce automobilů. Maloobchodní tržby bez zahrnutí motoristického segmentu by měl naopak ukázat na pokračující expanzi, kterou indikuje i srpnový růst spotřebitelské důvěry. Prodej aut ale pravděpodobně opět klesal. V případě inflace sice čekáme zpomalení meziměsíčního cenového růstu ale na stále relativně rychlé tempo. V meziročním srovnání se inflace bude pravděpodobně dále zvyšovat.
  • Auta táhla průmyslovou výrobu i zahraniční obchod
    Zmírnění problémů v subdodavatelských řetězcích výrazně pomohlo českému automobilovému průmyslu. To se pak odrazilo i ve výsledcích říjnové průmyslové produkce a zahraničního obchodu, které výrazně překonaly tržní očekávání. Známky mírného oživení přinesly i výsledky českého stavebnictví.
  • Auta táhla zahraniční obchod, průmysl naopak potopila
    Listopadová data z reálné ekonomiky vyzněla spíše negativně. Česká průmyslová produkce vlivem nižší výroby automobilů výrazně poklesla, stejně tak i stavební produkce, na kterou dopadlo nadprůměrně deštivé počastí i vysoké ceny stavebních prací a materiálů. Překvapivě pozitivním výsledkem skončil naopak zahraniční obchod, kterému pomohl vývoz automobilů a nižší a levnější nákupy ropy a zemního plynu. Celkově tedy čtvrté čtvrtletí nevyznívá pro českou ekonomiku zatím příliš dobře.
  • Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod
    Průmyslová produkce v květnu meziročně poklesla o 1,6 %, což byl lepší výsledek, než jsme my i konsenzus trhu očekávali. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů (letošní květen měl o jeden pracovní den méně než ten loňský) byl výstup českého průmyslu meziročně o 1,4 % vyšší. Vzestup průmyslové produkce byl, patrný i na meziměsíční bázi, proti dubnu si výroba polepšila o 1,6 % (SWDA).
  • Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod
    Květnová data z reálné ekonomiky přinesla relativně dobré výsledky. Průmyslová produkce poklesla meziročně méně, než jsme očekávali, po očištění o rozdílný počet pracovních dní rostla. Většina odvětví nicméně vykázala pokles. Výsledek zachraňovala automobilová výroba. Ta pomohla k přebytku i zahraničnímu obchodu, ačkoli největší podíl na jeho výsledku měl výrazně nižší deficit s ropou a zemním plynem. Lepší zprávy přišly i ze stavebního sektoru, kde produkce meziměsíčně rostla, přičemž v meziročním srovnání výrazně zmírnila svůj propad.
  • Auta v roce 2022 budou zcela jiná
    Evropská rada schválila nové technické požadavky, které budou muset automobily v EU splňovat od poloviny roku 2022. Naplní se bezpečnostními technologiemi. Budeme zase více sledovaní a méně svobodní.
  • Auta v srpnu nakopla průmysl i zahraniční obchod
    Výsledky srpnové průmyslové výroby i zahraničního obchodu pozitivně ovlivnila výroba a export automobilů. V sektoru již skončily celozávodní dovolené, zároveň do značné míry odezněly i problémy se subdodávkami. Výroba automobilů tak silně rostla. Díky tomu výrazně stoupl i výstup zpracovatelského průmyslu jako celku, který dokonce dokázal vykompenzovat svůj silný červencový propad. Za celé prázdniny nicméně výroba ve zpracovatelském průmyslu zůstala meziročně prakticky beze změny. Stavební sektor za srpen vykázal meziměsíčně pokles. Jednalo se však o kompenzaci silného červencového nárůstu.
  • Auta v únoru potopila průmysl i zahraniční obchod
    Na průmyslovou výrobu i zahraniční obchod v únoru dopadly problémy se subdodávkami, které brzdily automobilovou výrobu. Na zahraničním obchodě se navíc podepsaly vysoké ceny komodit. Průmysl pak negativně ovlivnilo teplé počasí a s tím spojená nižší výroba elektřiny, plynu a teplu. Svižným tempem růstu naopak překvapila stavební výroba. Zde se zřejmě odráží vyšší aktivita státu, významnou roli ale sehrála i nízká statistická základna z loňského roku. V každém případě stavební výroba přesáhla svou předpandemickou úroveň.
  • Auta výrazně zlevní, ojetiny méně. Prodejci sice tvrdí, že s cenou dolů nepůjdou, ale jenom mlží, aby nevyvolali masové odkládání nákupů
    Nová auta kvůli pandemii koronaviru zlevní. V krajním případě dokonce citelně. To znamená, že levnější vozy zlevní o vyšší desetitisíce korun. Modely, které stojí kolem milionu, mohou jít cenově dolů třeba až o 250 tisíc. Automobilky a prodejci aut teď samozřejmě budou říkat, že s cenou dolů nepůjdou a odkazovat se na oslabenou korunu a vyšší náklady automobilek související s přísnějšími environmentálními regulacemi. To je však jen snaha nevyvolat očekávání nižších cen, neboť nákup auta mohou zákazníci právě v takovém očekávání snadno odložit a tím již tak mizerný odbyt dále zhoršit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy