Ozvěny trhu
Ozvěny trhu: Inflace letos na cíli, je třeba podpořit růst
31.01.2025 Konec ledna je tradičně obdobím příprav aktualizovaných makroekonomických výhledů, a to hlavně kvůli tomu, že s novou prognózou přijde příští týden i Česká národní banka. Jak tedy podle nás v Komerční bance aktuální situace v české ekonomice vypadá, co můžeme očekávat a jak asi zareagují centrální bankéři?
Ozvěny trhu: Bez Německa se Česko musí spoléhat na domácí poptávku
16.01.2025 Česká republika je v podstatě pupeční šňůrou svázaná s výkonností německé ekonomiky, a to od vstupu naší země do EU v květnu 2004. Zatímco do té doby byl soulad mezi vývojem v Česku a v Německu minimální, za dobu od roku 2005 je naopak náš západní soused naším zdaleka nejvýznamnějším obchodním partnerem. Poslední celoroční čísla, tedy za rok 2023, ukázaly, že podíl tuzemských vývozů do Německa na celkových exportech činil 30,3 %, druhé Slovensko již výrazně zaostávalo (s podílem 9,4 %).
Ozvěny trhu: Kdo drží klíč k dalšímu růstu domácí ekonomiky?
09.01.2025 Finální odhad českého HDP za třetí loňské čtvrtletí revidoval mezičtvrtletní růst o jednu desetinu nahoru na 0,5 % a zároveň potvrdil, že jedním z klíčových faktorů bylo zvyšování spotřeby domácností. Ta je podpořena solidním růstem mezd a zlepšenou náladou mezi domácnostmi, která se mimo jiné opírá i o nižší inflaci. Oba zmíněné faktory i letos podpoří zvyšování útrat, čemuž nasvědčuje i citelné oživení úvěrového apetitu domácností.
Ozvěny trhu: Inflace na dosah 3 % a ČNB tak zřejmě přeruší snižování sazeb
12.12.2024 Tuzemská inflace v listopadu zůstala beze změny na meziročních 2,8 %. Nenaplnila se tak očekávání jejího pokračujícího nárůstu, když analytický konsenzus odhadoval zvýšení inflace na 3 % a samotná centrální banka na 2,9 %. Přesto ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstal zvýšený, a to i vlivem technického efektu nižší srovnávací základny konce loňského roku.
Ozvěny trhu: Třetí čtvrtletí v české ekonomice prostě zklamalo
28.11.2024 Závěr tohoto týdne přinese čísla o tvorbě a užití hrubého domácího produktu v tuzemském hospodářství za třetí čtvrtletí tohoto roku. Dozvíme se tedy, která odvětví se podílela na hospodářském růstu a jaká byla struktura agregátní poptávky.
Ozvěny trhu: Co nám říkají ceny nemovitostí o útratách domácností?
21.11.2024 Obnovený růst cen nemovitostí může předznamenávat robustnější oživení spotřeby domácností. A právě spotřebitelská poptávka by měla u nás i v ostatních evropských ekonomikách pohánět celkový hospodářský růst v příštím roce.
Ozvěny trhu: Inflace na Slovensku vrací úder a příští rok zřejmě zrychlí k 5 %
14.11.2024 Slovenská ekonomika sice dále vykazuje robustní vzestupný trend, její mezičtvrtletní tempo růstu ale v druhé polovině letošního roku nejspíše zvolní k 0,3-0,4 %. Celkově by letos měla vzrůst o 2,2 %. Na příštím roce se ale podepíše fiskální konsolidace, která čeká v Národní radě na schválení. Konsolidace podpořená zejména napumpováním příjmů pravděpodobně zbrzdí ekonomiku a požene inflaci k 5 %, pásmo kvantifikovaných odhadů jejího dopadu je ale široké.
Ozvěny trhu: Americké volby mají výrazný dopad i na korunová aktiva
31.10.2024 Do dění na finančních trzích v posledních týdnech výrazně promlouvají nadcházejících prezidentské volby v USA, které se uskuteční již příští úterý. Podle sázkových burz jako PredictIt nebo Polymarket začaly koncem září výrazně stoupat šance na výhru D. Trumpa, zatímco průzkumy veřejného mínění přisuzují oběma kandidátům podobnou pravděpodobnost výhry. Míra citlivosti na tento vývoj se však u různých tříd aktiv liší.
Ozvěny trhu: Česká ekonomika se nechce odlepit od země
24.10.2024 Po čtvrt roce přichází čas aktualizací makroekonomických prognóz. ČNB s ní přijde na počátku listopadu, my v Komerční bance jsme ji vydali právě včera. Co se za poslední tři měsíce změnilo? Bohužel, skoro nic.
Ozvěny trhu: Česká ekonomika: stále plížením vpřed
10.10.2024 V první polovině tohoto týdne byly zveřejněny ukazatele z reálné ekonomiky za srpen. Máme tak již k dispozici oba prázdninové měsíce a můžeme tedy alespoň zhruba začít usuzovat na to, v jaké ekonomické kondici se naše hospodářství během léta nacházelo. Na červenec a srpen má totiž cenu se dívat pouze jako na jeden blok, a to zejména kvůli letním dovoleným, které si jak firmy, tak zaměstnanci některý rok vybírají spíše v červenci, jiný zase v srpnu. A to pak činí velmi obtížné jakékoliv sezónní očišťování. Bez něj ale nejsme schopni aktuální hospodářskou dynamiku v jednotlivých sektorech či odvětvích odhalit.
Ozvěny trhu: Inflace v eurozóně pod dvěma procenty zvyšuje tlak na ECB
03.10.2024 V úterý zveřejněná zářijová inflace v eurozóně potvrdila to, co již naznačovaly dřívější údaje z členských státu – růst spotřebitelských cen v zemích platících eurem se z meziročního pohledu dostal poprvé od června 2021 pod dvouprocentní cíl ECB, když poklesl na 1,8 procenta. Do značné míry to sice bylo spojeno se zlevněním pohonných hmot i jejich vysokou srovnávací základnou, o desetinu procentního bodu, na meziročních 2,7 procenta, však poklesla i klíčová jádrová inflace. Celková i jádrová inflace tak v letošním třetím čtvrtletí celkově zaostaly za zářijovou prognózou ECB.
Ozvěny trhu: Do hledáčku centrálních bank se více dostává ekonomický růst
26.09.2024 Poté, co inflace dominovala diskurs na finančních trzích, se do středu pozornosti více dostává ekonomický růst, a to primárně v souvislosti s dosud utaženou měnovou politikou. Posun v komunikaci globálních centrálních bank je rovněž patrný. Investoři začínají obavy o růst ekonomiky eurozóny a zpomalení v USA reflektovat ve svých očekáváních ohledně svižného poklesu úrokových sazeb v letošním a zejména pak příštím roce.
Ozvěny trhu: Povodně vystřídá vzedmutí ekonomiky
19.09.2024 Povodně, které nás v letošním roce zasáhly nebývalou silou, jsou především lidskou tragédií, když bohužel došlo ke ztrátám na životech. Zaplavené a zničené domy, zdevastovaný majetek pak představují další rozměr této smutné události. Nechci se jako makroekonom v tuto chvíli pouštět do odhadů národohospodářských škod, byla by to střelba od boku. To případně přenechám jiným.
Ozvěny trhu: O nastavení dolarových sazeb rozhodne trh práce
05.09.2024 Před měsícem obchodníky na finančních trzích vystrašila zveřejněná data z amerického trhu práce za červenec. Počet nově vytvořených pracovních míst totiž dosáhl pouze 114 tisíc oproti očekávaným 175 tisícům. O 111 tisíc směrem dolů byla pak revidována tvorba pracovních míst za předchozí dva měsíce. A v neposlední řadě nečekaně vzrostla míra nezaměstnanosti, a to na 4,3 % z červnových 4,1 %. To znamenalo spuštění tzv. Sahmova pravidla indikující nadcházející recesi v americké ekonomice.
Ozvěny trhu: Na rychlý nástup recese v USA to zatím nevypadá
15.08.2024 Před téměř dvěma týdny zveřejněná data z amerického trhu práce poměrně výrazně rozproudila jinak vesměs poklidné letní měsíce na finančních trzích. Ve Spojených státech bylo v červenci vytvořeno 114 tisíc nových pracovních míst, což bylo oproti očekávaným 175 tisícům viditelným zklamáním. Směrem dolů byl navíc revidován i předchozí měsíc a současně narostla míra nezaměstnanosti z červnových 4,1 na 4,3 procenta. Finanční trhy reagovaly výprodejem zejména zámořských akcií, dařilo se naopak dluhopisům. Svou roli zde pravděpodobně sehrálo i překvapivé zvýšení úrokových sazeb japonskou centrální bankou na konci července, které přispělo k redukci tzv. carry obchodů financovaných v japonském jenu a mířících mimo jiné právě do amerických akcií.
Ozvěny trhu: Sazby dále klesnou
25.07.2024 Za týden se k debatě nad nastavením měnových podmínek sejde bankovní rada ČNB. Podkladem pro jednání jí bude nová makroekonomická prognóza. Jak to s vývojem české ekonomiky vidíme my v Komerční bance?
Ozvěny trhu: Bez investic se od úrovně před covidem neodpoutáme
11.07.2024 Těsně před prázdninami zveřejnil ČSÚ revize dat národních účtů. Mimořádná revize pokryla roky 1990 až 2020, za roky 2021 a 2022 již pak máme definitivní sestavu dat, za rok 2023 pak předběžnou. Mimořádná revize předchozích třech dekád znamenala kvantitativně pouze nepatrné změny. Úpravy za první léta aktuální třetí dekády byly ve směru zreálnění ekonomického příběhu těchto let, odstranění některých obtížně vysvětlitelných tendencí a celkově zlepšení konzistence jednotlivých indikátorů.
Ozvěny trhu: Příběh české ekonomiky prošel mírnou revizí
04.07.2024 Minulý pátek Český statistický úřad doplnil zveřejnění finálního odhadu HDP za první letošní čtvrtletí o revizi národních účtů. Tradičně méně sledovaný údaj tak upoutal pozornost, když ne zcela zanedbatelnou mírou změnil kvalitativní obrázek české ekonomiky v posledních letech.
Ozvěny trhu: Globální ekonomika letos i přes zjevná nová rizika solidně poroste
20.06.2024 Máme za sebou téměř polovinu letošního roku. Vstupovali jsme do něj s určitými obavami, zejména pokud jde o růstovou výkonnost globálního hospodářství jako celku. Nyní již můžeme konstatovat, že světová ekonomika letos nezaznamená nějaký super výjimečný rok, i tak ale ekonomové Société Générale (SG) v aktuální prognóze globálního ekonomického vývoje očekávaný růst zvýšili o dvě desetiny na 3,3 %. Ve srovnání s prvními dvěma dekádami tohoto milénia to sice bude slabší dynamika, ale je třeba si uvědomit, že současný růst Číny, jako druhé největší ekonomiky světa, je nyní pouze na polovičních tempech předchozích dvou desetiletí. Nicméně právě pro letošek zlepšený výhled na Čínu je jedním z faktorů vzestupné revize růstu globální ekonomiky.
Ozvěny trhu: Evropské volby vnesly na trh nejistotu
13.06.2024 Mnohými komentátory je výsledek letošních voleb do Evropského parlamentu prezentován jako překvapení či dokonce zlom. Jak výsledky vnímají finanční trhy? Zdá se, že investoři až tak překvapení nebyli, i když bylo patné zvýšení nejistoty na trzích zrcadlící se ve vyšší rizikové averzi, opatrnosti a určité preferenci aktiv bezpečného přístavu.
Ozvěny trhu: Slovenská ekonomika dosud zdatně odolává zvýšené inflaci
06.06.2024 Slovenská ekonomika zatím překonává očekávání ekonomů. Revize dat HDP na začátku letošního roku odhalila, že loni slovenské hospodářství vzrostlo o solidních 1,6 % namísto původně uváděných a daleko skromnějších 1,1 %, a to navzdory tomu, že ekonomiku sužovala jedna z nejvyšších inflací v EU. Mezičtvrtletní růst v letošním prvním čtvrtletí navázal na sílu v těch předcházejících a dosáhl silných 0,7 %. Letos podle nás slovenská ekonomika svůj výkon ještě navýší, když předpokládáme, že růst zrychlí na 2,3 %. Podobně to vidí i analytický konsensus, který na začátku května činil 1,9 %. Nicméně překvapivě silný výkon na začátku roku by mohl volat po přehodnocení odhadů směrem nahoru.
Ozvěny trhu: Koruna těží z globálního sentimentu, zisky ale nemusí udržet
30.05.2024 České koruně se v posledních týdnech daří. Posilují však i ostatní měny středoevropského regionu, respektive většina měn rozvíjejících se trhů. Přestože se úrokový diferenciál korunových a eurových tržních úrokových sazeb nijak výrazně nerozšiřuje, zčásti k odpoutání od hladiny 25,00 EUR/CZK mohla přispět také tuzemská dubnová inflace, která se z březnových 2 % meziročně zvýšila na 2,9 %. Analytický konsenzus i ČNB přitom očekávaly, že vzroste pouze na 2,4 % respektive 2,5 %. Obecně by se mezi důvody posilování koruny vůči euru dalo zařadit rovněž robustní oživování české ekonomiky, které je patrné nejen v rámci domácí poptávky, ale i u - pro vývoj koruny důležitého - zahraničního obchodu.
Ozvěny trhu: Inflace v květnu klesne, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí
29.05.2024 Růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil v meziročním vyjádření z rovných dvou procent v únoru a březnu na 2,9 %. Opětovné vzdálení se od cíle ČNB bylo analytiky i centrální bankou očekáváno. Co ale překvapilo, byla intenzita, s jakou k tomu došlo. Odhady se totiž pro duben pohybovaly kolem 2,5 %.
Ozvěny trhu: Slabý březen v průmyslu není důvodem, abychom měnili prognózy k horšímu
09.05.2024 Těsně před svátkem Dne osvobození od fašismu zveřejnil Český statistický úřad březnová data z reálné ekonomiky v podobě průmyslové a stavební produkce a bilance zahraničního obchodu. Oproti tržnímu konsenzu zklamal zejména výsledek tuzemských průmyslníků.
Ozvěny trhu: Konec půstu – vstříc růstu
25.04.2024 S blížícím se zasedáním bankovní rady ČNB k měnové politice a projednáním Zprávy o měnové politice jsme včera se zveřejněním aktualizované makroekonomické prognózy přišli i my v Komerční bance. Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli se v situaci nadále napjatého trhu práce, nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.
Ozvěny trhu: Období blbé nálady končí
04.04.2024 Letos zveřejňovaná ekonomická data příjemně překvapují, a to z obou stran Atlantického oceánu. Alespoň to dokumentují pozitivní hodnoty Citi indexu ekonomických překvapení. V podstatě každý den zveřejňovaná makroekonomická data končí ve srovnání s průměrným tržním očekáváním lépe. To samozřejmě nic nemění na dlouhodobé tendenci rozevírajících se růstových nůžek ve prospěch americké ekonomiky ve srovnání s tou evropskou.
Ozvěny trhu: Vládní opatření na Slovensku letos nadále ztlumí inflaci
07.03.2024 Podobně jako loni se i letos slovenské domácnosti vyhnuly prudkému nárůstu účtů za energie, a to díky vládním opatřením. Ty dosud významně omezily přímý dopad energetické krize na domácnosti, byť za poměrně vysokou cenu v rámci veřejných financí. Nicméně, i když byl nárůst cen energií jeden z nejnižších, celková inflace se na Slovensku v posledních dvou letech řadila mezi ty nejvyšší v EU.
Ozvěny trhu: České státní dluhopisy odolávají globálnímu vývoji
29.02.2024 Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám totiž nabízí ucelený pohled na naši ekonomiku zvenčí, v kontextu mezinárodního vývoje. V poslední době přitom agentury potvrzují, že na tom Česko není vůbec špatně.
Ozvěny trhu: Silná ekonomika v USA letos dolaru nemusí stačit
12.02.2024 Tržní vyhlídky pro americkou ekonomiku se v důsledku nad očekávání silných makroekonomických dat od poloviny loňského roku setrvale zvyšují. Z tohoto trendu nevybočily ani nedávné údaje. Počet nově vytvořených pracovních míst v USA v lednu dosáhl téměř dvojnásobku tržního konsenzu. Růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí sice zpomalil, o slabosti lze s mezičtvrtletním anualizovaným růstem o 3,3 procenta ale hovořit jen stěží. Trhy očekávaný růst ekonomiky eurozóny v posledních měsících naopak klesá, zejména v souvislosti se špatnou kondicí Německa. Data by tedy na první pohled měla nahrávat dalšímu posilování amerického dolaru vůči euru. Výrazný vzestup růstových očekávání v USA ale již nějakou dobu probíhá a oslabení dolaru v závěrečném čtvrtletí to ani tak nezabránilo.
Forex: Ozvěny trhu - Letos bychom se mohli dočkat silnějšího kurzu eura vůči dolaru
01.02.2024 Do letošního roku vstupovali investoři na globálním devizovém trhu s očekáváními, že společná evropská měna euro si proti americkému dolaru polepší. Koneckonců tímto směrem mířil i konsensus analytiků sledující tento nejobchodovanější měnový pár na světě. Pro konec prvního čtvrtletí jednotliví respondenti průzkumu agentury Bloomberg v průměru čekali kurz 1,1000 EUR/USD, pro konec letošního roku pak 1,1200 EUR/USD.
Ozvěny trhu: Ospalý rozjezd ekonomiky
25.01.2024 S novým rokem 2024 a blížícím se letošním prvním zasedáním ČNB k měnové politice jsme připravili aktualizovanou makroekonomickou prognózu českého hospodářství. Jak už to tak bývá, máme dvě hlavní zprávy, jednu dobrou a jednu o něco méně. Ta povzbudivá je, že to nejhorší v rámci současného cyklu je za námi. Ta horší je, že letošní oživení bude hodně opatrné a předpandemické ekonomické úrovně dosáhneme jako poslední země Evropské unie až na konci letošního roku.
Ozvěny trhu: Nejhorší je za námi. Alespoň tedy z makroekonomického hlediska
05.01.2024 Počátkem týdne jsme vstoupili do roku 2024. Nejenom podle prognózy Komerční banky by to měl být rok, který z makroekonomického pohledu bude ve srovnání s tím loňským v mnoha ohledech lepší. Rok 2023 byl rokem plného dopadu předchozí energetické krize a vysoké inflace, což se opravdu výrazně podepsalo na propadu reálných mezd a spotřeby domácností. Při loňské dvouciferné inflaci loni česká ekonomika, měřeno reálným hrubým domácím produktem, klesala.
Ozvěny trhu: Katastrofické scénáře se nekonají, světovou ekonomiku recesní past mine
13.07.2023 Máme za sebou první polovinu letošního roku. Z makro pohledu vstupovala globální ekonomika do roku 2023 s velkými obavami. Konec loňského a začátek letošního roku byly totiž v mnoha ekonomikách doprovázeny nejenom výrazným zpomalením hospodářského růstu, ale v některých případech i ekonomickým poklesem. A není divu. Energetický šok z loňského léta si začal vybírat svou daň. Dramatický nárůst inflace znamenal propad reálných příjmů domácností prakticky všude na světě a spolu s utlumenou investiční aktivitou a přetrvávajícími problémy v dodavatelských výrobních řetězcích to pro globální ekonomický vývoj představovalo nebezpečný koktejl.
Ozvěny trhu: Kdy a jak moc tuzemské domácnosti přispějí k zažehnutí ekonomiky
22.06.2023 Již šest čtvrtletí v řadě dochází k mezičtvrtletnímu snižování spotřeby českých domácností, což přispívá k odeznívání vysoké inflace. Slabá poptávka je v cenovém vývoji nicméně citelněji znát až nyní. V posledních dvou měsících jádrová inflace výrazně zpomalila. Pokud by jádrové ceny meziměsíčně rostly průměrným tempem posledních tří měsíců po celý rok, dosáhla by jádrová inflace v meziročním vyjádření dvouprocentního cíle. Zdá se tak, že prodejci již nedokážou dále šroubovat ceny vzhůru tváří v tvář slabé poptávce.
Ozvěny trhu: Vládní konsolidační balíček má potenciál snížit inflaci, ale i růst HDP
01.06.2023 Tempo zadlužování českého veřejného sektoru bylo v letech 2020-2022 jedno z vůbec nejvyšších z celé EU. Kromě bezprostředních dopadů pandemie, války na Ukrajině a vysokých cen energií tuzemské veřejné finance zatěžuje vysoký strukturální deficit, který s pozicí ekonomiky v cyklu nesouvisí. Jiné než cyklické vlivy se podle odhadů ministerstva financí většinově podílely na schodku veřejných financí v letech 2021 i 2022. Úroveň veřejného dluhu ČR k HDP přesto v mezinárodním srovnání zůstává poměrně nízká. V rámci EU jsme s dluhem ve výši 44,1 procent HDP osmou nejméně zadluženou zemí a jen lehce nad polovinou úrovně průměru EU.
Ozvěny trhu: Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká
25.05.2023 Před pár týdny oznámený předběžný odhad HDP za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 %. Tedy o nejmenší možnou statisticky vykazovanou hodnotu, ale vzrostla. Nás to potěšilo. V podstatě jako jediní jsme se domnívali, že recese druhé poloviny loňského roku byla pouze technického rázu. Téměř nedopadla na trh práce, který navíc vstřebával příliv ukrajinské pracovní síly, nijak zásadně tudíž ani nepomohla v boji s inflací.
Ozvěny trhu: Díky cenám energií do roka na inflačním cíli
27.04.2023 V právě vydané makroekonomické prognóze Komerční banky hrají ne překvapivě klíčovou roli ceny energií. Zatímco v loňském roce stály za velkou částí toho zlého, co se v ekonomice přihodilo, od propadu nálady domácností na 25leté minimum a klesajících spotřebitelských výdajů po dramatický dopad do hospodaření státního rozpočtu, nyní se vliv cen energií naprosto otočil. Ceny na komoditních trzích jsou zpět na úrovních před válkou na Ukrajině. Pro koncové spotřebitele se situace bude měnit postupně, ale první vlaštovky v podobě nižších nabídek distributorů energií začínají být vidět, i když nyní primárně pro nové zákazníky.
Ozvěny trhu: To nejhorší je za námi. Ekonomika začíná růst
27.04.2023 Do tohoto týdne jsme vstoupili s optimistickým konjunkturálním průzkumem za duben. Ten ukázal na pokračující zlepšování nálady napříč českou ekonomikou. Ukazatel podnikatelské důvěry se tak již vrátil na svůj dlouhodobý průměr. Spotřebitelský sentiment se ještě na konci loňského roku nacházel na nejnižší úrovni od konce 90. let, dubnové číslo již bylo nejvyšší od října 2021, i když stále pod historickým průměrem. Každopádně výsledek je povzbuzením nejenom pro naši makroekonomickou prognózu, jejíž aktualizovanou verzi jsme vydali právě včera, ale samozřejmě především pro tuzemské firmy a domácnosti.
Ozvěny trhu: Nová data zamotala centrálním bankéřům hlavu
12.04.2023 Minulý týden přinesl únorová data z reálné ekonomiky. Nezklamala, nicméně ani zatím nerozlouskla otázku, zda mělká recese, kterou jsme pozorovali ve druhé polovině loňského roku opravdu skončila. Naše lednová prognóza s tím počítá, když předpokládáme ten nejmenší možný mezičtvrtletní růst o 0,1 %.
Ozvěny trhu: Stagflační syndrom je v Česku na ústupu
06.04.2023 Včerejšími daty únorových maloobchodních tržeb pokračoval ČSÚ v sérii publikací dat popisujících kondici české ekonomiky na počátku tohoto roku. Dnes se dozvíme statistiky průmyslové a stavební produkce a bilance zahraničního obchodu. Příští týden pak bude publikována březnová inflace.
Ozvěny trhu: Éra nadhodnoceného dolaru pomalu končí, euro by si do konce roku mělo polepšit
30.03.2023 Poslední dva roky na globálním devizovém trhu kraloval americký dolar. A platilo to jak při pohledu na dolarový index měřící výkonnost zelených bankovek vůči měnám šesti nejvýznamnějších světovým měnám, jak i pokud se podíváme na nejobchodovanější měnový pár na světě – kurz eura vůči dolaru. Právě na něm je patrné dlouhodobé nadhodnocení dolaru proti společné evropské měně. Například podle parity kupní síly by měl kurz dle propočtu OECD činit více než 1,3000 EUR/USD.
Ozvěny trhu: Stagflační syndrom na ústupu
23.02.2023 Loňský vývoj mnoha globálně důležitých ekonomik, ale i těch v regionu střední Evropy, bylo možné popsat jako stagflační. Byli jsme svědky nezvykle vysoké inflace. V případě Spojených států, Německa či eurozóny jako celku nejvyšší za zhruba čtyři dekády, v našem regionu od rozpadu Východního bloku. V mnoha zemích byl inflační vzestup kombinací nákladových a poptávkových faktorů.
Ozvěny trhu: Nejistoty kolem lednové inflace a co sledovat
09.02.2023 Zítra statistický úřad zveřejní hodnotu lednové inflace. Její výše je běžně spjata s velkou mírou nejistoty. Začátkem každého roku většina prodejců tradičně přistupuje k přecenění jim nabízeného zboží či služeb nebo tuto možnost minimálně zvažuje. Výsledkem je měsíc v roce, který je spojen s nejvyšší cenovou volatilitou.
Ozvěny trhu: Německo nás padnout nenechá
19.01.2023 Naše stále platná makroekonomická prognóza z konce října počítá s tuzemskou mělkou recesí, do které české hospodářství vstoupilo ve třetím čtvrtletí loňského roku, kdy ekonomika jako celek v reálném vyjádření mezičtvrtletně klesla o 0,2 %. A dosavadní vývoj nám dává za pravdu. Žádná katastrofa se nekoná a již s jarními měsíci se podle nás můžeme těšit na sice pomalé, přesto neoddiskutovatelné oživování české ekonomiky.
Forex: Ozvěny trhu - dolar to nevzdává
12.01.2023 Loňský rok patřil na globálních devizových trzích dolaru. Ne překvapivě potvrdil tradiční tříletý průzkum Banky pro mezinárodní platby neotřesitelnou pozici americké měny jako té nejobchodovanější na světě. Dařilo se jí i z cenového pohledu. Dolarový index, měřící výkonnost dolaru vůči šesti nejvýznamnějším měnám, si za celý loňský rok připsal 3,5 %. Celoroční výsledek je ale zkreslen výkoností v posledních třech měsících.
Ozvěny trhu: Ekonomiku ohřeje až jaro
03.01.2023 Do podle nás mělké recese, jejíž délku předvídáme na tři čtvrtletí, se česká ekonomika dostala se třetím čtvrtletím loňského roku. Ekonomický pokles nebyl na podzim nijak výrazný, závěrečné čtvrtletí bohužel asi dopadlo o poznání hůře. To koneckonců potvrdila včerejší první významnější statistika zveřejněná v letošním roce – průzkum PMI mezi českými průmyslovými podniky za prosinec.
Ozvěny trhu: Česká ekonomika ztrácí energii
27.10.2022 Již za týden se k projednání podzimní Zprávy o měnové politice sejde bankovní rada ČNB. Podkladem k jednání bude nová makroekonomická a inflační prognóza. My v Komerční bance jsme naši prognózu pro konec roku a rok následující vydali již tento týden.
Ozvěny trhu: Recese do Ameriky přijde, ale později
06.10.2022 Americká ekonomika spadla během první poloviny letošního roku do recese, když zaznamenala dva mezičtvrtletní poklesy za sebou. Tamní centrální banka přesto celkem svižně zvyšovala úrokové sazby, přestože Fed má v popisu práce nejenom hlídat inflaci ale i hospodářský růst kvůli trhu práce. Dolar pak mířil do výšin, kde nebyl několik desetiletí. Je tedy hospodářství Spojených států v recesi?
Ozvěny trhu: Je cenový strop skutečně protiinflační?
15.09.2022 Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože se jedná o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina domácností ani firem neobejde, se staly jejich ceny v současné době politickým tématem číslo jedna. V posledních dnech nabrala vládní či celoevropská diskuse nad řešením vysokých cen na obrátkách s cílem zamezit jejich dalšímu výraznému nárůstu. U nás se vláda nakonec rozhodla pro domácnosti ceny energií zastropovat.
Ozvěny trhu: Zrychlení mzdového růstu nemusí způsobit mzdově-inflační spirálu
15.09.2022 V poslední době slýcháme, že zvyšovat nominální mzdy o inflaci by přineslo roztočení mzdově-inflační spirály, a proto ke zkrocení inflace potřebujeme, aby zaměstnanci přistupovali k požadavkům ohledně růstu svých nominálních mezd pro příští rok umírněně a tím pomohli inflaci zastavit. V celé debatě o proinflačnosti mzdového růstu ale chybí její zasazení do kontextu vývoje reálné produktivity práce.
Ozvěny trhu: Recese na obzoru
02.08.2022 Již tento čtvrtek se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB. Debata nového guvernéra a zbytku bankovní rady včetně tří nových členů bude probíhat na podkladě nové makroekonomické prognózy. Jak bude nejbližší ekonomická budoucnost pohledem centrálních bankéřů přesně vypadat nevíme, ale jak ji vidíme my v Komerční bance, to jsme odhalili před pár dny.
Ozvěny trhu: Podzim v Česku: recese a inflace 20 %
28.07.2022 Tuzemské hospodářství má za sebou první polovinu roku. A ve světle toho, co vše se událo, to nakonec vůbec nedopadlo špatně. Naše aktualizovaná makroekonomická prognóza ukazuje, že i během druhého čtvrtletí česká ekonomika reálně rostla, a to hlavně zásluhou průmyslu. Díky tomu se dařilo vývozům a slušná zřejmě byla i investiční aktivita.
Ozvěny trhu: Vývoj sazeb mění strukturu financování firem
14.07.2022 Daleko nejvyšším tempem letos rostly úrokové sazby napříč segmenty na úvěrech pro nefinanční podniky. Zatímco hypoteční sazby pro čistě nové úvěry a sazby spotřebitelského financování vzrostly zhruba o 1,6 p.b., respektive 1 p.b., tak firmám se nové půjčky prodražily v průměru o 3,7 p.b. To je dáno samozřejmě svižným tempem utahování měnové politiky, ale také donedávna silnou poptávkou po financování oproti předchozím dvou letům.
Ozvěny trhu: Inflace má našlápnuto ke dvaceti procentům
08.07.2022 Ani v červnu zřejmě nedošlo ke zmírnění výrazného růstu spotřebitelských cen. Meziměsíční inflace podle našeho odhadu setrvala na 1,8 procenta, po sezónním očištění pak dokonce zrychlila z květnových 1,5 procenta na 1,7 procenta v červnu. Zdražování se přitom nadále týkalo všech skupin spotřebního koše.
Ozvěny trhu: ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit
30.06.2022 Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se odkotvila a začínají skutečnou inflaci dále živit.
Ozvěny trhu: Domácí měna pod výprodejním tlakem
23.06.2022 Krátce po jmenování Aleše Michla novým guvernérem centrální banky vstoupila ČNB opět na devizový trh. To vše se navíc odehrálo na pozadí dalších proinflačních překvapení z nově zveřejněných dat a růstu sázek finančního trhu na intenzivnější zpřísňování měnové politiky v zahraničí. Příliš se tak nedařilo ani ostatním měnám střední a východní Evropy. Udržování kurzu pod 24,75 koruny za euro ale nebylo zadarmo.
Ozvěny trhu: Centrální banka tlačená inflací musí konat
12.05.2022 Inflace je dnes jedním z nejvýznamnějších ekonomických témat. Jeho záběr je však mnohem širší. Na rozdíl například od nezaměstnanosti se totiž zdražování opravdu dotýká v podstatě každého. Vidět to je i na zájmu obyvatel o problematiku spojenou právě s fenoménem inflace. Vyhledávání toho slova na internetu totiž zvýšilo na počátku letošního roku svou četnost proti předchozím rokům, kdy inflace nebyla tématem, zhruba čtyřikrát.
Ozvěny trhu: Vrchol úrokových sazeb na dohled
05.05.2022 Bankovní rada ČNB dnes na svém jednání k měnové politice prodiskutuje inflační vyhlídky postavené na nové makroekonomické prognóze. Půjde o první předpověď z dílny centrálních bankéřů, která bude již plně reflektovat válku na Ukrajině a její dopady. Ty jsou zjevně stagflační.
Ozvěny trhu: Když je jednooký králem
25.11.2021 Naše měna se v posledních dnech dostala pod výprodejní tlak, když od svých nejsilnějších hodnot v blízkosti hladiny 25,20 CZK/EUR, které opanovala ještě na počátku minulého týdne, ztrácí více než procento. Zejména v mediálním prostoru vyvolala tato situace téměř zděšení z toho, jak domácí měna dramaticky oslabuje a je v nemilosti investorů navzdory tomu, že centrální banka rychle zvyšuje úrokové sazby a korunu vůči euru z toho pohledu výnosově zvýhodňuje.
Ozvěny trhu: Motor ekonomiky zažehnut
29.07.2021 Když jsme před čtvrt rokem publikovali makroekonomickou prognózu, doprovodili jsme jí titulkem Jestřábi se vrací. Po třech měsících můžeme konstatovat, že se skutečně vrátili, a to s nebývalou razancí. Nejenom rychlé odbourání protipandemických opatření u nás i ve světě, ale i úzká hrdla v dodávkách materiálů pro výrobu a s tím spojené vyšší ceny vstupů, s sebou přinesly i celou řadu inflačních symptomů. Naše centrální banka nezaváhala a již v červnu zavelena k odpoutání se od extrémně nízkých úrokových sazeb ne příliš vzdálených od nuly.
Ozvěny trhu: Inflace bude zkrocena vyššími sazbami
15.07.2021 Po zveřejnění další série dat v tomto týdnu je jasné, že inflace nadále zůstává tématem mezi investory i laickou veřejností. Oproti stejnému období loňského roku jsme nejvýraznější zdražování zaznamenali v dubnu, kdy byly ceny meziročně vyšší o 3,1 %. Inflace se tak na krátkou dobu dostala nad toleranční pásmo ČNB. Díky vysoké srovnávací základně jsme ale za červen byli již na 2,8 %.
Ozvěny trhu: Stavebnictví a lepší časy
09.07.2021 Zatímco bilance zahraničního obchodu se po uzavření hranic vloni na jaře dostala na předpandemické úrovně během jednoho čtvrtletí, u průmyslové výroby to bylo o kvartál později. Naprosto odlišný vývoj ale zaznamenává stavebnictví. To z titulu dlouhodobějších projektů na pandemii nereagovalo bezprostředním dramatickým propadem. Pokles byl pouze postupný, o to ale dlouhodobější.
Ozvěny trhu: ECB zvyšuje inflační cíl
09.07.2021 Evropská centrální banka po roce a půl dlouhých příprav představila revizi své strategie. Dohoda rady guvernérů byla očekávána až na konci léta, ale přišla již nyní, což samo o sobě může mírně snižovat nejistotu ohledně dalšího vývoje stále silně expanzivní měnové politiky. Tematické rozpětí ECB se rozšiřuje do nevídaných rozměrů, když se nově týká i posuzování dopadů změny klimatu. I to bude předmětem diskuzí s konkrétním dopadem do ekonomiky a finančního sektoru
Ozvěny trhu: Jestřábi se vracejí
29.04.2021 Dnes nám začíná mediální karanténa před zasedáním bankovní rady ČNB k měnové politice, které se uskuteční za týden. Na tomto jednání bude představena nová prognóza vývoje české ekonomiky. My v Komerční bance jsme ji zveřejnili právě včera.
Ozvěny trhu: Trochu jiná recese
08.04.2021 Statistici minulý týden potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 %. Z číselného pohledu se jednalo o hlubší recesi než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 %. Globální ekonomika vloni klesla o 3,3 %, tedy výrazně hlouběji než v roce 2009, kdy to bylo minimálních -0,1 %.
Ozvěny trhu: Dolar opět překvapil
01.04.2021 Máme za sebou první čtvrtletí roku 2021. Roku, do kterého devizoví obchodníci vstupovali s konsensuálním názorem, že americký dolar bude vůči euru pokračovat ve svém oslabujícím trendu z loňského roku. Pandemie covid-19 byla tím, co ukončilo pětiletku extrémně nadhodnoceného dolaru resp. podhodnoceného eura. Za tím stál především úrokový diferenciál vyplývající z faktu, že zatímco americká centrální banka dokázala úrokové sazby vzdálit výrazně od nuly, ta evropská nikoliv. Koneckonců růst amerického hospodářství v tomto období překonával výkonnost ekonomiky eurozóny, zrovna tak inflační vývoj v USA byl mnohem blíže cílovaným hodnotám, než tomu bylo na evropském kontinentě.
Ozvěny trhu: Ujišťování o nezávislosti centrální banky
25.03.2021 Guvernér ČNB se ohradil vůči výrokům premiéra o tom, že by se centrální banka měla podílet na financování státního rozpočtu a že by se neměly zvyšovat úrokové sazby. To, že nezávislost měnové politiky je pro její efektivní výkon klíčová, bylo nesčetněkrát publikováno. Přesto podobné nápady, které vnímání nezávislosti narušují, čas od času někoho napadají, a to v řadě zemí.
Ozvěny trhu: Když je ekonomika v útlumu, centrální banky ji musí podpořit
15.03.2021 Když během velké finanční krize 2008 vymýšlely centrální banky, jak podpořit ekonomiku při nulových úrokových sazbách, přijaly postupně několik způsobů. Od nákupu tehdy méněcenných papírů od bank přes ovlivňování výše úrokových sazeb s delší dobou do splatnosti až po záporné úrokové sazby a několik dalších odvozených opatření. V souhrnu mělo jít o způsoby dodávek levných peněz do ekonomiky v situaci, kdy hrozilo, že se peněžní zásoba naopak smrští. V případě malých ekonomik, jako je například ČR, došlo i na devalvaci měny. Účinnost některých opatření je tématem debat doposud. Pro Evropany je podstatné, že se ECB za celou dekádu nedostala k tomu, aby zvýšila úrokové sazby.
Ozvěny trhu: Optimismus na hliněných nohách
25.02.2021 Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů. Akciové indexy tak atakují svá mnohaměsíční či mnohaletá nebo dokonce historická maxima jako v případě USA, vzhůru míří výnosy státních dluhopisů či ceny komodit. Rychle padající čísla nově nakažených nemocí covid-19 a úspěšně probíhající vakcinace v USA či Velké Británii a dalších zemí víru ve světlo na konci tunelu podporují.
Ozvěny trhu: Na cestě ze slzavého údolí
28.01.2021 Přelom ledna a února je typicky obdobím, kdy většina privátních i veřejných institucí přichází s novými makroekonomickými prognózami. Zrovna tak i my v Komerční bance jsme právě včera pustili do světa naše aktualizované vyhlídky pro českou ekonomiku. A jak se bude podle nás letošní rok vyvíjet? Pokud použijeme nedávný příměr guvernéra J. Rusnoka, bude rok 2021 cestou ze slzavého údolí.
Ozvěny trhu: Nakonec může být letos i lépe
18.01.2021 Zhruba před rokem začaly agentury přinášet první případy šíření nového typu koronaviru mezi obyvateli čínské provincie Wu-chan. Globální ekonomika žila tématy jako byly brexit či obchodní války rozpoutané americkým prezidentem D. Trumpem. Po necelých pár týdnech ale již začaly finanční trhy bystřit nebezpečí vyplývající z šíření viru, které nakonec dosáhlo velikosti pandemie a mělo opravdu devastující účinky na globální ekonomiku. Rok 2020 tak bude z hospodářského pohledu jednoznačně spojen s globální recesí způsobenou primárně neekonomickým faktorem.
Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy
14.01.2021 Máme za sebou téměř dva pracovní týdny roku 2021 a na finančních trzích se žádná katastrofa kvůli přechodu ze starého do nového roku nekonala. Naopak nálada na trzích byla v prvních pracovních dnech optimistická. Toho, čeho se bát, přitom nebylo v Evropě s koncem roku zrovna málo.
Ozvěny trhu: V letošním roce už ekonomika poroste
07.01.2021 Rok 2020 je definitivně za námi a z ekonomického pohledu můžeme konstatovat, že to byl rok nejhlubšího hospodářského propadu v historii Česka. Již nyní můžeme konstatovat, že se naše ekonomika jako celek nezhroutila, nenaplnily se mediálně proklamované katastrofické scénáře z doby jarní vlny pandemie prognózující propady dvouciferného řádu. A to přitom téměř žádná z těchto vyhlídek nepředpokládala další vlny koronaviru. Ty z pandemického pohledu dorazily s ještě větší razancí měřeno počtem nakažených či mrtvých, nejvýznamnější ekonomické škody ale napáchla vlna první. Celkově podle nás vloni ekonomika klesla zhruba o 7,5 %.
Ozvěny trhu: Neopakujme stále stejné chyby
18.12.2020 Už nyní je jasné, že letošní rok zakončí česká ekonomika hlubokým propadem, nejhlubším v novodobé historii. To znamená, že ekonomické ztráty z chybějící produkce budou výraznější než v roce 2009. Většina z nás má ještě v paměti období poznamenané evropskou dluhovou krizí a tuzemským fenoménem v podobě „blbé nálady“. Za tou stála celá řada chyb ve vládní hospodářské politice, politická nestabilita v podobě častého střídání vlád a neustále se měnícího podnikatelského prostředí, včetně daňového. Ještě na konci roku 2012 nebylo jasné, jaké daně, pokud jde o DPH, se budou platit v roce 2013.
Ozvěny trhu: Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně
12.11.2020 Česká národní banka minulý čtvrtek nepřekvapila tím, že ponechala úrokové sazby beze změny. Trh však překvapila její nová prognóza, v které centrální banka pro příští rok očekává až trojnásobný nárůst úrokových sazeb. Předchozí prognóza přitom počítala pouze s jedním zvýšením v posledním čtvrtletí roku 2021.
Ozvěny trhu: Druhá vlna spláchla vyhlídky na rychlé oživení ekonomiky
27.10.2020 Tento pátek se dozvíme, jak moc se tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí odrazila ode dna, statistický úřad totiž zveřejní první odhad HDP. Ten podle naší prognózy vzrostl oproti druhému čtvrtletí o zhruba 5 %, tedy zřejmě více než se původně čekalo. Meziroční pokles ekonomiky by se tak zmírnil z 11 % na necelých 7 %.
Ozvěny trhu: Covid drtí korunu
15.10.2020 Česká koruna vůči euru v posledních týdnech dramaticky ztrácí. V průběhu tohoto týdne již výrazně nad tehdejší intervenční hladinou 27 korun za euro atakovala nejslabší hodnoty od poloviny května. V regionálním srovnání je při pohledu na výkonnost naší měny na tom sice stále ještě hůře maďarský forint, který již letos odepsal více než devět procent své hodnoty, česká koruna na tom ale se ztrátou více než sedm a půl procenta není o moc lépe. Polský zlotý letos znehodnotil o zhruba pět a půl procenta, rumunské leu oslabilo o necelá dvě procenta.
Ozvěny trhu: Zoufalá situace si žádá zoufalou politiku
05.10.2020 Stabilizovat ekonomiku při současném rozsahu ekonomických šoků je úkol hodný mistra. Před půl rokem bylo evidentní, že pokud mají vlády zabránit hospodářské depresi, musí spustit mohutnou fiskální a měnovou expanzi. To se do značné míry povedlo a ekonomiky začaly z hlubokého dna expandovat rychleji, než se čekalo. Řada institucí v průběhu léta upravila mnohdy velmi pesimistické prognózy pro HDP nahoru. S druhou vlnou se vrátily obavy z opětovného útlumu. A na světovém měnověpolitickém kolbišti dochází k zásadním proměnám. Poslední takovou změnou byl náhlý příklon britské centrální banky k využití záporných úrokových sazeb. V naší prognóze počítáme z 80 % s tím, že poslední vývoj směřuje k brexitu bez dohody. Dovolte mi vsunout otázku, kolik Britů by v roce 2016 zvedlo ruku pro brexit, kdyby věděli, jak nechutný ten proces bude a že nakonec Británie odejde bez dohody? Pro Británii to znamená další negativní šok do ekonomiky, který si vyžaduje od centrální banky stimul. A ten tedy přijde v podobě snížení úrokových sazeb do záporu pravděpodobně už začátkem roku 2021. Připomeňme dále americkou centrální banku, která nově v rámci duálního mandátu zavádí cílování průměrné inflace a implicitně tak nyní bude směřovat k inflaci nad 2 %. To je opatření jdoucí ve prospěch posílení eura proti dolaru.
Ozvěny trhu: Covid hýbe korunou
18.09.2020 Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup oživení byl poměrně razantní. Do určité míry bylo možné navázat na předchozí ekonomickou expanzi. Meziroční propad české ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 11 procent byl nadprůměrně dobrý, když EU v průměru klesla o 13,9 procenta.
Ozvěny trhu: Schodek rozpočtu může být méně než 400 miliard
10.09.2020 Státní rozpočet hospodařil v prvních osmi měsících tohoto roku s deficitem 230,3 miliardy korun. To je o 214,9 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Z pohledu srpnových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Překonává tak i doposud nejhorší rok 2009, kdy státní rozpočet skončil s pasivem 192,4 miliardy korun.
Ozvěny trhu: ČNB a stagflační vývoj ekonomiky
06.08.2020 Česká národní banka dnes znovu rozhodne o výši úrokových sazeb. Výsledek jednání však zřejmě nepřekvapí a sazby centrální banky zůstanou s největší pravděpodobností beze změny. To očekávají i všichni analytici oslovení agenturou Bloomberg.
Ozvěny trhu: Zítra se dozvíme, jak hluboko jsme spadli
30.07.2020 Ani nová makroekonomická prognóza, kterou jsme tento týden publikovali, nic nezmění na tom, že hospodářský pokles, který bude letos vykázán, bude nejhlubší v naší novodobé historii. Za celý letošní rok předpokládáme snížení reálného hrubého domácího produktu o pět procent. Nicméně oproti předchozí prognóze jsme předpokládaný hospodářský propad o necelé dva procentní body vylepšili.
Ozvěny trhu: HDP za druhé čtvrtletí může i pozitivně překvapit
28.07.2020 Tuzemská ekonomika se s koronavirem potýká již více než čtvrt roku. Vládní opatření proti šíření nákazy zavedená v polovině března v podstatě zastavila život v této zemi, včetně toho ekonomického. Velká část podnikatelů najednou nemohla prodávat své zboží či služby. Spotřebitelé tak neměli moc možností, kde utrácet, a když už to šlo, chyběla k tomu chuť. S mírným zpožděním k obdobným krokům přistoupily také ostatní státy, což vedlo k výraznému poklesu poptávky ze zahraničí. Zvlášť nepříjemný pro průmyslově orientovanou českou ekonomiku byl celosvětový pokles prodejů nových automobilů.
Ozvěny trhu: Virus to nevzdává, trhy dál věří
23.07.2020 Pandemie covid-19 je opět na vzestupu a je celkem jedno jestli hovoříme o pokračování první vlny, či v tom již spatřujeme vlnu druhou. Aktuální počet nemocných opětovně atakuje historická maxima, a to i v České republice. Finančních trhů ale jakoby se to netýkalo. Přitom první měsíce tohoto roku, kdy pandemie udeřila poprvé, byly ve znamení téměř panického úprku investorů z akcií a dalších rizikovějších aktiv do bezpečných přístavů typu kvalitních státních dluhopisů, zlata či obyčejné hotovosti. Z aktuálního zhoršení epidemiologické situace si ale finanční trhy, zdá se, nic nedělají. Nejenom koruna, ale všechny regionální měny vesele posilují, euro vůči dolaru atakuje nejsilnější úrovně za několik posledních měsíců a americké akcie se přibližují historickým maximům. Co je proti únoru či březnu jinak?
Ozvěny trhu: Evropská centrální banka počká a uvidí
16.07.2020 Ekonomika eurozóny procitá z hibernace, do které ji v průběhu března uvrhla vládní restriktivní opatření v souvislosti s bojem proti šíření pandemie covid-19 a ve které se nacházela i po celý duben. Květnová data z reálné ekonomiky potvrdila, že duben byl měsícem, od kterého se ekonomická aktivita pomalu začíná zvedat, což reflektují i finanční trhy. Zlepšování situace ocení na svém dnešním zasedání k měnové politice i evropští centrální bankéři.
Ozvěny trhu: Zbavovat se dolaru zatím není třeba
09.07.2020 Před týdnem jsme se zaměřili na zhodnocení výkonnosti měn během prvního pololetí letošního roku. Přestože nejvíce nakaženou zemí covidem-19 a zemí s největším počtem úmrtí jsou Spojené státy, dolar hrál roli bezpečného přístavu dokonale a za prvních šest měsíců roku vyšel z klání vítězně. Pojďme se nyní podívat do křišťálové koule a zaměřit se na očekávaný vývoj na devizových trzích ve druhé polovině roku.
Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory
02.07.2020 Máme za sebou první polovinu roku, která bude bezesporu patřit mezi ty, které se zapíší do dějin, a to vlivem pandemie covid-19 a jejího dopadu do globální ekonomiky a finančních trhů. Ty reagovaly na obavy z ekonomických důsledků restriktivních vládních opatření dramatickým nárůstem rizikové averze a v podstatě úprkem od jakýchkoliv rizikovějších aktiv směrem k těm bezpečnějším. Tyto tendence byly zřejmé i na devizovém trhu.
Ozvěny trhu: Mnoho otázek a málo odpovědí české měnové politiky
18.06.2020 Příští středu se zhruba po měsíci a půl znovu sejdou centrální bankéři, aby rozhodli o nastavení měnové politiky ČNB. Snadné rozhodnutí to i tentokrát nebude. Česká ekonomika se sice již zvedá ze dna, vyhráno však rozhodně nemá. Důležitý bude především vývoj v druhé polovině letošního roku, který je však pro tuto chvíli velkou neznámou. Data, která teď máme, zatím stále poodhalují míru poklesu ekonomiky a o charakteru následného oživení neříkají nic.
Ozvěny trhu: Ekonomika oživuje cestou nedávno vyšlápnutou
28.04.2020 Když čtete tyto řádky, ekonomika se probouzí z recese. V nejbližších týdnech prožijeme oživení, takže celý proces vizuálně vypadá jako písmeno V. Když kus ekonomiky zavřeme, aktivita se propadne téměř volným pádem. A když ekonomiku zase otevřeme, stačí málo, aby se ekonomická aktivita otočila prudce nahoru.
Ozvěny trhu: Čínská ekonomika jako okno do budoucnosti
23.04.2020 Stejně jako v případě nástupu pandemie tak i při následném otevírání ekonomika slouží Čína jako dobrý vzorový příklad, od kterého se můžeme odpíchnout. V případě České republiky budeme mít k dispozici klíčová data za březen nejdříve až v květnu, za duben v červnu a detailní statistiku HDP ještě později. Čínská ekonomika je však napřed a před pár dny zveřejněná statistika HDP za první čtvrtletí tak může poskytnout dostatečný obrázek dopadu bezpečnostních opatření na jednotlivé sektory.
Ozvěny trhu: Nižší sazby virus nezastaví
05.03.2020 Počátek posledního únorového týdne znamenal zlom v šíření koronaviru, kdy počet nakažených mimo území Číny začal růst rychleji než uvnitř samotné Země nebeského draka. Pro finanční trhy to bylo jako přilití oleje do ohně, nárůst rizikové averze znamenal v podstatě hromadný úprk z akciových trhů. Světové centrální banky se svou zkušeností z globální finanční krize roku 2008 přispěchaly hned v dalších dnech ujištěním, že jsou připraveny v případě potřeby konat. Jejich slova sice trhy uklidnila, ne však na déle než život jepice.
Ozvěny trhu: Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá
08.11.2019 Ve Spojených státech výsledková sezóna vstoupila do poslední fáze, když z 500 největších firem zbývá reportovat svá čísla poslední osmdesátce. Zatím ji můžeme hodnotit s mírným optimismem. Očekávaný pokles čistého zisku firem v rámci indexu S&P 500 o více jak čtyři procenta se zatím nenaplňuje, přesto ale třetí kvartál s největší pravděpodobností s mínusem uzavře. Aktuálně se ziskovost firem oproti loňskému třetímu kvartálu snížila o jedno procento. Lepší čísla jsou patrná napříč všemi sektory. O největší překvapení se postarali prodejci spotřebního zboží, farmaceutické společnosti a informační technologie.
Ozvěny trhu: Německá recese nás dožene
24.10.2019 Nacházíme se v období, kdy veřejné i privátní instituce revidují své prognózy a nejinak jsme na tom my. Z pohledu finančních trhů bude samozřejmě nejdůležitější ta, kterou představí ČNB na jednání bankovní rady 7. listopadu a na jejímž podkladě bude na stole opět diskuse o možném zvýšení úrokových sazeb.
Ozvěny trhu: Ekonomiku musí podpořit i rozpočtová politika
24.10.2019 Globální nejistoty související s obchodními válkami a nárůstem protekcionismu se samozřejmě negativně promítají do nálady primárně průmyslníků po celém světě. V Evropě je situace o to horší, že se musíme potýkat s nejistotami kolem brexitu, a specifickým problémům čelí němečtí producenti ve světle strukturálních změn, kterými prochází tamní automobilový a energetický průmysl. Již více než rok německá průmyslová výroba zaznamenává meziroční pokles, a jako celek vykáže zřejmě náš západoevropský soused s čísly za třetí čtvrtletí recesi. Celoroční růst německé ekonomiky odhadujeme na pouhých 0,5 % a vyhlídky pro rok nadcházející o moc výše nejsou.
Ozvěny trhu: Pražský akciový trh má co nabídnout
03.10.2019 Pohled na letošní vývoj akciových titulů na pražské burze mi příliš radosti nedělá. Vezmeme-li v potaz vyplacené dividendy, akcie v rámci indexu PX přinesly vlastníkům doposud zhruba devět procent. To sice není špatné, ale ve srovnání s hlavními trhy je to mizérie. A je nutné podotknout, že téměř dvě třetiny dosavadního zisku obstaraly právě dividendy. V tom je pražský trh zase oproti světovým trhům nadprůměrný. Vina tak padá na cenový růst akcií, což do velké míry ovlivnila i postupná rebalance indexů MSCI v neprospěch středoevropských rozvíjejících se trhů. Přitom výsledky firem za první polovinu letošního roku rozhodně špatné nebyly.
Ozvěny trhu: Vyschlý pramen dolarové likvidity
27.09.2019 V běžných časech se o dění na peněžním trhu v médiích příliš nedočtete, a to ani v USA, kde hraje daleko zásadnější roli než v kontinentální Evropě nebo v České republice. I proto trhy překvapila nedávná zpráva o skokovém nárůstu krátkodobých úrokových sazeb na tomto trhu v USA. Ty jsou odvozeny od základní úrokové sazby americké centrální banky a v době klidu se pohybují v centrální bankou stanoveném pásmu. Nicméně v situaci, kdy se na trhu objeví příliš subjektů s nedostatkem finančních prostředků, roste poptávka po úvěrech a úrokové sazby rostou. Pokud je situace opravdu dramatická, dostane se tržní úroková sazba z daného pásma, což je signál pro ostatní hráče, že se děje na finančních trzích něco špatného, a pro centrální banku důvod k akci.
Ozvěny trhu: Rizika oslabení koruny rostou
26.09.2019 Měny rozvíjejících se trhů byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se utahující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb. Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn.
Ozvěny trhu: Aktuální cena akcií ČEZ je mimo mísu
29.08.2019 Při pohledu na současný vývoj akcií ČEZ jen kroutím hlavou. Oproti začátku roku se jejich cena nachází o pět procent níže. Započteme-li dividendu, jsme zhruba na nule. Evropský sektor utilit si jako celek polepšil o více jak 14 %. Přitom ČEZ má to nejhorší již za sebou.
Ozvěny trhu: Přijde do USA recese?
18.07.2019 Trh je jednoznačně přesvědčen o tom, že američtí centrální bankéři na zasedání, které se uskuteční na konci tohoto měsíce, sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Naposled se přitom dolarové sazby snižovaly před dlouhými více než deseti lety, kdy panovala globální finanční krize. Po jejich poklesu na nulu, musel Fed přijít s nestandardním opatřením v podobě programu kvantitativního uvolňování. Řítíme se do obdobných problémů či nikoliv?
Ozvěny trhu: Německému průmyslu se nedaří odrazit se ode dna
14.06.2019 Poslední rok německý průmysl neprožívá zrovna nejlepší období. Sužují ho přechodné i strukturální problémy, které se hrnou jeden za druhým. Odstartovala to aféra Dieselgate, ke které se v druhé polovině loňského roku přidala změna emisních limitů. Ta přinesla automobilkám řadu problémů a výrazný pokles v jejich produkci. To vše v době, kdy Donald Trump začal vážně ohrožovat globální obchod svou představou spravedlivého systému. Nejistota z toho, jak se bude vyvíjet poptávka v Číně, USA, či i vlivem toho jak dopadne brexit ve Velké Británii pak hnal důvěru v ekonomiku střemhlav dolů.
Související klíčová slova:
Index strachu | Devizoví obchodníci | Vakcinace | Výnosy dluhopisů | Finanční tituly | Jackson Hole | Primoco UAV | Tvorba pracovních míst | Nárůst cen energií | Výkon | Zvyšování sazeb | Hlavní ekonom | Fiskální stimul | Akcie Erste | Zkušenosti | Vývoj kurzu dolaru | Alphabet | Vstupy | Kurz eura v České spořitelně | Prohloubení schodku | Exporty | Koronavirové krize | Státní dluhopis | Apetit investorů | Veřejné finance | Akcie Erste Bank | Měnový kurz | EUR | Řecko | Pegas Nonwovens | Trend | Pokles sazeb | Regionální měny | Inflační čísla | Bank of Japan | Dění na finančních trzích | Fortuna | Výnos do splatnosti | Libra vůči dolaru | Volatility | Kurz eura dnes | Výhled ekonomiky | Mezinárodní měnový fond | Zastropování cen energií | Statistiky | Tempo růstu | Korelace | Bankovní index | Západoevropské burzy | Marže společností | Britská libra | Aktiva | Vládní opatření | Dividendový výnos (dividend yield) | Betfair | České vlády | Pravděpodobnost | Japonské firmy | Tuzemský průmysl | Oslabování měny | Situace na Ukrajině | Korunové úrokové sazby | Nové peníze | Tuzemská ekonomika | Útraty | Index PX | Pražský akciový trh | Zasedání ECB | František Táborský | Průzkum PMI | Český statistický úřad | Depozitní sazba | Míra úspor | Akcie Moneta Money Bank | Makléřské zkoušky | Reflexe | Inspirace | Finanční instrumenty | Kurz eura u Komerční banky | GDP | Currency index | Ropa Brent | Růst sazeb | Německý DAX | Expanze | Americký akciový index | Tržní nálada | Saúdská Arábie | Nová data | Nezaměstnanost | Miroslav Frayer | Pandemie | Volby v Řecku | Růst cen | Deflace | Pandemie COVID-19 | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Silné oživení | ČSÚ | Dolarový index | Dividendy | Bankovní rada ČNB | Velké korporace | Burza | Brexit | Nálada domácností | Investiční příležitost | Investujme | Zpřesněná data | Cena zlata | Dnešní statistiky | Ceny aktiv | ČSOB | Odhady světových akciových indexů | Hlavní světové burzy | Termínované vklady | Základní úrokové sazby | Desinflační trend | Negativní výhled | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Opatření proti šíření epidemie | Evropská měna | Tempo hospodářského růstu | Ceny pohonných hmot | Zveřejněná data | Prudký pokles | VIG | Uvolnění měnové politiky | Euro CZK | CZK | Výhled | Philip Morris | Garance | Defenzivní dividendové akcie | Objemy na devizovém trhu | Americký prezident | Covid | Vývoj eura vůči dolaru | Akce centrálních bank | Tuzemská inflace | Průmysl | Inflace | Světové burzy | Irsko | Vývoj cen ropy | Centrální banky | Česká měna | Globální obchod | Kurz eura ČSOB | Ratingová agentura | Kurz eura dnes ČNB | Kongres | Finanční krize 2008 | Learn forex | Dolar vůči jenu | Ratingové hodnocení | Posilování japonského jenu | Macron | Komoditní měny | Turecko | Výsledky firem | Motor ekonomiky | Vysoké ceny energií | Válka | Pandemie koronaviru | Snižování sazeb | Výrazný vzestup | Zasedání FOMC | Izrael | Vice | Akciové trhy | Antivirus | Donald Trump | Managed forex | Klid před bouří | Cestovní ruch | Nižší náklady | Pokles cen elektřiny | Fiskální politiky | Makroekonom | G7 | Utahování měnové politiky | JPM | Zdražování potravin | Kurz eura Česká spořitelna | Kurz české měny | Duální listing | Domácnosti | Měna euro | Národní úřad pro ekonomický výzkum | Nový ekonomický výhled | Evropské volby | Kurz eura spořitelna | Kurz eura prodej | Nákup akcií | Míra úspor domácností | Analytici | Předstihové indikátory | Cena palladia | USA recese | Surové ropy | Kurz eura ČNB střed | Deutsche Bank | MSCI All-Country World | Ceny elektřiny | Obchodní války | Byznys | Ekonomika padá | Růst akcií | Odkup akcií | Graf | Úsilí | Šíření nákazy | Vývoj cen zlata | Globální ekonomiky | Snižování úrokových sazeb | Odhodlání | Sazba ČNB | Dluhopisy | Kurz eura na Slovensku | Kurz eura ke zlotému | S&P 500 Banks | Zaměstnanost | Obchodní pravidla | Ekonomiky | Historická minima | TLTRO | Polymarket | Maďarsko | Členové bankovní rady | Jednání ECB | Poptávka | Tržní sentiment | Rostoucí akciové trhy | Lite Forex | Burzovní trh | Průmyslová produkce | Kurz eura v KB | Argentinské peso | Kanadský dolar | Investiční plány | Economist | Bilance ČNB | Ekonomické indikátory | Cenové hladiny | Bydlení | ERA | Peníze | Propad exportu | Brent | Stavební produkce | Březnová inflace | Maloobchodní tržby | Epidemická situace | Politika | Stimul | Nesoulad | Očekávání | Malé podniky | Pohonné hmoty | Měď | Zpomalení čínské ekonomiky | Evropské burzy | Palladium | Vybírání zisků | Posílení eura | Zvýšení sazeb | Hluboké recese | Forex account | Makroekonomické indikátory | Války na Ukrajině | Výnosy | Majetek | Evropské měny | Financovat | Cena elektřiny | Zásoby ropy | Americké volby | Další růst | Novozélandský dolar | Janet Yellenová | Výprodeje na akciových trzích | CZK/EUR | Růst | Kurz eura ke koruně ČNB | Kurz měn | Nabídka | Itálie | EUR/CZK | Slovenská ekonomika | Posilování měn | Větší podniky | Jednání FOMC | Prognóza | Katastrofické scénáře | Výnosová křivka | Souhrnný index | Výrazný propad | Světové centrální banky | Trápení | Trh práce | Prezident Fedu | Reálný HDP | Růstový impuls | Program kvantitativního uvolňování | Růst cen akcií | Britská centrální banka | Vysoká inflace | Akvizice | Ropný trh | Pochybnosti | Bankovky | Nastavení měnové politiky | Návratnosti investice | Velká Británie | Evropské ekonomiky | Americká centrální banka | Indikátor | Dostupné informace | Zpomalení hospodářského růstu | Chování | Kontrakty | Tržní úrokové sazby | Inflace v eurozóně | Zpomalení ekonomiky | Ropné společnosti | Makroekonomická data | Floating | Lira | Koruna posílila | Koruna | Geopolitická rizika | Odvětví | AUD | Caterpillar | Oslabování koruny | Úrokové sazby | Meziroční růst | Měnové stimuly | Kurz eura nákup | Oslabení eura | Vývoj kurzu | Měny v regionu | Trh | Kurz eura nákup prodej | Makroekonomické události | Zkušenost | MSCI | Kurz eura v Komerční bance | EMU | Problémy | Šíření viru | BNP Paribas | Průměrné mzdy | Implikovaná volatilita | Počasí | Kurz eura prodej ČNB | Společnosti | Index | Komoditní index | Janet Yellen | Data z reálné ekonomiky | Trh Start | Komerční banka | Konsolidace | Zpomalení v Číně | MMF | Zprávy o měnové politice | Čínský akciový trh | Eura | Komise | Nejistoty | Nejziskovější | Rovnováhy | Tržní kapitalizace | Dolarové likvidity | Kapitál | Fungování | Vývoj eura | Posílení | Kurz libry | Trump trades | Představitelé Fedu | Globální finanční krize | Američtí centrální bankéři | Událost na finančních trzích | S&P | Americké měny | Unie | Velké zisky | Ceny plynu | Ukrajinská hřivna | Kurz dolaru | Akciové indexy | Konjunkturální průzkum | Odraz mrtvé kočky | Střadatelé | Polský zlotý | IEA | Ekonomický vývoj | Závislost | AA | Participace | Rozpočtová politika | Kurz EUR/USD | High Yield | Kurz eura graf EMU | Vývoj inflace | Nová prognóza | Rubl | Deficit | Firma | Akciové příležitosti | Doba návratnosti | Statistický úřad | Nobelovy ceny za ekonomii | Úvěrové aktivity | Podnikání | Budoucnost | Cukr | Virus | KOL | Německá recese | Sektor služeb | Obchodní dohody | Hospodářská politika | Kurz koruny | Nejvýraznější ztráty | Index Topix | Aktivita v českém průmyslu | Barclays | Dividendový výnos | Automobilový sektor | Česká koruna | G10 | Vlna koronaviru | Opatření | Devizové trhy | Podnikatelé | Michal Brožka | Akciový index | Státní kasa | Pozornost | 3М | Měnový koš | Bankéři | Dluhopis | Korporátní dluhopisy | Kurzový vývoj | Ifo | Aukce | Náklady | Index nákupních manažerů | Americká měna | Daně z příjmů | Členské země eurozóny | Equity | Průmyslové podniky | Bitcoin | Kurz eura graf | ISM index | Vyšší sazby | Vysoké inflace | Zájem o akcie | Investice do zlata | Obchodníci | Vládní konsolidační balíček | Burze | Celková inflace | Americké indexy | Finance | Válka na Ukrajině | USA | Investiční bankovnictví | Valorizace | Naše prognóza | Ekonomické aktivity | Stříbro | Finanční instituce | Británie | Pokles cen | Volby | Ropa | Aktivita centrálních bank | Výdaje | Kurz eura Česká národní banka | Klouzavý průměr | Jádrová inflace v eurozóně | Dolarové zisky | Zasedání Bank of England | Investiční aktivita | Kurz eura on line | Belgie | Čínské akciové trhy | Statistici | Londýnská burza kovů LME | UBS | Ekonomové | Cena kontraktu | Kurz euro CZK | Depozitní sazby | Vývoj kurzu EUR/USD | Spojené státy | Propad české ekonomiky | Chuť investovat | Růst HDP | Akcie amerických bank | Euro vůči dolaru | Burzovní trh START | Hospodaření státního rozpočtu | Zvyšování úrokových sazeb | Sázka | Kurz USD | Vývoj nezaměstnanosti | Kurz eura ČNB | Kurz dolarů | Vývoj | Finanční aktiva | Výkon ekonomiky | Úroková sazba | Inflační výhled | Dluhová krize | Agentura Fitch | Rizikové averze | Nadhodnocení | Americké akcie | Facebook | Švýcarská měna | Erdogan | České měny | Vývoj cen komodit | Volatilní | EUR/USD | Severomořská ropa Brent | Zemědělství | Zisky firem | Intervence | Ruská ekonomika | Spotřebitelská důvěra | Další vývoj | Recese v USA | Měnové politiky | Finanční domy | Statistiky objemu obchodů | Rok 2025 | Ceny nemovitostí | Fiskální politika | Likvidita na trhu | Stagflační vývoj | Výdělky | Platina | Uvolnit měnovou politiku | Šíření nového typu koronaviru | Dividendová sezóna | Sazby centrální banky | Managed forex accounts | Kurz eura kalkulačka | Ekonomická situace | Odhad HDP | Prezident Erdogan | Ekonomický sentiment | Centrální bankéři | Bilance ECB | Výsledek referenda | Vítězství | Bezpečný přístav | Hypoteční sazby | Kurz eura v ČSOB | Odliv kapitálu | Nobelovy ceny | Miliardy dolarů | Zhoršení epidemické situace | Krátkodobý výhled | Druhá vlna pandemie | Euro dolar | Prezidentské volby | Cenové pohyby | Inflace na Slovensku | Světová finanční krize | Miliardy korun | Managed forex account | Bankovní systém | Platební bilance | Růst mezd | Prezident ECB | Snížení inflace | Reálné ekonomiky | Růst cen nemovitostí | Posilování koruny | Nákupy dluhopisů | Sazby | Provozní marže | Důvěra v českou ekonomiku | Americký index S&P 500 | České koruny | Index cen nemovitostí | Růstové akcie | Skokového oslabení koruny | Kurz USD/EUR | Investovat | Komoditní | Konsolidační balíček | Přidaná hodnota | Ekonomické oživení | Investiční fondy | Průzkum | Firmy | Naše hospodářství | Inflace v Česku | Konzistence | Tvrdý brexit | Průměrování | Panika | Zajištění | Reálné mzdy | Averze k riziku | Trades | Kurz eura výhled | Cena ropy brent | Vyšší ceny | Repo sazby | Dlouhodobé investice | Podíl nezaměstnaných | Odhad růstu HDP | Prostor pro další posilování | Fed | Euroskupina | Čistý dluh | Sledovaný údaj | Maďarský forint | Forex accounts | Pražský parket | Automobilový průmysl | Česká vláda | Akcie bank | Trhy | Dopad krize | Kurzový závazek | Aktuální cena akcií | Plynová krize | Rychlé ekonomické oživení | Dubnová inflace | Růst české ekonomiky | Výprodejní tlak | Rizika | Rada ČNB | Eurozóna | Portugalsko | Investiční rozhodnutí | Fond | Výše úrokových sazeb | ISM | Zvýšení volatility | Globální trhy | Zpřísňováním měnové politiky | Index S&P 500 Banks | Wu-chan | Fitch | Dluhopisový trh | Kurz eura u České spořitelny | Úspory | Kurz eura dnes Česká spořitelna | Měnová politika ECB | Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) | Předkrizové úrovně | Fundamentální základ | Nominální růst | Hodnota akcií | Zasedání centrální banky | Vysoké ceny | Počet nemocných | České státní dluhopisy | Poptávka po českých státních dluhopisech | Investment Banking | Riziková aktiva | Schodek rozpočtu | Růst ekonomiky | Renminbi | Cenový vývoj | MT4 Multiterminal | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | Americké akciové indexy | Holubice | Tesla | Záporné úrokové sazby | Stabilita | Španělsko | Solidní růst | Ekonomický růst | Forexový trh | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | Zlepšení nálady | Kurz eura ČS spořitelna | Růst ekonomiky eurozóny | Sentiment trhu | Makroekonomická prognóza | Peněžní trh | Na burze | Akcionáři | Ruský rubl | Zpřísňování měnové politiky | Zadlužování | Evropská dluhová krize | Evropské trhy | Posilování české koruny | Poptávka po bezpečných aktivech | Hospodaření | Zahraniční obchod | Kurz eura na korunu | Severomořská ropa | Dluhové krize | Institucionální investoři | Situace na trhu práce | Kurz eura směnárna | EBITDA | Obchod | Bilance Fedu | Kurz eura ke koruně dnes | Kurz koruny vůči euru | Volkswagen | Hospodářský pokles | Riziko | Inženýrské stavitelství | Jak vydělat | Analytik | Emise | MAM | JPY | Credit Suisse | Pražské burzy | Zasedání ČNB | Citi | Pokles výnosů | Cenový strop | Transakce | Šok | Volatilita trhů | Finanční trh | Turecká lira | Závěr roku | Nástroj | GBP | Akciový analytik | Plyn | Německá ekonomika | Čína | Akcie O2 | Migrační krize | USD/CNY | PredictIt | Ceny | Tisk peněz | Financování | Propad ekonomiky | Recese | Pokles | Záloha | Realitní trh | Meziměsíční inflace | Ben Bernanke | Války | Impuls | Míra nezaměstnanosti v USA | Trh nemovitostí | Proinflační | Centrální banka | DPH | Predikce | Akcie na burze | Restriktivní opatření | Moneta Money Bank | Libra | Rozvolnění | USD/EUR | Výsledek voleb | Erste Bank | Finanční páka | Forint | Opatření v Číně | Ceny zlata | Náklady na financování | Výnos | Bankovní krize | Pokles ekonomiky | Růst cen energií | ČEZ | Německé ekonomiky | Frank | Počet nakažených | Prostor pro růst | Domácí měna | Hospodářský propad | Spotřeba domácností | Vývoj koruny | Slabší kurz | Zhoršení výhledu | Růstové vyhlídky | Zastropování cen | Historická maxima | Posílení koruny | Situace na komoditních trzích | David Cameron | Ceny akcií | Ceny energií | Cena akcií | Energetická krize | Inflační cíl | VIX | Jaromír Gec | Propad poptávky | Euforie | EPS | Kurz eura k dolaru | Dynamika mezd | Pracovní místa | Funkční období | Zisk | ČNB | Bank of England | Spekulovat | Mzdový nárůst | Hospodářské dopady | Rating | Dovoz | Tržní sazby | České hospodářství | Vklady | Obchodování | Jan Vejmělek | Vzdělání | Dnešní data | Očekávaný vývoj | Posílení dolaru | Prezident | Hypoteční trh | Prémie | Oslabování dolaru | Státní rozpočet | Evropa | Pokles produkce | Měna | Management | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Předpověď | Epidemické situace | Údaje | Dolarové sazby | Spoření | Srovnávací základna | Inflační vývoj | Kontext | Finanční krize | Indikace | Obchody | Britská měna | Běžný účet | ex | Naše ekonomika | Snížení daní | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Vyspělé ekonomiky | Japonsko | Vývoj úrokových sazeb | Zemní plyn | Zasedání americké centrální banky | Marže | Spotová cena | Grafy | Aktivum | Japonská centrální banka | Dobré zprávy | Situace | Mario Draghi | Stagnace | Tržby | Konsensus | Dluhy | Euro STOXX | Býčí trh | FOREX | Konsenzus | Signály | Sazby beze změny | Guvernér | Dividenda | Index pražské burzy | Investiční výdaje | HDP | Devizový trh | Načasování | Hospodářské vyhlídky | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Rozhodování | Dolar | Další posilování | Euro | Yield | Klid | Výnosy státních dluhopisů | NEST | Index euro | Čínská měna | Pandemická situace | Politici | Dopady na ekonomiku | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Brazílie | Zhoršení ratingu | Hospodářský cyklus | Výprodej | Bonusy | Poptávka investorů | Slovensko | Martin Gürtler | Akumulace | FX trh | Hřivna | Lehman Brothers | Stimuly | Guvernér ČNB | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Americký ISM | Brazilský real | Nárůst objemu obchodů | Alokace aktiv | Nákupní doporučení | BBB | Americké firmy | Úvěr | Japonský jen | Meziroční inflace | Klesající inflace | FOMC | Přísná měnová politika | Akcie | Currency | Norská koruna | Grexit | Průmyslníci | Mzda | Nižší úrokové sazby | Dramatický dopad | Největší ekonomiky | Vývoj jádrové inflace | Ekonomický cyklus | Société Générale | Vzestupný trend | Pražská burza | Aktuální kurz | Podniky | Index spotřebitelských cen | Investiční apetit | Makléř | Koš | Český HDP | Inflační šok | BBVA | Index cen | Světová ekonomika | Tuzemské hospodářství | Převis | Globální ekonomika | Úroková míra | Vývoj ekonomiky | Ekonomické škody | Ekonomický výzkum | Uvolněné měnové politiky | Prognózy | Kurz | Daně | DXY | Jádrová inflace | Spotřebitelské výdaje | Pozornost investorů | Americká ekonomika | Ceny bytů | Měnová politika Fedu | Pokladniční poukázky | Japonské akcie | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Bolest | Unipetrol | Rychlý růst | Druhá vlna koronaviru | Bankovní rada | Peněžní zásoba | Investice | Microsoft | Pro investory | Potenciál | Kevin Tran Nguyen | Kapitalizace | Komunikace | Oživení ekonomiky | Indie | Bod | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | ESM | Makrodata | Zisky | Regulace | Zaměstnanci | Fondy | Kurz eura | Hospodářství | Zotavení | Důvěra | Oslabení dolaru | Globální hospodářský růst | Americký akciový trh | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Reinvestice | Index MSCI | Měny | Profitovat | Akcie VIG | Bankovní domy | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | Politická stabilita | Cash flow | Export | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Aktuální cena | Partneři | Stabilní výhled | NBER | Zhodnocení | Nervozita | Nemovitostní trh | Česká spořitelna | Situace kolem koronaviru | Média | Výsledková sezóna | Rozšíření | Technická analýza | Fixní kurz | Politická nestabilita | Rizika globálního ekonomického vývoje | COVID-19 | Propad HDP | Devizové rezervy | Ekonomika oživuje | Data z amerického trhu práce | Kurz eura ke koruně | ZEW | Evropské akcie | Euro Stoxx 50 | Americký trh práce | TIM | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Příjmy | Bondy | Ekonomické dopady | Zobchodované objemy | Rok 2024 | Zasedání Fedu | Bloomberg | KB | Inflace v květnu | Evropská unie | Hlavní indexy | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Komoditní trhy | Hong Kong | Akcie českých bank | Korekce | Výrazný pokles | Kvantitativní uvolňování | Letní měsíce | Stimulační opatření | Vakcína | Očekávání investorů | Výkonnost | Stagflační vývoj ekonomiky | Spotřebitelská inflace | Průzkumy | Obchodování s akciemi | Intervence ČNB | Index S&P 500 | Instrument | Hrubý domácí produkt | Přehled | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | High | Oživení světové ekonomiky | OECD | Oslabení koruny | Nízká nezaměstnanost | Zvýšení úrokových sazeb | Akcie firem | Otočení trendu | Koruny vůči euru | Turecký prezident | Nakoupit akcie | Volby v USA | S&P 500 | Ekonomický a strategický výzkum | JDE | Podpora | QE | MT4 | OKD | Mexické peso | Cena | Maloobchodní prodeje | Vlny koronaviru | Německo | Bund | Makroekonomické ukazatele | Komerční banky | Apple | Rozpočet | Obchodní partner | Snížení sazeb | Nové úvěry | BAT | Česká ekonomika | Kurzy | Ekonomické údaje | Ekonomická data | Inflace v listopadu | Úrokový diferenciál | Nižší výdaje | Co bude | DAX | Erste | Debata | Kurzy měn | Akcie společnosti | Obchodní válka | Fiskální stimuly | Indikátor důvěry | Dolarové úrokové sazby | Zlato | Ekonomika | Evropské méně | Slabé euro | Schodek | Indikátory | Oslabení | Ekonomické krize | Energetické krize | Evropské akciové trhy | Šéfka Fedu | Práce | Úspěch | Investiční příležitosti | Banky pro mezinárodní platby | Likvidita | Cíle | ČNB dnes | Prognóza ECB | Evropský akciový trh | Banky | Snižování počtu zaměstnanců | Produktivita práce | Rychlost | Šance | Daně z příjmů právnických osob | Bilance zahraničního obchodu | Fundamenty | Očekávaný růst | Wall Street | Velikost bilance ECB | Instrumenty | Prodeje potravin | Analýza | Kurz EUR | Zlepšení | Světové akciové trhy | ČR | Intervenovat | Německé státní dluhopisy | Bavlna | Americký Fed | Čínské akcie | Ratingové agentury | Pozice | Euro proti dolaru | Stock | Čínská ekonomika | Portfolia | Zájem obchodníků | Švýcarský frank | Slabší koruna | Market | Stoxx | Cenný papír | Farmaceutické společnosti | FX | Rozvíjející se trhy | Uvolňování měnové politiky | Inflační tlaky | Obchodní aktivity | Finální odhad | Služby | Lednová inflace | Londýnská burza | Rizikovější aktiva | Tržní očekávání | Návrat inflace | OPEC | Měnové války | Broker | Peněžní zásoby | Sentiment | Jestřábí hlasy | Investoři | Nižší sazby | Míra nezaměstnanosti | Indikátory důvěry | Největší pokles | Spotřebitelé | Zkrocení inflace | Karanténa | Fiskální impuls | Politika Fedu | Slabá poptávka | Polsko | Začít investovat | Ceny potravin | Bankovní rady ČNB | Meziroční růst cen | ZEW index | Březnová data | Hlavní zprávy | Spotřebitelská poptávka | Pozice dolaru | Průmyslové aktivity | Zavedení eura | Měny rozvíjejících se trhů | Zdražování | Ropy | Korelační koeficient | Struktura | Výrobní sektor | Ocenění akcií | P.A. | Měnový pár EUR/USD | Pokles poptávky | Hospodářské výsledky | Růst cen potravin | Americké ekonomiky | Únorová inflace | USD | Světové hospodářství | Nová makroekonomická prognóza | Vývoj dolarového indexu | Trh s nemovitostmi | Volatilita na trzích | Sentiment indikátory | Ekonomický dopad | Hospodářský vývoj | Firemní zisky | Vyšší úrokové sazby | Globální vývoj | BMW | Výkonnost dolaru | Tržní podíl | Posilování amerického dolaru | Posilování eura | Vývoj akcií | Cena ropy | Akciové burzy | Situace v průmyslu | Prognózy ČNB | Čínská centrální banka | Kupní síla | Australský dolar | Pokles HDP | Propad | Dopady koronaviru | Konec roku | Bankovnictví | ANO | Britské libry | Likérka Stock | Objemy obchodů | Economic | Nemovitosti | Evropský trh | Repo operace | Dividendové akcie | Kanada | Nejistota | CME | HDP v eurozóně | Investment | ING | Česká republika | Ceny komodit | Indexy | Kurz CZK | Státní dluhopisy | Americký dolar | Kurz eura vůči dolaru | Makro | Evropská centrální banka | Market sentiment | Prezidentské volby v USA | IFO index | ECB | Stoxx 600 | Propad cen komodit | Voda | Ekonomiky eurozóny | Měnová politika | Alokace | Index euro stoxx 50 | Oslabení japonského jenu | Doporučení | Inflační očekávání | Cena akcií ČEZ | Srovnávací základny | Nejobchodovanější měnový pár | Směnárna | Body | Rozkolísanost trhu | Zvýšení inflace | Evropské země | ROCE | Spekulace | Referendum | Vývoj indexu S&P 500 | EU | Bankovní sektor | Koronavirové epidemie | Ekonomický výhled | Miliardy | Problémy v dodavatelských řetězcích | Černé zlato | Společná evropská měna | MIC | Spekulanti | Globální finanční trhy | Zrušení superhrubé mzdy | Nejistoty na trzích | Jak investovat | Kurz euro | Schodek veřejných financí | Prodeje | Devizy | Základní sazba | Pracovní síly | Fúze | Akciový trh | Rizikový apetit | Zasedání bankovní rady | Investor | USD/JPY | Ukazatele | Měnový pár | Korporace | Šíření koronaviru | Strategy Research | Banka | Země eurozóny | Růst cen průmyslových výrobců | Odklon od fosilních paliv | Domácí poptávka | Statistika | Spotřebitelské ceny | Další pokles | Domácí průmysl | Jihoafrický rand | V4
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot