Úterý 21. ledna 2025 08:34
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Ozvěny trhu: Recese na obzoru

02.08.2022 07:45  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Již tento čtvrtek se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB. Debata nového guvernéra a zbytku bankovní rady včetně tří nových členů bude probíhat na podkladě nové makroekonomické prognózy. Jak bude nejbližší ekonomická budoucnost pohledem centrálních bankéřů přesně vypadat nevíme, ale jak ji vidíme my v Komerční bance, to jsme odhalili před pár dny.

Z pohledu reálné ekonomiky nevypadala první polovina roku vůbec špatně. Jsme rádi, že ČSÚ v závěru minulého týdne potvrdil náš předpoklad růstu tuzemského hospodářství během druhého čtvrtletí o 0,2 %. Navzdory válce na Ukrajině na produkční straně převážil podle nás efekt snižujících se obtíží v dodavatelských řetězcích.

Vysoká inflace si ale vybere svou daň ve druhé polovině roku. Slabší kupní síla domácností se negativně projeví v maloobchodních tržbách i ve spotřebě domácností jako celku. Druhá polovina roku tak bude ve znamení recese, mělké a krátké, čítající dvě čtvrtletí. A oproti původním předpokladům přijde o jedno čtvrtletí později. Naše aktualizovaná prognóza tak přinesla vzestupnou revizi letošního růstu reálného HDP na 2,5 % a naopak sestupnou revizi na +1,7 % pro rok 2023. Předpandemické úrovně konce roku 2019 bude dosaženo až zhruba v polovině příštího roku.


Pokud jde o prognózu inflace, musíme konstatovat, že letošní růst spotřebitelských cen bude nejvyšší od začátku 90. let minulého století. První polovinu roku zakončila meziroční inflace na 17,2 %. Další inflační šok z titulu cen energií přijde za červenec. Díky tomu zřejmě meziroční inflace překonala metu 19 % a po celý zbytek roku se bude pohybovat kolem 20 %. Inflace bude letos v průměru činit 16,8 %, v příštím roce pak 11,2 %. Na jednocifernou hodnotu by se inflace měla vrátit až ve druhé polovině příštího roku, dvouprocentního cíle by pak měla dosáhnout až v roce 2024.

Naše prognóza je konzistentní s dalším růstem úrokových sazeb, a to o půl procentního bodu. Vzhledem k dosavadní rétorice nových členů bankovní rady ale předpokládáme, že na srpnovém zasedání sazby zvýšeny nebudou a tento krok bude odložen na později.

Autor: Jan Vejmělek, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ozvěny trhu - Průmyslníkům se objevuje vráska na čele
    Vstup do letošního roku byl ve znamení turbulencí na finančních trzích, když se pod silným prodejním tlakem ocitly akciové i komoditní trhy a zvýšily se požadované rizikové prémie na straně investorů. Výsledkem zpřísněných podmínek na finančních trzích bylo například odložení dalšího zvýšení dolarových úrokových sazeb.
  • Ozvěny trhu: Průmysl v unii jede naplno
    Ve včerejší záplavě domácích inflačních čísel a statistik z trhu práce poněkud zapadly výsledky květnové průmyslové výrově v Evropě jako celku. A nutno podotknout, že čísla byla, a to ne překvapivě, opravdu povzbudivá. Za samotný květen produkce průmyslu v EU 28 přidala 1,2 %, za eurozónu bylo číslo ještě o desetinu procentního bodu vyšší. V meziročním vyjádření růst dosáhl 4 %, a to v EMU i EU. V takto dobré kondici byl průmysl na starém kontinentě naposledy před téměř šesti lety.
  • Ozvěny trhu: Před trhy stojí další výzvy
    Máme za sebou téměř dva pracovní týdny roku 2021 a na finančních trzích se žádná katastrofa kvůli přechodu ze starého do nového roku nekonala. Naopak nálada na trzích byla v prvních pracovních dnech optimistická. Toho, čeho se bát, přitom nebylo v Evropě s koncem roku zrovna málo.
  • Ozvěny trhu - Překvapí americká centrální banka?
    Dlouho očekávaná událost na finančních trzích je tady. Již včera začalo dvoudenní zasedání americké centrální...
  • Ozvěny trhu: Příběh české ekonomiky prošel mírnou revizí
    Minulý pátek Český statistický úřad doplnil zveřejnění finálního odhadu HDP za první letošní čtvrtletí o revizi národních účtů. Tradičně méně sledovaný údaj tak upoutal pozornost, když ne zcela zanedbatelnou mírou změnil kvalitativní obrázek české ekonomiky v posledních letech.
  • Ozvěny trhu - Přichází čas Evropy na akciové scéně?
    Americký prezident Donald Trump minulý týden v první reálné zkoušce prosazování volebních slibů s reformou zdravotnictví v kongresu tvrdě narazil. Vznikla tak první trhlina motoru, který od loňských prezidentských voleb hnal americké akcie k závratnému růstu. S akciovými indexy na historických maximech se akcie na druhé straně oceánu zdají nadhodnocené a v kombinaci s první srážkou velkolepých volebních plánů s tvrdou realitou schvalovací mašinérie neposkytují optimistický výhled pro další výrazný růst.
  • Ozvěny trhu: Přijde do USA recese?
    Trh je jednoznačně přesvědčen o tom, že američtí centrální bankéři na zasedání, které se uskuteční na konci tohoto měsíce, sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Naposled se přitom dolarové sazby snižovaly před dlouhými více než deseti lety, kdy panovala globální finanční krize. Po jejich poklesu na nulu, musel Fed přijít s nestandardním opatřením v podobě programu kvantitativního uvolňování. Řítíme se do obdobných problémů či nikoliv?
  • Ozvěny trhu - Pyrrhovo vítězství pro japonský jen
    Rozhodnutí Britů opustit EU bylo šokem pro finanční trhy, ten devizový nevyjímaje. Není překvapením, že měnou, která na výsledek referenda nejvíce doplatila, byla britská libra. Ta se vůči dolaru dokonce propadla na nejslabší úroveň za posledních 35 let. Která měna ale naopak ze situace profitovala?
  • Ozvěny trhu: Raději hodnotové než růstové akcie
    Růstové akcie se v letošním roce těší většímu zájmu než ty hodnotové. Zatímco první zmíněné si letos polepšily o více jak 11 %, ty druhé jsou vesměs na nule. V rámci indexu Russell 1000 Growth mapující vývoj růstových akcií nalezneme i všechny největší technologické společnosti jako Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet nebo Facebook. Těchto pět společností se v půlce letošního roku podílelo na celém indexu 27 % a byly jeho hlavním tahounem. Dominance růstových akcií by bez těchto titulů nebyla tak zcela jednoznačná.
  • Ozvěny trhu: Recese do Ameriky přijde, ale později
    Americká ekonomika spadla během první poloviny letošního roku do recese, když zaznamenala dva mezičtvrtletní poklesy za sebou. Tamní centrální banka přesto celkem svižně zvyšovala úrokové sazby, přestože Fed má v popisu práce nejenom hlídat inflaci ale i hospodářský růst kvůli trhu práce. Dolar pak mířil do výšin, kde nebyl několik desetiletí. Je tedy hospodářství Spojených států v recesi?
  • Ozvěny trhu - Rekordy tu s námi byly a budou
    V posledních týdnech zaujal na finančních trzích americký akciový index S&P 500, který několikrát překonal své historické maximum. Je rekordní úroveň předzvěstí blížícího se pádu?
  • Ozvěny trhu: Rizika oslabení koruny rostou
    Měny rozvíjejících se trhů byly v loňském roce pod tlakem především z důvodu celkem výrazně se utahující měnové politiky ze strany americké centrální banky a stále atraktivnějších dolarových úrokových sazeb. Nijak zásadně se to ale nedotklo středoevropských měn.
  • Ozvěny trhu - Ropa na vzestupu
    Ceny ropy od svého lednového minima vzrostly již o téměř 80 %. Ropa Brent se tak na trzích v posledních dnech obchoduje poblíž 50 USD za barel, zatímco v polovině ledna se nacházela pod hranicí 30 USD. Zdá se tak, že se pomalu dostavuje dlouho očekávané narovnávání ropného trhu. Zatímco globální zásoby ropy a jejích derivátů zůstávají nadále velmi vysoké, je patrný pokles produkce nečlenů OPEC, zejména pak ve Spojených státech.
  • Ozvěny trhu - Rostoucí inflace otřese kurzovým závazkem
    Dosavadní letošní vývoj inflace překvapuje svou dynamikou. Zatímco na počátku roku činil meziroční růst spotřebitelských cen 0,1 %...
  • Ozvěny trhu - Rostoucí preference Donalda Trumpa straší investory
    Preference kandidátů do amerického prezidentského úřadu dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však roste obliba jejího největšího rivala Donalda Trumpa. Takový vývoj nenechává trhy v klidu, roste volatilita trhu a je patrný odklon investorů od rizikovějších obchodů.
  • Ozvěny trhu - Roztříštěné oživení
    Nový ekonomický výhled Société Générale předpokládá zrychlení oživení světové ekonomiky. V letošním roce by světová ekonomika přepočtená na paritu kupní síly měla vzrůst o 3,7 % a v příštím roce dokonce o 4 %. Ačkoliv vzroste příspěvek do růstu ze strany rozvinutých zemí, tahounem zůstanou rozvíjející se země. Rozvinuté ekonomiky by tento rok měly přidat 2,6 %, což je výrazné zrychlení oproti předchozím dvěma letem, kdy růst nedosáhnul ani dvou procent. Naproti tomu rozvíjející se trhy by si měly udržet růst z loňského roku ve výši 4,6 %.
  • Ozvěny trhu: Rubl poráží ostatní měny v regionu
    Vyostření obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvyšující se geopolitická nejistota, například kvůli povolební situaci po municipálních volbách v Turecku, které se konaly na konci března, se na finančních trzích v posledních týdnech projevují nárůstem averze k riziku a útěkem do aktiv bezpečného přístavu.
  • Ozvěny trhu - Růst akciových indexů v Evropě díky několika faktorům
    Jednoduchou matematickou rovnicí bychom mohli vyjádřit budoucí vývoj akciových trhů SLABÉ EURO + NÍZKÉ CENY ROPY + NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY = VYŠŠÍ EVROPSKÉ AKCIOVÉ INDEXY.
  • Ozvěny trhu - Růst cen ropy nemusí být u konce, bude ale omezený
    Po březnovém poklesu cen černého zlata jsme během dubna zaznamenali jejich překvapivě silný růst o zhruba 20 %. Severomořská ropa...
  • Ozvěny trhu: Růžové eurové vyhlídky
    Poslední tři týdny jsou na globálních devizových trzích velmi turbulentní a platí to i pro nejobchodovanější měnový pár na světě – euro vůči dolaru. Zatímco euro během letošního prvního čtvrtletí drželo v průměru letošní zisky kolem třech procent, nedávný vývoj znamenal, že společná evropská měna je již vůči dolaru letos ve ztrátě. Od počátku dubna ztratilo euro vůči dolaru více než čtyři procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna