Valorizace
Český rozhlas příští rok sníží výnosy a náklady o 34 milionů korun
18.12.2024 Český rozhlas (ČRo) bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem s náklady a výnosy 2,358 miliardy korun, což je o 34 milionů méně než letos. Vychází ze stávající výše rozhlasového poplatku 45 korun, protože o jeho navrhovaném zvýšení o deset korun Sněmovna dosud nerozhodla. Rozpočet dnes schválila Rada ČRo.
Baxa dnes podá návrh na zrušení registrace youtuberů a influencerů
11.12.2024 Ministr kultury Martin Baxa (ODS) při dnešním projednávání takzvané velké mediální novely ve Sněmovně podá pozměňovací návrh mířící k zrušení povinné registrace youtuberů a influencerů, kterou obsahuje zákon o audiovizuálních službách na vyžádání z roku 2010. Novinářům Baxa před zahájením schůze řekl, že reaguje na kritiku extenzivního výkladu normy Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Dnes projednávaná velká mediální novela obsahuje zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšiřuje okruh poplatníků. Podle Baxy zajistí stabilitu českého mediálního trhu.
Deficit státního rozpočtu se v listopadu prohloubil na 259,2 mld. CZK
02.12.2024 Stát hospodařil ke konci letošního listopadu se schodkem 259,2 mld. CZK. V meziročním srovnání byl o téměř 10 mld. CZK mírnější. Z hlediska sezónnosti docházelo v posledních letech v listopadu k poměrně výraznému meziměsíčnímu prohlubování schodku. Na příjmové straně totiž v listopadu chybí čtvrtletní zálohy u významných daní a současně dochází k tradičnímu nárůstu výdajů. Letošní meziměsíční zhoršení o 58,5 mld. CZK z této tendence nijak výrazně nevybočuje. V poměru k HDP dosáhl deficit státního rozpočtu za prvních 11 měsíců 3,2 %, a byl tak nejnižší od roku 2019.
Jsou americké akcie opravdu nadhodnocené?
22.11.2024 Na americkém akciovém trhu už definitivně odezněla euforie po zvolení Donalda Trumpa. Zveřejnění výsledků za třetí kvartál společnosti Nvidia nám připomnělo, že na trhu jsou i jiná témata než radost z jeho zvolení. Jediné, kde euforie dosud přetrvává, jsou kryptoměny, ale nesmíme zapomínat, že důvody pro jejich růst nebyl pouze Donald Trump, ale například dostatečně dlouhá doba po halvingu a nebo statisticky velmi příznivý konec roku.
Změny důchodů v režii Fialovy vlády, včetně dnes schválených úprav, ušetří roku 2050 českým veřejným financím 300 miliard ročně v dnešních cenách. Fatálním problémem je, že na nich není shoda napříč politickým spektrem
08.11.2024 Dnes sněmovnou schválené významné změny v českém důchodovém systému zajistí další zásadní úspory veřejných financí ČR. Celková úspora ze změn provedených touto vládou, vypočtená pro rok 2050 v současných cenách, už tak v souhrnu činí přibližně 300 miliard korun (viz níže). Fakticky to roku 2050 bude výrazně více, a to kvůli inflaci a růstu ekonomiky, které se do té doby odehrají.
Francouzská vláda v návrhu rozpočtu hledá peníze u bohatých
11.10.2024 Francouzský premiér Michel Barnier chce deficit státního rozpočtu zacelit hlavně úsporami, příjmy chce získat zejména u největších firem a bohatých občanů. Zhruba 400 firem by mělo ze svých zisků dva roky platit "výjimečné odvody", uvedl včera Barnier při prezentaci návrhu rozpočtu pro rok 2025 v dolní komoře parlamentu, Národním shromáždění. Zadlužení Francie tak sice dál poroste, ale pomaleji, píše agentura AFP.
Deficit státního rozpočtu se v září prohloubil na 181,7 mld. CZK
01.10.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního září se schodkem 181,7 mld. CZK. V meziročním srovnání byl zhruba na úrovni předchozího roku. Z hlediska sezónnosti docházelo v posledních letech v září s výjimkou loňska spíše k mírnému meziměsíčnímu prohlubování schodku. Letošní meziměsíční zhoršení o 6 mld. CZK tedy z tohoto trendu nijak výrazně nevybočuje. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních devět měsíců ve výši 2,3 % nejnižší od roku 2019.
Vláda snížila saldo rozpočtu, deficitní hospodaření však nekončí
02.09.2024 Ke konci srpna došlo k mírnému zlepšení hospodaření státu, který snížil dosavadní deficit svého rozpočtu z -192,3 mld. na -175,8 mld. Kč. V meziročním srovnání je rozpočtové saldo nižší o téměř 19 mld., a to zejména díky zvýšení daňových příjmů v souvislosti s ekonomickým růstem. Roste tak naděje na dodržení schváleného salda ke konci roku, celkově však zůstane státní pokladna deficitní i výhledově, když nově předložený návrh rozpočtu na příští rok opět počítá se schodkem převyšujícím 200 mld. Kč ročně.
Deficit rozpočtu se v srpnu zmírnil na 175,8 mld. CZK
02.09.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního srpna se schodkem 175,8 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 18,8 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Z hlediska sezónnosti docházelo v posledních letech v srpnu s výjimkou loňska spíše k mírnému meziměsíčnímu prohlubování schodku. Meziměsíční zmírnění o 16,5 mld. CZK tedy zvyšuje šanci na dosažení schváleného deficitu státního rozpočtu v celoročním objemu 252 mld. CZK. V poměru k HDP byl srpnový deficit státního rozpočtu za prvních osm měsíců ve výši 2,2 % nejnižší od roku 2019.
Střet odborů s vládou o platy pokračuje
28.08.2024 Odbory dnes opět budou jednat s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru a podle veřejných vystoupení se zdá, že zatím shoda není úplně blízko. Hraje se v zásadě o tři věci. Komu přidat, kolik přidat a od kdy přidat? Zatímco odboráři by nejraději přidávali plošně a hned, vláda selektivně a od příštího roku. Jak na tom tedy jednotlivé skupiny zaměstnanců ve veřejném sektoru jsou? Necelých 850 tisíc zaměstnanců ve veřejném sektoru se řídí 5 různými tabulkami a v průměru jejich platy oproti roku 2019 vzrostly zhruba o 20 % a skutečně tak zaostávají za hlavními byznysovými odvětvími v čele s průmyslem, kde mzdy v průměru vzrostly od roku 2019 zhruba o 30 %.
NKÚ kvůli rostoucím výdajům státu a zadlužení radí systémové reformy
26.08.2024 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2023 doporučil rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy. Česká ekonomika loni reálně klesla, inflace byla druhá nejvyšší v Evropské unii a stát se dál rychle zadlužoval a rostly jeho výdaje, uvedl. Státní rozpočet loni zatížila energetická krize a inflace, vláda ale přijala ozdravný balíček, jehož dopady se v letošním rozpočtu již projevují, uvedlo v reakci ministerstvo financí.
Deficit rozpočtu se v červenci mírně prohloubil na 192,3 mld. CZK
01.08.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního července se schodkem 192,3 mld. CZK. Oproti 178,6 mld. CZK v červnu se tedy meziměsíčně prohloubil o 13,7 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 21,8 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Z hlediska sezónnosti v červenci dochází tradičně k meziměsíčnímu snížení nekumulovaných příjmů i výdajů. V posledních čtyřech letech měl v tomto měsíci s výjimkou loňského roku deficit tendenci se mírně prohlubovat a letošní výsledek se tedy nedávné historii nijak zásadně nevymyká. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních sedm měsíců nejnižší od roku 2019. Schodek veřejných financí jako celku by tak mohl letos poprvé od té doby skončit v celoročním vyjádření pod 3 % HDP.
Deficit rozpočtu se v červnu zmírnil, MF věří ve splnění celoročního plánu
02.07.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního června se schodkem 178,6 mld. CZK. Oproti 210,4 mld. CZK v květnu se tedy meziměsíčně zmírnil o více než 30 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 36,7 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Červen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek mimo jiné vlivem sezónního inkasa záloh na DPPO příliš nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních šest měsíců nejnižší od roku 2019. Schodek veřejných financí by tak mohl letos poprvé od té doby skončit v celoročním vyjádření pod 3 % HDP.
Deficit rozpočtu se v červnu zmírnil, MF věří ve splnění celoročního plánu
01.07.2024 Stát hospodařil ke konci letošního června se schodkem 178,6 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 36,7 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Červen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek mimo jiné vlivem sezónního inkasa záloh na DPPO příliš nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních šest měsíců nejnižší od roku 2019 a mohl by tak letos poprvé od té doby skončit v celoročním vyjádření pod 3 % HDP.
Deficit rozpočtu se v květnu prohloubil na 210 mld. CZK
03.06.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního května se schodkem 210,4 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 61 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Květen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek prohlubuje výrazněji, když na příjmové straně klesá měsíční inkaso DPH a zároveň nedochází k platbě záloh na DPPO. V poměru k HDP byl deficit státního rozpočtu za prvních pět měsíců zhruba na úrovni let 2020 a 2022.
Nejdůležitější změny v reformě penzí, které schválila vláda
13.05.2024 Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. „Je to jedna z mála vlád od vzniku České republiky, která měla odvahu sáhnout do důchodového systému, tedy velmi třaskavého tématu, na kterém si ostatní buď vylámali zuby, nebo se mu přes veškeré sliby raději obloukem vyhnuli. „Toto téma je velmi důležité a dotkne se většiny z nás. Reforma je postavená na šesti základních bodech: postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
Riziko překonání plánovaného deficitu rozpočtu ve výši 252 mld. roste
02.05.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního dubna se schodkem 153,1 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 46,9 mld. CZK mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Duben většinou bývá měsícem, kdy se schodek prohlubuje o něco výrazněji, když na příjmové straně nedochází k platbě záloh na DPPO a navíc u DPPO i DPFO probíhá u části poplatníků vyrovnání na základně podaného přiznání. V dubnu byl také přerušen letošní trend meziročního nárůstu měsíčního inkasa DPH, které ve srovnání s rokem 2023 pokleslo o více než 9 %, což naznačuje zmírnění oživování spotřebitelské poptávky.
V březnu se deficit rozpočtu neprohloubil, schodek za Q1 dosáhl 105 mld. CZK
02.04.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního března se schodkem 105 mld. CZK. V meziročním srovnání byl deficit o 61,2 mld. CZK mělčí, což souvisí zejména s vyššími daňovými příjmy. Příjmová strana státního rozpočtu podle nás naznačuje pokračující oživení spotřeby domácností. Citelný nárůst byl totiž v letošním prvním čtvrtletí patrný jak u výběru DPH, tak u pojistného na sociální zabezpečení, byť zčásti to může být způsobeno i některými daňovými úpravami v rámci konsolidačního balíčku. Meziroční pokles výdajů odráží hlavně loňskou vysokou srovnávací základnu danou výplatou mimořádné pomoci domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií.
Ozvěny trhu: Vládní opatření na Slovensku letos nadále ztlumí inflaci
07.03.2024 Podobně jako loni se i letos slovenské domácnosti vyhnuly prudkému nárůstu účtů za energie, a to díky vládním opatřením. Ty dosud významně omezily přímý dopad energetické krize na domácnosti, byť za poměrně vysokou cenu v rámci veřejných financí. Nicméně, i když byl nárůst cen energií jeden z nejnižších, celková inflace se na Slovensku v posledních dvou letech řadila mezi ty nejvyšší v EU.
Deficit státního rozpočtu v únoru dosáhl 102,5 mld. CZK
01.03.2024 Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního února se schodkem 102,5 mld. CZK. V meziročním srovnání se jedná o 17,2 mld. CZK mělčí deficit, což souvisí zejména s vyššími daňovými příjmy na začátku letošního roku. Příjmová strana státního rozpočtu podle nás naznačuje pokračující oživení spotřeby domácností. Citelný nárůst je totiž na začátku roku patrný jak u výběru DPH, tak u pojistného na sociální zabezpečení, byť zčásti to může být způsobeno i některými daňovými úpravami v rámci konsolidačního balíčku.
Tentokrát to bude všechno jinak?
19.02.2024 Valorizace technologických firem nemá prakticky strop. Vývoj akcií Nvidia, Palantir nebo Arm Holdings v posledních dnech ukazuje, že není překvapením, když tyto firmy silně rostou – klidně o dvouciferně za den. Od začátku roku tyto firmy posílily o desítky procent. To je za šest týdnů v těžkém makroekonomickém prostředí vysokých sazeb více než podezřelé. Jsme před vznikem nové investiční bubliny?
Opravdu byla loňská lednová meziměsíční inflace vysoká až tak nečekaně, že se v šoku z ní musela narychlo ponižovat valorizace? Co říkají data
27.01.2024 Opravdu byla loňská lednová meziměsíční inflace vysoká až tak nečekaně, že se v šoku z ní musela narychlo ponižovat valorizace? Podívejme se na expertní odhady, jak je zveřejnil Bloomberg ve dnech 2. a 3. února 2023 (viz obrázek níže). Tedy ještě předtím, než 5. února ministr práce a sociálních věcí Jurečka znovu veřejně jednoznačně uvedl, že na mimořádné valorizaci se nic měnit nebude.
Snížení valorizace je v souladu s literou zákona, řekl soud. Zda i s jeho suchem, to nyní musí posoudit volič – důvody pro pochyby má, i čistě ekonomické
25.01.2024 Poslední naděje důchodců na vyšší penze padla. Ústavní soud nepřekvapivě zamítl stížnost ANO na loňské snížení mimořádné valorizace. Verdikt je třeba respektovat, navíc když k němu soudci dospěli jasnou většinou 12:3. Přesto je třeba opět, i po vynesení rozsudku, říci, že loňská lednová inflace byla sice vysoká, dokonce historicky rekordně, ne však nečekaně vysoká.
Související klíčová slova:
Video | Peníze | Fitch | Inflace | HDP | Měnová politika | Francie | Polsko | Evropské akcie | Americké akcie | Poptávka | Ratingové agentury | Daně | Rizika | Politika | Míra nezaměstnanosti | Swiss Life | Hospodářství | Akcie | Bloomberg | Bod | Konsolidace | Nesoulad | Ekonomika | Investice | Investor | Poplatek | Rating | Ratingová agentura | Riziko | S&P 500 | Swiss | Trend | Výkonnost | ČNB | Banky | EUR | Komerční banka | Indexy | Investoři | Fundamenty | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Euforie | Optimismus | Výsledky | Ozvěny trhu | ČSOB | Regulace | Financování | Investovat | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Ceny akcií | Vzdělávání | Praxe | Raiffeisenbank | Index | Odpor | Podpora | Banka | CZK | Česká ekonomika | Ekonomický růst | Graf | Hrubý domácí produkt | Investiční | Investiční plán | Jádrová inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Prezidentské volby | Reuters | Signály | Státní rozpočet | Trh | Vývoj akcií | Ministerstvo financí | ROCE | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Volby | Burze | Unicredit | Microsoft | UniCredit Bank | Úspěch | Internetová bublina | Energie | Americké firmy | Firmy | Economist | Inflační tlaky | Kryptoměny | S&P | Agentura Fitch | Pokles výnosů | Stagnace | Tempo růstu | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | Agentura AFP | Kapitalizace | Výhled | Poplatky | Mzdy | Ekonomická situace | Krize | Výnosy | Softbank | ARM Holdings | Příjmy | Čistý příjem | ČTK | Hlavní ekonom | Očekávání | Swiss Life Select | Daňové změny | Očekávání investorů | Podniky | Technologické akcie | Veřejný dluh | Český průmysl | Růst mezd | Deficit rozpočtu | Trinity Bank | Rozpočet | Deficit | Prohloubení schodku | Výdaje státního rozpočtu | Trinity | Statistické údaje | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Růst cen | Bilance | Důchodový systém | Generální ředitel | Miliardy | AFP | Financovat | Hospodaření státu | Technologický sektor | Průmysl | Na burze | Propouštění | Impuls | Rozvoj | Zdražování | Rostoucí mzdy | Prognózy | Nejistoty | Soukromý sektor | Ústavní soud | Míra | Konec roku | Důchod | Předseda | SPD | Miliardy korun | Hospodaření | Miliardy eur | Experti | Ukazatele | SAP | Francouzská vláda | Trump | Prezident | Pokles | Situace | Důchody | Meziroční růst | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Zlepšení | Úsilí | Výdaje | Rozhodování | Palantir | Lednová inflace | Míra nezaměstnanosti v EU | Vývoj | Michel Barnier | Vládní opatření | Varovné signály | Poradci | Deficit státního rozpočtu | Kabinet | Historie se opakuje | Historie | MF | OSVČ | Komerční banky | Domácnosti | Růst | Poslanci | Signál | Potenciál | Český rozhlas | Ekonomiky | Solidní růst | Schodek | Český rozpočet | Organizace | Deficit veřejných financí | Práce | Údaje | DPH | Celková inflace | Úspory | ODS | BFM | Daň z nabytí | Soud | Zadlužení | Vývoj ekonomiky | Umělé inteligence | JDE | Unie | ČR | Světové indexy | Negativní výhled | Internetové bubliny | Ceny | DPFO | Spotřební daně | Podhodnocené akcie | Zrušení superhrubé mzdy | Hospodaření vlády | Průměrné mzdy | Nvidia | Výkon ekonomiky | Politici | Zveřejnění výsledků | Zadlužování | Tržby z prodeje | Slovenská ekonomika | Vývoj ceny akcií | Dlouhodobý investor | Veřejný dluh ČR | Ministr práce | Meziměsíční inflace | Oslabení | Navýšení důchodů | Cíle | Příležitosti | Společnosti | Opatření | Hnutí ANO | ANO | Kompenzace | Energetická krize | Zdražování potravin | Energetické krize | Snížení schodku | Zdravotnictví | Návrh rozpočtu | Meta | Společnost | TIM | 3М | Rozšíření | Arm | Spotřebitelské inflace | Jaromír Gec | Eset | Ministr práce a sociálních věcí | Průměrná míra inflace | CRO | Akcie Nvidie | Poslanec | Růst cen energií | Správa | Kevin Tran Nguyen | Společnost Palantir | Provozní výnosy | Současná situace | Nejvyšší kontrolní úřad | NKÚ | Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) | Zákonodárce | Matěj Široký | CZ | Schodek veřejných financí | Reálné spotřeby domácností | Tom Kadeřábek | Média | Ženy | Burzovní kapitalizace | Velký problém | Piráti | Rychlost | Společnost Arm | Konsolidační balíček | Výše poplatků | Přesun výroby | Vice | Průběžné výsledky | Transparentní | ARM | Nárůst cen energií | Odvody | Návrh rozpočtu na příští rok | Společnost Arm Holdings | Ivan Bartoš | Velká rizika | TOP 09 | ProCent | Veřejné služby | Rok 2024 | Zvolení Donalda Trumpa | Holding | Snížení valorizace | Výkon | Vývoj ceny akcií Arm | Ceny akcií Arm | Nákupy | Prodeje | Růst akcie | Společnost Arm Holding | Vývoj ceny akcií Arm Holding | Ceny akcií Arm Holding | Historie se opakuje? | Výsledky Nvidie | Horší výkonnost | Prasknutím internetové bubliny | Daně z příjmů fyzických osob | Vlády | Pozitivní výhled | Služby | Udržitelné financování | Důchodový věk | Důchodový věk po roce 2030 | Minimální důchod | Náročné profese | Nižší krácení důchodu | Krácení důchodu | Předčasný důchod | Sdílení odvodů | Snížení výpočtu nových důchodů | Výchova dětí a péče o blízké | Výchova dětí | Péče o blízké | Nerovnováha | Nižší náklady | Akciová rallye | Rallye | Ekonomiky EU | Levicová koalice | Zadlužení Francie | Dánové | Osvobození | Francouzský premiér | Rok 2025 | Významné změny | Navýšení | Shiller PE Ratio | PE Ratio | Shiller PE | Americké akcie drahé | Akcie drahé | Shiller PE ratio indexu S&P | Náklady
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot