Středa 18. prosince 2024 22:17
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new

Český rozhlas příští rok sníží výnosy a náklady o 34 milionů korun

18.12.2024 19:48  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český rozhlas (ČRo) bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem s náklady a výnosy 2,358 miliardy korun, což je o 34 milionů méně než letos. Vychází ze stávající výše rozhlasového poplatku 45 korun, protože o jeho navrhovaném zvýšení o deset korun Sněmovna dosud nerozhodla. Rozpočet dnes schválila Rada ČRo.

"Český rozhlas vždy dbal na to, aby jeho hospodaření bylo zodpovědné a transparentní. I v příštím roce chceme našim posluchačům nabízet kvalitní veřejnou službu a poskytovat jim informace, zábavu i vzdělávání. Rok 2025 je posledním rokem, kdy je ČRo schopen za stávající poplatek 45 korun měsíčně v celé šíři své služby financovat. Stále ale věříme, že takzvaná velká mediální novela bude schválena a financování Českého rozhlasu bude díky ní do příštích let stabilizováno,” uvedl generální ředitel rozhlasu René Zavoral.

Při sestavování rozpočtu vedení vycházelo ze zaslaných rozpočtových požadavků jednotlivých divizí Českého rozhlasu, které se při projednávání detailně analyzovaly a v řadě případů výrazně redukovaly nebo optimalizovaly, aby odpovídaly finančním zdrojům Českého rozhlasu.

Rozpočet počítá se zachováním vysílání všech 25 stanic i běžnou údržbou všech nemovitostí. Není v něm žádná valorizace mezd zaměstnanců ani úprava honorářových sazebníků. Meziroční pokles výnosů souvisí se snížením plánovaného objemu u většiny výnosových kapitol, kterými jsou obchodní výnosy, finanční výnosy, tržby z prodeje služeb, ostatní provozní výnosy i čerpání účelových fondů. Tyto poklesy drobně kompenzuje zvýšení výnosu z rozhlasových poplatků o čtyři miliony korun.

Krytí případných nenadálých událostí a s nimi vzniklých vícenákladů plánuje ČRo řešit z úspor vytvořených v průběhu roku, popřípadě restriktivními opatřeními v programových i servisních divizích a realokací plánovaných finančních prostředků.

Investiční plán byl na příští rok sestaven v objemu 160 milionů korun. Zahrnuje obnovu síťové infrastruktury, rozvoj podnikového informačního systému SAP nebo ve stavební části vybudování plenéru s malou režií a postprodukční režie v Olomouci, stavbu výtahu v budově v pražské Vinohradské ulici, obnovu vozového parku, modernizaci poplachového systému v hlavní budově či rekonstrukci střešního pláště ve Zlíně. V marketingu a digitálních službách patří mezi nejvýznamnější investiční akce rozvoj internetového projektu mujRozhlas.cz, výroba dlouhodobých video spotů a rozvoj aplikace zpravodajského webu iROZHLAS.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Český průmysl zažívá propad
    „Průmyslové produkci v Česku se letos nedaří. Její nepříliš úspěšný vývoj v posledních měsících přerušil jen duben, kdy si průmyslová produkce meziměsíčně mírně polepšila. Vzrostla tehdy o 0,6 %, meziročně však mírně klesla o 0,4 %. Jak ukázala dnes publikovaná data ČSÚ, pokles produkce v českém průmyslu pokračoval i květnu. Průmyslová produkce meziročně reálně klesla o 3,2 %, meziměsíčně byla v květnu nižší o 2,2 %. Největší vliv na ni měla výroba motorových vozidel, která byla za letošní rok doposud nejslabší, navíc narazila na vyšší srovnávací základnu. Prohloubil se také pokles ve výrobě strojů a zařízení, se slabší poptávkou se potýkala výroba zemědělských strojů a průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Český průmysl zažívá vzmach, jako ten německý i světový. Když nyní vláda ten český vypne, svět tuzemskému průmyslu uteče, což způsobí nedozírné škody
    Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se letos v únoru citelně zlepšovaly, ačkoli ne až tak výrazně, jak se předpokládalo. Příslušný index společnosti Markit vykázal v únoru hodnotu 56,5 bodu. Tato hodnota zachycuje vývoj podmínek v průmyslu. Pokud je vyšší než padesát bodů, dochází z měsíce na měsíc ke zlepšení. Hodnota dosahuje více než padesáti bodů nepřetržitě od loňského září.
  • Český průmysl zpomalil
    Průmyslová výroba v květnu zpomalila na -3,2 % meziročně oproti +9 % v dubnu. Trhy očekávaly zpomalení na -1,2 % meziročně.
  • Český průmysl zpomalil
    Průmyslová výroba v lednu zpomalila na 1,3 % meziročně oproti revidovaným 2,3 % v prosinci. Trhy očekávaly růst na 3,2 % meziročně.
  • Český průmysl zrychlil
    Průmyslová výroba v červenci rostla o +7,2 % meziročně oproti revidovanému zpomalení -9 % v červnu. Trhy očekávaly růst o 7,3 % meziročně.
  • Český průmysl zrychlil
    Průmyslová výroba v září zrychlila o 3,9 % meziročně oproti srpnovému poklesu o 1,5 %. Trhy očekávaly zrychlení o 2,4 % meziročně.
  • Český průmysl zůstává oslaben
    Český průmysl v březnu oproti únoru klesl o 0,1 % (po sezónním očištění). Meziročně se sotva udržel v černých číslech, když rostl o 0,1 %. Analytici v průměru čekali meziroční růst o 0,8 %.
  • Český průmysl zůstává utlumen
    Průmyslová výroba v ČR v říjnu klesla meziměsíčně o 0,1 %. Na meziroční bázi se jedná o pokles o 0,4 %. Bez očištění o nevýhodu v podobě chybějícího jednoho pracovního dne činil meziroční pokles 3,0 %. To bylo v souladu s očekáváním trhu. My jsme s ohledem na vývoj předstihových indikátorů a vývoj zahraniční poptávky, čekali hlubší pokles. Nicméně průmyslová výroba zůstává v útlumu a pro nejbližší měsíce je pravděpodobný další pokles.
  • Český realitní trh je v dobré kondici, fondy očekávají úspěšný rok
    V posledních dvou letech se ukázalo, že český trh nemovitostí je stabilnější, než se všeobecně předpokládalo. Trh odolal poklesům, které postihly nemovitosti v jiných evropských zemích jako Německo, Polsko či Francie. Navíc v době, kdy z českého trhu v podstatě přes noc vymizeli zahraniční investoři, se příležitosti chopili tuzemští kupci a v současné době jsou všechny transakce realizovány výhradně českými investory.
  • Český realitní trh - na obzoru ochlazení
    Ceny na českém realitním trhu pomalu začínají zvolňovat svůj růst. Nejedná se však o žádný pád, zatím spíše o pozvolné sešlapování brzdového pedálu. Ve druhém kvartále 2022 ceny stávajících bytů stále mezikvartálně rostly o 5,3 % (6,2 % v prvním kvartále 2022 a 7,3 % ve čtvrtém kvartále 2021).
  • Český rozpočet přechází z nachlazení do virózy
    Státní rozpočet byl již v průběhu minulého roku trochu z formy, když konzistentně vykazoval nižší než plánované daňové příjmy. V podobném stavu vstoupil i do roku aktuálního, když v únoru dosáhl nevídaně záporné bilance. Není tak příliš překvapivé, že březen dopadl hlubokým schodkem na úrovni 44,7 mld. Kč, srovnatelným jen s obdobím finanční krize. Do plnění rozpočtu se teprve pomalu propisuje hibernace české ekonomiky, do které ji byla vláda nucena zavést ve jménu boje proti epidemii. S ohledem na očekávané zvýšení rozpočtových výdajů, ať již na podporu podnikatelských subjektů či jejich zaměstnanců, stejně jako nevyhnutelné snížení předpokládaných příjmů, již vláda přehodnotila výhled na letošní deficit a nově tak počítá se schodkem na úrovni 200 namísto původních 40 mld. Kč. Jak moc se vláda svými přehodnocenými odhady trefila do budoucího vývoje, bude možné posoudit až s odstupem času, nicméně z dat je již zřejmé, že virový zásah do hospodaření státu bude citelný.
  • Český růst HDP příjemně překvapil
    V regionu budou dnes zveřejněna pouze pravidelná data z polského trhu práce. Zaměstnanost by si měla v meziročním srovnání polepšit o 3,1 %, přičemž podobné tempo si zřejmě udrží i v následujících měsících. Slušnou dynamiku by měly vykázat i průměrné hrubé nominální mzdy (+4,6 % y/y). To přispívá k dobré náladě domácností, které jsou ochotny utrácet. Spotřeba domácností tak zůstává, stejně jako ve zbytku regionu, hlavním tahounem růstu HDP. Pokud jde o vývoj regionálních měn, dnešek příliš mnoho vzruchu neslibuje. Kurz koruny zůstane s největší pravděpodobností přilepen u hranice 27,02 CZK/EUR, přičemž u ostatních měn může být patrná nervozita před zveřejněním zápisu z posledního zasedání Fedu. Na ten si však budeme muset počkat až do dnešní osmé hodiny večerní.
  • Český růst pokračuje ve zpomalování
    Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostl český hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí roku 2019 meziročně o 1,7 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu zvýšení o 0,2 %. V souladu s naším předpokladem tak růst české ekonomiky znatelně zpomaluje, když oproti předchozímu kvartálu zpomalil o 0,8 procentního bodu. Trh přitom počítal s mírně rychlejším růstem na úrovni 2 %. Za celý rok 2019 tak česká ekonomika vyrostla tempem 2,4 %.
  • Český startup Rossum získal od investorů 2,2 miliardy korun
    Tuzemská firma Rossum, která buduje platformu pro zpracování dokumentů kolujících mezi firmami za pomoci umělé inteligence, získala investici zhruba 2,2 miliardy korun (100 milionů dolarů). Jde o třetí nejvyšší částku, kterou kdy získal český startup. Investici vedl americký fond rizikového kapitálu General Catalyst. K němu se přidali stávající investoři Rossumu, britské fondy SeedCamp a Local Globe i český Miton. Firma to uvedla v tiskové zprávě.
  • Český statistický úřad dnes zveřejnil listopadová data z průmyslu a stavebnictví
    Průmyslová produkce v listopadu meziročně reálně klesla o 2,7 %. To více než kompenzuje nízký říjnový růst. Obecně lze říct, že se průmyslu v roce 2023 nedařilo. Za měsíce leden až listopad zde máme pokles o 0,4 %. To se už asi prosincovou statistikou nezmění a rok 2023 se do historie prostě zapíše jako rok poklesu.
  • Český statistický úřad zveřejnil údaje z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu
    Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně vzrostla o 1,2 %, což o je proti březnu významné zpomalení. Ukázalo se, že naprostá většina odvětví zaznamenala pokles produkce, přičemž nad vodou držely průmysl automobilky. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů totiž vzrostla v meziročním srovnání o 30 %. Za tímto výsledkem ovšem nestál boom automobilek, nýbrž nízká srovnávací základna z loňského roku, kdy chyběly dovážené komponenty.
  • Český stát jde do války s hutěmi Liberty. Spíše tedy se supi z Kazachstánu, kteří se slétají na kořist v podobě padlých oceláren
    Český stát, resp. jeho pojišťovna EGAP, jde do války s hutěmi Liberty. Evidentně se mu totiž nelíbí poslední kroky zkrachovalých hutí. Takže soud žádá, aby hutím omezil možnost nakládat s jejich majetkem.
  • Český státní dluh ve třetím čtvrtletí vzrostl na rekordních 3,334 bilionu Kč
    Český státní dluh dosáhl na konci třetího čtvrtletí rekordních 3,334 bilionu korun, od začátku roku se zvýšil o 223,1 miliardy korun. Ministerstvo financí to dnes uvedlo ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 306.460 korun. Míra zadlužení na konci třetího čtvrtletí byla 42,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od začátku roku se zvýšila o 1,5 procentního bodu.
  • Český stát poprvé v historii prodává bitcoin, aukce začala před malou chvílí. Stát nabízí kryptoměnu zhruba o 20 tisíc korun nad tržní cenou
    Český stát poprvé v historii prodává kryptoměnu bitcoin. Dnes v 15:00 zahajuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aukci 0,42337268 jednotky bitcoinu (detail aukce viz zde). Aukce potrvá do zítřejší třetí hodiny odpolední.
  • Český stát „sekal historické dluhy“ už v prvním letošním čtvrtletí, kdy koronavirová krize teprve propukala. „Sekera“ za druhé čtvrtletí bude ještě závažnější
    Český stát „sekal historické dluhy“ už v prvním letošním čtvrtletí, kdy koronavirová krize teprve propukala. „Sekera“ za druhé čtvrtletí bude ještě závažnější. Hospodaření českého státu, neboli jeho sektoru vládních institucí, skončilo v letošním prvním čtvrtletí schodkem 4,83 procenta HDP. Ve čtvrtletním sledování se jedná se o nejvýraznější deficit v poměru k HDP od posledního čtvrtletí roku 2012. V roce 2012 se tuzemské veřejné finance potýkaly s dopady světové finanční krize a vlastním útlumem české ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank