Vládní balíček
Růst HDP odpovídá prognóze ČNB, potvrzuje oživení ekonomiky
29.11.2024 Meziroční růst českého hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí o 1,3 procenta byl v souladu s prognózou České národní banky (ČNB). Mírné rozdíly byly ve výdajové struktuře, když nad očekávání rostla spotřeba domácností, zaostala naopak investiční aktivita. V komentáři k vývoji HDP to dnes uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Zveřejněné údaje podle něj potvrzují pokračující oživení české ekonomiky.
Oživení ekonomiky je pomalejší, než čekala ČNB
31.05.2024 České hospodářské oživení je mírně pomalejší, než očekávala v jarní prognóze Česká národní banka (ČNB). Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,2 procenta, zatímco ČNB předpokládala růst 0,3 procenta. Ekonomiku brzdí pokles investic, ostatní složky HDP překonaly odhad centrální banky. V komentáři k dnešním údajům Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji HDP to uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.
Podíl nezaměstnaných v tuzemsku v říjnu mírně poklesl
08.11.2023 Podíl nezaměstnaných osob v říjnu mírně poklesl, a to na 3,5 % ze zářijových 3,6 %. Po sezónním očištění zůstal beze změny na 3,7 %. Indikátor bez sezónního očištění tak skončil mírně pod naším i tržním očekáváním (3,6 %). Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 2,4 tisíce na necelých 261 tisíc, ve srovnání s říjnem 2022 byl vyšší o 4,9 tisíc. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 1,5 tisíce na 280,5 tisíc. Po sezónním očištění však jejich počet stoupl. Na jedno volné pracovní místo v říjnu připadal jeden uchazeč stejně jako tomu bylo v září.
Podíl nezaměstnaných Čechů v září stagnoval
09.10.2023 Podíl nezaměstnaných osob v září stagnoval na 3,6 %. Po sezónním očištění stoupl na 3,7 %. Indikátor tak skončil v souladu s tržním očekáváním. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 2,2 tisíce na 263 tisíc, ve srovnání se zářím 2022 byl vyšší o 6,6 tisíc. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 0,8 tisíce na 282 tisíc. Po sezónním očištění však jejich počet stoupl. Na jedno volné pracovní místo v září připadal jeden uchazeč.
Moore: S důvěrou v českou ekonomiku to není valné
26.06.2023 „S důvěrou v českou ekonomiku to není nijak valné. Stejně jako v květnu i v červnu indikátor důvěry, který sestavuje ČSÚ, meziměsíčně poklesl. Zatímco v květnu to bylo 3,1 bodu v červnu se propadl o 3,8 bodu na hodnotu 90,3. Varující je zejména skutečnost, že poklesla jak důvěra podnikatelů, tak i důvěra spotřebitelů,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
Michl: Působení fiskální politiky vytváří proinflační riziko do budoucna
21.06.2023 Působení fiskální politiky vytváří proinflační rizika do budoucna. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady to řekl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí hodnotí jako vykročení správným směrem, jeho vyhodnocení ale podle něho bude možné, až po schválení Parlamentem bude známa jeho konečná podoba.
Vladimír Pikora: Vládní balíček je lepší, než jsem čekal. Přesto je nedostatečný
15.05.2023 Ekonomickou událostí roku bylo čtvrteční představení vládního ozdravného balíčku. Už jsem si myslel, že se vláda umoudří a začne srozumitelně komunikovat, když přišla s myšlenkou, že představí balíček jako celek. Mýlil jsem se. Vláda balíček představovala dvě a půl hodiny, přičemž v přehršli vládních proklamací nešlo udržet pozornost. Detaily chyběly úplně. Vláda chtěla komunikovat profesionálně, ale dopadlo to jako obvykle.
Další články k tématu Vládní balíček
Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček?
13.05.2023 Vládní daňový balíček ještě ve spojení s představenými parametrickými změnami důchodového systému – protože o jeho reformu se věru nejedná – zaplatí hlavně „obyčejný člověk“. Nic moc jiného ale vlastně čekat nešlo. Vždyť vláda sama má ke svým výdajům k dispozici peníze z daní a odvodů občanů a firem. A dluh. Dluh, to jsou ale jen budoucí daně a odvody.
Zdražování na obzoru. Sněmovna podpořila zvýšení daní.
12.07.2019 V návrhu je zvýšení spotřební daně z lihu, cigaret, tabákových výrobků i hazardních her. Sněmovna podpořila vládní daňový balíček.
Okénko finančního trhu 21.12.2018
21.12.2018 Poslanecká sněmovna dnes projednává vládní daňový balíček. Ten vláda schválila již v průběhu června tohoto roku, avšak poslanecká sněmovna se k němu dostala až v jeho úplném závěru. Z toho důvodu bude třeba platnost některých změn odložit až o čtvrt roku a nevejdou tak v účinnost od začátku roku 2019, jak bylo původně zamýšleno. Největší změnu zaznamená zákon o dani z příjmu a týkat se bude především velkých korporací. Jeho hlavním účelem je zamezit či redukovat únik daní. Nově by tak zdanění podléhaly například majetky přesunuté do zahraničí bez změny vlastníka či ovládané zahraniční společností. Dále návrh zavádí omezení odečitatelnosti úroků od základu daně s limitem 80 mil. Kč nebo 30 % zisku před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) a v neposlední řadě pravidla proti zneužívání nesouladu daňových systémů. Vládní balíček však mění celkem deset daňových zákonů. Poté, co návrh projde sněmovnou, poputuje ke schválení do senátu.
Vládní konsolidační balíček sníží inflaci i růst HDP
29.05.2023 Tempo zadlužování českého veřejného sektoru bylo v letech 2020-2022 jedno z vůbec nejvyšších z celé EU. Výše veřejného dluhu k HDP přesto v mezinárodním srovnání zůstává poměrně nízká. Schodky veřejných financí přitom v letech 2021-2022 souvisely ve větší míře se strukturálním deficitem než s ekonomickým cyklem. Pokud by byl vládní konsolidační balíček schválen v navržené podobě, která počítá s deficitem veřejných financí v příštím roce ve výši 1,8 % HDP (oproti 2,9 % HDP bez konsolidace), přispělo by to podle našich propočtů ke snížení průměrné spotřebitelské inflace v roce 2024 až o 0,4 pb a ekonomického růstu až o 0,7 pb.
Vládní konsolidační balíček sníží inflaci i růst HDP
26.05.2023 Tempo zadlužování českého veřejného sektoru bylo v letech 2020-2022 jedno z vůbec nejvyšších z celé EU. Výše veřejného dluhu k HDP přesto v mezinárodním srovnání zůstává poměrně nízká. Schodky veřejných financí přitom v letech 2021-2022 souvisely ve větší míře se strukturálním deficitem než s ekonomickým cyklem. Pokud by byl vládní konsolidační balíček schválen v navržené podobě, která počítá s deficitem veřejných financí v příštím roce ve výši 1,8 % HDP (oproti 2,9 % HDP bez konsolidace), přispělo by to podle našich propočtů ke snížení průměrné spotřebitelské inflace v roce 2024 až o 0,4 pb a ekonomického růstu až o 0,7 pb.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 30.3.2020
30.03.2020 Globální počet nemocným přesáhl 723 000. Nemoci podle oficiálních statistik podlehlo cca 34 000 lidí. V posledních dnech jsme svědky výrazného nárůstu nových infekcí ve Spojených státech. To souvisí zejména s masovým testováním v některých státech (zejména New York). Donald Trump minulý týden debatoval o plánu inteligentních karantén – tj. izolace nakažených. Zdravá populace by však mohla fungovat v běžném režimu. Podle posledních čísel nevypadá tento scénář úplně reálně. Ve všech více zasažených zemích se nyní hovoří o karanténách nejméně do Velikonoc. Pro další vývoj a zmírnění ekonomických dopadů bude klíčové zploštění křivky nových infekcí.
ČMKOS dál odhaduje pro letošek inflaci 5 procent
15.02.2024 Odbory dál pro letošek odhadují míru inflace kolem pěti procent i po nižší lednové hodnotě, než se původně očekávalo. Zdražování podle odborářů neskončilo, a to kvůli nejistotám v mezinárodním prostředí i kvůli oslabení koruny. ČTK to sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Odbory dál také kritizují vládní konsolidační balíček se změnami DPH, které podle nich k růstu cen přispívají.
ČNB: Konsolidační balíček v příštím roce připraví českou ekonomiku o zhruba 70 miliard korun
04.08.2023 Vládní konsolidační balíček, který nyní prochází legislativním procesem, v případě schválení sníží v příštím roce dynamiku růstu české ekonomiky o 0,9 procentního bodu, předpokládá Česká národní banka. Údaj uvedl viceguvernér ČNB Jan Frait na dnešním pravidelném setkání s analytiky. Tuzemská ekonomika by v příštím roce měla podle ČNB růst tempem 2,3 procenta, vyplývá z její nově zveřejněné prognózy.
Balíček povede ke snížení rozpočtového schodku na 210 miliard korun v příštím roce a na 160 miliard v roce 2025, uvádí vládní návrh zákona k němu. Působí ale chaoticky a vyvolává otázku, zda „to není málo“
23.05.2023 Vládní konsolidační balíček by měl vést ke snížení schodku státního rozpočtu na 210 miliard v příštím roce a na 160 miliard v roce 2025, předpokládá vláda.
Joe Biden zahájí čtyřleté období ve funkci prezidenta USA
20.01.2021 Dnes je v kalendáři inaugurace nadcházejícího prezidenta USA Joe Bidena. A ačkoliv je samotná ceremonie ryze symbolická, představuje předání moci v Bílém domě pro ekonomiku, finanční trhy i zahraniční politiku významné změny. Z ekonomického hlediska lze od administrativy Bidena počítat s více expanzivní fiskální politikou čítající například výraznější podpůrný vládní balíček, což by se mělo promítnout ve vyšším ekonomickém růstu. Současně to s sebou nese riziko směrem k vyšší inflaci. Trhem očekávaná inflace měřená inflačním swapem 5Y5Y stoupla od konce listopadu z 2,15 % na 2,45 %. Na straně druhé je však třeba očekávat vyšší daně v korporátním sektoru (28 % namísto 21 %) a výraznější progresivní zdanění přesahující 39 % pro nejvyšší příjmovou kategorii. To vládě sice vygeneruje vyšší příjmy, nicméně na seznamu jsou vysokonákladové položky, které státní pokladnu naopak zatíží. Příkladem je dosažení emisních cílů „Green Deal“ nebo navázání na tzv. Obamacare, která představuje alternativu k privátnímu zdravotnímu pojištění především pro nízkopříjmové skupiny. Z politického hlediska lze od Bidena očekávat distancování od „America first“ přístupu a návrat k multilateralismu. Na domácí scéně pak bude Joe Biden čelit polarizaci společnosti. Jistou výzvou bude obnovit v očích veřejnosti přesvědčení, že republikáni a demokraté usilují o spolupráci a nestojí si vždy v cestě.
Související klíčová slova:
Finance | Peníze | Inflace | HDP | Poptávka | Daně | Rizika | Politika | Míra nezaměstnanosti | Sazby | Centrální banka | Centrální banky | Indikátor | Riziko | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | Komerční banka | Ekonom | Banka | Ekonomický růst | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | Hrubý domácí produkt | Investiční | Management | Prognóza | Reuters | Růst HDP | Trh | Zpráva | ROCE | Hrubý domácí produkt (HDP) | Výsledek hospodaření | Zaměstnanost | Průmyslová produkce | Podnikatelé | Firmy | Guvernér | Mzdy | Indikátor důvěry | ČTK | Hlavní ekonom | Očekávání | Aleš Michl | Vladimír Pikora | Podniky | Prognóza ČNB | Podíl nezaměstnaných | Vývoj české ekonomiky | Oživení ekonomiky | Růst mezd | Rozpočtová politika | Rozpočet | Deficit | Trh práce | ČSÚ | Růst cen | Miliardy | EET | Hospodaření státu | Propouštění | Saldo zahraničního obchodu | Problémy | Prognózy | Události roku | Míra | Miliardy korun | Investiční aktivita | Hospodaření | Budoucnost | Proinflační | Vyšší inflace | Veřejné finance | Ceny energií | Pokles | Finance Group | Důchody | Meziroční růst | Zrychlení růstu | Ekonomické aktivity | Vývoj | Změna sazeb | Deficit státního rozpočtu | Další vývoj | Fiskální politiky | Moore Czech Republic | OSVČ | Domácnosti | Růst | Ekonomiky | Jana Steckerová | Solidní růst | Práce | Údaje | DPH | Propouštění zaměstnanců | Ministři | Petr Král | ČNB Petr Král | Úspory | Hospodářské oživení | Dovoz | Vývoz | Zveřejněné údaje | Oživení české ekonomiky | Velké peníze | Důvěra spotřebitelů | JDE | Pokles investic | Vyšší daně | Ceny | Důvěra | Růst zaměstnanosti | Budoucí vývoj | Politici | Voda | Spotřeba domácností | Cíle | Zvyšování daní | Cenové stability | Přemýšlení | Pocity | Sekce měnové | Opatření | ANO | Pozornost | Česká národní banka (ČNB) | Tisková zpráva | TIM | 3М | Správa | Německé ekonomiky | Hospodářské problémy | Vyšší daň | Comfort Finance | Comfort Finance Group | Proinflační faktor | Petr Kymlička | Vládní populismus | Populismus | Působení fiskální politiky | Proinflační riziko | Riziko do budoucna | ProCent | Podzimní prognóza ČNB
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | Banka | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot