Saldo zahraničního obchodu
Forex: Inflace v eurozóně se v prosinci více vzdálila 2 %
07.01.2025 Dnes budou v centru pozornosti inflační údaje z eurozóny za prosinec. Ochutnávku ale již poskytly údaje z Německa a Španělska, které skončily nad očekáváními. Meziroční inflace v eurozóně se v prosinci zřejmě dále vzdálila 2 % a dosáhla 2,4 % oproti listopadovým 2,2 %. Rizika jsou nicméně vzhledem k výše zmíněným údajům vychýlená směrem nahoru. V USA bude zveřejněn před klíčovými pátečními payrolls listopadový JOLTS report mapující počet volných pracovních míst a ISM index ze služeb za prosinec.
BREAKING: Hodnota zahraničního obchodu na Slovensku letos poprvé přesáhla 10 miliard eur
09.12.2024 Hodnota vývozu i dovozu v říjnu 2024 poprvé za rok překročila 10 miliard eur. Vývoz ze Slovenska dosáhl 10,4 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 3,9 %, zatímco dovoz vzrostl o 5,5 % na 10 miliard eur. Obchodní bilance byla již desátý měsíc v aktivních číslech s přebytkem 391,7 mil. eur, i když oproti stejnému období loňského roku poklesla o 134 mil. eur.
HDP ve 3Q vzrostl o 1,3 pct., experti čekají celoroční růst 1 procento
29.11.2024 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,3 procenta, ve srovnání s předchozím kvartálem se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,4 procenta. Zpřesněný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst táhla zejména spotřeba domácností, naopak ho brzdil pokles investic, a to především podnikových. Podle analytiků i České národní banky (ČNB) míří české hospodářství k celoročnímu růstu kolem jednoho procenta.
Růst HDP odpovídá prognóze ČNB, potvrzuje oživení ekonomiky
29.11.2024 Meziroční růst českého hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím čtvrtletí o 1,3 procenta byl v souladu s prognózou České národní banky (ČNB). Mírné rozdíly byly ve výdajové struktuře, když nad očekávání rostla spotřeba domácností, zaostala naopak investiční aktivita. V komentáři k vývoji HDP to dnes uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Zveřejněné údaje podle něj potvrzují pokračující oživení české ekonomiky.
Česká ekonomika vzrostla meziročně o 1,3 procenta
29.11.2024 Česká ekonomika vzrostla ve 3. čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ) ve zpřesněném odhadu, kterým potvrdil svůj předběžný odhad z konce října. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta. V tomto případě úřad svou dřívější predikci vylepšil o 0,1 procentního bodu.
Přebytek zahraničního obchodu míří k 200 mld. Kč
06.11.2024 Bilance zahraničního obchodu skončila v září s kladným saldem ve výši 21,3 mld. Kč. Tento výsledek je tak pouze těsně pod naší i mediánovou predikcí. Srpnový přebytek byl mírně revidován směrem níže z 14,3 na 12,7 mld. Kč. Obchodní bilance tak za tři čtvrtě letošního roku dosáhla přebytku necelých 183 mld. Kč a ve srovnání s obdobím minulého roku je vyšší o více než 100 mld. Kč.
Ranní okénko - Trhy překvapila nižší inflace, ne však rozhodnutí ECB
18.10.2024 Dnes bude v eurozóně zveřejněn pouze výsledek běžného účtu platební bilance za měsíc srpen, kdy z včerejších statistik již víme, že minimálně saldo zahraničního obchodu zůstalo aktivní, ačkoli objem exportu slábne. Spíše se tak dnes zaměříme na americký nemovitostní trh, kde budou zveřejněny statistiky ohledně vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby během září. V letošním roce jsou stále patrné známky probíhajícího ochlazení, když měnové podmínky zůstaly restriktivní po delší dobu, než bylo původně očekáváno.
Zahraniční obchod poprvé v minusu
06.09.2024 Bilance zahraničního obchodu poprvé v tomto roce skončila s deficitem, který v červenci činil -4,1 mld. Kč. Negativní saldo zahraničního obchodu neočekával nikdo z analytické obce. I přesto je obchodní bilance za prvních sedm měsíců tohoto roku ve výrazném přebytku, který zdaleka překonává loňskou úroveň.
Česká ekonomika vzrostla ve 2. čtvrtletí meziročně o 0,6 procenta
30.08.2024 Česká ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 0,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ) ve zpřesněném odhadu. V předběžném odhadu z konce července statistici původně uváděli, že hrubý domácí produkt (HDP) stoupl oproti loňsku o 0,4 procenta. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil podle obou odhadů o 0,3 procenta.
Průmyslový sektor nadále zaostává za očekáváními
08.07.2024 Průmyslová výroba v České republice poklesla i v květnu, v reálném vyjádření došlo k meziměsíčnímu poklesu o 2,2 %, v meziročním srovnání jde o pokles o 3,2 %. Náš odhad byl mezi analytiky nejblíže a reflektoval zejména propad v automobilovém průmyslu a stále slabou poptávku.
Dubnová data potvrzují pozvolné ožívání domácí ekonomiky
06.06.2024 Dubnová data pozitivně překvapila. Zahraničnímu obchodu pomohl především vývoz dokončených automobilů, na růstu průmyslové produkce se pak pozitivně odrazila výroba ostatních dopravních prostředků a oživení ve strojírenství. Celkově lze však oživení v českém průmyslu zatím hodnotit pouze jako pozvolné, když ve více než třiceti procentech odvětvích zpracovatelského průmyslu výroba v dubnu meziměsíčně poklesla. Teplé počasí pak prospělo českému stavebnímu sektoru, jehož výstup meziměsíčně vzrostl o tři procenta.
Zahraniční obchod opět překvapil výrazným přebytkem
06.06.2024 Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši 33,1 mld. CZK, zatímco náš odhad počítal s 25,2 mld. CZK a tržní konsenzus s 20,8 mld. CZK. Dubnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 24,1 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již osmý měsíc v řadě.
Růst HDP v 1. čtvrtletí nebyl tak razantní
31.05.2024 Český statistický úřad nepotvrdil svůj předběžný odhad. Zpřesněná data naznačují, že růst české ekonomiky činil mezičtvrtletně jen 0,3 % a meziročně jen 0,2 %. Náš i tržní odhad přitom počítal s růstem ve výši 0,5 % č/č a 0,4 r/r. Rozdíly jsou dány především výrazným propadem investic, slabá byla i zahraniční poptávka. Expanze ekonomiky tak zřejmě bude pozvolnější.
Česká ekonomika v 1Q vzrostla meziročně o 0,2 pct
31.05.2024 Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 0,2 procenta. Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,3 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na konci dubna statistici předpokládali meziroční růst HDP o 0,4 procenta a mezičtvrtletní pak o 0,5 procenta.
Pokles zahraničního obchodu ve Slovenské republice
09.05.2024 Údaje Statistického úřadu Slovenské republiky za březen naznačují pokles objemu zahraničního obchodu. Zatímco v loňském roce jsme byli jako obvykle svědky poměrně silných březnových čísel, letos je situace poněkud odlišná. Hodnota dovozu se meziročně snížila o 16,3 % na 8,2 mld. eur, zatímco hodnota vývozu byla meziročně nižší o 16,4 % a činila 8,7 mld. eur.
Česká ekonomika v 1. kvartálu vzrostla podle odhadu o 0,4 procenta
30.04.2024 Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst HDP podle statistiků pozitivně ovlivnila rostoucí domácí poptávka, negativně působila poptávka ze zahraničí.
Zahraniční obchod Česka se loni po dvou letech vrátil do přebytku. Pomohlo mu hlavně zlevnění ropy a plynu
06.02.2024 Saldo zahraničního obchodu České republiky se loni po dvou letech vrátilo do kladného pásma. Zahraniční obchod vykázal celoročně přebytek 122,8 miliardy korun, což je nominálně sedmý nejlepší výsledek historie České republiky od jejího vzniku roku 1993.
Ranní okénko - Průmysl i zahraniční obchod poprvé v tomto roce v červených číslech
07.09.2023 Český statistický úřad za okamžik zveřejní výsledky maloobchodu za červenec. Tržby v tomto sektoru klesají již více než rok a maloobchod už netrpělivě vyhlíží lepší zítřky. Trh očekává další meziroční pokles, zatímco my se domníváme, že právě v červenci mohlo dojít k definitivnímu obratu. Důvodem je nižší srovnávací základna z minulého roku, kdy domácnosti začaly podstatně šlapat na brzdu kvůli obavám z rostoucích životních nákladů především v souvislosti se zimou 2022/2023. Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál roku 2023 odhalil, že výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly mezičtvrtletně poprvé po šesti kvartálech., což by se mohlo rovněž odrazit na maloobchodních tržbách.
Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala
06.09.2023 Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zaostala za našimi i tržními očekáváními. Silně poklesl výstup průmyslové i stavební výroby, zahraniční obchod skončil poprvé od začátku roku v deficitu. Nepříznivě překvapil zpracovatelský průmysl, který po dvou měsících meziměsíčních růstu poklesl o téměř čtyři procenta. Meziměsíční snížení výstupu ale zaznamenala většina průmyslových odvětví. Nepotěšilo ani stavebnictví, které se po květnovém a červnovém růstu výrazně propadlo. Vstup české ekonomiky do druhého pololetí je tak vrávoravý a může signalizovat slabší výkonnost ve třetím čtvrtletí letošního roku.
Bilance zahraničního obchodu zaznamenala v červenci letošní první deficit
06.09.2023 Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 mld. CZK zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 mld CZK (v první polovině letošního roku kladné saldo v průměru dosahovalo 13,2 mld. CZK měsíčně).
Zahraniční obchod poprvé v tomto roce v deficitu
06.09.2023 Červenec je první měsíc v tomto roce, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, a to ve výši 5,9 mld. Kč. To je výrazně horší výsledek, než který byl predikován trhem i námi.
Průmyslová výroba v červnu opět vzrostla, vylepšila tak již silný květnový výsledek
07.08.2023 Výkon tuzemského průmyslu v červnu opět výrazně překvapil směrem nahoru. Meziměsíčně průmyslová výroba reálně vzrostla o 0,9 %, a to po již silném květnovém růstu o 1,5 %. Meziročně tak v červnu byla o 0,9 % vyšší, zatímco konsensus analytiků předpokládal pokles o 0,8 % y/y.
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, ČSÚ zhoršil odhad
30.05.2023 Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na začátku května statistici předpokládali pokles o 0,2 procenta. Ekonomika klesla v meziročním srovnání poprvé od prvního čtvrtletí 2021. Ve srovnání s předchozím kvartálem hrubý domácí produkt (HDP) v prvních třech měsících letošního roku stagnoval. Také v tomto případě je odhad horší, původní počítal s mezičtvrtletním růstem o 0,1 procenta.
Český zahraniční obchod je na tom nejlépe za poslední dva roky. „Restart“ výroby aut a prudké zlevnění plynu či ropy jej vrací „do plusu“
09.05.2023 Český zahraniční obchod v březnu překonal očekávání. Vykázal přebytek 15,9 miliardy, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů přebytek pouze 14 miliard.
Bilance zahraničního obchodu opět v plusu
06.04.2023 Bilance zahraničního obchodu zůstala i během února v kladných číslech, konkrétně 14,3 mld. Kč z lednových 9,2 mld. Kč. Vůči analytickému odhadu (8,4 mld. Kč) se jedná o lepší výsledek, ale nepodstatný z pohledu příspěvku zahraničního obchodu do HDP v 1Q23.
Ranní okénko - Americký trh práce ukazuje první střípky zpomalení
06.04.2023 Dnes ekonomický kalendář pokračuje daty z tuzemské ekonomiky. Po včerejších číslech z maloobchodu dorazí duo průmyslu a zahraničního obchodu. U průmyslu je trhem očekáván mírný meziroční růst, my počítáme pouze se stagnací. V kladných číslech se patrně podruhé v řadě udrží i saldo zahraničního obchodu. Již ráno překvapila německá průmyslová produkce, která meziměsíčně rostla o 2,0 %, zatímco trh čekal výsledek okolo nuly. Navázala tak na včerejší silná čísla ohledně továrních objednávek. Z globálního pohledu budou investoři ještě zpracovávat včerejší data ohledně počtu vzniklých pracovních míst ve Spojených státech od agentury ADP. V pátek sice dorazí více sledovaná oficiální statistika, americký trh ale bude uzavřený a reakce se tak naplno projeví až začátkem příštího týdne.
Ranní okénko - OPEC přes víkend zahýbal s cenou ropy, trh dnes ráno reaguje
03.04.2023 Investoři se dnes ráno věnují narůstajícím cenám futures kontaktů ropy. Ty se vydaly směrem vzhůru poté, co OPEC přes víkend oznámil snížení produkce téměř o 1,1 miliónů barelů denně počínaje příštím měsícem. Z toho zhruba polovina připadne na nižší výrobu v Saudské Arábii. Trhem tak otřásla vlna potenciálně nového inflačního impulzu.
Ranní okénko - Klid před bouří, čeká se na data z amerického trhu práce
09.03.2023 Klid před bouří dnes ukazuje ekonomický kalendář, kdy pro dnešek je vesměs prázdný a jediný významnější zápis tvoří statistika českého zahraničního obchodu za první měsíc letošního roku. Ta dorazí za několik málo minut. Pravá smršť ale započne až zítra, kdy z české ekonomiky přijde únorová inflace, spolu s čísly z průmyslu. Trhem ale budou na konci týdne hýbat především data z amerického trhu práce. První nápovědu k nim nabídl již včera zveřejněný ukazatel ohledně počtu vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP.
České ekonomika loni vzrostla o 2,4 procenta, zhoršil odhad ČSÚ
03.03.2023 Česká ekonomika v loňském roce meziročně stoupla podle zpřesněného odhadu o 2,4 procenta. Statistici tak zhoršili svůj odhad z konce ledna, kdy uváděli růst o 2,5 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V posledním čtvrtletí loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) meziročně vzrostl o 0,2 procenta, proti třetímu čtvrtletí naopak klesl o 0,4 procenta. Druhý mezičtvrtletní pokles v řadě znamená, že se česká ekonomika dostala do technické recese.
Čínská data dalším varováním. Evropské akcie pod tlakem
07.12.2022 Americké trhy si začaly více všímat rizika recese stejně jako malého prostoru pro pomoc ze strany Fedu. Evropské akcie zůstávají relativně odolné, ale zdejší trhy se také už začaly sunout níž. Dnes zatím vidíme největší ztráty na nizozemském AEXu (-0,6 pct).
Ranní okénko - Investoři očekávají zprávu z amerického trhu práce, ČSÚ zveřejní strukturu HDP
02.12.2022 Za několik minut ČSÚ zveřejní zpřesněný odhad HDP za 3Q22 včetně jeho struktury. V Německu vyšla data o zahraničním obchodu a v eurozóně se očekává údaj o cenách výrobců (PPI). Z globálního pohledu je ale pro investory hlavní událostí měsíční statistika z amerického trhu práce. Evropské i americké akciové futures kontrakty v očekávání výsledku klesají a špatný start mají za sebou i akcie v Asii. Včerejší obchodování zakončil americký S&P 500 mírně v záporu (-0,09 %), obdobně i český PX index (-0,08 %) zatímco německý DAX si polepšil o 0,65 %.
Ranní okénko - Trhy vyhlíží americké volby
08.11.2022 Dnes pokračuje český ekonomický kalendář daty z maloobchodu a údajem ohledně míry nezaměstnanosti. Zatímco maloobchodní tržby ukážou další slabý meziroční výsledek, u nezaměstnanosti by ke změně dojít nemělo a ta tak podle našeho odhadu setrvá na úrovni 3,5 %. Z České národní banky pak dorazí informace ohledně srpnové výše devizových rezerv a zářijových intervencích. Jejich objem se podle našeho odhadu pohyboval okolo 2-3 miliard EUR, vzhledem k tomu, že ČNB byla patrně aktivní jen po zářijovém zasedání na konci měsíce, zesložiťuje odhad řada dalších faktorů a vyloučit tak nelze pro trh více překvapivou sumu. Včera vyšla čísla z českého průmyslu a zahraničního obchodu. Oba výsledky dopadly poblíž tržních očekávání a reakce trhu tak byla jen minimální.
Bez překvapení v průmyslu a zahraničním obchodu
07.11.2022 Ani průmyslová produkce ani saldo zahraničního obchodu nepřinesly výraznější odchýlení od našeho a tržního odhadu. Průmysl v září po sezónním očištění poklesl meziměsíčně o 0,2 %, vzhledem k nízké srovnávací základně zejména v automotive ale meziročně rostl o 8,3 %. Saldo zahraničního obchodu snížilo v září deficit z 29,7 mld. Kč na 13,9 mld. Kč.
Ranní okénko - Vývoj na americkém trhu práce nebude pro Fed překážkou
03.10.2022 V tomto týdnu dorazí sada dat z reálné ekonomiky Česka a Německa za srpnové období. Pro zaktualizování vyhlídek do konce roku poslouží zářijový PMI index pro tuzemský zpracovatelský sektor. V USA budou zveřejněny výsledky ISM indexů, které dosud setrvaly nad 50bodovou hranicí a ukazovaly příznivější výhled než jejich protějšek PMI. Z globálního pohledu bude na finančním trhu hrát hlavní roli měsíční statistika z amerického trhu práce. Ta by měla odhalit pokračující odolnost navzdory známkám ochlazování.
Forex: Vysoké ceny energií brzdí evropský průmysl
14.09.2022 Růst nákladů na energie si zřejmě začal vybírat první daň v podobě poklesu průmyslové produkce v eurozóně. Ta se podle nás v červenci mohla snížit meziměsíčně až o téměř 3 %. Předstihové indikátory navíc nepřinášejí mnoho pozitivních signálů ani pro další měsíce. Očekáváme proto, že průmysl ve třetím čtvrtletí svou ekonomickou aktivitu sníží, přestože pokračuje uvolňování napětí v dodavatelských řetězcích.
Forex: Americká inflace opět přiblížila dolar na dohled paritě
13.09.2022 Nálada německých investorů se v září opět zhoršila. Složky měřící současné podmínky i očekávání poklesly z již tak nízkých úrovní, a to ještě výrazněji, než se předpokládalo. Ukazatel očekávání se tento měsíc propadl ze srpnové hodnoty -55,3 na -61,9 bodu, což je úroveň, která indikuje recesi. Také složka hodnotící současné podmínky prudce klesla (ze srpnových -47,6 na -60,5 bodu). Sentiment zhoršují zejména obavy z nedostatku plynu v nadcházející topné sezóně a klesající kupní síla v důsledku vysoké inflace.
Ranní okénko - Očekávání směřují k zítřejšímu zasedání ECB
07.09.2022 Dnes ráno zveřejněná data z ČSÚ ohledně vývoje v maloobchodu potvrdila očekáváný pokles tržeb. Meziměsíčně došlo k poklesu o 0,6 %, což po očištění o vývoj cen odpovídá meziročnímu poklesu o 7,2 %. Za necelou hodinu bude zveřejněna ještě statistika devizových rezerv. Z eurozóny dopoledne dorazí zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál, který přinese strukturu vývoje ekonomiky.
První data z ekonomiky za Q3 potvrzují očekáváné zpomalení
06.09.2022 Průmyslová produkce i saldo zahraničního obchodu byly v červenci víceméně v souladu s našimi i tržními očekáváními. Průmysl po sezónním očištění v červenci meziměsíčně poklesl o 0,3 %. V meziročním srovnání byl nižší o 1,9 %, avšak výsledek negativně ovlivňují kalendářní efekty. Po jejich očištění byl objem výroby vyšší o 0,8 %. Saldo zahraničního obchodu navýšilo deficit z 13,1 na 22,8 mld. Kč.
Ranní okénko - Na statistiku mezd dnes naváže průmysl a zahraniční obchod
06.09.2022 Z Česka dnes v 9 ráno dorazí statistika z průmyslu a data o bilanci zahraničního obchodu za červenec. Obě hodnoty jsou v posledních měsících rozkolísané a odhady analytiků se tak od sebe poměrně výrazně odlišují. Před pár minutami již dorazila statistika ohledně továrních objednávek za červenec z Německa. Podle té objednávky klesly meziměsíčně o více jak procento, meziročně o necelých 14 %. To nahrává i slabšímu vývoji českého průmyslu. Z USA dnes dorazí zpřesněné PMI, spolu s indexem ISM sektor služeb.
Česko je nejrychleji zadlužující se zemí unie, varuje NKÚ
29.08.2022 Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v dnes zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti.
Zahraniční obchod zůstává v červených číslech
07.07.2022 Bilance zahraničního obchodu v květnu vykázala vyšší očekávaný deficit, konkrétně 23,3 mld. Kč. Překvapením ale byla vyšší dynamika jak u exportu, tak importu. Hodnota vývozu se po sezónním očištění meziměsíčně zvýšila o 4,6 % a v meziročním srovnání se vyhoupla až na +18 %, přičemž odhady indikovaly mnohem mírnější tempo (do 10 %). To samé platí pro meziroční růst dovozů, který jsme odhadovali okolo 20 %, nakonec ale dosáhl 26,3 %.
Ranní okénko - Průmysl dnes může ukázat na další rozsáhlé zpomalování
07.07.2022 Dnes je z ekonomických dat na řadě český průmysl a informace ohledně zahraničního obchodu. Saldo obchodu se zahraničím skončilo pravděpodobně opět ve výrazném deficitu, průmysl se mohl udržet v plusu, po očištění ale může přijít další meziměsíčně pokles. Tentokrát přitom nebude na vině automotive, jak tomu bylo v předchozích měsících. Zápisky z posledního zasedání Fedu větší šok nepřinesly – americká centrální banka je ochotná bojovat s inflaci i za cenu dopadů do ekonomického růstu. Platí i předpoklad rozhodování mezi 50bb a 75bb hikem na příštím zasedání.
Ranní okénko - Výnosy dluhopisů zůstanou tento týden pod tlakem
04.07.2022 Český datový kalendář nabízí v tomto kratším týdnu údaje o květnovém zahraničním obchodu a průmyslové výrobě. Saldo zahraničního obchodu pravděpodobně setrvalo v deficitu přesahující 20 miliard a je tak výraznou brzdou HDP ve druhém čtvrtletí. Zahraniční obchod do jisté míry zrcadlí komplikovanou situaci v průmyslu, kde v problémech není už jen automobilový sektor. Po očištění o kalendářní vlivy odhadujeme meziroční pokles průmyslové výroby o 1,7 %. Statistika z průmyslu bude zveřejněna také v Německu spolu s továrními objednávkami, zatímco v eurozóně se na výkon ekonomiky podíváme skrze maloobchodní tržby. Hlavní údaj v USA bude v závěru týdne statistika z trhu práce.
Ekonomika ČR v 1. čtvrtletí stoupla meziročně o 4,8 pct., ČSÚ zlepšil odhad
31.05.2022 Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,8 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.
Průmysl si vedl dobře, deficit zahraničního obchodu se zvýšil
09.05.2022 Český průmysl si v březnu nakonec nevedl vůbec špatně. Obavy trhu (-2,6 % r/r) se nakonec nedostavily a průmyslová produkce oproti březnu 2021 víceméně stagnovala (+0,3 % r/r). Zahraniční obchod se naopak dostal do mírně vyššího deficitu (-13,8 mld. Kč) oproti mediánu odhadu (-5,5 mld. Kč). Pracovních dní měl letošní březen stejně jako ten loňský, takže očištění o kalendářní vlivy nehraje roli.
Ranní okénko - Český průmysl a zahraniční obchod - první data z reálné ekonomiky od vypuknutí války
09.05.2022 Týden odstartují data z české ekonomiky. Březnový výsledek průmyslu a zahraničního obchodu budou první data z reálné ekonomiky zahrnující dopad války na Ukrajině. Duo doplní míra nezaměstnanosti za duben. Zítra následuje inflace, která o den později vyjde i v USA.
Zahraniční obchod zpět v deficitu
06.04.2022 Bilance zahraničního obchodu během února sklouzla zpět do mínusu (-4,4 mld. Kč.) oproti očekáváným 6 mld., se kterými počítal konsensus odhadů. A to ještě ani plně nezahrnuje negativní dopady války na Ukrajině.
Slabší vývoz automobilů a vyšší ceny komodit srazily únorové saldo zahraničního obchodu
06.04.2022 Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru ve schodku 4,4 mld. Kč. My jsme přitom v únoru očekávali mírný přebytek ve výši 2 mld. Kč a trh dokonce 6 mld. Kč. Meziročně se jedná o 25,7 mld. horší výsledek. To bylo negativně ovlivněno jednak nižším vývozem aut v důsledku problémů se subdodávkami komponent, ale také vyšším dovozem ropy, zemního plynu a kovů, což patrně odráželo zejména jejich výrazný cenový růst.
Ranní okénko - Jestřábí Fed a data z tuzemské reálné ekonomiky
06.04.2022 Dnes pokračuje série dat z tuzemské ekonomiky. Po včerejších maloobchodních tržbách dnes ráno vyjde únorová průmyslová výroba a statistika zahraničního ochodu. V eurozóně budou zveřejněny ceny průmyslových výrobců, které jsou relevantní z pohledu ČNB, jelikož indikují sílu externích cenových tlaků, a tedy dovážené inflace. Dnes ve večerních hodinách bude zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu. To podstatné již ale zmínila během včerejška guvernérka Lael Brainard.
Ranní okénko - Americký Fed dnes odstartuje cyklus zvyšování úrokových sazeb
16.03.2022 Dnes ráno ČSÚ zveřejní údaje platební bilance za leden. Trh počítá se 7 mld. Kč (-18,3 mld. předtím). Do kladných hodnot mělo bilanci napomoci kladné saldo zahraničního obchodu. Koruna na tento údaj tradičně reagovat nebude. Hlavní dnešní událostí je zasedání amerického Fedu, které přinese dlouho očekávané první zvýšení úrokových sazeb a také představení nové makroekonomické prognózy. Evropský ekonomický kalendář je pro dnešek prázdný.
Ranní okénko - Česká inflace překročí 10 %, koruna posiluje, Lagardeovou čeká grilování od novinářů
10.03.2022 Dnešní ekonomický kalendář je pořádně nabitý. Odstartuje ho během několika minut česká inflace, kterou bude odpoledne následovat únorový růst spotřebitelských cen v USA. Důležitou událostí bude i zasedání ECB, kdy se Evropská centrální banka bude moct opřít o novou prognózu. Včera přinesl pozitivní čísla český zahraniční obchod a mírně překvapila vyšší maďarská inflace.
Zahraniční obchod prozatím mírně v plusu
09.03.2022 Bilance zahraničního obchodu v prvním měsíci roku skončila mírně v plusu (+6,2 mld. Kč), což je v souladu s naším i tržním odhadem.
Ekonomika ČR po propadu v roce 2020 loni stoupla o 3,3 pct, potvrdili statistici
01.03.2022 Česká ekonomika loni vzrostla meziročně o 3,3 procenta, potvrdil dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ). O rok dříve hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,8 procenta, což byl nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční růst HDP zrychlil na 3,6 procenta z revidovaných 3,5 procenta ve třetím kvartále. Mezičtvrtletně HDP vzrostl o 0,9 procenta.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
10.01.2022 1) Společnost PayPal Holdings Inc. zkoumá možnosti spuštění vlastní kryptoměny, tzv. stablecoinu. Společnost to potvrdila agentuře Bloomberg poté, co byly v její aplikaci pro iPhony objeveny důkazy o takovém kroku. Nalezl je vývojář Steve Moser a o informaci se podělil s agenturou Bloomberg. Skrytý kód a obrázky ukazují práci na něčem, co se jmenuje "mince PayPal". Kód naznačuje, že mince by měla být krytá americkým dolarem.
Forex: Koruna svižně posiluje, pravděpodobně ji ale čeká korekce
10.01.2022 Koruna má za sebou velmi úspěšné první dny nového roku. Již koncem minulého týdne posílila na EUR/CZK 24,45 a dostala se tak na nejsilnější úroveň od poloviny roku 2011. Dnes ve své jízdě pokračuje, když pokořila hranici 24,40. Ke svižnému posilování dostala koruna impulz od ČNB. Ta těsně před Vánoci překvapivě zvýšila 2T repo sazbu na 3,75 % a avizovala potřebu dalšího zvýšení výrazně nad 4 %.
Ranní okénko - Inflace v Česku i USA na konci roku pravděpodobně opět navýšila tempo
10.01.2022 V tomto týdnu nás čekají důležitá data z domácí ekonomiky v čele s inflací. Ta vyjde také v USA a pokud překoná očekávání, dostane Fed pod tlak stejně jako prosincový report z trhu práce. Z eurozóny dorazí výsledek listopadové průmyslové výroby.
Ranní okénko - Průmysl a export tlumeny automotive
07.12.2021 Silný pokles německých průmyslových objednávek za říjen včera indikoval další slabý výkon průmyslové výroby, což se ovšem dnes ráno nepotvrdilo. Tamní objem výroby meziměsíčně vzrostl o 2,8 % (oproti odhadovaným 1,0 %) a revize nahoru se dostavila pro údaje za září na -0,5 % z dříve udávaných -1,5 %. Ve výsledku tak německý průmysl meziročně ztrácí 0,6 %, přičemž medián odhadu počítal s hodnotou poblíž 3 %. Nakonec výroba aut celkový výsledek dolů nestáhla. Naopak, dle informací od německého statistického úřadu se výroba motorových vozidel a jejich dílů zvýšila meziměsíčně o 12,6 %.
Ranní okénko - Inflaci rozhodí energie, může překvapit oběma směry
06.12.2021 Po poněkud zvláštní měsíční statistice z amerického trhu práce, kdy tvorba nových pracovních míst výrazně zaostala za odhady a míra nezaměstnanosti i tak citelně poklesla, nás čeká týden bohatý na data z české ekonomiky. Dorazí jak měsíční ukazatele z reálné ekonomiky, tak údaje o z trhu práce a statistika inflace, u které panuje nejistota, jak ji v listopadu nakonec ovlivní energie.
Česká ekonomika roste díky steroidům. Po jejich vysazení může přijít recese
30.11.2021 „Vysoká zaměstnanost podporuje spotřebu domácností. Ta v kombinaci s vysokými vládními výdaji napomáhá růstu naší ekonomiky. Vládní výdaje jsou však financovány na dluh, takže se jedná o růst vyhnaný steroidy. Skutečný stav naší ekonomiky není dobrý a v krajním případě se můžeme vrátit do recese,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Česko povážlivě táhne dolů čipový hladomor a zdražující ropa. I tak ale růst tuzemské ekonomiky překonal očekávání
30.11.2021 Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí překonal očekávání, když vykázal tempo 3,1 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které dnes zveřejnil ČSÚ. V předběžném odhadu uváděl úřad číslo 2,8 procenta. Svůj odhad tedy zpřesněním upravil poměrně výrazně nahoru. Stále se však nejedná o definitivní údaj. Každopádně žádných výrazných změn by již doznat neměl.
Ekonomika ČR v 3. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu meziročně vzrostla o 3,1 pct
30.11.2021 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Proti jeho prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Předběžný odhad uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,8 procenta a mezičtvrtletní o 1,4 procenta. Na vývoji HDP se kladně podepsala domácí poptávka.
Zahraniční obchod dopadl hůře, než se čekalo
08.11.2021 Saldo zahraničního obchodu v září setrvalo v záporných číslech, konkrétně o 13,3 mld. Kč, což je pod všemi odhady. Oproti minulému roku se tak jednalo o 47,2 mld. Kč horší výsledek. Na druhé straně je to zlepšení oproti srpnovým -27,7 mld. Kč.
Automobilky a drahé energie brzdí korunu
08.11.2021 Dnešní data statistického úřadu ukázala na meziroční pokles tuzemské výroby automotive za září o 33,5 %. Už dříve zveřejněná čísla dokončených vozidel klesla dokonce o 53,1 %. Podobné výsledky navíc kvůli odstávce ve Škoda Auto můžeme čekat i za říjen. Až listopad by mohl tahounu domácímu průmyslu rozvázat ruce, i když plné kapacity 120 tis. aut měsíčně se pravděpodobně nedočkáme. Je tedy koruna až příliš silná bez podpory vývozu?
Ranní okénko - Inflace v ČR i USA pravděpodobně dále rostla
08.11.2021 Týden odstartujeme tuzemským průmyslem a zahraničním obchodem. U obou očekáváme slabší výsledek na pozadí pokračujících omezení na nabídkové straně. V českém kalendáři je tento týden dále míra nezaměstnanosti a inflace. V tom evropském dominují indikátory sentimentu a průmyslová výroba. V USA bude pozornost poutána především na inflaci – dorazí jak ta spotřebitelská, tak výrobní.
Ranní okénko - Na řadě jsou údaje o HDP v Evropě
29.10.2021 Dnes vyjdou údaje o HDP z několika evropských ekonomik včetně české. S chybějícími komponenty do výroby se obecně počítá s tím, že průmysl potáhne ekonomiky dolů, zatímco spotřeba (především v sektoru služeb) tento negativní dopad vykompenzuje. Riziko proto existuje především pro průmyslově orientované ekonomiky, jako například Česko. Po včerejším zveřejnění v USA, kde HDP skončilo pod odhady, dnešní den odstartovala Francie na pozitivní vlně. Oproti 2. čtvrtletí ekonomika rostla namísto očekávaných 2,2 % o 3 %.
Ranní okénko - Potíže v automobilovém průmyslu se odrazí v dnešních ekonomických datech
15.10.2021 Závěru týdne dominují ekonomická data z USA v čele s maloobchodními tržbami a průzkumem mezi spotřebiteli od University of Michigan. V eurozóně dnes kromě statistiky zahraničního obchodu vyšel údaj o registraci nových automobilů. Těch se aktuálně vyrábí v důsledku přetížených dodavatelských řetězců méně a poptávka zůstává nenaplněna. Není proto překvapující, že i počet nových registrací meziročně klesá, v srpnu o 19 % a v září o 23 %. Snížení výroby aut a nadále vysoké ceny výrobních komponent tlačí ceny nových vozů vzhůru, sekundárně i na trhu s ojetinami. Jedná se o dopad pandemií zažehnutých potíží v dodavatelských řetězcích, které výhledově odezní a s tím i cenové tlaky. Můžeme tak hovořit o pouze přechodném růstu cen automobilů. Na druhé straně se ale již formují cenové tlaky, které nejsou přechodné, ale spíše strukturální, kdy se automobilový průmysl nachází ve zlomovém bodě přechodu ze spalovacího motoru na alternativní pohon, což má potenciál tlačit ceny vozů po nějakou dobu vzhůru i po odeznění pandemických efektů.
Zahraniční obchod se zadrhává
07.10.2021 Saldo zahraničního obchodu překvapilo výrazně zápornou bilancí. Namísto očekávaného kosmetického zmírnění schodku z červencových 7,9 mld. Kč na necelých 6 mld. Kč, se schodek obchodní bilance v srpnu propadl až na 28,1 mld. Kč. Oproti minulému roku se tak jednalo o 35,6 mld. Kč horší výsledek.
Zahraniční obchod opět ve schodku
06.09.2021 Saldo zahraničního obchodu skončilo podruhé v řadě schodkem. Po červnových -6,1 mld. Kč se bilance posunula na -7,8 mld. Kč, mírně více, než se očekávalo.
Ranní okénko - Zasedá ECB a dorazí tuzemská inflace
06.09.2021 V tomto týdnu dorazí měsíční data z tuzemské ekonomiky. Odstartuje je dnešní duo průmyslové výroby a zahraničního obchodu. Pozítří je doplní maloobchod a na závěr týdne dorazí inflace, která měla v srpnu poskočit z 3,4 % na 3,6 %. Z globálního pohledu je centrální událostí zasedání ECB, na kterém nepůjde o nastavení úrokových sazeb, ale především o komunikaci ohledně nákupu aktiv v rámci PEPP. Americký ekonomický kalendář byl v popředí minulý pátek, kdy tvorba nových pracovních míst výrazně zaostala za odhady (v srpnu nárůst o 235 tisíc oproti predikovaným 733 tisícům), tento týden se ale významnějších událostí nedočkáme.
Ranní okénko - Ceny výrobců zůstávají zvýšené, trh vyčkává měsíční statistiku z amerického trhu práce
02.09.2021 Po včerejším slabém růstu zaměstnanosti v USA – report ADP skončil výrazně pod odhady – je dnes na řadě další údaj z tamního trhu práce. Tentokrát dorazí týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Trh očekává nepatrné zlepšení. Jedná se ale o relativně volatilní ukazatel, a tak by případné překvapení nemělo mít výraznější odezvu na finančním trhu. K citelnějšímu poklesu počtu žádostí by mohlo dojít v druhé polovině září, protože přestane platit řada pandemických podpůrných programů pro nezaměstnané. Otázkou je, zda následně uvidíme také klesající trend volných pracovních míst.
Růst HDP revidován na 1,0 % mezičtvrtletně
31.08.2021 Druhý odhad HDP za druhé čtvrtletí přinesl očekávánou revizi k lepšímu výsledku, která činila 0,4 p.b., tedy posun z 0,6 % na 1,0 %. Meziroční tempo růstu se tím dostalo z 7,8 na 8,2 %. I navzdory této pozitivní zprávě byla ale dynamika české ekonomiky v 2Q21 zklamáním, kdy trh očekával růstu o 2 % č/č. I okolní ekonomiky se těšily z rychlejšího oživení než Česko (Německo 1,6 % č/č, Polsko 2,1 % č/č,…). Slovensko, rovněž automobilová velmoc, vykázalo dvojnásobné tempo oživení. Navýšení mezičtvrtletní dynamiky české ekonomiky by se mělo dostavit v aktuálně probíhajícím třetím čtvrtletí, kdy během léta vrcholil proces restartu ekonomiky. Navíc na rozdíl od druhého kvartálu ekonomickou aktivitu nezatěžovala vládní opatření v kontrastu s druhým čtvrtletím, kdy v první polovině dubna ještě platily restrikce. Současně se zpřesněným odhadem byl zmírněn mezikvartální pokles v prvním 1Q21 z -0,6 na -0,4 %.
Průmysl mírně vyšší, ale bilance zahraničního obchodu v mínusu
06.08.2021 Průmyslová výroba vykázala v červnu lepší než očekávaný výsledek, když meziměsíčně vzrostla o 1 % (čekala se víceméně stagnace), což stačilo na meziroční růst o 11,4 % (medián odhadu 8,3 %). Po odvětví kovu (+2,2pb) přidala druhý nejvyšší příspěvek výroba automobilů (+1,3pb). I export se udržel meziročně nad 10 %, nicméně meziměsíčně (po očištění) se dostavil pokles poblíž 2 %. Příchozí data si tak notují se včera zveřejněnými maloobchodními tržbami, které také dopadly lépe, než se čekalo. To v souhrnu ukazuje, že domácí poptávka byla i v závěru druhého kvartálu silná a podporovala ekonomiku. Z tohoto pohledu se pak může zdát překvapivé, že předběžný odhad HDP v 2Q21 odhalil růst pouze o 0,6 % mezičtvrtletně. Přitom řada evropských ekonomik svižně rostla a HDP eurozóny jako celku vzrostlo o 2 %. Jak jsme argumentovali v naší nové strategii, za překvapivě nižším růstem vidíme zahraniční obchod a červnová statistika je další indikací tímto směrem. Saldo zahraničního obchodu překvapilo schodkem 7 mld. Kč, zatímco jsme shodně s trhem počítali s přebytkem poblíž 20 mld. Kč. Současně byla snížena i květnová bilance o necelé 2 mld. Kč.
Export tažen zejména bilancí s motorovými vozidly
07.06.2021 Podle předběžných údajů ČSÚ skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 19,3 mld Kč, tedy téměř stejně jako v březnu, kdy saldo činilo 17,6 mld. Kč.
Ranní okénko - Česká inflace v květnu zřejmě na vrcholu
07.06.2021 Ekonomický kalendář pro tento týden je nabitý důležitými údaji z tuzemska i zahraničí. Dorazí měsíční data z reálné ekonomiky, která dosáhnou meziročně nevídaně vysokých hodnot díky srovnání s propadem z loňského jara. Inflace podle nás v květnu vystoupala na 3,3 % meziročně a patrně již dosáhla vrcholu. V nejbližších měsících by měla mírně zvolnit, avšak v závěru roku počítáme s opětovným přiblížením k 3% hranici především kvůli očekávanému růstu cen potravin. Koncem týdne bude jednat ECB a dorazí také struktura HDP eurozóny za první čtvrtletí. V USA budeme sledovat zejména údaje o inflaci.
Zahraniční obchod přidává, nejen díky srovnávací základně
07.05.2021 Podle předběžných údajů ČSÚ skončila březnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 18,5 mld Kč, což je jen mírně za výsledkem v únoru a lednu, kdy bilance činila 22,5, respektive 24,6 mld. Kč.
Ranní okénko - Obchodní bilance USA rekordně nízko, tlaky na ceny vstupů rekordně vysoko
05.05.2021 Z Evropy dnes dorazí finální hodnoty PMI indexů za duben, které by měly potvrdit, že index pro sektor služeb se již posunul mírně do pásma expanze. Ke zlepšení ovšem vede spíše složka očekávání nežli aktuální situace, když restrikce v řadě zemí stále zůstávají platná.
Ranní okénko - Průmyslové zakázky rostly, výroba ale nečekaně klesla
09.04.2021 Dnešní ekonomický kalendář zeje prázdnotou. Odpoledne dorazí pouze údaje o amerických cenách průmyslových výrobců, od kterých se za březen čeká zrychlení meziročního růstu. Hlavní událost je již za námi. Po včerejším zveřejnění tuzemských měsíčních dat o průmyslové výrobě a zahraničním obchodu byl dnes ráno na řadě německý Destatis. Nejdříve se ale zaměříme na data z tuzemska, která přinesla překvapivý vývoj.
Analýza makroindikátorů: Výroba kvůli váznoucím subdodávkám slábne
08.04.2021 Průmyslová produkce v únoru urychlila svůj pokles a z hlediska očekávání překvapila negativně. Zakázky rostou, ale chybí komponenty do výroby a částečně i pracovní síla. Přebytek zahraničního obchodu se v ruce se slabším průmyslem snížil. Stavebnictví nepřekvapivě zůstává utlumeno.
Zahraničnímu obchodu pomáhá komoditní bilance
08.04.2021 Bilance zahraničního obchodu dosáhla v únoru přebytku 22,5 mld. CZK a ve srovnání se stejným měsícem loňského roku tak byl o 2,2 mld. CZK vyšší. Za naším odhadem však výsledek zaostal. Saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil především nižší deficit bilance s ropnými produkty o 1,1 mld. CZK a ropou a zemním plynem o 1,0 mld. CZK. Záporné saldo bylo nižší i u bilance s oděvy, kde se projevuje uzavření českého maloobchodu. Ve srovnání s loňským rokem se zhoršila bilance se stroji a dopravními prostředky, a to o 2 mld. CZK. Zde se negativně promítá pokračující pokles výroby automobilu. Ten bude vzhledem k již oznámeným omezením výroby některých automobilek pravděpodobně pokračovat. Celkový únorový vývoz ve srovnání s loňským rokem vzrostl o 3,8 %, dovoz pak o 3,3 %. V meziměsíčním srovnání však vývoz poklesl o 0,8 %, což koresponduje s vývojem v domácím průmyslovém sektoru. Dovoz naopak o 0,4 % vzrostl.
Hluboký nádech před dalším ponorem
01.12.2020 Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu za třetí kvartál přinesl výraznější revizi směrem nahoru. Mezičtvrtletní růst české ekonomiky byl tak zvýšen z 6,2 % na 6,9 %. V meziročním srovnání činí pokles HDP dle zpřesněných údajů -5,0 % namísto -5,8 %, které statistický úřad původně odhadoval. Oproti druhému kvartálu se tak meziroční pokles ekonomiky zmírnil z -10,9 % na -5,0 %.
Česká ekonomika ve 3Q zpomalila pokles na pět procent
01.12.2020 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru podle revidovaných údajů o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.
Česká ekonomika klesl ve 2. čtvrtletí meziročně o 11 procent
01.09.2020 Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Na výsledku se negativně podepsal především pokles zahraniční poptávky. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Koncem července statistici odhadovali meziroční pokles na 10,7 procenta a mezikvartální na 8,4 procenta.
Vysoký přebytek díky nízkému dovozu
06.08.2020 Podle předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 34,1 mld. Kč. To je o 17,6 mld. Kč více v porovnání s minulým rokem. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala v červnu s podstatně nižším číslem, konkrétně 7,5 mld. Kč. Tahounem pozitivního salda zahraničního obchodu byl růst přebytku bilance motorových vozidel o 9,0 mld. Kč. Za tím stál pokles dovozu o 9,6 mld. Kč. K tomu se snížil deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. To bylo zapříčiněno jak poklesem dovezeného množství, tak i trvajícími nízkými cenami ropy (v meziročním srovnání) na světových trzích. Avšak meziměsíčně cena ropy roste, a tak se pozitivní efekt na obchodní bilanci bude v příštích měsících vytrácet. Zlepšila se i bilance strojů a zařízení o 2,3 mld. Kč a ve stejné výši i bilance základních kovů. Zhoršení bilance o 7,5 mld. Kč zaznamenal obchod s počítači a elektronickými přístroji.
Běžný účet se vrátil do přebytku, odliv dividend zůstává nízký
14.07.2020 Běžný účet platební bilance ČR v květnu vyrostl do přebytku 4,2 mld Kč po předchozím deficitu 9,2 mld Kč. V průměru se se čekal deficit kolem 4 miliard Kč. Meziročně se jedná o zhoršení o téměř 22 miliard Kč. Za tím stojí propad zahraničního obchodu, přičemž ještě většímu deficitu brání snížený odliv dividend.
I přes mírné oživení české ekonomiky zůstává její výhled nadále nejistý
08.07.2020 Česká ekonomika zaznamenala v květnu mírné zlepšení, i nadále však zaostává za předkrizovou úrovní ekonomické aktivity. I přes meziměsíční nárůst o více než 10 %, je tak průmyslová produkce o zhruba čtvrtinu nižší. Z průmyslových odvětví se aktuálně nejhůře vede automobilovému průmyslu. Květnový pokles nových zakázek o necelých 35 % však moc optimismu do budoucna bohužel nedává. Na poptávku si aktuálně nemůže stěžovat inženýrské stavitelství, jehož produkce vzrostla o 1,2 %. V pozemním stavitelství se naopak produkce o 11 % snížila. Přes slabou poptávku z domácí a zahraniční ekonomiky však zůstává nezaměstnanost v ČR prozatím na nízkých hodnotách, v červnu podle MPSV na 3,7 %. Hlavním důvodem je podle nás program Antivirus.
Okénko trhu - podle V. Bendy další měnové uvolnění není třeba
15.06.2020 Podle dat zveřejněných Českou národní bankou skončil běžný účet platební bilance počítaný podle metodiky Evropské centrální banky v dubnu schodkem 9,2 miliardy korun. Dubnové výsledky běžného účtu jsou horší ve srovnání s odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters, kteří očekávali schodek ve výši 6,3 miliardy korun. Data za duben, tedy měsíc, kdy byla ekonomika vlivem epidemie koronaviru téměř zastavena, jsou však zatížena velkou mírou nejistoty. O tom svědčí i výrazná revize odhadů platební bilance z března, kdy byl původní odhad deficitu ve výši 0,5 mld. Kč po úpravě posunut do přebytku 22,5 mld. Kč. Saldo zahraničního obchodu se zbožím dosáhlo v dubnu výrazného deficitu 19,2 mld. Kč. Naproti tomu běžnému účtu pomohl přebytek v bilanci služeb, který dosáhl více než 11 mld. Kč, a byl tak srovnatelný s běžně dosahovanými výsledky. V souhrnu tak skončila výkonová bilance deficitem jen 8,1 mld. Kč. Nízký byl odliv dividend z přímých investic, který v dubnu dosáhl pouze 4 mld. Kč. Saldo odlivu portfoliových investic ve výši 34,3 mld. Kč bylo ovlivněno výrazným poklesem závazků bank ve formě krátkodobých dluhopisů vůči nerezidentům, který byl částečně kompenzován navýšením držby vládních dluhopisů nerezidenty. Saldo transakcí pro klienty ČNB vedlo (po vyloučení kurzových rozdílů) ke zvýšení devizových rezerv o 8,4 miliardy korun.
Běžný účet platební bilance v deficitu, větší odliv kapitálu se nekonal
15.06.2020 Běžný účet platební bilance ČR v dubnu sklouzl do deficitu 9,2 mld Kč. To znamená výrazné meziroční zhoršení o 32 miliard Kč. Na druhou stranu s ohledem na již dříve zveřejněný deficit obchodní bilance se čekal ještě horší výsledek. Medián trhu činil 21 miliard a my jsme čekali deficit kolem 37 miliard. O velké nejistotě měsíčních odhadů platební bilance tentokrát napovídá velká revize předchozího údaje za březen. Ten byl vylepšen z deficitu 0,5 mld Kč do přebytku 22,5 mld Kč. Jinými slovy měsíční data o platební bilanci není radno přeceňovat.
Ranní nadhoz - německý průmysl se dál propadá
08.06.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně poklesly o 10,6 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 21,2 %. V dubnu by poklesy tržeb měly dosáhnout příslovečného dna. Květnové postupné uvolňování karanténních opatření a otvírání obchodů by mělo začít zvedat i maloobchodní útraty, nicméně návrat na předkrizové úrovně bude spíše dlouhodobý.
Česká ekonomika se propadne nejvíc ve své historii
12.05.2020 „Letošní rok se pravděpodobně zapíše do dějin jako ten úplně nejhorší. Naše ekonomika se propadne výrazně více než v roce 2009, kdy došlo k největšímu snížení hrubého domácího produktu v novodobé historii České republiky,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Analýzy makroindikátorů: Ekonomika slábne, trh práce zůstává utažený
09.01.2020 Saldo zahraničního obchodu v listopadu zůstalo v přebytku. Ten ale klesl výrazně pod odhady trhu. Export klesal rychleji než import. Míra nezaměstnanosti se zvyšovala především z důvodu nástupu zimy. Ekonomické zpomalení se na trhu práce projeví více až v letošním roce.
Saldo zahraničního obchodu stále vyšší než loni
09.12.2019 Zářijová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 7,2 mld. Kč, což předčilo loňský říjnový výsledek o 7,8 mld. Kč. Oproti tržním odhadům však bylo kladné saldo zahraničního obchodu o zhruba 5 mld. Kč nižší. V říjnu klesl vývoz meziročně o 3,2 % a dovoz dokonce o 5,5 %, což bylo částečně ovlivněno tím, že letošní říjen měl o jeden pracovní den méně. Zářijový výsledek byl revidován o cca 3 mld. dolů na 22,7 mld. Kč.
Související klíčová slova:
Zvyšování sazeb | Člen bankovní rady | Český průmysl | Analýza makroindikátorů | Analytický tým FXstreet.cz | Výnosy dluhopisů | Silnější koruna | Deficit veřejných financí | Tvorba pracovních míst | Výkon | Fiskální stimul | Odhad vývoje ekonomiky | Maďarská inflace | Breaking | Cenová hladina | Vstupy | Mzda v ČR | Prohloubení schodku | Zpracovatelský sektor | Pozitivní vliv | USD/PLN | Exporty | Sekce měnové | EUR | Mince | Trend | Průměrná míra nezaměstnanosti | Průmyslová výroba v eurozóně | Mezinárodní měnový fond | Hospodářské problémy | Statistiky | Tempo růstu | Aktivita firem | Německá průmyslová produkce | Oživení poptávky | Statistika z amerického trhu práce | Reálná ekonomika | Aktiva | Analýzy makroindikátorů | Vládní opatření | Schodek státního rozpočtu | Škoda Auto | Evropská komise | Ceny výrobců v eurozóně | Pravděpodobnost | Střední Evropa | Tuzemský průmysl | Šéf Fedu Powell | Tuzemská ekonomika | Společnost PayPal Holdings | Narůstající ceny | HDP za Q2 | Zasedání ECB | Zveřejnění výsledků | Český statistický úřad | Dovoz aut | Depozitní sazba | Analytický tým | Goldman Sachs | PLN | Lagardeová | Ceny dováženého zboží | Růst sazeb | Německý DAX | Snížení produkce | Růst průmyslové produkce | Expanze | Americký akciový index | Investing | Investice do infrastruktury | Nezaměstnanost | Vratislav Zámiš | Pandemie | Růst cen | Deflace | Měnová opatření | Zpráva | Směrnice | Silné oživení | ČSÚ | Inflace v prosinci | Analýzy | Burza | Data z Německa | Velkoobchodní cena plynu | Nastavení úrokových sazeb | Zpřesněná data | Tvorba fixního kapitálu | Vysoké riziko | Americká inflace | Jestřábí Fed | Včerejší obchodování | Dluhopisy | Inflace v Maďarsku | Růst německé ekonomiky | Maloobchod | Steve Moser | Varovný signál | Volatilita | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Růst zaměstnanosti | Bayer | Vývoj komodit | EUR/PLN | Silné cenové tlaky | Ceny pohonných hmot | Přebytek zahraničního obchodu | Dopady války na Ukrajině | Ekonomické zotavení | Hlavní události | CZK | Tuzemské státní dluhopisy | Výsledek inflace | Výhled | HUF | Měnověpolitické zasedání Fedu | Hrubý domácí produkt (HDP) | Německé tovární objednávky | EUR Index | Cena pohonných hmot | Průmysl | Snižování nákupu aktiv | Antivirus | Inflace | Vývoj měnového páru | Lepší výsledky | Výroba v eurozóně | Centrální banky | NFP report | Polská centrální banka | PMI pro sektor | Předstihové indikátory | Cenový šok | Dnešní makroekonomické ukazatele | Covid | ČNB Vojtěch Benda | Domácnosti | Reakce trhu | Finanční zdroje | Spotřební daně | Vysoké ceny energií | Snižování sazeb | Euro včera | Vládní balíček | Nárůst sazeb | Odliv dividend | Ropa Brent | Podnikové investice | Vice | Průmyslová produkce v únoru | Produkce ve stavebnictví | Futures | Komerční banka | Akciové trhy | Ekonom UniCredit Bank | Klid před bouří | Odvětví | Utahování měnové politiky | Německý index DAX | Další růst | CL | MIFID | Snižování úrokových sazeb | Analytici | Globální ekonomiky | NAFTA | Zvyšování mezd | Occidental | Společnost PayPal | Tuzemská inflace | Navýšení úrokových sazeb | Ceny elektřiny | Růst akcií | Marketingová komunikace | Washington | Pokles ceny | Aktuální hodnoty měny | Zařízení | Videokonference | Devizové rezervy ČNB | Data z USA | Graf | Výrobci automobilů | Očekávání trhu | Sentix index | ECB dnes | Nesoulad | Výnosy | Poptávka | Údaje o inflaci | Počet pracovních míst | Výrobní inflace | Tuzemská nezaměstnanost | Zaměstnanost | Koronavirus | Ekonomiky | Hutnictví | PLN/EUR | RBI | Běžný účet platební bilance ČR | Negativní dopad | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Průmyslová produkce | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Pozitivní zpráva | Zápis z posledního zasedání Fedu | Průmyslová produkce v eurozóně | Bydlení | Zveřejněné údaje | Brent | Stavební produkce | Maloobchodní tržby | Politika | HUF/EUR | Stimul | Republikáni | Očekávání | Kurz EUR/CZK | Dnešní ekonomický kalendář | Zvýšení sazeb | Zvýšení minimální mzdy | Výše devizových rezerv | Uvolňování karanténních opatření | Americký S&P 500 | Měnový fond | Financovat | Historie | Hlavní úrokové sazby | Jana Steckerová | Americké volby | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | ISM pro sektor služeb | Růst | Zboží dlouhodobé spotřeby | Nabídka | Americký index | Vojtěch Benda | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Zveřejněná data | MiFID II | BH Securities | Podnikání na kapitálovém trhu | Pracovní den | Prognóza | Výnosová křivka | Petr Král | Výrazný propad | Použití finanční páky | MF | Počet nezaměstnaných | Trh práce | Koruna | Aktuální kurzy měn | Průmysl v Německu | Průmyslové zakázky | Konsolidace | Nastavení měnové politiky | Ekonomické zpomalení | Dobrý výsledek | Obrat trendu | Pavel Sobíšek | Americká centrální banka | Indikátor | Zpomalení hospodářského růstu | Propad ceny ropy | Ceny výrobců | Velmi volatilní | Český běžný účet | Kontrakty | Inflace v eurozóně | Koruna posílila | Fed dnes | Gamble | AUD | Výnosové křivky | JOLTS | Oslabování koruny | Zpřesněný odhad | Energetická krize v Evropě | Úrokové sazby | Meziroční růst | Oslabování měn | Investujte zodpovědně | Ranní okénko | Drahé energie | Zahraniční obchod České republiky | Trh | Sezónnost | Deficit zahraničního obchodu | Vývoz do zemí EU | Problémy | Oživení české ekonomiky | Nižší ceny | Průměrné mzdy | Česká národní banka (ČNB) | Rozdílové smlouvy | Společnosti | Index | Data z reálné ekonomiky | Vyšší náklady | Elektřina | MMF | Měsíční data | Výrobní ceny | Eura | Komise | Nejistoty | Kurz koruny | Kapitál | Tržby v eurozóně | Posílení | Indexy PMI | Uzdravování | Představitelé Fedu | Vývoj státního rozpočtu | Nárůst cen ropy | Maďarsko | Dluhopis | S&P | Rekordní pokles | Vít Hradil | Objednávky | Unie | Chod ekonomiky | Data z ekonomiky | Důvěra investorů | Sázky | Zahraniční bilance | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Data z tuzemské ekonomiky | Akciové indexy | Freeport-McMoRan | Počasí | Ekonomický kalendář | Konjunkturální průzkum | Soukromý sektor | Polský zlotý | Klesající trend | Ekonomický vývoj | Pozornost trhu | Refinanční operace | Vývoj inflace | Nová prognóza | Deficit | BREAKING | Sentix indikátor | Statistický úřad | Průmysl a zahraniční obchod | Podnikání | Ekonomické aktivity | Výkonost průmyslu | Ekonomické restrikce | Bankéři | Sektor služeb | Výroba aut | Hlubší deficit | Rada guvernérů | Automobilový sektor | Česká koruna | Jednání ČNB | Opatření | Harmonizovaná inflace | Akciový index | Pozornost | Efekt na trhy | 3М | Krize v Evropě | Futures kontrakty | Vysoká volatilita | Průmyslové podniky | Růst vývozu | Slabá čísla | Cena plynu | ISM index | Empire State Index | JOLTS report | Celková inflace | Nejhorší výsledek | Ropa | Tovární objednávky | Nejvyšší kontrolní úřad | Válka na Ukrajině | Největší ztráty | STOXX50 | Naše prognóza | USA | Růst úrokových sazeb | Raiffeisenbank a.s. | Hlavní ekonom | Zveřejnění výsledků HDP | Počet volných míst | Průmysl a stavebnictví | Finanční instituce | Pokles cen | Volby | České mzdy | PMI index | Výdaje | Nálada na trzích | Investiční aktivita | Listopadová bilance zahraničního obchodu | Statistici | Ekonomové | Vývoz do Německa | Prohlášení | Depozitní sazby | Nabídka nemovitostí | Hike | Růst HDP | Přebytek obchodu | Bělorusko | Zvyšování úrokových sazeb | Zpracování kovů | Vysoká cena | Česká ekonomika letos | Americká data | Vývoj | Výnosy amerických státních dluhopisů | Výkon ekonomiky | Ekonomická aktivita v eurozóně | Úroková sazba | Inflační výhled | Odliv kapitálu na finančním účtu | Investiční doporučení | Generali Investments CEE | Washington Post | Struktura HDP | Vývoj výroby automobilů | České měny | Volatilní | Riziko ztráty | EUR/USD | Zemědělství | Blackstone | Konflikt na Ukrajině | Spotřebitelská důvěra | Ceny průmyslových výrobců | Komoditní bilance | Člen bankovní rady ČNB | Pokles cen energií | Další vývoj | Dnes zveřejněná data | První odhad | Měnové politiky | Hlavní ekonom Cyrrusu | Rok 2025 | Ceny nemovitostí | Aktuální situace | Manufacturing | Zlotý | Odhad HDP | Dna | Centrální bankéři | CNY | Vítězství | Investiční strategie | Odliv kapitálu | Výsledky ISM | Investorský sentiment | ADP | Zhoršení epidemické situace | Krátkodobý výhled | Druhá vlna pandemie | Pojišťovnictví | Mince PayPal | Vládní výdaje | Tvorba hrubého fixního kapitálu | Miliardy korun | Propad ceny | Platební bilance | Růst mezd | Snížení inflace | Reálné ekonomiky | Sazby | GBP/EUR | Americký index S&P 500 | České koruny | Komise v přenesené pravomoci | Komoditní | Přidaná hodnota | Ekonomické oživení | Generální ředitel | Průmyslové objednávky | České maloobchodní tržby | Údaje z německé ekonomiky | Průzkum | Firmy | Inflace v Česku | Český státní rozpočet | Reálné mzdy | Averze k riziku | Podíl nezaměstnaných | Investování | Fed | Nonfarm Payrolls | Index spotřebitelské důvěry | Maďarský forint | Automobilový průmysl | Generali Investments | Trhy | Paypal Holdings | Sada dat | Motorová nafta | Průměrná mzda v ČR | Růst české ekonomiky | Utahování měnových podmínek | Rizika | Luboš Růžička | Eurozóna | Fond | USA inflace | ISM | Sdružení automobilového průmyslu | Podzimní prognóza ČNB | Měnověpolitické zasedání | Pokles dovozů | Fitch | HDP v Evropě | Celkový výsledek | Úspory | Předkrizové úrovně | Počet stavebních povolení | Otevírání ekonomiky | Vysoké ceny | Schodek rozpočtu | Růst ekonomiky | Stagflace | Cenový vývoj | Žádosti o podporu | Ministerstvo financí | Bilance | CEE | Tesla | Snížení sazeb Fedu | David Vagenknecht | Stabilita | Mezinárodní obchod | Český statistický úřad (ČSÚ) | Americké trhy | Inflace v USA | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | Poradenství | Evropský průmysl | ICT | CAD | Odhady analytiků | DPH v Německu | Přehled kurzů nejdůležitějších měn | Investiční aktivity | Makroekonomická prognóza | Analytička | Společnost | Inflační překvapení | Ekonom Cyrrusu | Meziroční inflace v eurozóně | Meziroční růst HDP | Květnová inflace | Hospodaření | Zahraniční obchod | Ztráta | Indikátory sentimentu | Situace na trhu práce | FXstreet | Měsíční report | Obchod | Tomáš Raputa | Bilance Fedu | Obchodní přebytek | Hospodářské politiky | AUD/USD | Oživení globální ekonomiky | Eskalace konfliktu | Nejvýraznější propad | Riziko | Inženýrské stavitelství | Analytik | Poptávka po plynu | Pražský PX | Trinity | JPY | Zasedání ČNB | Údaje o HDP | Šok | Finanční trh | GBP | Plyn | ISM indexy | Čína | Nezaměstnanost v ČR | CZK/USD | Ceny | Financování | Dynamický růst | Recese | Pokles | Německý ZEW index | Války | Impuls | Raiffeisenbank | Přebytek bilance | Data z trhu práce | Nárůst nezaměstnanosti | Proinflační | Předstihové ukazatele | Centrální banka | DPH | Predikce | Tržní odhad | Zápis z posledního zasedání | Stavební povolení | Státy EU | Evropské centrální banky | Rozvolnění | Investments | Průmyslový sektor | USD/EUR | Sentix | Webinář | Prodeje automobilů | Forint | Výnos | Pokles ekonomiky | Německé ekonomiky | Zlevnění ropy | Pasiva | 256/2004 | Trinity Bank | Spotřeba domácností | Silný pokles | Minulá výkonnost | Ceny energií | Energetická krize | Jaromír Gec | FRA | Stav devizových rezerv | ČNB | Rating | Dovoz | Aktuální kurzy | Tržní sazby | Pozitivní zprávy | České hospodářství | Obchodování | Dnešní data | Očekávaný vývoj | Úroky | Eurostat | Prezident | Akciový index S&P 500 | NKÚ | Obavy trhu | Státní rozpočet | Evropa | Nasdaq | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Předpověď | Epidemické situace | Index cen průmyslových výrobců | Údaje | Automobilky | Srovnávací základna | Důvěra investorů v ekonomiku | Pokles exportu | Eurodolar | FXstreet.cz | Běžný účet | Ekonomika ČR | Inflace v Polsku | Naše ekonomika | Medián | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Inflace v říjnu | Aktivum | Společnost XTB | Pokles spotřebitelských cen | Výroba automobilů | Situace | USD/CZK | Dostupná data | Nové zakázky | Miliardy eur | Stagnace | Tržby | Destatis | Konsensus | Velký problém | FOREX | Konsenzus | Signály | Inflace v ČR | Spready | HDP | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Rozhodování | Dolar | Euro | Klid | Investování je rizikové | Výnosy státních dluhopisů | Otevření ekonomik | Průměrná cena | Obchodní bilance | Vyšší inflace | Výprodej | Slovensko | ČTK | Ztráty | Osobní výdaje | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Česká inflace | 1D | Dnešní události | Růst průměrné mzdy | Meziroční inflace | Akcie | Měnové podmínky | Mzda | Lepší zítřky | Pražská burza | Základní úroková sazba | Podniky | PayPal Holdings Inc | Index spotřebitelských cen | Zrychlení růstu | Mzdová dynamika | Tým FXstreet.cz | Dodavatelské řetězce | EOG Resources | Index cen | Tuzemské hospodářství | ADP report | Vývoz | Reuters | PEPP | Nálada v průmyslu | Vývoj ekonomiky | Vývoj pandemie | Největší propad | Vlastní kryptoměny | Prognózy | Kurz | Daně | Jádrová inflace | Lenka Kalivodová | Index důvěry | Americká ekonomika | Nezaměstnanost v eurozóně | Rekord | Výsledky | Míra inflace | BHS | Zdražování energií | Investice | Osobní příjmy | Pro investory | Potenciál | Zdravotnictví | Kevin Tran Nguyen | Investujte | Ranní nadhoz | Komunikace | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Bod | Obchodování na akciových trzích | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Zisky | Výkon průmyslu | Delta | Zaměstnanci | Šéf Fedu | Cyrrus | Účet platební bilance | Walt Disney | Hospodářství | Důvěra | Kontrakce | Americký akciový trh | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Slabší dolar | Měny | Bankovní domy | Značný pokles | Finanční sektor | Hospodářský růst | Thomson Reuters | Export | Spotřebitelský sentiment | Obavy z pandemie | Signál | Úbytek | Unicredit | NFIB | Partneři | Radomír Jáč | BHS Štěpán Křeček | Špatná data | UniCredit Bank | Zhodnocení | Brands | Nemovitostní trh | Prodeje aut | Nižší poptávka | COVID-19 | Cenové tlaky | NFP | Devizové rezervy | Hypotéky | Data z amerického trhu práce | ZEW | Evropské akcie | Americký trh práce | TIM | Futures na S&P 500 | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Trh dnes | Ekonom BHS | Příjmy | Prodej | Rok 2024 | Zasedání Fedu | Bloomberg | Inflace v květnu | Akcie v Asii | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Míra | Pokles tržeb | Vyšší mzdy | University of Michigan | Růst poptávky | Korekce | Odhady trhu | HDP eurozóny | Výkonnost | Průzkumy | Spotřebitelská inflace | Kurz koruny k euru | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Vývoje kurzu | Přehled | Zhoršení nálady | Pokles úrokových sazeb | Stavebnictví | Krize | Růst dovozu | CHF | Oslabení koruny | Nízká nezaměstnanost | Průmyslová výroba v ČR | Zvýšení úrokových sazeb | S&P 500 | JDE | Podpora | Ceny zboží | Prognóza ČNB | QE | MT4 | Cena | Německo | Makroekonomické ukazatele | MJ | Zadlužení | Rozpočet | Americký trh | Snížení sazeb | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Nové rekordy | Ekonomická data | Situace na trhu | Přehled kurzů | Zastavení výroby | Ekonomická data z USA | Úrokový diferenciál | Nižší výdaje | Co bude | Prohloubení deficitu | Volby do Kongresu | DAX | Objem dovozu | Kurzy měn | Datový kalendář | Zlato | Ekonomika | Měny&Sazby | Inflace v Německu | SEC | Impulzy | Schodek | Indikátory | Odpovědnost | Oslabení | Akciové futures | Finanční situace | Nominální mzda | Energetické krize | Práce | Výnosnost | Cíle | Prognóza ECB | Stabilita úrokových sazeb | Kryptoměny | Inflační data | Banky | Vypuknutí pandemie | Automotive | Vlády | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Express | Šance | Bilance zahraničního obchodu | Očekávaný růst | Maloobchodní tržby v eurozóně | Analýza | Procter & Gamble | Kurz EUR | Zlepšení | ČR | Vyšší ceny ropy | XTB | Výraznější pokles | Americký Fed | Constellation | Německá průmyslová výroba | Teplé počasí | Mzdový růst | Štěpán Křeček | Kovy | Slabší koruna | Tovární objednávky v Německu | ČNB Petr Král | Vývoj HDP | Průměrná mzda | FX | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Import | Finální odhad | Tržní očekávání | OPEC | Sentiment | Index ISM | Experti | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Okénko trhu | Bohatý | Největší pokles | Occidental Petroleum | Pokles průmyslové výroby | Vzdělávání | Růst hrubého domácího produktu | Slabá poptávka | Polsko | Report ADP | Ceny potravin | ZEW index | Oživení čínské ekonomiky | Nařízení | Zavedení eura | Zdražování | Ropy | Struktura | Bilance obchodu | P.A. | Předseda | Koruna posiluje | Škoda | Hospodářské výsledky | Oracle | Únorová inflace | Společnost Sentix | Vývoj průmyslu | USD | Nová makroekonomická prognóza | PayPal | Ekonomické recese | Investing.com | Odhad inflace | Cena ropy | Prezidentka ECB | Vysoký přebytek | Přebytek obchodní bilance | Kupní síla | Program nákupu aktiv | Pokles investic | Inflace ve službách | Pokles HDP | Objem exportu | Propad | Dezinflace | Růst spotřebitelských cen v USA | Hospodářské oživení | Finanční ztráty | Nemovitosti | Platební bilance ČR | PX index | Rok 2024 | Aleš Michl | Nejistota | Nejvýraznější pokles | Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) | Česká republika | Swap | Ceny komodit | Indexy | Státní dluhopisy | Americký dolar | Příjmy a výdaje | Evropská centrální banka | Ceny v průmyslu | Mutace koronaviru | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | ECB | HICP | Měnová politika | Doporučení | Inflační očekávání | Srovnávací základny | Výsledek zahraničního obchodu | Zvýšení inflace | Stavební výroba | Payrolls | Reakce koruny | ROCE | Měny regionu | Omikron | MPSV | Konjukturální průzkum | Zasedání amerického Fedu | Negativní vývoj | Hodnoty měny | EU | Hodnota indexu | Ekonomický výhled | Miliardy | Problémy v dodavatelských řetězcích | Zpracovatelský průmysl | Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny | Zrušení superhrubé mzdy | Constellation Brands | PMI pro sektor služeb | Pracovní síly | Akciový trh | Uhlí | Uvalení cel | Ukazatele | American Express | Banka | Autoprůmysl | Vlastnictví | Domácí poptávka | Statistika | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Disney | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot