Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:31
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Průmyslová výroba v červnu opět vzrostla, vylepšila tak již silný květnový výsledek

07.08.2023 13:27  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výkon tuzemského průmyslu v červnu opět výrazně překvapil směrem nahoru. Meziměsíčně průmyslová výroba reálně vzrostla o 0,9 %, a to po již silném květnovém růstu o 1,5 %. Meziročně tak v červnu byla o 0,9 % vyšší, zatímco konsensus analytiků předpokládal pokles o 0,8 % y/y.

Výroba v samotném zpracovatelském odvětví meziměsíčně vzrostla o 0,5 % po růstu o 3,5 % m/m v květnu. Podobně jako v květnu se na růstu opět významně podílel automobilový průmysl (+1,6 % m/m). Z pohledu objemu produkce meziměsíčně výroba klesla ve 40 % odvětví v rámci zpracovatelského průmyslu, přičemž mimo automobilový průmysl k růstu významně přispěly také farmaceutický průmysl (+19,6 % m/m) či výroba elektronických zařízení (+4,9 % m/m). Nadále však platí, že o meziročně lepší výsledek tuzemské průmyslové produkce se zasloužila zdaleka nejvíce výroba aut a ostatních dopravních prostředků. Ty tak zřejmě nadále těží z dosud nevyřízených objednávek z minulých let. Z těch by automobilový průmysl měl těžit i v nadcházejících měsících a tím kompenzovat pokles nových objednávek.

Mezičtvrtletně tak průmyslová výroba vzrostla o 0,9 % v letošním druhém čtvrtletí po poklesu o 0,4 % v Q1, přičemž růst ve zpracovatelském průmyslu byl daleko výraznější (+2,1 % q/q v Q2 po -0,2 % q/q v Q1). Nepatrný růst hodnoty nových zakázek v běžných cenách v červnu o 0,2 % však vedl k mezičtvrtletní stagnaci nových zakázek ve Q2.

Po hlubokém meziměsíčním propadu o téměř 16 % v květnu vlivem odstávek v jaderných elektrárnách výroba v energetickém průmyslu vzrostla v červnu o 6,8 %. I přesto od začátku roku zůstává velmi utlumená, zřejmě tak nadále reflektuje snahy o úspory energií domácností a firem. Ve váhově méně významném odvětví těžby a dobývání v červnu produkce klesla o 3,3 % m/m. Oba tyto sektory se však významně podílely na slabším výsledku celkového průmyslu v druhém letošním čtvrtletí oproti poměrně silnému výsledku zpracovatelského odvětví, který táhnul zejména automobilový průmysl.

Dokončování předchozích objednávek v automobilovém průmyslu díky obnovenému fungování dodavatelských řetězců je vidět také ve vývoji zahraničního obchodu. Saldo zahraničního obchodu se v červnu meziročně zlepšilo o 33,4 mld. CZK na 18,2 mld. CZK (vs 11,0 mld. CZK v květnu). Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl meziročně vyšší o 7,8 mld. CZK. Ke zlepšování salda zahraničního obchodu významně přispívají také nižší dovozy ropy a zemního plynu.

Navzdory poměrně pesimistickým vyhlídkám vyplývajících z předstihových indikátorů jak u nás, tak v zahraničí, zejména s ohledem na negativní vývoj v pro nás klíčovém Německu, tuzemský průmysl vykazuje robustní výkon. Průmyslová výroba by v nadcházejících měsících kromě již zmíněných nevyřízených objednávek měla také těžit ze svižné dezinflace ve výrobních sektorech a odeznění problémů v subdodávkách.

Autor: Kevin Tran Nguyen, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průmyslová výroba meziměsíčně zrychlila
    Průmyslová výroba v září meziměsíčně zrychlila o 9 % oproti revidovanému poklesu o 4,9 % v srpnu. Trhy očekávaly zrychlení o 10,1 % meziměsíčně. Meziročně klesla o 0,3 % oproti revidovanému poklesu o 1,2 % v srpnu. Trhy očekávaly růst o 0,3 % meziročně.
  • Průmyslová výroba poklesla více, než se čekalo
    Průmyslová výroba v Česku za měsíc srpen meziročně poklesla o 3,8 %, čímž negativně překonala očekávání trhu o 0,5 procentního bodu. Letní statistiky z průmyslu jsou ovšem tradičně ovlivněny načasováním celozávodních dovolených a letošní srpen měl zároveň o jeden pracovní den méně než ten loňský. Po očištění o vliv počtu pracovních dní český průmysl zaznamenal pokles o 1,2 % meziročně a meziměsíčně pak o 0,1 % (po sezónním očištění). Nejlépe se dařilo odvětvím výroby farmaceutických výrobků, které vykázalo růst o 22,9 % a elektrických zařízení, kde šlo o 7 %. Pokles byl zaznamenán ve většině ostatních sektorů, hlavně pak u výroby oděvů a kovů, které shodně odepsaly téměř 15 %. Autoprůmysl poklesu zatím odolal, když si po očištění o počet pracovních dní připsal 4,5 % a vzhledem ke svému významnému postavení byl v srpnu suverénně nejsilnějším kladným přispěvatelem k celkovému výsledku. Do českého průmyslu se zřejmě pomalu propisuje ochlazení pozorované v zahraničí, což je patrné mimo jiné na objemu nových objednávek, které v srpnu meziročně prakticky stagnovaly.
  • Průmyslová výroba pokračuje v expanzi
    Průmyslová výroba v ČR v říjnu zpomalila, když rostla oproti září o 3,0 %. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů to znamená meziroční růst o 1,3 %. Bez očištění o kalendářní efekty to znamená naopak meziroční pokles o 1,3 %. To bylo 1,4 procentního bodu nad naším odhadem a 1,5 bodu nad očekáváním trhu. V případě průmyslu se vlivem začínající druhé vlny nečekal pro výrobu výrazný propad jako v případě služeb, ale i tak je rychlý meziměsíční nárůst mírným pozitivním překvapením. Ten se navíc zrcadlí v dalším velmi vysokém přebytku obchodní bilance.
  • Průmyslová výroba pokračuje v poklesu
    Průmyslová výroba v České republice za červenec zaznamenala další snížení, když v reálném vyjádření poklesla o 1,9 %. Nevzrostla tentokrát ani v meziměsíčním vyjádření, kdy pokles činil -0,8 %. Za poklesem tentokrát stojí zejména posun celozávodních dovolených v automotive na červenec, které v předchozím roce zasahovaly i do srpna.
  • Průmyslová výroba rostla, důvod k jásotu to však není
    „Po třech měsících poklesu se česká průmyslová produkce v říjnu meziročně zvýšila o 1,9 %. Bylo to však ovlivněno zejména nízkou loňskou srovnávací základnou ve výrobě automobilů. Není tedy mnoho důvodů k nadějím na zotavení českého průmyslu. Prognózy o letošním propadu české ekonomiky jsou totiž již zpečetěny a očekáváný pokles HDP o 0,5 % nabírá reálné obrysy. Možná důležitější než ukazatel samotné listopadové průmyslové produkce, je vývoj objemu nových zakázek, který se dále propadal. Hodnota nových zakázek v listopadu meziročně klesla o 4,0 %. Nové zakázky ze zahraničí klesly dokonce o 4,8 % a domácí o 2,3 %. Nové zakázky v českém průmyslu meziročně klesají již půl roku, a to je pro jeho budoucnost vážný problém,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Průmyslová výroba se ve třetím čtvrtletí výrazně snížila
    Výsledek průmyslové výroby za září dokreslil obrázek slabého výkonu průmyslu ve třetím čtvrtletí, který se tak nejspíše významně podílel na mezičtvrtletním poklesu tuzemské ekonomiky ve třetím letošním čtvrtletí o 0,3 % dle předběžného odhadu HDP zveřejněného v minulém týdnu. Meziměsíčně průmyslová produkce v září klesla o 1,8 % a meziročně byla nižší o 7,8 % (NSA), respektive o 5,0 % po očištění o rozdílný počet pracovních dní. To bylo výrazně pod konsensem trhu, který očekával meziroční pokles o 5,4 % (NSA).
  • Průmyslová výroba stagnovala
    Průmyslová výroba v lednu stagnovala oproti revidovanému poklesu -1 % meziměsíčně v prosinci. Trhy očekávaly růst o 0,5 % meziměsíčně.
  • Průmyslová výroba v Americe zpomalila
    Průmyslová výroba v prosinci zpomalila na -0,1 % oproti revidovaným 0,7 % v listopadu. Trhy očekávaly zpomalení na 0,2 %.
  • Průmyslová výroba v Americe zrychlila
    Průmyslová výroba v lednu zrychlila na 1,4 % meziměsíčně oproti -0,1 % v prosinci. Trhy očekávaly zrychlení na 0,5 % meziměsíčně.
  • Průmyslová výroba v březnu pokračovala v kolísavém výkonu
    Průmyslová výroba v březnu oslabila a meziměsíčně se snížila o 1,6 %. Nenavázala tak na únorové zvýšení o 2,2 %, naopak statistiky tuzemské produkce pokračují ve svém volatilním trendu, který primárně odráží rozkolísanou výrobu aut. V meziročním vyjádření byla v březnu průmyslová produkce nižší o výrazných 11,1 %, což bylo v souladu s naším očekáváním (11,0 %), avšak pod tržním konsensem, který předpokládal mírnější pokles o 8,4 %. Výrazný propad reflektuje nižší počet pracovních dní v letošním březnu oproti loňsku, a to hned o tři méně. Po očištění o tento efekt činil březnový pokles „pouze“ 2,7 %.
  • Průmyslová výroba v červnu sice posílila, zůstává ale stále nízká
    Průmyslová výroba v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 % a pouze částečně tak korigovala květnový ostrý pokles o 2,2 %. V červnu byla meziročně nižší o 3,4 % po očištění o rozdílný počet pracovních dní. Bez očištění o tento efekt meziročně klesla o 9,1 %, což bylo oproti tržnímu konsensu (-6,0 % y/y) výrazně negativní překvapení. V druhém letošním čtvrtletí byla však aktivita v průmyslu celkově slabá. Mezičtvrtletní pokles průmyslové výroby v druhém čtvrtletí zrychlil na 1,1 % poté, co v letošním prvním čtvrtletí klesla o 0,8 %. To může zčásti odrážet pokračující problémy v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek.
  • Průmyslová výroba v Česku je stále v útlumu, pořád se nevzpamatovala z neblahého dopadu války na Ukrajině
    Průmyslová výroba nadále procházela i útlumem, a to i v červnu, kdy průmyslníky potrápila hlavně nedostatečná poptávka a v automobilovém průmyslu navíc i problémy s dodávkami výrobních vstupů. Dlouhodobě dochází k poklesu výroby strojů a v těžebním průmyslu, které zvláště doplácejí na vysokou energetickou náročnost a ztrátu evropské konkurenceschopnosti ve světovém meřítku. Navíc se průmysl potýká s poměrně vysokými náklady, kvůli nadále poměrně citelným úrokovým sazbám v Česku.
  • Průmyslová výroba v Česku nečekaně roste, ovšem jen díky výrobě aut. V příštích měsících ji pomůže kromě aut také slábnoucí koruna
    Průmyslová výroba v Česku v červnu překonala očekávání. Meziročně i meziměsíčně si polepšila shodně o 0,9 procenta, zatímco v obou případech se převážně čekal pokles. Za vzestupem objemu průmyslové výroby je hlavně mimořádně výrazný, takřka 54procentní, nárůst objemu automobilové výroby. Ten byl tak silný, že více než kompenzoval i citelný propad v jiných klíčových průmyslových odvětvích.
  • Průmyslová výroba v dubnu pouze částečně korigovala březnový pokles
    Průmyslová výroba v dubnu částečně korigovala březnový pokles o 1,6 %, když meziměsíčně vzrostla o 0,6 %. Oproti analytickému konsensu byl meziroční růst průmyslové produkce výrazně pozitivním překvapením, když v dubnu dosáhl 9,0 %, zatímco trh očekával pouze 6,5 %. Nicméně po očištění o rozdílný počet pracovních dní, kdy letošní duben měl hned o tři pracovní dny více než loni, byla průmyslová produkce v dubnu meziročně nižší o 0,4 %.
  • Průmyslová výroba ve druhém letošním čtvrtletí pravděpodobně zůstala slabá
    Průmyslová výroba v květnu výrazně klesla a nenavázala tak na dubnový mírný růst. Meziměsíčně byla v květnu nižší o 2,2 % a v meziročním vyjádření zase o 3,2 %. To byl oproti analytickému konsensu, který očekával mírnější pokles o 1,2 % y/y, daleko slabší výsledek. Výkon průmyslu ve druhém letošním čtvrtletí dle dosud zveřejněných dat za duben a květen zůstává velmi slabý a za předpokladu stagnace v červnu by mezičtvrtletní pokles průmyslové výroby zrychlil na 1,3 % po snížení o 0,8 % v prvním čtvrtletí.
  • Průmyslová výroba v eurozóně ožívá
    Průmyslová výroba v eurozóně jde do třetího čtvrtletí zvesela. Navzdory globálním nejistotám stále roste důvěra v americkou ekonomiku.
  • Průmyslová výroba v květnu zpomalila
    Že se českým průmyslníkům nepodaří zopakovat dubnový závratný meziroční růst produkce bylo předem jasné, jelikož květen již nebyl tak silně ovlivněn efektem nízké srovnávací základny. I přesto ovšem za odhady mírně zaostal. Bez očištění výroba meziročně přidala 32,3 %, k čemuž jí ovšem dopomohly dva pracovní dny k dobru. Po očištění o tento vliv došlo k růstu o 25,3 %, což meziměsíčně odpovídá poklesu o 3,6 %. Průmyslové tržby pak meziročně přidaly 31,2 %, přičemž silnější dynamiku vykázaly ty vývozní (35,3 %). Zakázky meziročně poskočily o 46,5 % a i zde byla lepší situace u těch ze zahraničí (49,9 %) nežli z tuzemska (39,6 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmysl klesl o 1,4 %, zatímco průměrná mzda narostla o 12,0 %.
  • Průmyslová výroba v lednu korigovala silný prosincový nárůst
    Průmyslová výroba na začátku roku meziměsíčně klesla o výrazných 2,3 % a korigovala tak silný meziměsíční nárůst v prosinci o 2,7 %. Meziročně průmyslová produkce v lednu stagnovala, což představovalo negativní překvapení vůči tržnímu konsensu, který předpokládal nárůst o 2,0 %.
  • Průmyslová výroba v Maďarsku klesla
    Průmyslová produkce se v srpnu snížila o 4,1 % meziročně. Trhy očekávaly pokles o 2,8 % meziročně.
  • Průmyslová výroba v Maďarsku zrychlila
    Průmyslová výroba v prosinci zrychlila na 5,7 % meziročně. Trhy očekávaly pokles o 0,5 % meziročně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance