Neděle 03. listopadu 2024 12:34
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap zlato
reklama
InstaForex rijen 2024

Zahraniční obchod zůstává v červených číslech

07.07.2022 10:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Bilance zahraničního obchodu v květnu vykázala vyšší očekávaný deficit, konkrétně 23,3 mld. Kč. Překvapením ale byla vyšší dynamika jak u exportu, tak importu. Hodnota vývozu se po sezónním očištění meziměsíčně zvýšila o 4,6 % a v meziročním srovnání se vyhoupla až na +18 %, přičemž odhady indikovaly mnohem mírnější tempo (do 10 %). To samé platí pro meziroční růst dovozů, který jsme odhadovali okolo 20 %, nakonec ale dosáhl 26,3 %.

Obchodní bilance

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v mld. Kč

-23,3

-28,4

-24,0

         -23,0

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČS


Na straně vývozů se příznivě projevil především obchod s automobily, který se dostal z dubnového meziročního poklesu (o -19,9 %) do plusu (o 16,3 %). Zvýšení vývozů kopíruje navýšení objemu výroby, kdy automobilky v menší míře limitoval nedostatek výrobních komponent. Meziročně vyšší objemy byly vyvezeny také v sektoru těžby, konkrétně pak uhlí nebo rudy.

Dovozy byly výrazněji než jsme očekávali ovlivněny importem energetických komodit. V oddíle ropy a zemního plynu došlo k meziročnímu nárůstu o 302,7 %. Deficit obchodu v této kategorii byl meziročně vyšší o 26,4 mld. Kč.

V příštích měsících očekáváme snížení tempa růstu jak u exportu tak importu z důvodu oslabující globální poptávky a snižující se aktivity v domácí ekonomice. Saldo zahraničního obchodu by ale mělo v nejbližších měsících setrvat v červených číslech, jelikož ceny dovážených energetických komodit (především zemního plynu) narůstají, zatímco ceny ostatních komodit na světových trzích na pozadí obav z recese klesají. Vzhledem k přetrvávajícím potížím na nabídkové straně lze očekávat rozkolísanost ve výrobě automobilů, což by následně vedlo k volatilitě měsíčních statistik zahraničního obchodu. Za celý rok očekáváme bilanci v deficitu přesahující 20 mld. Kč po -4 mld. Kč v minulém roce.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zahraniční obchod v únoru lehce zklamal, nepříznivě na něj dolehly zádrhely v dodávkách ze světa, brexit i silnější koruna
    Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde o relativně dobrý výsledek, přebytek je meziročně vyšší o 2,2 miliardy.
  • Zahraniční obchod vylepšila srovnávací základna
    Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 mld. Kč, tedy o pět miliard větším, než jsme čekali. Na datech se již výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí ekonomiku zasáhla první vlna pandemické krize. Automobilový průmysl byl loni touto dobou v lockdownu, což je vidět na letošních březnových číslech. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl ve srovnání s loňským rokem o 20,9 mld. Kč vyšší, jejich vývoz byl pak meziročně silnější o 37,4 mld. Kč. I přes nedostatek některých výrobních komponent předpokládáme, že automobilový průmysl bude k příznivému vývoji zahraničního obchodu přispívat i nadále. Dle Sdružení automobilového průmyslu byla výroba automobilů v březnu ve srovnání s loňským rokem o 50 % vyšší. K optimismu přispívá i rostoucí zahraniční poptávka.
  • Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy
    Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 mld. Ve srovnání s loňským rokem tak byla o 17,6 mld. Kč. Pozitivní výsledek červnového zahraničního obchodu byl však primárně výsledkem nízkých dovozů. Výrazně rostla především bilance motorových vozidel, a to o 9 mld. Kč. Na tomto nárůstu se podílel především pokles dovozu automobilů o 9,6 mld. Kč. K pozitivnímu červnovému výsledku přispěl i nižší deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. Znovu obnovená výroba i otevření hranic pak bylo patrné na dynamice exportů i importů. Vývozy se během června zvedly o 12 %, dovozy o 3,8 %. Výrazně lépe, než tomu bylo v květnu a červnu, dopadlo i srovnání meziročních dynamik. Export byl nižší již jen o 0,4 %, dovoz pak o 6,6 %.
  • Zahraniční obchod v 1. pololetí v plusu
    Bilance zahraničního obchodu se zbožím činila za měsíc červen 18,2 mld. Kč. Za celé první pololetí skončila v přebytku 79,8 mld. Kč, což je zcela opačný výsledek než za stejné období předchozího roku, kdy byl vykázán deficit 83,2 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod zakončil rok deficitem
    Zahraniční obchod v prosinci dosáhl mírně vyššího deficitu, než se očekávalo, 15 oproti 7,8 miliard Kč. My jsme počítali i s nepatrně pozitivním saldem s ohledem na očekávání zvýšení objemu vyvezených motorových vozidel. Jejich objem ale v meziročním srovnání nedoznal zlepšení a v prosinci byl zhruba o 9 % nižší, obdobně jako v listopadu. Přebytek bilance s motorovými vozidly se tak koncem roku snížil. Bilanci zahraničního obchodu ale stáhl dolů především meziročně vetší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Za tím stojí růst tržních cen těchto komodit, což se projevuje navýšením hodnoty dovozů.
  • Zahraniční obchod za září překonal i ty nejoptimističtější odhady
    Zářijová čísla zahraničního obchodu jsou opravdu impozantní. Zveřejněný přebytek ve výši 34,4 mld. Kč výrazně překonal nejenom průměrné tržní očekávání (17,5 mld. Kč), ale i náš nejoptimističtější odhad na trhu (27,5 mld. Kč). Oproti loňskému září je celkový přebytek vyšší o 14,4 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod zaznamenal další zlepšení
    Podle předběžných údajů skončila v červenci bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 13,4 mld. Kč. Po sezónním očištění se jedná o 22 mld. Kč. Výsledné saldo je nižší než jsme očekávali. Současně byla revidována celoroční bilance za rok 2019 o +2,1 %. Pro letošní červen došlo k revizi na 35,2 mld. Kč z původně avizovaných 34,1 mld. Kč. Tahounem červencového pozitivního salda zahraničního obchodu byl růst přebytku bilance motorových vozidel o 6,1 mld. Kč. Deficit bilance s ropou a zemním plynem byl o 4,7 mld. Kč pod hodnotou ze stejného období minulého roku. Za tím stál efekt kombinace nižších cen na světových trzích a nižšího dovezeného množství. Příznivě se na výsledku podílel také růst salda bilance strojů a zařízení o 2,7 mld. Kč. a ostatních dopravních prostředků o 1,9 mld. Kč.
  • Zahraniční obchod zpět v deficitu
    Bilance zahraničního obchodu během února sklouzla zpět do mínusu (-4,4 mld. Kč.) oproti očekáváným 6 mld., se kterými počítal konsensus odhadů. A to ještě ani plně nezahrnuje negativní dopady války na Ukrajině.
  • Zahraniční obchod zpět v zelených číslech
    Po dvou měsících, kdy bilance zahraničního obchodu skončila v deficitu, se zahraniční obchod vrátil do zelených čísel, když v září činil 12,8 mld. Kč. Návrat k přebytku se sice očekával, ale naše ani prognóza trhu nepočítala s takto pozitivním výsledkem.
  • Zahraniční obchod zpomaluje
    Podle předběžných údajů skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 7,6 mld. Kč. V meziročním vyjádření se jedná o pokles ve výši 1,6 mld. Kč. Výsledek tak zaostává za naším i tržním odhadem. Hlavním důvodem byl meziroční pokles přebytku bilance výrobků zpracovatelského průmyslu o 6,0 mld. Kč. Zpomalení oživení v automobilovém průmyslu sehrálo větší roli, než jsme očekávali. Růst výroby aut v srpnu nepokračoval a meziročně poklesly i registrace automobilů jak v tuzemsku, tak u důležitých obchodních partnerů, jako například v Německu. Kladná bilance motorových vozidel poklesla o 5,0 mld. Kč a podílela se tak největší měrou na celkovém snížení salda zahraničního obchodu. V meziročním srovnání byl vyšší i schodek bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,6 mld. Kč.
  • Zahraniční vlastníci si rozdělili na dividendách 204 miliard korun
    „Důležité části našeho hospodářství vlastní cizinci, což vede k výraznému odlivu kapitálu z České republiky do ciziny. To bohužel v konečném důsledku zpomaluje rozvoj naší země,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Za hranou
    Ve vzduchu visí přesně ten stejný pocit jako před krachem banky Lehman Brothers. Pamatuji si, že jsem byl téměř jediný, kdo měl za to...
  • Zahýbe Fed akciovými trhy?
    Americký akciový trh nakonec včerejší seanci otočil do zeleného, když ke čtvrtprocentnímu zisku se propracoval až v poslední půlhodině obchodování. V plusu uzavřela drtivá většina sektorů v čele s realitními společnostmi (+1,4 %). Průmyslové podniky završily včerejšek s červenou nulou, zatímco energetické společnosti ztratily 1,5 % v reakci na zprávu, že obnova rafinérií v Saudské Arábii po víkendovém útoku bude oproti očekáváním rychlejší. Akcie těchto firem tak zkorigovaly pondělní nárůst.
  • Zahýbe italské referendum trhy?
    Pokud Matteo Renzi nezvítězí, mohla by se v Itálii politická nestabilita opět stát „novým standardem“, a to v dosud nejhorší dobu. Problém nesplácených úvěrů v italském bankovním sektoru dosud nebyl vyřešen a zdá se stále pravděpodobnější, že země nedosáhne svých růstových a deficitových cílů pro rok 2016 ani 2017.
  • Zahýbe zápis z FOMC trhem❓
    Poslední zasedání FOMC skončilo zvýšením o 25 bazických bodů a trh až donedávna předpokládal, že se blížíme ke konci současného cyklu zpřísňování. Tento narativ se dramaticky změnil po zveřejnění klíčových makrodat za leden, která naznačila, že trh práce si vede velmi dobře a spotřebitelé se nevzdávají svých nákupů. Přízrak pokračujících inflačních tlaků je hnací silou očekávání většího než očekávaného zvýšení sazeb. Podaří se dnešnímu zápisu z jednání FOMC vyvolat na akciových trzích zmatek?
  • Zahýbou trhem projevy guvernérů světových bank?
    V předchozím týdnu byly trhy uzavřeny již ve čtvrtek, díky pátečnímu svátku jsme tedy měli zkrácené obchodní dny. Po p...
  • Záchrana BES pomohla dluhopisům, euro si však další zisky nepřipsalo
    Pohyb eurodolaru byl za dnešek nevýrazný. Ceny výrobců v eurozóně nejsou pro trh určující a jiná data z hlavních ekonomik chyběla. Kurz se tak držel na vyšší úrovni dosažené koncem minulého týdne a během dne jen pozvolna klesal. Záchrana Banco Espírito Santo kurzu směr neukázala a aktuálně se obchoduje na 1,3421.
  • Záchrana Euribor po evropsku: Zakážeme tomu se rozpadat
    Chcete-li být dalším odpadlíkem ze skandálem otřeseného systému stanovování mezibankovních sazeb Euribor a Libor, pr...
  • Záchrana evropské zimy
    NATGAS: Poté, co Rusko snížilo dodávky zemního plynu o 40 % evropské potřeby, vzrostly ceny zemního plynu v Evropě na dvanáctinásobek loňské ceny. Nord Stream I nyní čeká kompletní třídenní "údržbová" odstávka, která téměř zaručuje dvojcifernou inflaci a recesi ve Spojeném království a Evropě ještě v tomto roce. Úřady na to reagují výraznou finanční podporou, omezením cen plynu, příděly a mimořádnými daněmi uvalenými na společnosti. Místní ceny zemního plynu zůstanou vysoko nad dlouhodobými průměry, ale přesto by mohly prudce klesnout z nedávných maxim. Zásoby plynu jsou nadprůměrné, poptávka klesá a předpovídá se mírná zima. To bude mít široký dopad na trh, od systému obchodování s uhlíkem až po ceny zemního plynu v USA.
  • Záchrana Grécka v ohrození
    Piatok nebol dobrým dňom pre eurozónu. Akciové ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy