Uvolňování karanténních opatření
Forex: Euro oslabuje statistika, dolar by mohl vykázat týdenní nárůst
21.08.2020 Euro dnes slábne, dolů mu pomohla srpnová statistika o podnikatelské aktivitě v eurozóně. Dolar naopak zpevňuje a mohl by vykázat první týdenní nárůst od poloviny června.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
21.08.2020 1) Akcie v Asii a Tichomoří dnes posílily po zveřejnění ekonomických údajů Z USA. Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti opět stoupl nad milion. To bylo více, než odhalovali analytici.
IHS Markit: Oživení podnikatelské aktivity v eurozóně zpomalilo
21.08.2020 Oživení podnikatelské aktivity v eurozóně v srpnu zpomalilo, zejména v oblasti služeb. Poptávka, kterou v červenci podpořilo uvolňování karanténních opatření, v srpnu opadla. Kvůli nárůstu nových případů nákazy koronavirem byla obnovena některá opatření proti jeho šíření. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila společnost IHS.
Okénko trhu - Americká nezaměstnanost poklesla
07.08.2020 Americký pracovní trh v červenci zaznamenal zlepšení: míra nezaměstnanosti spadla na 10,2 % oproti předešlému měsíci, ve kterém vykázala 11,1 %, a předčila tak analytiky očekávaných 10,6 %. I počet nových pracovních míst v nezemědělském sektoru v červenci stoupl více než se odhadovalo. Konkrétně za minulý měsíc přibylo 1,76 milionů pracovních míst (oproti červnovým 4,8 milionům) přičemž trh očekával růst o 1,48 milionů. Růst pracovních míst v nezemědelském sektoru tak pokračuje již třetí měsíc po silném propadu v dubnu, kdy se počet nových pracovních míst snížil o přibližně 20 milionů.
Atradius čeká nejhorší světovou hospodářskou recesi od r. 1980
08.07.2020 Úvěrová pojišťovna Atradius očekává nejhorší celosvětovou hospodářskou recesi od roku 1980. Její závažnost umocňuje její celosvětový rozsah, neboť téměř ve všech zemích světa je v roce 2020 předpovídán hospodářský pokles. Závažnost recese ovlivní rychlost přípravy vakcíny i tempo uvolňování restriktivních opatření, informovala dnes ČTK pojišťovna v tiskové zprávě. Atradius patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě.
Okénko trhu - americké maloobchodní tržby překvapily silným růstem
16.06.2020 Ceny průmyslových výrobců v květnu ještě o desetinu procentního bodu prohloubily svůj meziroční pokles, když propadly o 0,9 %. Tato hodnota je nejnižší od listopadu 2016. Oproti tržním očekáváním byl však publikovaný pokles cen ve výrobní sféře mírnější. Deflace výrobních cen byla ovlivněna zejména poklesem v odvětví rafinovaných ropných produktů a výroby chemických látek, kde se nejvíce projevily nízké ceny ropy na světových trzích. Nižší byly i ceny v oblasti zpracování kovů a v těžbě a dobývání. Na druhé straně ceny elektřiny, plynu a páry pokračovaly v rychlém růstu, když meziročně přidaly 8 %. Nezanedbatelný nárůst cen byl zaznamenán i ve výrobě dopravních prostředků, kde inflace dosáhla 4,2 %. I přes probíhající ekonomický restart bude přetrvávající nedostatečná poptávka tlačit marže výrobců co nejníž a tedy nadále zlevňovat zboží. Ještě výrazněji klesají ceny výrobců u našich hlavních obchodních partnerů (PPI v evropské unii v dubnu -4,3 % r/r). Předpokládáme, že inflace cen ve výrobní sféře se vrátí do kladných hodnot až ve druhé polovině roku, kdy budou ekonomiky dohánět, co ztratily vlivem pandemie koronaviru, a ekonomická aktivita se přece jen zvýší.
Ranní nadhoz - německý průmysl se dál propadá
08.06.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně poklesly o 10,6 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 21,2 %. V dubnu by poklesy tržeb měly dosáhnout příslovečného dna. Květnové postupné uvolňování karanténních opatření a otvírání obchodů by mělo začít zvedat i maloobchodní útraty, nicméně návrat na předkrizové úrovně bude spíše dlouhodobý.
Okénko trhu - americký trh práce v květnu překvapil
05.06.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně poklesly o 10,6 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 21,2 %. Současně se zveřejněním dubnových dat provedl ČSÚ revizi úrovně tržeb v předchozích měsících. Revidovaná data ukazují, že původně publikované poklesy v březnu nebyly tak výrazné. Zavedení karanténních opatření způsobilo, že řada prodejen byla zcela uzavřena nebo měla omezený provoz, což ovlivnilo prodeje v těchto provozovnách a ovlivnilo i kvalitu statistického šetření. V dubnu by poklesy tržeb měly dosáhnout příslovečného dna. Květnové postupné uvolňování karanténních opatření a otvírání obchodů by mělo začít zvedat i maloobchodní útraty. Nicméně návrat na předkrizové úrovně bude spíše dlouhodobý. Sentiment spotřebitelů je silně zasažen, lidí bez práce bude přibývat a značně zpomalí i mzdová dynamika.
Internetové prodeje zabránily výraznějšímu propadu tržeb
05.06.2020 Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v dubnu meziročně poklesly o 10,6 %, což bylo podstatně méně, než činila tržní očekávání. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku snížily o 21,2 %. Současně se zveřejněním dubnových dat provedl ČSÚ revizi úrovně tržeb v předchozích měsících. Revidovaná data ukazují, že původně publikované poklesy v březnu nebyly tak výrazné. Zavedení karanténních opatření způsobilo, že řada prodejen byla zcela uzavřena nebo měla omezený provoz, což ovlivnilo prodeje v těchto provozovnách a ovlivnilo i kvalitu statistického šetření. Týkalo se to zejména prodejen s nepotravinářským zbožím. K nejvýraznějšímu meziročnímu poklesu tržeb tak došlo ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví (o 81,1 %) a v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 55,1 %). Na druhé straně významně si polepšily prodeje přes internet a prostřednictvím zásilkových služeb(o 47,5 %). Po očištění o sezónní faktory byly tržby v maloobchodě reálně meziměsíčně nižší o 4,8 %.
Rozbřesk: Druhá vlna šoků do české ekonomiky - kdo je nejvíc zranitelný?
04.06.2020 Globální trhy jedou na vlně optimismu. Uvolňování karanténních opatření napříč vyspělým světem v kombinaci s masivní reakcí centrálních bank žene akcie vzhůru. Realita v podnikovém sektoru je však stále hodně komplikovaná. Anketa mezi (převážně středně velkými) podniky na naší poslední Ranní kávě z konce května ukázala, že více než 40 % podniků pociťuje přes uvolňování vládních opatření jen velice pomalý návrat k normálu, a proto de facto odkládají všechny naplánované investice.
Rozbřesk: Deficit překoná 100 miliard korun, ekonomika se bez pomoci na nohy ale nepostaví
01.06.2020 Český státní rozpočet v květnu pravděpodobně propadl do výraznějšího deficitu. Už ke konci dubna se hospodaření státu propadlo do deficitu skoro 94 miliard korun a v květnu pravděpodobně daleko výrazněji na stát dopadnou jednak výpadky daní (dané propadem aktivity i odklady) a současně postupně se rozjíždějící výdajové programy (jako programy Antivirus). Pomoc v Česku se rozbíhala spíše pomalu, ale i tak určité náklady (v řádu nižších desítek miliard korun) by měly být v květnovém rozpočtu vidět - deficit pravděpodobně výrazně přesáhne 100 miliard korun a za celý rok si lze představit i úrovně přesahující 500 miliard korun.
Rozbřesk: Proč “nové” intervence proti koruně nejsou žádoucí?
13.05.2020 Uvolňování karanténních opatření nebude ve finále nic jednoduchého. Včera jeden z hlavních epidemiologů z amerického vládního týmu varoval Donalda Trumpa před fatálními důsledky rychlého rozvolňování karanténních opatření (které je podpořeno více tlakem byznysu než seriózními daty). Strach z druhé vlny epidemií navíc přiživují negativní zprávy o nových případech z Koreje a Číny. A to je důležitá zpráva i pro Česko, kde tento týden nastartovala zatím nejvýraznější vlna uvolňování karantény a ČNB současně představila alternativní scénář počítající s opětovným startem epidemie, který nevypadá vůbec pěkně.
Rozbřesk: Propadla česká ekonomika více než německá?
11.05.2020 Nehledě na nejhorší výsledek americké nezaměstnanosti od velké hospodářské deprese - třicátých letech (dvacátého století) - se akciím a rizikovým aktivům daří velice dobře. V dubnu počet zaměstnaných Američanů poklesl o více než 20 milionů a nezaměstnanost vystřelila na 14,7¨%. Akciový index S&P 500 si i tak připsal v uplynulém týdnu přes 3,5 % (v pátek více než +1,5 %). Investoři se v tuto chvíli zjevně dívají za mizerná aktuální čísla a věří, že díky uvolňování karanténních opatření a masivní reakci centrálních bank budeme z nejhoršího venku. Nejhorší čísla nás ale z řady míst teprve čekají a pořád není vůbec jasné, zda rozvolňování opatření nebude jen “dočasnou úlevou”. I proto možná česká koruna a obecně devizové trhy reagují o něco opatrněji. Měnový pár se drží nad 27,00 EUR/CZK a do dalších zisků se mu příliš nechce.
Komodity: Ropa zlevňuje, v USA stouply její zásoby a poptávka je nízká
06.05.2020 Ceny ropy dnes výrazně klesají. Nárůst zásob ve Spojených státech a přetrvávající pokles poptávky na trhu převážily nad optimismem, že uvolňování karanténních opatření povede k oživení poptávky po surovině.
Komodity: Ropa výrazně zpevňuje vlivem uvolňování karanténních opatření
05.05.2020 Ceny ropy dnes prudce rostou. Několik asijských a evropských zemí i amerických států uvolňuje karanténní opatření. Počítá se s oživením poptávky.
Zlato padá, ropa díky naději na zotavení stoupá
05.05.2020 Minulý týden se objevilo hned několik zpráv, které naznačovaly zotavení z pandemie viru Covid-19. A tak náhle svět, alespoň na papíře, vypadal jako lepší místo. Klíčové komodity jako ropa a benzín se po nedávném propadu a chaosu dokázaly odrazit ode dna, zatímco zlato, které představuje bezpečné útočiště, směřovalo k největšímu týdennímu poklesu za sedm týdnů.
Cena ropy mírně stoupá
05.05.2020 Ke zvýšení ceny ropy přispívá zejména uvolňování karanténních opatření a snižování její těžby na trhu. To převažuje nad sporem USA a Číny ohledně původu koronaviru.
Komodity: Ropa zdražuje. Přispívá k tomu uvolňování karanténních opatření
04.05.2020 Ropa zdražuje. Uvolňování karanténních opatření a snižování těžby na trhu převažují nad roztržkou Spojených států a Číny ohledně původu koronaviru.
Evropská komise: Nadešel čas lámání chleba
22.04.2020 Na čtvrteční večer je naplánováno setkání leaderů EU, kteří mají prodiskutovat balíček návrhů na podporu krátkodobé likvidity odsouhlasený před dvěma týdny Euroskupinou. Mezitím se objevily nedořešené názorové neshody ohledně úvěrového limitu ESM a fondu na podporu zotavení, které znovu oživují spory sahající až ke krizi kolem státního dluhu členských zemí z roku 2012. Je patrné, že se blíží politická dohoda, která v této chvíli nebude zahrnovat žádný fond zotavení. Evropská rada by měla dát Euroskupině široký a nepříliš jasný mandát zkoumat možnosti podpory ekonomických aktivit ve světě po odeznění pandemie, aniž by při tom jasně zmínila mutualizaci dluhů.
Související klíčová slova:
Člen bankovní rady | Český průmysl | Retracement | Zkušenosti | Uber | USD/PLN | Globální poptávka po ropě | EUR | Aktivita firem | Pojišťovna | Bezpečné útočiště | Evropská komise | Danske Bank | Zasedání ECB | Goldman Sachs | Mike Pompeo | PLN | Vývoj na trzích | Financial Times | Investing | Nástroje měnové politiky | Saúdská Arábie | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Deflace | Pandemie COVID-19 | Zpráva | Finanční instrumenty | ČSÚ | Dolarový index | Strach | Analýzy | Cena zlata | Švýcarská banka UBS | Dluhopisy | Maloobchod | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Vývoj komodit | Uvolnění měnové politiky | MFF | Hlavní události | CZK | Spotřeba ropy | Výhled | Wall Street Journal | EIA | Nigérie | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | IHS Markit | Centrální banky | Česká měna | Lipow Oil Associates | Dnešní makroekonomické ukazatele | Covid | Domácnosti | Macron | Turecko | Pandemie koronaviru | Ropa Brent | ETF USO | Futures | Akciové trhy | SkyBridge Capital | Surové ropy | Lék na COVID-19 | Další růst | Bankovní vzdělání | Návrat do práce | Analytici | G7 | Ceny elektřiny | Epidemiolog | Růst akcií | Aktuální hodnoty měny | Index podnikatelské aktivity | Graf | Výnosy | Poptávka | Tuzemská nezaměstnanost | Internetové prodeje | Koronavirus | Ekonomiky | RBI | Cena železné rudy | Peníze | Brent | Maloobchodní tržby | Kakao | Očekávání | Státy eurozóny | Hospodaření státu | Měď | Hluboké recese | Americké ministerstvo práce | Deprese | Financovat | Zásoby ropy | Růst | Nabídka | Itálie | Výpadky | EUR/CZK | Americká lehká ropa | Vytvoření MFF | Trh práce | Koruna | Premiér Conte | Veřejný dluh | Ropný trh | Koronavirová krize | Indikátor | Ceny výrobců | Karanténní opatření | Hospodářské krize | Makroekonomická data | Saxo | Výnosové křivky | Úrokové sazby | Trh | Americká nezaměstnanost | Dluh Británie | Oživení eurozóny | Index | SaxoStrats | Komise | Kapitál | Benzín RBOB | Ministr zahraničí | Posílení | Fondy ETF | Agentura Reuters | Skupina OPEC+ | Ministerstvo práce | S&P | Regulátoři | Vít Hradil | Sázky | Soukromý sektor | Akcie AbbVie | Pozornost trhu | Ropný kartel | Deficit | Sentix indikátor | Ekonomické aktivity | Saldo zahraničního obchodu | Budoucnost | Odpor | Firma | Česká koruna | Benzín | Devizové trhy | Akciový index | Prudký propad | Americká měna | Equity | Počet žádostí o podporu | Pandemie nemoci | Skupina OPEC | Ole Hansen | Platforma | Británie | Obchodovat | Ropa | USA | Raiffeisenbank a.s. | Index PMI | Výkon dolaru | Futures na zemní plyn | Průmysl a stavebnictví | Pokles cen | Investiční banka Goldman Sachs | Výdaje | ETF | Dow Jones | Evropská strategie | West Texas Intermediate (WTI) | Evropský parlament | UBS | Ekonomové | Růst HDP | Evropská rada | Zpracování kovů | Americká data | Vývoj | Christopher Dembik | Andy Lipow | Uvolňování karantén | Dopady pandemie | České měny | EUR/USD | Severomořská ropa Brent | Intervence | Komoditní fondy | Veřejný dluh Británie | Ceny průmyslových výrobců | West Texas Intermediate | Vydávání dluhopisů | Makroekonomické strategie | Měnové politiky | Onemocnění | Italský premiér | Odhad HDP | Poradce Bílého domu | Úvěrová pojišťovna | Reálné ekonomiky | Sazby | Švýcarská banka | Komoditní | Cena severomořské ropy Brent | Průzkum | Firmy | Ropné cenové války | Stratég Saxo Bank | Český státní rozpočet | Zajištění | Cena ropy brent | Euro dnes | USO | Ekonomický propad | Argentina | Fed | Euroskupina | Euro k dolaru | Technologický Nasdaq | Trhy | Koronabondy | Ceny dobytka | Rizika | Luboš Růžička | Eurozóna | Fond | ISM | Globální trhy | Předkrizové úrovně | Žádosti o podporu | Restart ekonomiky | Bilance | Španělsko | Státní rozpočty | Týdenní nárůst | Inflace v USA | Komodity | Prezident Emmanuel Macron | Druhá vlna | Cenové války | Banka Goldman Sachs | Hospodaření | Zahraniční obchod | Severomořská ropa | Obchod | Negativní zprávy | Pracovní trh | Zahraniční forex | Riziko | Analytik | Šéf společnosti | USDX | Údaje o HDP | Šok | Plyn | Německá ekonomika | Čína | Financování | Recese | Pokles | Války | Raiffeisenbank | Břidlicové ropy | Data z trhu práce | Centrální banka | Předpovědi | WTI | Biliony | Cena severomořské ropy | Sentix | Stratég | Ceny zlata | Index DOW | IHNED | Americká investiční banka | Vývoj měnového páru EUR/USD | Obchodní den | Ceny energií | Oživení trhu | Propad poptávky | Největší světové ekonomiky | ČNB | Obchodování | Vzdělání | Dnešní data | Obchodní platforma | Prezident | Akciový index S&P 500 | Finanční pomoc | Prémie | Státní rozpočet | Evropa | Měna | Nasdaq | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Předpověď | Údaje | Pojišťovny | Eurodolar | Finančnictví | Zemní plyn | Zasedání americké centrální banky | Marže | Spotová cena | RBOB | Nový koronavirus | Aktivum | Propad akcií | Situace | USD/CZK | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Tržby | Finanční systém | FOREX | Trader | Americké akciové trhy | HDP | Optimismus | Dolar | Euro | Brazílie | Tomáš Holub | ČTK | Stimuly | Epidemie koronaviru | Úvěr | Meziroční inflace | Akcie | Podniky | City | AbbVie | Tržby v maloobchodě | Vývoj ceny | Mzdová dynamika | Reuters | OPEC+ | Emmanuel Macron | Rystad Energy | Kurz | Daně | Spotřebitelské výdaje | Intermediate | Snížení těžby | Světové ekonomiky | Výsledky | Saúdové | Investice | Microsoft | Podnikatelské aktivity | Ranní nadhoz | Komoditní stratég | Oživení ekonomiky | Německý průmysl | Lehká ropa WTI | Indie | Myšlenka | Ekonomická aktivita | ESM | Zisky | Zaměstnanci | Fondy | USD za barel | Walt Disney | Hospodářství | Kancléřka Merkelová | Sekundární trh | Ukazatel | Měny | Ropa WTI | Burzy | Thomson Reuters | Ekonomický institut | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Poradce | Vývoj ceny ropy | Organizace | Fundamentální data | Výsledky HDP | Společnost IHS Markit | COVID-19 | Propad HDP | Rekordní růst | Data z amerického trhu práce | ZEW | Americký trh práce | Energie | Objem | Španělská vláda | Investiční | Americké centrální banky | Onemocnění COVID-19 | Zasedání Fedu | Bloomberg | Akcie v Asii | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | Růst poptávky | Korekce | Spotřebitelská inflace | CTA | Index S&P 500 | Agentura Bloomberg | Stavebnictví | Krize | S&P 500 | QE | MT4 | Cena | Německo | Makroekonomické ukazatele | Zadlužení | Rozpočet | Česká ekonomika | Německá kancléřka | Drahé kovy | Zastavení výroby | Co bude | Debata | Zlato | Ekonomika | Práce | Banky | I-Trader | Americká vláda | Fundamenty | Netflix | Poptávka po ropě | Wall Street | Instrumenty | Zlepšení | Irák | ČR | Pozice | Portfolia | Německá průmyslová výroba | Aktivity v eurozóně | Dlouhé pozice | Slabší koruna | Americká lehká ropa WTI | Brokeři | Texas | Nové dluhopisy | Investiční banka | Tržní očekávání | OPEC | Ministryně financí | Sentiment | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Ceny ropy dnes | Okénko trhu | IHS | Spotřebitelé | Karanténa | Slabá poptávka | Ceny potravin | Omezení produkce | Index Dow Jones | Analytici společnosti | Saxo Bank | Ropy | Předseda | Hospodářské výsledky | USD | Vývoj dolarového indexu | Cestování | Macy’s | Investing.com | Cena ropy | Americké ministerstvo | Program nákupu aktiv | Propad | Nejistota | CME | Eurobondy | Nízké ceny ropy | ECB | Splatnost | HG měď | Francouzský prezident | Rozpočtové politiky | ROCE | EU | MIC | Poptávky po ropě | Podnikatelské aktivity v eurozóně | Ukazatele | Měnový pár | Banka | Produkce ropy | Markit | Američané | Banka UBS | Počet zaměstnaných | CNBC | Statistika | Disney
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot