Úterý 21. ledna 2025 06:01
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Rozbřesk: Proč “nové” intervence proti koruně nejsou žádoucí?

13.05.2020 09:01  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Uvolňování karanténních opatření nebude ve finále nic jednoduchého. Včera jeden z hlavních epidemiologů z amerického vládního týmu varoval Donalda Trumpa před fatálními důsledky rychlého rozvolňování karanténních opatření (které je podpořeno více tlakem byznysu než seriózními daty). Strach z druhé vlny epidemií navíc přiživují negativní zprávy o nových případech z Koreje a Číny. A to je důležitá zpráva i pro Česko, kde tento týden nastartovala zatím nejvýraznější vlna uvolňování karantény a ČNB současně představila alternativní scénář počítající s opětovným startem epidemie, který nevypadá vůbec pěkně.

V takovém případě by bezesporu muselo dojít na nekonvenční nástroje měnové politiky, o kterých na pondělním setkání s analytiky mluvil vlivný člen bankovní rady Tomáš Holub. Podle něj nyní ČNB analyzuje další možnosti, jak bojovat s případným propadem ekonomiky a souvisejícími deflačními tlaky. A mezi uvažovanými variantami jsou i nové intervence proti koruně. Ty však v tuto chvíli podle našeho názoru nejsou vhodným nástrojem hned z několika důvodů.

Za prvé, exportéři jsou daleko víc zajištění proti pohybu kurzu než v roce 2013 (před startem intervencí). Kromě vyššího zajištění exportů na finančním trhu je vyšší i nepřímé zajištění skrze úvěry v eurech. Exportérům by proto slabší koruna zdaleka nejenže tolik nepomohla, naopak by přidělala nové starosti se ztrátovým zajištěním ve chvíli, kdy tržby ze zahraničí výrazně slábnou. Ostatně i anketa mezi zhruba 400 podniky na naší Ranní kávě (odpovídalo reálně sto firem) ukázala, že většina by naopak ocenila stabilizaci koruny a zabránění jejím dalším přirozeným ztrátám (skrze prodej devizových rezerv).

Za druhé, oproti roku 2013 máme v Česku velký objem krátkodobého zahraničního kapitálu (ve formě vkladů a dluhopisů). Centrální banka by oslabením koruny (nebo samotným signálem, že se k výraznému oslabení chystá) mohla lehce uvést zahraniční kapitál do pohybu a nastartovat jeho odliv. Vzhledem k tomu, že zahraniční vlastníci se podílí stále zhruba ze 40 % na držbě českých státních dluhopisů, takový odliv by se podepsal na růstu rizikových prémií na českém vládním dluhu. A vyšší rizikové prémie na vládním dluhu by zdražily peníze pro podniky i domácnosti - opak toho, co si pravděpodobně centrální banka přeje.

Za třetí, je nutné si uvědomit, že míč dnes daleko více než v roce 2013 leží na straně rozpočtové politiky. Výpadky příjmů a záchranné programy (programy COVID, Antivirus a další) povedou pravděpodobně k výrazným schodkům. A důležitou rolí centrální banky může být časem zabránit tomu, aby vyšší emisní aktivita státu nevedla k (výše zmíněné) horší dostupnosti peněz pro soukromý sektor. I když se dnes státu zatím daří velice dobře emitovat nové dluhopisy, je to i díky tomu, že zahraniční vlastníci do této chvíle vnímali centrální banku spíše jako pojistku proti ztrátám koruny (při příliš velkých ztrátách korunu stabilizuje) než jako “startér” nových ztrát české měny. 


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy
Česká měna se po pondělním propadu stabilizovala a pohybuje se v okolí 27,50 EUR/CZK. Pokud však zůstane ve hře varianta “nových” intervencí proti koruně (viz úvodník) a současně bude panovat nejistota ohledně uvolňování karanténních opatření (a eventuálním náběhu druhých vln epidemie), zůstane koruna spíše pod tlakem. A to nehledě na čísla z reálné ekonomiky. 

Zahraniční forex
Dolar včera spolu s padajícími akciovými trhy na Wall Street oslabil poté, co hlavní epidemiolog a zdravotní poradce Bílého domu A. Fauci varoval Donalda Trumpa, před fatálními důsledky rychlého rozvolňování karanténních opatření bez důsledného testování. S tím pak souznělo další varování vlivného člena vedení Fedu Bullarda, který včera uvedl, že protahující se karanténa povede k bankrotům v masovém měřítku. Do celkově blbé nálady přitom zapadl i report o americké inflaci za duben. V ní jádrová složka vykázala rekordní propad, přičemž naopak vyšší byly ceny potravin. Celkově se tak meziroční inflace v USA snížila již na 0,3 % a zatím potvrzuje náš výhled, že v druhé polovině se ocitne v deflačním teritoriu (byť ceny potravin jsou proinflačním rizikem prakticky všude).

Dnešní kalendář bude zajímavý spíše z pohledu evropských dat - čeká nás průmyslová výroba v E(M)U za březen a výsledek britského HDP. V obou případech jde o riziková, byť trochu starší data, pro euro, resp. libru.

Ropa
Navzdory hlubším produkčním škrtům ze strany Saúdské Arábie a spol. se ropa Brent nadále drží pod hranicí 30 dolarů za barel. Příliš povyku včera nevyvolal ani další ze série tweetu amerického prezidenta Trumpa, který kvitoval kombinaci rostoucích cen ropy (výhodné pro domácí energetický průmysl) a nízkých cen pohonných hmot (výhodné pro americké spotřebitele/voliče). A jak sám dodal, tohle je dle něj “nejlepší ze všech světů”.

Americká EIA včera představila aktualizovaný výhled na ropný trh, ve kterém počítá s propadem ropné poptávky v tomto roce o 8,1 mil barelů denně (původně 5,2 mil barelů denně), zatímco v roce 2021 očekává růst o 7 mil. barelů denně. Americká produkce ropy klesla dle EIA jen v dubnu téměř o 500 tis. barelů denně na 12,4 mil. barelů denně, přičemž do konce roku 2020 by měla těžba propadnout až na 11 mil barelů denně. Celkově pak EIA očekává postupné rebalancování trhu, tedy z přebytku 2,6 mil. barelů denně v roce 2020 by se měla bilance překlopit do deficitu 1,9 mil. barelů denně v roce příštím.

Akcie
Americké akciové trhy zakončily včerejší obchodní den v záporných hodnotách a zkorigovaly tak zisky z posledních dní, kdy zejména technologický Nasdaq rostl šest dní v řadě. Index S&P 500 odepsal 2,1 % na úroveň 2870 bodů a uzavřel včerejší seanci na svých denních minimech. Společnost Coty propadla o 9,4 %, Macy’s o 5,3 % a například Kohl’s o 3,7 %. Podobně se vyvíjelo obchodování pro Albemarle, jehož akcie odepsaly 8 %. Nedařilo se technologiím, kde o více než dvě procenta níže zakončil obchodování Microsoft, Intel nebo Netflix. Zcela opačný vývoj zaznamenaly akcie AbbVie, které posílily o 2,9 %. Společnost General Mills zpevnila o 2,8 %. Index Dow Jones odepsal 1,9 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 2,1 %.

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Proč je podpora demokracie u mladých historicky nízká?
    Podpora demokracie mezi mladými v Evropě a v USA je na historicky nejnižších úrovních. Alespoň to ukazuje znepokojivý průzkum Centra pro budoucnost demokracie při univerzitě v Cambridge, který staví na čtyř milionech respondentů zpovídaných průběžně mezi lety 1973 až 2020.
  • Rozbřesk: Proč je poslední propad euro-inflace pro ekonomiku dobrou zprávou?
    Inflace v eurozóně v říjnu spadla na 0,7 % a dál se vzdaluje od cíle ECB. Je ale otázkou, zda je v tuto chvíli třeba bít tolik na poplach. Nízko-inflační prostředí v eurozóně je realitou, ale možná ne realitou až tak škodlivou, jak by se mohlo na první pohled zdát.
  • Rozbřesk: Proč jsou automobilky kritickým motorem německých investic?
    Německý průmysl zvedá hlavu z písku. K tomu aby fungoval opět jako tahoun celé eurozóny, má ovšem daleko. Uvidíme, jaký obrázek narýsují tento týden podnikatelské nálady Ifo a PMI, které v dubnu překvapivě poklesly. Květnová čísla (na programu ve čtvrtek) by ještě neměla být zatížená opětovným rozjezdem obchodního válčení mezi USA a Čínou, a i proto mohou zaznamenat lehké vylepšení. Kritická ovšem stejně nakonec budou tvrdá data z jednotlivých průmyslových odvětví, která se od nálad poměrně výrazně odlišovala. A to zejména ze dvou, která se nejvíce zasloužila o průmyslovou recesi na konci roku 2018 - v automobilovém a farmaceutickém průmyslu.
  • Rozbřesk: Proč koruna po zvýšení sazeb oslabila? Přijde další růst v prosinci?
    Česká národní banka zvýšila sazby, jak slíbila, a koruna v reakci oslabila ke 25,70 EUR/CZK. Jaký je důvod, a jsou ztr...
  • Rozbřesk: Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?
    V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem rostoucího počtu nově nakažených, negativních dopadů do ekonomiky a nezvykle silných občanských protestů se úřady rozhodly rozvolnit politiku nulové tolerance vůči covidu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se Čína vydá západní cestou minimálních restrikcí a naučí se „žít s covidem“. Pro evropskou ekonomiku však může být tento krok – zvláště pokud proběhne překotně – spojený minimálně s dvěma negativními riziky.
  • Rozbřesk: Pro ČNB se pomalu vyjasňuje
    Nová data přicházející z tuzemské i evropské ekonomiky dávají pomalu a jistě dohromady obrázek, nad kterým se bude na konci března ČNB rozhodovat o dalším případném zvýšení úrokových sazeb. Už má za sebou test prognózy HDP i mezd, který v prvním případě dopadl lépe, ve druhém hůře, a včera centrální banka mohla opět zjistit, jak přesná je ve svém odhadu inflace. Únorové inflační číslo se podle očekávání přiblížilo horní hranici tolerančního intervalu, nicméně odchylka od prognózy se tentokrát snížila z lednového půl procentního bodu na tři desetiny. I když jádrová inflace už nevzrostla a setrvala na lednových tří procentech, zůstávají inflační tlaky v české ekonomice podle ČNB silné, a to především „díky“ zvyšování mezd a pokračujícímu růstu ekonomiky.
  • Rozbřesk: Proč nejhorší poválečný propad ekonomiky zrychluje růst cen nemovitostí?
    Se startem pandemie COVID-19 mnozí v obavách vzhlíželi k realitnímu trhu. Není divu – nemovitosti jsou největší třídou aktiv na světě a domácnosti v nich mají uložen největší objem úspor. Při poslední finanční krizi po pádu investiční banky Lehman Brothers přitom realitní trh ztratil globálně více než deset procent a dlouho brzdil domácnosti v návratu do “nového normálu”.
  • Rozbřesk: Proč německý průmysl zaostává za italským?
    Evropský průmysl vysílá trochu rozporuplné signály. Celkový pohled není nijak optimistický a je jasné, že z motoru oživení se ke konci roku 2021 stává jeho brzda. Na druhou stranu ne všude jsou výpadky v subdodávkách, špatná logistika a drahé energie stejně velkou brzdou.
  • Rozbřesk: Proč neodložit podnikům DPH?
    I když máme na stole první scénáře uvolňování karanténních opatření, začíná být jasné, že po celý druhý kvartál bude řada odvětví jednoduše krvácet. A to ať už skrze přímé omezení výroby, výpadky subdodávek nebo v důsledku slabé poptávky. Pokud se budou výpadky likvidity v podnikovém sektoru pohybovat v řádu vyšších stovek miliard až jednoho bilionu korun, zdá se, že česká vláda nemůže agresivnějšími krátkodobými opatřeními mnoho pokazit. Záruční úvěrové programy COVID I a COVID II měly pomalý náběh a v jejich rámci se nakonec poskytl relativně malý objem úvěrů (zatím přibližně 300 plus 600 milionu CZK). Je tedy zapotřebí, aby se co nejrychleji rozjely nové záruční programy, a to rychleji administrované a takové, na které dosáhne větší počet podniků (například připravovaný COVID III). Do té doby může česká vláda zvážit i jiné způsoby, jak ponechat dočasně více hotovosti ve firmách - například odklad plateb DPH nebo sociálního a zdravotního pojištění výměnou za rozumný úrok. Šlo by svým způsobem o rychlou překlenovací půjčku a stát by mohl úrok nastavit jednoduše a rychle například výrazným snížením sankcí za opožděné platby.
  • Rozbřesk: Proč nevěřit koruně?
    Koruna na uplynulý týden nebude vzpomínat úplně dobře. Měnový pár si je v jednu chvíli vyrazil na výlet až do blízkosti 25,90 EUR/CZK - nejslabší úrovně od počátku roku. Zdá se jako by část zahraničních investorů opět ztrácela s korunou trpělivost, a ta tak nečekaně dokáže zahrát i roli největšího otloukánka v regionu, který v určitých seancích zaostává i za maďarským forintem.
  • Rozbřesk: Proč odklad sociálního a zdravotního může Česku pomoci
    Česko podle řady měřítek zaostává v pomoci postiženým odvětvím a domácnostem, a to zvlášť při porovnání se sousedním Německem. Tam zatím plánovaná pomoc státu čítající kromě přímé pomoci, odklad plateb státu a garantovaných úvěrů může dosáhnout více než 50 % HDP (viz statistiky think tanku Bruegel). V Česku i kvůli pomalému startu garantovaných úvěrů (zatím COVID I a II) bude náběh celkové pomoci daleko pomalejší (pokud vše půjde tak jako doposud, odhadujeme do 10 % HDP). I proto se nabízí úvahy záplatovat výpadky likvidity v podnikovém sektoru dočasně plošnějšími rychlými nástroji - například novými odklady plateb daní.
  • Rozbřesk: Proč přes lepší výkony stále koruně příliš nevěříme?
    V průběhu jara jsme výrazněji oslabili náš výhled na českou korunu. Především třetí kvartál měl být kvůli vrcholícímu brexitu a slabým číslům z Německa přehlídkou výprodejních tlaků v celém středoevropském regionu. Realita je však zatím o poznání příznivější. Německá ekonomika se sice v polovině roku pravděpodobně znovu propadla a nejistota spojená s brexitem je vysoká, to vše zatím středoevropským měnám příliš nevadí. Koruně a jejím sousedům totiž výrazně pomáhají holubičí plány ECB i amerického Fedu.
  • Rozbřesk: Proč se dolar nemusí bát Trumpa?
    Americký dolar se na frontě s eurem v posledních dvou dnech znovu postavil na nohy. Při pohledu na růst krátkých amerických sazeb od začátku roku však má dost prostoru pro další postup vpřed. Hlavním důvodem jeho “váhavosti? je nedávná kritika silného dolaru z úst Donalda Trumpa.
  • Rozbřesk: Proč se (ne)bát Delta varianty?
    Zatímco výsledky HDP za druhé čtvrtletí potvrdily svižné tempo oživení v hlavních ekonomikách, vývoj ve zbytku tohoto roku zůstává zatížen nemalou mírou nejistoty. Ta souvisí především s rychlým šířením Delta varianty koronaviru, jež je výrazně nakažlivější než předchozí mutace alfa. Z globálního pohledu se již Delta stala dominantní variantou, přičemž právě její agresivní šíření v Asii, Americe i Evropě má za následek opětovný růst nových případů, který odstartovaly třetí globální vlnu pandemie.
  • Rozbřesk: Proč se německá vláda zatím brání rozpočtové injekci?
    Tlak na německou vládu roste. Poslední čísla z Německa podle našich odhadů ukazují na další pokles ekonomiky ve třetím kvartále a jenom velice pomalé oživení v roce 2020 (za předpokladu absence nových negativních šoků). Hlavní německé ekonomické instituty proto v tomto týdnu srazily své odhady růstu na tento a příští rok na 0,5% a 1,1% (my jsme ještě pesimističtějsí 0,4% a 0,8%). A s tím sílí i volání po rozpočtovém stimulu do slábnoucí ekonomiky. To je však slyšet především ze zahraničí. Zdá se, že v tuto chvíli se v samotném Německu k ničemu velkému neschyluje.
  • Rozbřesk: Proč si český HDP vedl lépe než během první vlny pandemie? Koruna pod 26,00 EURCZK
    České HDP za čtvrtý kvartál dnes pravděpodobně ukáže na další pokles ekonomiky. Podobně jako na eurozónu i na Česko dopadla ke konci roku naplno druhá vlna pandemie (náš nowcast ukazuje na pokles HDP v Česku o 0,5-1 % a o něco lepší výsledek eurozóny). Přes daleko ostřejší průběh pandemie (počty nakažených i zemřelých) je však jasné, že podzimní vlna způsobila ekonomice mírnější škody než ta jarní, kdy například česká ekonomika mezikvartálně poklesla o necelá 4 %. Proč?
  • Rozbřesk: Proč si Italové půjčují rekordně levně, když dluh atakuje 160 % HDP?
    Výnosy italských vládních dluhopisů ke konci uplynulého týdne spadly na historicky nejnižší úrovně – italská vláda si je tak schopná na deset let půjčit za méně než 0,5% úrok. To vše ve chvíli, kdy podle čerstvé prognózy Evropské komise Itálie nedosáhne na předkrizové úrovně HDP ani na konci příštího roku a veřejné zadlužení letos překročí 160 % HDP. Proč tolik optimismu?
  • Rozbřesk: Proč slabý dolar znamená silné akcie?
    Silné akcie a slabý dolar – to je jeden z hlavních tržních příběhů letošního léta. Americký dolar od června spadl z okolí 1,13 až do blízkosti 1,20 EUR/USD a současně s tím americké akciové indexy zdolaly nová historická maxima – jako by žádná pandemie COVID 19 ani nikdy nebyla.
  • Rozbřesk: Proč zůstat se sázkami na korunu raději při zemi nehledě na jestřábí ČNB?
    Českou korunu překvapila relativně jestřábí nálada mezi členy bankovní rady a tento týden si dovolila po delší době viditelněji posílit. Měnový pár se posunul ke 25,75 EUR/CZK, kde se pohyboval naposledy na začátku srpna. Sílu k dalším ziskům ovšem bude shánět složitě.
  • Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
    Zatímco ČNB letos v únoru, kdy se rozhodla úrokové sazby „jemně“ doladit a zároveň ve své prognóze zase nastínila jejich brzký pokles, potenciál ECB překvapovat je už téměř vyčerpaný. ECB se totiž pod novým managementem rozhodla letošní rok věnovat inventarizaci či revizi (jak chcete) měnově politických nástrojů, a to jak z pohledu plnění inflačního cíle, tak třeba i z ohledu na životní prostředí. Jak to celé dopadlo, a především jaké to bude mít vůbec implikace pro měnovou politiku této instituce, se uvidí nejdříve v listopadu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna