Silný růst technologických titulů
Jedním z důvodů nedůvěry trhů je silný růst technologických titulů. Technologické firmy jsou velmi často zadlužené a tím pádem citlivé na úvěrové podmínky. Vzhledem k tomu, že Fed zvýšil úrokové sazby, by se měly technologické akcie propadat. Opak je však pravdou. Technologický index Nasdaq od začátku roku vzrostl o 26 %.
Analýza Prestona Caldwella
Dalším důvodem nedůvěry trhů je analýza Prestona Caldwella pro prestižní web Morningstar. Caldwell si myslí, že Fed bude snižovat sazby mnohem rychleji než proklamuje na tiskových konferencích. Důvodem pro tento optimismus je rychlý pokles jádrové inflace, který by měla být na úrovni 1,9 % již ve čtvrtém čtvrtletí 2024. Fed pro stejný kvartál počítá s inflací 2,6 %. Stejně tak americká ekonomika bude zpomalovat rychleji, než to vidí Fed. Podle Caldwella se dá očekávat růst 1 % v čtvrtém čtvrtletí 2024, zatímco Fed odhaduje, že růst HDP bude 1,5 %. Caldwelle je typický příklad analytika, který nevěří, že Fed bude schopný dotáhnout proces utahování sazeb do dobrého konce.
Tlak ze strany politiků
Trhy mohou nakonec vyhrát, protože získají nečekaného spojence. Politici, kteří se zatím příliš neozývali, protože inflace trápí většinu populace, se začínají obávat obrovského nárůstu státního dluhu. USA jsou zadluženy ve výší 130 % ke svému HDP. Při úrokových sazbách okolo 5 % činní to, že víc než 6,5 % HDP jde na splátku dluhu. Pokud bude růst HDP pouze 2 %, tak se americký stát dostane do virtuálního krachu.
Vývoj amerického zadlužení vzhledem k HDP. Už nyní je jasné, že dluh v roce 2023 zase vzroste:
Samozřejmě pro účely našeho článku jsem tyto údaje zjednodušil, ale pokud Fed bude držet sazby vysoko po celý příští rok, máme tu zaděláno na pořádnou dluhovou krizi. A to si trhy uvědomují, a proto sází na politiky, které vytvoří dostatečný tlak na Fed.
Matěj Široký