Úterý 19. listopadu 2024 05:20
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Evropská komise: Nadešel čas lámání chleba

22.04.2020 15:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Na čtvrteční večer je naplánováno setkání leaderů EU, kteří mají prodiskutovat balíček návrhů na podporu krátkodobé likvidity odsouhlasený před dvěma týdny Euroskupinou. Mezitím se objevily nedořešené názorové neshody ohledně úvěrového limitu ESM a fondu na podporu zotavení, které znovu oživují spory sahající až ke krizi kolem státního dluhu členských zemí z roku 2012. Je patrné, že se blíží politická dohoda, která v této chvíli nebude zahrnovat žádný fond zotavení. Evropská rada by měla dát Euroskupině široký a nepříliš jasný mandát zkoumat možnosti podpory ekonomických aktivit ve světě po odeznění pandemie, aniž by při tom jasně zmínila mutualizaci dluhů.

Čtvrteční schůzka Evropské komise má na programu čtyři hlavní body:

1. balíček 540 miliard euro odsouhlasený Euroskupinou 9. dubna a tvořený úvěrem ESM se zmírněnými podmínkami, půjčkami SURE a EIB,

2. návrhy ohledně fondu na podporu zotavení

3. vytvoření víceletého finančního rámce (MFF) pro období 2021-27

4. diskusi o evropské strategii uvolňování karanténních opatření

Nouzový balíček Euroskupiny

Hlavní překážkou pro dosažení dohody mezi ministry financí bude patrně úvěr v rámci  ESM. Euroskupina se dohodla na mírnějších podmínkách, což znamená, že tento úvěr bude využíván pouze pro přímé a nepřímé náklady na zdravotní péči týkající se viru covid-19. Zatímco za normálních podmínek musí země, které žádají ESM o pomoc, podepsat memorandum o porozumění, kde jsou podrobně popsány strukturální reformy, které je třeba realizovat. Navzdory těmto příznivějším podmínkám možnou aktivaci ESM ihned poté, co ji Euroskupina oznámila, odmítl italský premiér Conte.

Aby bylo dosaženo politické shody a získán souhlas Itálie i dalších zemí, měl by být ESM atraktivnější než standardní programy ESM, čemuž by pomohlo následující:

  • Povolit zemím půjčit si víc než 2 % jejich HDP či 240 miliard euro.
  • Prodloužit splatnost půjčky v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) na déle než 12 let a respiro na déle než 5 let.
  • Snížit rozsah sazeb, které si ESM účtuje na pokrytí svých nákladů, téměř na nulu a nedržet je na deseti bazických bodech jako u standardních programů.

Návrh na vytvoření fondu pro podporu zotavení

Euroskupina zmínila, že je potřeba prodiskutovat inovativní finanční instrumenty pro fond zotavení, aniž by explicitně zmínila sdílení dluhů či koronabondy. Toto vágní vyjádření použité, aby se snad některá ze zemí neurazila, je perfektním případem politiky nejasnosti. V důsledku toho si každý členský stát vyložil tento výrok tak, jak si ho vyložit chtěl. Nizozemí z něj pochopilo, že k žádné mutualizaci dluhu nedojde, zatímco Itálie, Španělsko a Francie si z toho vzaly informaci, že se teď konečně otevřely dveře vážné debatě o koronabondech. Tyto země rozpoutaly v posledních čtrnácti dnech mediální kampaně na podporu koronavirových dluhopisů, což dokládají i následující dva výroky prezidenta Macrona a premiéra Costy:

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl minulý týden pro Financial Times: „Nadešel okamžik pravdy a je třeba rozhodnout, zda je EU projekt politický, nebo pouze projekt tržní. Já si myslím, že jde o projekt politický… Potřebujete finanční transfery a solidaritu, už jen proto, aby Evropa vše ustála.“

Portugalský premiér Antonio Costa 11. dubna prohlásil: „Potřebujeme vědět, zda můžeme pokračovat s celou sedmadvacítkou EU, s 19 zeměmi eurozóny, nebo zda chce být někdo vynechán. Tím myslím přirozeně Nizozemí.“

Napětí kolem těchto témat pravděpodobně před schůzkou Evropské komise ještě dál poroste a zatím poslední tah učinila německá kancléřka Merkelová, když v pondělí účastníkům schůzky vedení CDU naznačila, že eurobondy nejsou krok tím správným směrem.

To nejjednodušší: Právní a institucionální rámec

Právním základem sdílení závazků je článek 122 Smlouvy o fungování Evropské unie, který říká, že:

„Nastanou-li členskému státu z důvodu přírodních pohrom nebo mimořádných událostí, které nemůže ovlivnit, obtíže nebo je-li z téhož důvodu vážně ohrožen závažnými obtížemi, může Rada na návrh Komise poskytnout dotyčnému členskému státu za určitých podmínek finanční pomoc Unie. Předseda Rady informuje o rozhodnutí Evropský parlament.“

V ideálním případě by se měl fond zotavení pro jednoduchost institučně začlenit do stávající finanční architektury EU a měl by být alespoň zčásti financován z rozpočtu EU.

To nejobtížnější: Jak to všechno financovat

Další otázkou je, jak daný fond financovat. Zastánci koronabondů musí jasněji vyjádřit, co podle nich takové koronabondy znamenají, o jaké částky se jedná, jak budou alokovány výnosy a v čem jsou koronabondy lepší než vydávání dluhopisů na národní úrovni a jejich skupování ECB.

S náznakem odpovědi přišlo Španělsko. Španělská vláda vydala aide-mémoire, což není před klíčovými schůzkami Evropské rady nic neobvyklého, a v něm podrobně popisuje fungování fondu na podporu zotavení. Navrhuje v něm, aby bylo v následujících dvou až třech letech vydáno až 1,5 bilionu euro financovaných věčnými obligacemi a rozdělených jednotlivým členským státům formou grantů – a nikoli závazků (takže se vyhneme obrovské zadluženosti) – prostřednictvím rozpočtu EU. Propojení fondu s rozpočtem EU je myšlenka, kterou již nadnesla Francie a kterou by Německo mohlo hypoteticky akceptovat, protože nevyžaduje změny právní úpravy. Splácení by bylo financováno z vlastních zdrojů, jako je uhlíková daň na hranicích. Země, které již dříve podporovaly myšlenku koronabondů, mohou klidně podporovat i tento dosud nepropracovanější návrh.

K dosažení dohody však zbývá ujít ještě dlouhou cestu. Vzhledem k tomu, že ECB od zahájení programu PEPP doslova čistí celý sekundární trh, je riziko krize způsobené státními dluhy takřka nulové, což výrazně snižuje motivaci k dosažení konsenzu. Čtvrteční schůzka dopadne s největší pravděpodobností tak, že dá Evropská rada Euroskupině široký a nepříliš jasný mandát zkoumat možnosti zajištění a financování nového záchranného fondu pro zotavení po pandemii, aniž by byly jasně zmíněny koronabondy.


Vytvoření MFF na dalších šest let

Ve světle současné krize by se mělo diskutovat i o založení rámce MFF na roky 2021-27. Ohledně stanovisek jednotlivých členských států zatím nemáme příliš informací. Zajímavé návrhy znovu obsahuje španělský aide-mémoire, zejména zavedení reálné stabilizační funkce v rámci eurozóny prostřednictvím zajištění v nezaměstnanosti (což určitě vyvolá silný odpor Nizozemí a zbylých zemí šetrné čtyřky) a stabilizace investic. Debaty o MFF potrvají pravděpodobně celé týdny.

Evropská strategie uvolňování karanténních opatření

Očekává se, že Evropská komise předloží další podrobnosti „společné evropské strategie uvolňování karanténních opatření spojených s virem covid-19“, kterou navrhla před několika dny. Tento 15stránkový dokument ale vlastně nenavrhuje skutečnou koordinaci na evropské úrovni. V zásadě jedinou zmínku o nějaké koordinaci obsahuje tato část: než členské státy oznámí uvolňování opatření, měly by se prostřednictvím Evropské komise pro zdravotní bezpečnost ve stanoveném termínu přinejmenším navzájem upozornit a upozornit také Komisi“. Což je v podstatě jenom zbožné přání, protože několik členských států už svou strategii uvolňování oznámilo a Evropskou komisi z toho vynechalo.

O autorovi:

Christopher Dembik je vedoucím oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži. Členem týmu Saxo Bank se stal v roce 2014 a vedoucím makroekonomické strategie je od roku 2016. Zaměřuje se na analýzu monetární politiky a globální makroekonomický vývoj ovlivněný fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickou analýzou.

V roce 2015 získal cenu Thomson Reuters StarMine pro nejlepší makroekonomické předpovědi ve Francii. Pro Saxo Bank tvoří Dembik měsíční Makroekonomické vyhlídky, které se zaměřují na monetární politiku, a pravidelně vydává své analýzy francouzské a polské ekonomiky. Často je citován v mezinárodních zpravodajských médiích, jako jsou např. Bloomberg, TF1 a Newsweek.

Dembik dříve pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu a během studií na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd napsal práci na téma budoucnosti eurozóny.

Christopher Dembik vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris. Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evropská inflace roste, ale obchodníci na euru ji zatím příliš neřeší
    V poslední době přichází z Evropy velmi dobré makro a dokonce se začíná zdát, že se konečně „chytla“ také inflace. Koncem roku přišly ze Španělska nečekaně dobré výsledky růstu spotřebitelských cen, které nečekaně zrychlily až na 1,5 %. Zrychlení v druhé polovině roku je přitom skutečně razantní.
  • Evropská inflace v červnu mírně rostla a měla by růst i nadále
    Eurostat dnes zveřejnil předběžné odhady červnové inflace. Většinový konsenzus čekal návrat meziročního CPI ze záporný...
  • Evropská inflace zpět na inflačním cíli, jádrová inflace ale stále neroste
    Eurostat dnes zveřejnil výsledky evropské inflace. Ta rostla v únoru meziročně o 2 % a poprvé od roku 2013 se dostala na inflační cíl Evropské centrální banky. Celosvětově sílící inflační tlaky se tak nevyhnuly ani Evropě, i když stejně jako v případě ostatních zemí, ani v Evropě zatím růst inflace velké obavy mezi centrálními bankéři nevyvolává. Důvod? Jádrová inflace, zůstává stále nízká, což potvrdila i dnešní čísla podle kterých se drží stabilně na 0,9 %. .
  • Evropská investiční banka může ČR letos poskytnout přes 30 mld. Kč
    Evropská investiční banka (EIB) je připravena poskytnout české ekonomice letos stejný objem investic jako loni, případně i více, tedy přes 30 miliard korun. V rozhovoru s ČTK to řekl prezident EIB Werner Hoyer. Za celou skupinu EIB, tedy za Evropskou investiční banku a dceřiný Evropský investiční fond, činily loni tyto investice přes 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč), což odpovídá 0,5 procenta českého HDP.
  • Evropská komise dala firmě Meta pokutu 797 milionů eur kvůli on-line reklamě
    Evropská komise (EK) uložila americké technologické společnosti Meta Platforms pokutu 797,72 milionu eur (20,2 miliardy Kč), a to kvůli zneužití postavení na trhu on-line reklamy. Toho se firma dopustila tím, že svou službu Facebook Marketplace propojila se sociální sítí Facebook. Komise to uvedla v dnešním oznámení.
  • Evropská komise dnes zřejmě Řím vyzve k přepracování rozpočtu. Ale pozor, Itálie od přijetí eura hospodaří úsporněji než třeba i Německo
    Evropská komise dnes na svém zasedání ve Štrasburku pravděpodobně zamítne rozpočet italské vlády na příští rok. Porušuje totiž podle ní pravidla Paktu růstu a stability. Italský ministr financí Giovanni Tria připouští, že rozpočtový návrh pravidla porušuje, přesto jej Řím už dále upravovat nehodlá. Současný italský kabinet potřebuje financovat poměrné nákladné předvolební sliby, zahrnující daňové škrty, určitou formu univerzálního základního příjmu či reformu penzí.
  • Evropská komise, ekonomická prognóza „Jaro 2023“
    Evropská komise dnes zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií.
  • Evropská komise, ekonomická prognóza - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Evropská komise dnes zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií. Čerstvá prognóza je reflexí optimismu založeného na pokroku ve vakcinaci a v krocení pandemie: Evropská komise zvýšila odhad letošního růstu HDP Evropské unie jako celku na 4,2 %, když předchozí prognóza zveřejněná v únoru počítala s růstem 3,7 %. Navýšena byla také prognóza růstu HDP eurozóny: ten by měl letos činit 4,3 %, zatímco zimní prognóza odhadovala letošní hospodářský růst eurozóny na úrovni 3,8 %.
  • Evropská komise chystá regulaci pro kryptoměny
    „Velké digitální měny jako je Libra od Facebooku mohou výrazně ovlivnit fungování finančních trhů. Je proto v pořádku, že Evropská komise hodlá přijmout jednotná pravidla, která budou digitální měny regulovat podobně jako jiná aktiva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Evropská komise makroekonomickou předpověď pro ČR zhoršila
    Ekonomika České republiky V loňském roce vzrostla o 2,9 % díky podpoře domácí poptávky. V roce 2017 byl růst 4,4 %. Data vyplývají z pravidelné makroekonomické předpovědi Evropské komise, která tak snížila svůj podzimní odhad růstu v roce 2018 celkem o 0,1 procentního bodu. Dané tempo 2,9 % by si ČR měla udržet i v letošním roce. V roce 2020 má zvolnit na 2,7 %. České hospodářství podpořila především domácí poptávka díky růstu mezd a rekordní zaměstnanosti. Mzdy dle předpokladu i nadále porostou, ke konci roku se očekává zpomalení tvorby pracovních míst. Investice se zvýšily zejména v prvním pololetí díky zpracovatelskému průmyslu a rozmachu veřejných investic podporovaných zejména z fondů EU. Ty by měly i nadále pokračovat ve svém vzrůstu.
  • Evropská komise nařídila Itálii vymoci 400 milionů eur na podporu Alitalie
    Evropská komise (EK) dnes nařídila Itálii, aby vymohla 400 milionů eur (9,5 miliardy Kč), které v roce 2019 poskytla jako pomoc letecké společnosti Alitalia. EK úvěr považuje za nezákonnou státní podporu, uvedla v tiskové zprávě. Itálie musí vedle původně poskytnuté částky doplatit ještě úroky.
  • Evropská komise navrhla evropský systém kurzarbeitu
    Lidé nemají mít podle Evropské komise takzvaně díry v peněženkách. Jde o systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak přišli o práci kvůli obrovským ekonomickým dopadům koronaviru.
  • Evropská komise opět zamítla rozpočet Itálie. Britská libra jako na houpačce.
    V pondělí čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že zahájí antidumpingové vyšetřování proti Austrálii. Předmětem vyšetřování má být dovoz ječmene.
  • Evropská komise podezírá Microsoft z porušování antimonopolních zákonů
    Evropská komise (EK) podezírá americkou softwarovou společnost Microsoft z porušování antimonopolních zákonů. Nelíbí se jí, že firma svazuje svůj nástroj pro chatování a videohovory Teams se sadou kancelářských programů Office. Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie, o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firma uvedla, že bude hledat řešení, jak obavy komise rozptýlit.
  • Evropská komise poprvé v historii odmítla rozpočet členské země EU. Itálie se ocitá na šikmé ploše, dluhopisy zatím reagují mírně
    Evropská komise dnes na svém zasedání ve Štrasburku dle očekávání zamítla rozpočet italské vlády na příští rok. Porušuje totiž podle ní pravidla Paktu růstu a stability. Italský ministr financí Giovanni Tria již dříve připustil, že rozpočtový návrh pravidla porušuje, přesto jej Řím už dále upravovat nehodlá. Italský premiér Giuseppe Conte dnes uvedl, že vláda nemá žádný záložní plán a že příští rok hodlá hospodařit na základě právě toho rozpočtu, který dnes Evropská komise odmítla. Současný italský kabinet potřebuje financovat poměrné nákladné předvolební sliby, zahrnující daňové škrty, určitou formu univerzálního základního příjmu či reformu penzí.
  • Evropská komise posuzuje zvýšení podílu obnovitelné energie v EU na 45 procent
    Evropská komise (EK) posuzuje, zda by Evropská unie mohla do roku 2030 dosáhnout vyššího cíle podílu obnovitelné energie na celkové produkci energie v regionu. Nový cíl by měl být 45 procent místo dosavadních 40 procent, uvedla dnes agentura Reuters. Unie se tak snaží urychlit odklon od ruských fosilních paliv v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
  • Evropská komise potvrdí dobré ekonomické vyhlídky Evropy
    Americký dolar během minulého týdne ztrácel a v sumě nakonec odepsal 2,2 %. Makroekonomická data mu totiž vůbec nepomáhala. Velká většina z nich totiž...
  • Evropská komise povolila firmám kolem Křetínského převzít kontrolu nad Casinem
    Evropská komise (EK) povolila konsorciu pod vedením českého podnikatele Daniela Křetínského převzít kontrolu nad zadluženým francouzským řetězcem obchodů Casino. Francouzský podnik o tom dnes informoval v tiskové zprávě a později to potvrdila také unijní exekutiva. Konsorcium usiluje o restrukturalizaci řetězce, kterému by jinak hrozil bankrot.
  • Evropská komise povolila Lufthanse převzít podíl v italských aerolinkách ITA
    Evropská komise (EK) povolila německým vlajkovým aerolinkám Lufthansa převzít za 325 milionů eur (8,2 miliardy Kč) 41procentní podíl v italské státní letecké společnosti ITA Airways, bývalé Alitalii. Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě. Německá firma ale musí splnit ještě další podmínky, prozatím už se musela vzdát některých tras a slotů. V lednu komise odmítla plán Lufthansy schválit.
  • Evropská komise povolila spojení automobilek Fiat Chrysler a PSA
    Evropská komise (EK) schválila spojení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) s francouzským konkurentem PSA. Fúze v hodnotě 38 miliard dolarů (zhruba 823 miliard Kč) vytvoří čtvrtého největšího výrobce aut na světě, který ponese jméno Stellantis, uvedla agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy