Neděle 22. prosince 2024 10:18
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Pokles dovozů

img

Dow prolomil hranici 43 000, Nvidia láme rekordy, Caterpillar utrpěl ztráty – co bude dál?

15.10.2024 Pondělní obchodní seance na Wall Street skončila sebevědomým růstem klíčových indexů, včetně indexů S&P 500 a Dow Jones, které dosáhly historických maxim. Hlavním motorem tohoto růstu byl zájem investorů o technologické giganty před blížícím se zveřejněním firemních výsledků a důležitých ekonomických údajů.
img

Zahraniční obchod poprvé v minusu

06.09.2024 Bilance zahraničního obchodu poprvé v tomto roce skončila s deficitem, který v červenci činil -4,1 mld. Kč. Negativní saldo zahraničního obchodu neočekával nikdo z analytické obce. I přesto je obchodní bilance za prvních sedm měsíců tohoto roku ve výrazném přebytku, který zdaleka překonává loňskou úroveň.
img

Pokles zahraničního obchodu ve Slovenské republice

09.05.2024 Údaje Statistického úřadu Slovenské republiky za březen naznačují pokles objemu zahraničního obchodu. Zatímco v loňském roce jsme byli jako obvykle svědky poměrně silných březnových čísel, letos je situace poněkud odlišná. Hodnota dovozu se meziročně snížila o 16,3 % na 8,2 mld. eur, zatímco hodnota vývozu byla meziročně nižší o 16,4 % a činila 8,7 mld. eur.
img

Březnový průmysl i stavebnictví zklamaly

07.05.2024 Březnová data z českého průmyslu i stavebnictví zklamala. Zatímco v předchozím měsíci obě statistiky vykazovaly solidní růsty, v březnu na své úspěchy nenavázaly a v meziměsíčním i meziročním vyjádřením poklesly. Jediným pozitivním překvapením byl výrazný přebytek bilance zahraničního obchodu. Ta za něj však do určité míry vděčila nižším importům, které měl na svědomí výpadek dodávek elektromotorů pro Škodu Auto z německého závodu v Kasselu. Nadcházející měsíce by však podle naší prognózy měly přinést jak vyšší stavební aktivitu, tak i průmyslovou výrobu.
img

Zahraniční obchod opět překvapil výrazným přebytkem

07.05.2024 Bilance zahraničního obchodu překvapila vysokým přebytkem ve výši 39,3 miliard korun, zatímco náš odhad i tržní konsenzus byl pod 20 miliardami. Březnový výsledek byl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 22,3 mld. CZK vyšší. V kladném teritoriu se bilance nacházela již sedmý měsíc v řadě.
C:\fakepath\Cina-pristav.jpg

Vývoz i dovoz v březnu v Číně klesly

12.04.2024 Vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 7,5 procenta, nejvíce od loňského srpna, a dovoz nečekaně klesl o 1,9 procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil čínský celní úřad. Oba údaje výrazně zaostaly za očekáváním analytiků a poukazují na to, jak těžký úkol čeká čínskou vládu, která se snaží podpořit slabé hospodářské oživení země.
img

Australský dolar může posílit

07.03.2024 Tento týden byl pro australský dolar poměrně bohatý na informace. HDP ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 0,2 %, domácí poptávka zůstává slabá a je z velké části podporována veřejným sektorem. Spotřeba domácností vzrostla v průběhu roku 2023 pouze o 0,1 %, což je nejpomalejší meziroční růst za posledních téměř 40 let, pokud nepočítáme období covidu a krizi v roce 2008.
C:\fakepath\ceska republika2.jpg

Evropská komise zhoršila výhled růstu české ekonomiky

15.02.2024 Evropská komise (EK) zhoršila výhled růstu české ekonomiky na letošní rok na 1,1 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 1,4 procenta. Ekonomika se však zotaví z loňského poklesu, který činil 0,4 procenta. Podpoří ji vysoká míra úspor domácností, předpokládané zmírnění inflace, růst reálných mezd a další uvolnění podmínek pro financování. Komise to dnes uvedla ve své nejnovější makroekonomické prognóze.
img

Běžný účet platební bilance loni pod dvou letech záporného salda vykázal kladnou bilanci. Pomohl mu návrat zahraničního obchodu „do plusu“, ekonomický vztah Česka k zahraničí se tak kýženě stabilizuje

13.02.2024 Běžný účet platební bilance České republiky loni skončil v přebytku 89,9 miliardy korun. Stalo se tak po dvou letech záporného výsledku. Záporné saldo běžného účtu bylo zvláště výrazně předloni, kdy činilo 415,3 miliardy korun. V samotném prosinci 2023 dosáhl přebytek běžného účtu vyšší než očekávané úrovně 13,2 miliardy korun.
img

Zahraniční obchod Česka se loni po dvou letech vrátil do přebytku. Pomohlo mu hlavně zlevnění ropy a plynu

06.02.2024 Saldo zahraničního obchodu České republiky se loni po dvou letech vrátilo do kladného pásma. Zahraniční obchod vykázal celoročně přebytek 122,8 miliardy korun, což je nominálně sedmý nejlepší výsledek historie České republiky od jejího vzniku roku 1993.
C:\fakepath\trader-25012024-44-zm.jpeg

Komodity: Ceny ropy kvůli zprávě o zásobách v USA a napětí na Blízkém východě rostou

25.01.2024 Ceny ropy dnes rostou. Může za to zpráva o výraznějším poklesu zásob ve Spojených státech, než se čekalo, a nový útok Húsíů na lodě v Rudém moři, který opět ukázal, jakému nebezpečí čelí obchod na důležité světové tranzitní trase.
img

Srpnová data z reálné ekonomiky částečně zkorigovala červencové propady

09.10.2023 Srpnové ukazatele z reálné ekonomiky dopadly o něco lépe, než se čekalo, a částečně tak vykompenzovaly výrazné červencové propady. Průmyslová produkce pozitivně překvapila meziměsíčním růstem, deficit zahraničního obchodu byl mělčí, než jsme předvídali, zatímco stavební produkce silně rostla. Zářijový podíl nezaměstnaných pak stagnoval na úrovni z předchozího měsíce. I tak ale třetí čtvrtletí prozatím nevyznívá pro českou ekonomiku příliš optimisticky. A to na zářijové výsledky průmyslové produkce a zahraničního obchodu zřejmě dopadnou pokračující odstávky v automobilovém průmyslu a nedostatek komponent. Slabá domácí poptávka pak bude tlumit výstup ve stavebnictví.
img

Průmyslová produkce v srpnu jen mírně vzrostla

09.10.2023 Meziměsíční růst průmyslové produkce v srpnu o 0,2 procenta byl vůči tržnímu konsensu pozitivním překvapením. Zatímco konsensus analytiků předpokládal meziroční pokles o 2,9 procent, srpnová průmyslová produkce byla nakonec nižší „pouze“ o 1,7 procenta.
C:\fakepath\Cina-2.jpeg

Export z Číny v srpnu klesl čtvrtý měsíc po sobě, přetrvává útlum obchodu

07.09.2023 Export z Číny se v srpnu meziročně snížil o 8,8 procenta, což je mírnější pokles než v červenci a také nepatrně lepší výsledek, než se čekalo. Jde ale už o čtvrtý měsíční pokles v řadě, což potvrzuje, že obchodní aktivita je nadále v útlumu. Statistiku dnes zveřejnil čínský celní úřad. Čína, které se někdy přezdívá světová továrna, bojuje se slabou poptávkou ve světě. Pokles obchodu prohlubuje problémy čínské ekonomiky, která je druhá největší na světě, a obchod je motorem jejího růstu.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

Vývoz z Německa v červenci klesl o 0,9 procenta, čekal se výraznější pokles

04.09.2023 Německý vývoz klesl v červenci v porovnání s předchozím měsícem o 0,9 procenta. Je to méně, než se čekalo. Stále slábne globální poptávka. Na svém webu to dnes uvedl německý statistický úřad. Analytici odhadovali pokles dovozu na 1,5 procenta.
img

Česká ekonomika opouští recesi

30.08.2023 Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál vyznívá pro českou ekonomiku relativně příznivě. Mezikvartální růst je sice relativně mírný (0,1 %) a Česko opouští recesi druhé poloviny roku 2022 jen velmi pozvolna. Na druhé straně byl ovšem revidován vzhůru výkon za první kvartál (z -0,04 % na +0,04 % mezikvartálně) a pohled do struktury české ekonomiky vypadá relativně povzbudivě, zvlášť při porovnání se sousedním Německem.
img

Česká ekonomika opouští recesi, spotřeba začíná růst

29.08.2023 Zpřesněný odhad HDP za druhý kvartál vyznívá pro českou ekonomiku relativně příznivě. Mezikvartální růst je sice relativně mírný (0,1 %) a Česko opouští recesi druhé poloviny roku 2022 jen velmi pozvolna. Na druhé straně byl ovšem revidován vzhůru výkon za první kvartál (z -0,04 % na +0,04 % mezikvartálně) a pohled do struktury české ekonomiky vypadá relativně povzbudivě, zvlášť při porovnání se sousedním Německem.
C:\fakepath\japonsky-jen2.jpg

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila tempo růstu na šest procent

15.08.2023 Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla v celoročním přepočtu o šest procent. Tempo růstu bylo nejvyšší od konce roku 2020, zejména díky vysokému vývozu automobilů a oživení cestovního ruchu. Nečekaně se však snížila soukromá spotřeba. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila japonská vláda. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím reálný hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 1,5 procenta.
C:\fakepath\trader-13072023-33-zm.jpg

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

13.07.2023 1) Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 9,7 procenta, inflace tak zpomalila z květnových 11,1 procenta a je nejnižší od prosince 2021. Proti předchozímu měsíci ceny vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky vlády. Analytici se ale shodují, že hlavním důvodem pokračujícího zpomalování inflace je srovnávací základna z loňského roku. Podle analýzy investiční platformy Portu má Česko i přes pokles devátou nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných evropských zemí.
C:\fakepath\Cina-ekonomika.jpg

Čínský dovoz a vývoz v červnu klesly více, než se čekalo

13.07.2023 Vývoz z Číny se v červnu propadl o 12,4 procenta, což byl jeho nejhorší pokles od začátku pandemie nemoci covid-19 před více než třemi lety. Dovoz se snížil o 6,8 procenta. Pokles dovozu i vývozu byl horší, než čekali analytici. Údaje, které dnes zveřejnil celní úřad, ukazují, že čínští výrobci se snaží najít kupce pro své zboží, zatímco zámořské ekonomiky bojují s inflací a rostoucími úrokovými sazbami.
img

Ekonomický kalendář: O sazbách bude rozhodovat Bank of Canada

07.06.2023 Evropské indexové futures ukazují na zahájení evropské hotovostní seance v blízkosti včerejšího závěru. Trhy jsou spíše klidné bez velkých pohybů. Na FX trhu však existuje jedna výjimka – turecká lira. TRY se propadá o více než 4 % vůči USD a EUR. Tento pohyb je matoucí, protože nebyl vyvolán žádnou důležitou zprávou, nebo o ni zatím obchodníci nevědí. Obchod s průmyslovými kovy pod tlakem v reakci na čínská obchodní data, která ukázala meziroční pokles dovozu mědi v období leden-květen 2023.
C:\fakepath\Cina-2.jpeg

Dovoz do Číny se v dubnu překvapivě prudce snížil, zatímco růst vývozu zpomalil

09.05.2023 Dovoz do Číny se v dubnu překvapivě prudce snížil, zatímco růst vývozu zpomalil. Zatímco dovoz meziročně klesl o 7,9 procenta po březnovém snížení o 1,4 procenta, export se zvýšil o 8,5 procenta proti březnovému nárůstu o 14,8 procenta. Oznámila to dnes čínská celní správa. Statistika potvrzuje slabou domácí poptávku navzdory zrušení protipandemických omezení. Druhá největší ekonomika světa se potýká s problémy kvůli ochlazením globálního růstu.
img

Turecko rozprodává své zlaté rezervy

02.05.2023 Turecká centrální banka podle agentury Bloomberg po únorovém omezení dovozu drahých kovů do země rozprodává své zlaté rezervy, aby uspokojila domácí poptávku. Loni, když inflace v Turecku přesáhla 85 % a mezi obyvatelstvem se šířil strach z devalvace domácí měny, poptávka po zlatě v zemi výrazně stoupla. Lidé začali drahý kov používat jako prostředek zajištění. Turecká centrální banka zdůraznila, že zlaté rezervy země se v průběhu uplynulého týdne zmenšily o 9 %.
img

Trh s ropou může čelit slabé poptávce

19.04.2023 Počátkem dne ve středu ceny ropy klesaly kvůli očekávání propadu poptávky. Na newyorské obchodní burze se tedy futures na ropu WTI s červnovou dodávkou obchodovaly za 80,51 USD za barel, což je o 0,48 % méně než uzavírací hodnota předchozího obchodního dne. Futures na ropu Brent s červnovou dodávkou klesly o 0,47 % na 84,37 USD za barel.
img

Čínské indexy oslabují 📉 CHNComp ztrácí 1,5 %

07.03.2023 Čínský ministr zahraničí naznačil, že vztahy mezi Čínou a USA se vážně zhoršily, a varoval před možným konfliktem. Napětí mezi Washingtonem a Pekingem se v poslední době zvýšilo. Čína obviňuje Spojené státy, že brzdí její potenciál, a vyzývá ke změně americké zahraniční politiky.
img

Potvrzeno: česká ekonomika je ve spotřebitelské recesi

03.03.2023 Čísla za poslední kvartál roku 2022 byla revidována směrem dolů - ekonomika poklesla o 0,4 % mezikvartálně (oproti bleskovému odhadu -0,3 %). Meziročně tak dynamika hospodářství zpomalila na 0,2 %. Jedná se o druhý mezikvartální pokles v řadě a potvrzení probíhající recese v české ekonomice. Hlavním bolavým místem české ekonomiky nadále zůstává spotřeba domácností, která klesá pátým kvartálem v řadě. A zatímco celá ekonomika není se svým výkonem daleko od před-covidového roku 2019, spotřeba domácností je skoro 8 % pod ním.
img

Vývoz kukuřice z Ukrajiny na úrovni roku 2022 – Produkce sóji ve světě

24.01.2023 Objem vývozu obilovin a luštěnin z Ukrajiny v hospodářském roce 2022/23 byl ke včerejšímu dni 25,45 mil. t, a to je o 30 % méně než v minulé sezóně. Vypovídají o tom údaje Státní celní služby, které byly zveřejněny Ministerstvem agrární politiky a potravinářstvím Ukrajiny.
C:\fakepath\Nemecko3.jpg

Vývoz z Německa se v září překvapivě snížil, proti srpnu o půl procenta

02.11.2022 Vývoz z Německa se v září překvapivě snížil, proti srpnu o půl procenta. Dovoz klesl o 2,3 procenta, což je více, než se čekalo. Ve své zprávě to dnes uvedl německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že vývoz o 0,1 procenta vzroste. Pokles dovozu odhadovali na 0,4 procenta.
C:\fakepath\nemecko zeme.jpg

Německý regulační úřad výrazně zlepšil výhled spotřeby energií na zimu

20.10.2022 Zásobování Německa zemním plynem je nyní na lepší úrovni, než se ještě v létě předpokládalo, země proto v případě snížení spotřeby o 20 procent a pokračujícího příznivého vývoje může přečkat zimu bez nedostatku této energetické suroviny. Dnes to oznámila Spolková agentura pro sítě, která má v Německu funkci regulačního úřadu.
C:\fakepath\london3.jpg

Dovoz z Ruska do Británie klesl na minimum, poprvé se nedovezlo žádné palivo

24.08.2022 Dovoz z Ruska do Británie se v červnu propadl na rekordní minimum. Snížil se na 33 milionů liber (967 milionů Kč), což je nejméně za posledních 25 let, co se tyto údaje sledují, uvedl dnes britský statistický úřad (ONS). Na vině jsou podle něj dopady invaze ruských vojsk na Ukrajinu a související protiruské sankce. Poprvé se z Ruska do Británie nedovezlo žádné palivo a na minimu je i vývoz z Británie do Ruska.
C:\fakepath\rusky rubl.jpg

Ruská měna vystoupila vůči dolaru k 55 rublům, což je maximum za sedm let

20.06.2022 Ruský rubl dnes vůči dolaru vystoupil na nejvyšší hodnotu za téměř sedm let. Podporuje ho zejména blížící se konec měsíce, kdy budou firmy platit daně, uvedla agentura Reuters. Růst kurzu rublu je do značné míry stále jen umělý, protože jeho vývoj ovlivňují kroky ruské centrální banky a zejména administrativní zásahy, které po začátku války na Ukrajině nařídil Kreml.
C:\fakepath\trader-16052022-36-zm.jpg

Přebytek běžného účtu Ruska do dubna vystoupil na maximum od roku 1994

16.05.2022 Přebytek bilance běžného účtu Ruska za první čtyři měsíce letošního roku vystoupil na 95,8 miliardy USD (2,3 bilionu Kč). To je maximum nejméně od roku 1994 a znamená to prudký růst ve srovnání se stejným obdobím loni, kdy přebytek činil 27,5 miliardy USD. Přispěl k tomu prudký růst cen ropy a zemního plynu a naopak pokles dovozu vlivem sankcí uvalených na Rusko za invazi na Ukrajinu. S odkazem na data ruské centrální banky to dnes uvedla agentura Bloomberg.
img

Rusko letos vykáže historicky suverénně nejvyšší přebytek zahraničního obchodu. Po Evropě rubly chtít nebude, z Gazprombanky, která obejde sankce, si ale udělá novou „centrální banku“

03.04.2022 Rusko letos podle všeho vykáže historicky suverénně rekordní kladnou výši salda běžného účtu platební bilance. Podle odhadu washingtonského Institutu mezinárodních financí saldo vykáže úroveň až 240 miliard dolarů. Dosud své nejvyšší úrovně za celou historii novodobého Ruska, tedy za dobu od rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let, dosáhlo saldo loni, kdy vykázalo úroveň 122 miliard dolarů (viz graf níže).
C:\fakepath\trader-14012022-24-zm.jpg

Komodity: Ropa zdražuje, přispívá k tomu omezená nabídka a slabší dolar

14.01.2022 Ceny ropy dnes zpevňují, jsou na cestě ke čtvrtému ziskovému týdnu za sebou. Přispívá k tomu omezená nabídka suroviny a slabší dolar. Ropa posiluje i navzdory zprávám zdrojů agentury Reuters, podle nichž se Čína v období lunárního Nového roku chystá uvolnit část ropných rezerv.
C:\fakepath\cina ekonomika.jpg

Čínský vývoz a dovoz v květnu stouply dvouciferně, zaostaly ale za odhady

07.06.2021 Čínský vývoz v květnu meziročně stoupl o 27,9 procenta na 263,9 miliardy dolarů (5,52 bilionu Kč) a dovoz se zvýšil o 51,1 procenta na 218,4 miliardy. Oznámil to dnes čínský celní úřad. Mimořádně vysoká čísla částečně souvisí s loňským propadem obchodu, který zapříčinila koronavirová pandemie. Zahraniční obchod sice roste už několik měsíců, čekalo se ale ještě silnější oživení.
C:\fakepath\brexit8.jpg

Dovoz z Británie do EU se za leden a únor propadl téměř o polovinu

16.04.2021 Dovoz z Británie do Evropské unie se za první dva měsíce letošního roku, tedy po odchodu Británie z jednotného evropského trhu, propadl meziročně o 47 procent na 16,6 miliardy eur (430 miliard Kč). Přebytek obchodu EU s Británií se však zvýšil, protože pokles vývozu byl nižší než pokles dovozu. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat.
img

Analýza makroindikátorů: Zahraniční poptávka drží obchodní bilanci v plusu

06.01.2021 Bilance zahraničního obchodu dosahuje v posledních měsících vysokých aktiv díky rostoucímu exportu, zatímco import roste pomaleji. Loňský přebytek tak pravděpodobně překoná rok 2019, když celoroční pokles dovozů převáží nad poklesem vývozů. Českou korunu ale spíše než makrodata nyní ovlivňuje pozitivní sentiment na globálních trzích.
img

Čo bolo, čo bude ... na finančných trhoch

14.09.2020 Ceny ropy klesajú už druhý týždeň v rade, pričom od konca augusta už klesli o 15%. Za týmto vývojom stoji viacero faktorov. Aj v súvislosti s pokračujúcim šírením koronavírusu dochádza v mnohých krajinách k spomaleniu hospodárskeho oživenia, čo vedie k nižšej spotrebe ropy. Najnovšie údaje z Číny poukázali na pokles dovozu ropy už druhý mesiac v rade, pričom Čína patrí medzi najväčších spotrebiteľov ropy na svete. Ďalším dôležitým faktorom je aj to, že toto obdobie je z historického hľadiska charakteristické samo o sebe nižšou spotrebou ropy, nakoľko končí motoristická sezóna.
img

🛢OIL.WTI prehlbuje pokles na 15% 🔻🩸🔻

08.09.2020 Návrat amerických investorov po predĺženom víkende má za následok čerstvú dávku negatívnej nálady. Máloktorý trh to cíti viac ako OIL.WTI - pokles o viac ako 4% dnes a 15% od maxima po pandémii z 26. augusta.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Česká ekonomika klesl ve 2. čtvrtletí meziročně o 11 procent

01.09.2020 Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. Je to nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Na výsledku se negativně podepsal především pokles zahraniční poptávky. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Koncem července statistici odhadovali meziroční pokles na 10,7 procenta a mezikvartální na 8,4 procenta.
img

Vysoký přebytek díky nízkému dovozu

06.08.2020 Podle předběžných údajů skončila v červnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 34,1 mld. Kč. To je o 17,6 mld. Kč více v porovnání s minulým rokem. Výsledek předčil tržní očekávání, která počítala v červnu s podstatně nižším číslem, konkrétně 7,5 mld. Kč. Tahounem pozitivního salda zahraničního obchodu byl růst přebytku bilance motorových vozidel o 9,0 mld. Kč. Za tím stál pokles dovozu o 9,6 mld. Kč. K tomu se snížil deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. To bylo zapříčiněno jak poklesem dovezeného množství, tak i trvajícími nízkými cenami ropy (v meziročním srovnání) na světových trzích. Avšak meziměsíčně cena ropy roste, a tak se pozitivní efekt na obchodní bilanci bude v příštích měsících vytrácet. Zlepšila se i bilance strojů a zařízení o 2,3 mld. Kč a ve stejné výši i bilance základních kovů. Zhoršení bilance o 7,5 mld. Kč zaznamenal obchod s počítači a elektronickými přístroji.
img

Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy

06.08.2020 Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 mld. Ve srovnání s loňským rokem tak byla o 17,6 mld. Kč. Pozitivní výsledek červnového zahraničního obchodu byl však primárně výsledkem nízkých dovozů. Výrazně rostla především bilance motorových vozidel, a to o 9 mld. Kč. Na tomto nárůstu se podílel především pokles dovozu automobilů o 9,6 mld. Kč. K pozitivnímu červnovému výsledku přispěl i nižší deficit bilance s ropou a zemním plynem o 8,2 mld. Kč. Znovu obnovená výroba i otevření hranic pak bylo patrné na dynamice exportů i importů. Vývozy se během června zvedly o 12 %, dovozy o 3,8 %. Výrazně lépe, než tomu bylo v květnu a červnu, dopadlo i srovnání meziročních dynamik. Export byl nižší již jen o 0,4 %, dovoz pak o 6,6 %.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Česká národní banka ozřejmí důvody razantního snížení sazeb

11.05.2020 Po již oznámených měsíčních datech z tuzemské ekonomiky se v závěru tohoto týdne dočkáme odhadu reálného HDP za Q1 20. Obáváme se poměrně razantního mezičtvrtletního poklesu o 7,6 %. To jenom ospravedlní očekávání dalšího snížení korunových úrokových sazeb, a to navzdory námi přepokládanému pomalejšímu snižování inflace ve srovnání s tržním konsensem i předpokladem ČNB. Dnes může trhům dodat impuls virtuální setkání analytiků s představiteli ČNB. Hodně mohou napovědět i dnešní čtvrtletní data ze sektoru služeb. Pokud jde o světový ekonomický kalendář, i ten bude ve znamení publikování dat HDP za Q1 20. Hlavní pozornost bude směřovat na Německo a eurozónu. Z USA se v záběru týdne dočkáme statistik dubnových malo-obchodních tržeb a průmyslové výroby. Právě duben by měl být pro tamní ekonomiku tím nehorším.
nemecko 08012014-3.png

Vývoz z Německa v srpnu výrazně klesl

08.10.2015 Vývoz z Německa se v srpnu snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 5,2 procenta, což byl nejvyšší pokles od začátku globální finanční krize v roce 2009. Propadl se i vývoz a přebytek bilance zahraničního obchodu země se snížil o 12,5 procenta na 19,6 miliardy eur. Zpráva, kterou dnes zveřejnil spolkový statistický úřad, je další známkou toho, že největší evropská ekonomika ztrácela ve třetím čtvrtletí rychlost.
Související klíčová slova: FOREX | Čína | Japonsko | Finance | Bank of Canada | Australský dolar | Fitch | Inflace | Deflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Británie | OPEC | Koruna | Evropská unie | Ruský rubl | HDP | Devizové rezervy | Turecká lira | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Turecko | Apple | Evropské akcie | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Ropa WTI | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Politika | Export | Import | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/RUB | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Objemy obchodů | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Analýza | Bank of Japan | Bankovní rada | Bloomberg | CME | Centrální banka | Centrální banky | Devalvace | Dolarový index | Dow Jones Industrial | ECB | Ekonomika | Euro | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | FX | Fed | Futures | Indikátory | Investice | Komodity | Krátká pozice | Kurz | MIFID | MT4 | Měna | Měny | Nabídka | Obchodní bilance | Pasiva | Platební bilance | Pozice | Průmyslové objednávky | Rating | Reserve Bank of Australia | Rezistence | Riziko | Ropa | S&P 500 | Saldo běžného účtu | Sentiment | Trend | Tvrdá měna | Ukazatel | Výkonnost | Wall Street | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Americká měna | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | CAD | AUD | Obchodování | Morgan Stanley | FTSEurofirst | Goldman Sachs | Index MSCI | Finanční krize | Citigroup | Cena ropy | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Komerční banka | Komoditní trhy | Bank of America | XTB | Indexy | Úroková sazba | OSN | Americká lehká ropa | Globální ekonomika | Investoři | Stimulační opatření | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Pravděpodobnost | Drahé kovy | Zisk | Dluhopisové trhy | Optimismus | Výsledky | Strach | Hospodářský cyklus | IEA | Uvolnění měnové politiky | ČSOB | Stoxx 600 | Financování | CZK/EUR | USD/EUR | Nasdaq Composite | Index cen | Eurostat | Český statistický úřad | Obchodní seance | Makrodata | Australská centrální banka | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Zásoby ropy | Ceny akcií | Obchodníci | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Aktivum | Index | Investiční strategie | Volatilní | Analytika | Analýzy | Banka | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | Brent | Cena | Čínská ekonomika | CZK | Česká ekonomika | České koruny | Dolar | Dolary | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Eura | Graf | Hrubý domácí produkt | HSBC | Index Dow Jones | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investing | Japonská ekonomika | Komoditní | Kurs koruny | Kurz čínského jüanu | Lira | Největší ekonomika světa | Nemovitosti | Ocenění akcií | Oslabení koruny | Prezidentské volby | Pro investory | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | RUB | Rubl | Ruská měna | Růst HDP | Signály | Stoxx | Trh | Volatility | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Země EU | Zemní plyn | Zlaté rezervy | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Železná ruda | Předpověď | Zisky | EIA | ING | Indie | Intermediate | Měď | Peněžní trhy | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Spojené státy | West Texas Intermediate (WTI) | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Zaměstnanost | Bohatý | Komise | Federální rezervní systém | Volby | Burze | Investment | Capital Economics | Natixis | VP Bank | Microsoft | Bankovní sektor | MSCI | Caterpillar | FTSEurofirst 300 | Investing.com | BBC | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Brazílie | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Čínská centrální banka | Dovoz ropy | Růst cen akcií | Podnikání | Euro proti dolaru | Automobilový průmysl | Averze k riziku | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Zlevnění ropy | Severomořská ropa | Index FTSEurofirst 300 | Agentura Reuters | Evropské trhy | Bankovnictví | Vývoj ceny ropy WTI | Pozornost investorů | Firmy | Vývoj měnového páru | Japonský index Nikkei | Globální finanční krize | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Hlavní indexy | Propad | Severomořská ropa Brent | Index Nikkei | Citi | S&P | Guvernér | Agentura Fitch | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Evropský trh | Stagnace | Tempo růstu | Zajištění | Tesla | Výhled | Bankéři | Konsensus | Mzdy | Německý export | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Investiční stratég | Světové trhy | Snížení úrokových sazeb | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Japonská vláda | Ekonomické údaje | Turecká centrální banka | TRY | ARM Holdings | Příjmy | Alphabet | ČTK | Konsenzus | Růst ekonomiky | Belgie | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | Evropský statistický úřad Eurostat | CME FedWatch | Devizy | Protiruské sankce | MiFID II | Tržní očekávání | EUR/RUB | Odliv dividend | Podnikání na kapitálovém trhu | Očekávání investorů | Posilování dolaru | Podniky | Globální růst | Obchodní aktivita | Akcie společnosti | Portu | Objem obchodování | Turecké liry | Pokles ceny | Index Stoxx 600 | Trh s ropou | Výsledky firem | Ruská centrální banka | Dodávky ropy | Cena plynu | Růst zisků | EK | Evropská komise | Bloomberg Economics | Veřejný dluh | Odhady analytiků | Zpřísňování měnové politiky | Analytici společnosti | Dovoz z Británie | Zvýšení sazeb | Zájem investorů | Statistický úřad | Podíl nezaměstnaných | Slabší dolar | Růst cen ropy | Pokles sazeb | Stav americké ekonomiky | NVDA | Prodej ropy | Guvernér Fedu | Snížení sazeb | Omezení dodávek ropy | Gazprom | FedWatch Tool | Pokles cen | Natixis Investment Managers | Globální recese | Vývoz do Číny | Poptávka po ropě | Finanční situace | Předstihové indikátory | CFRA Research | Projevy centrálních bankéřů | Bilance zahraničního obchodu | Vyšší úrokové sazby | Největší ekonomika | Druhá největší ekonomika světa | Druhá největší ekonomika | Trinity Bank | Deficit | Prezident Donald Trump | Německý vývoz | Trinity | LNG | Objem | Obchod | Český trh práce | Trh práce | Růst spotřebitelských cen | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Statistický úřad Eurostat | Reálné ekonomiky | Maloobchodní prodeje | Hlavní události | UnitedHealth | Celosvětový dluh | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Růst cen | Bilance | Přebytek obchodu | Index DOW | Údaje o obchodu | Co bude | Statistici | Ukrajina | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Trendová linie | Domácí měny | Domácí poptávka | Ekonomka | Dnes zveřejněná data | Zveřejněná data | CHNComp | HKComp | Statistika | Předpovědi | Průmysl | Drahý kov | Deficit zahraničního obchodu | Centrální banka USA | Impuls | Výrazný pokles | Čínský vývoz | Dovoz do Číny | Stavební produkce | Saldo zahraničního obchodu | Export z Německa | Stavebnictví | Lukáš Lipovský | Problémy | Vládní výdaje | Prognózy | Nejistoty | Státy EU | Plyn | Nálada | Moskva | HDP Německa | Nord Stream | Míra | Nižší ceny ropy | Úroky | Investiční aktivity | Bilance běžného účtu | Přerušení výroby | Měnové politiky | Předseda | xStation5 | Bydlení | Údaje z Číny | NERV | Stratég | Miliardy korun | Peking | Investiční platformy | Pozitivní zpráva | Napětí na Blízkém východě | Investiční aktivita | Hospodaření | Růst poptávky | Netflix | CFRA | Výroba aut | Ceny ropy dnes | Tovární objednávky v Německu | Miliardy eur | Ministr zahraničí | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Zahraniční obchod ČR | Ifo | Experti | Spolkový statistický úřad | Nejbližší rezistence | Poradenství | Snížit úrokové sazby | Veřejné finance | Ukazatele | Vývoz z Číny | Přebytek bilance | Přebytek bilance běžného účtu | Americké ministerstvo | Ceny energií | Komunikace | Trump | Čínské indexy | Prezident | Výsledkové sezóny | Trhy | Negativní dopad | Pokles | Situace | Globální sentiment | Meziroční růst | Pandemie | Konzultant | Vysoká inflace | Boeing | Lehká ropa WTI | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Pochybnosti | Zlepšení | Výdaje | Platit daně | Útlum aktivity | Čínská vláda | Zrychlení růstu | Rekordní hodnoty | SEC | Americké ekonomiky | Americké banky | Britský statistický úřad | West Texas Intermediate | Medvědi | Poptávky po ropě | COVID-19 | Kukuřice | Německý HDP | OIL.WTI | Ekonomické aktivity | FedWatch | Zpřesněný odhad | Vývoj | Mzda | Vládní opatření | Výkyvy | Pečlivé analýzy | Výsledek zahraničního obchodu | Videokonference | Prudký pokles | Olaf Scholz | Technologičtí giganti | Medvědí trend | Další vývoj | Stimuly | Největší propad | Výrazný vzestup | Pokles vývozu | Historie | Americké ministerstvo energetiky | Zásobníky | Texas | Domácnosti | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Další růst | Růst | Potenciál | Německý statistický úřad | Ceny elektřiny | Karanténa | Izrael | Reálné mzdy | Ekonomiky | Jana Steckerová | Války | Schodek | Březnová data | Organizace | Práce | Výraznější pokles | Údaje | Výhled ratingu | Oživení v Číně | Signály oživení | UnitedHealth Group | Ekonomické oživení | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Čínský celní úřad | Celní úřad | Přebytek běžného účtu | Úspory | Hospodářské oživení | Otevírání ekonomiky | Dnešní statistiky | Statistiky | USD za barel | Měny zemí | ODS | Soukromá spotřeba | Evropské indexy | Podpůrná opatření | Evropské méně | Zasedání Evropské centrální banky | Thomas Gitzel | Čínský dovoz | Dovoz | Vývoz | MSCI World | Obchodní přebytek | Zadlužení | Propad průmyslové výroby | Průmyslová výroba v Evropské unii | Analýza makroindikátorů | Účet platební bilance | CL | Zboží z Číny | Koronavirová pandemie | Čínské hospodářství | Pomoc lidem | Argentina | Inflace v Turecku | Předstihové ukazatele | JDE | Unie | ČR | Slabá poptávka | Pozitivní sentiment | Rekordní nárůst | Předkrizové úrovně | Statistiky z trhu práce | Vývoz z Německa | Poptávka po zlatě | Index Nasdaq Composite | Globální poptávka | Covid | Sam Stovall | ONS | Exporty | Výrazný propad | Johnson & Johnson | Úspěchy | Vysoké ocenění | Ocenění | Šance | Ceny | Technologické společnosti | Růst poptávky po ropě | Společnost XTB | Supervelmoci | Vysoký přebytek | Výroba ve zpracovatelském průmyslu | Růst vývozu | Objem dovozu | Vztahy mezi Čínou a USA | Bruegel | Zpomalování inflace | Oživení poptávky | Analytik XTB | Mezinárodní agentura pro energii | Nvidia | Evropský statistický úřad | Politici | Vývoj měnového páru EUR/RUB | Česká republika | Průmyslová produkce v srpnu | Stavební produkce v srpnu | Energetický sektor | Americké měny | Globální veřejný dluh | Nařízení | Zásoby benzinu | Futures na ropu | Zveřejnění výsledků | Přebytek zahraničního obchodu | Oživení čínské ekonomiky | Ministerstvo energetiky | Přebytek obchodní bilance | Produkce ve stavebnictví | NBP | Futures na ropu WTI | Růst průmyslové produkce | Počasí | Silné oživení | Inženýrské stavitelství | Evropské centrální banky | Zásoby ropy ve Spojených státech | Tempo hospodářského růstu | Indexy na Wall Street | Počet zahájených bytů | Maersk | Kov | Nové rekordy | Přebytek zahraničního obchodu EU | Vývoz z EU | Růstový trend | Bilance obchodu | Obchodní přebytek Číny | Silný růst | Nominální mzda | Data z reálné ekonomiky | Míra úspor domácností | Míra úspor | Prudký růst cen | Dovoz z Británie do EU | Ceny ropy Brent | USDA | Hospodářské stimuly | Německé společnosti | API | Oslabení | Výhled růstu české ekonomiky | Čínský vývoz a dovoz | Čínský vývoz v květnu | Čínský vývoz a dovoz v květnu | Spotřeba domácností | Plány | Cíle | Dodávky plynu | Pravděpodobnost zvýšení sazeb | Konkurence | Prodej | Regulační úřad | Pozitivní vliv | Vývoj měnového páru USD/RUB | Chování spotřebitelů | Růst dovozu | Podíl Číny | Odvětví | Rekord | Bilion | Růst v Číně | Chování | Rekordní minimum | Čínští výrobci | Společnosti | Opatření | Dna | Uhlí | Index CHNComp | Sentiment indikátory | Energetická krize | Automotive | Minulá výkonnost | Energetické krize | ASEAN | Zdravotnictví | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | Společnost | American Petroleum Institute | American Petroleum Institute (API) | TIM | | Cykly | Rozšíření | Developeři | Arm | Výkon průmyslu | Miliardy USD | CME FedWatch Tool | Organizace spojených národů (OSN) | Organizace spojených národů | Omezení dodávek | Instituce | Základní úrok | Pozitivní výsledky | Glapinski | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Sankce | Harmonizovaná inflace | Zkapalněný zemní plyn | Invaze | Invaze ruských vojsk | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Západní sankce | Nord Stream 1 | Platby za plyn | Německý kancléř | Německý kancléř Olaf Scholz | Kancléř Olaf Scholz | Dovoz uhlí | Růst cen energií | Správa | Investment Managers | Průmyslový růst | Plyn v rublech | Dow Jones Industrial Average | Indexy S&P | Christopher Waller | Snížení inflace | Marketingová komunikace | Centrum | Kevin Tran Nguyen | Německý zahraniční obchod | Přebytek běžného účtu Ruska | Neel Kashkari | Pohyby na trhu | Německé ekonomiky | Dovoz z Ruska | Dovoz z Ruska do Británie | Terminál na LNG | Opatrný optimismus | Energetická náročnost | Vyspělé země | Ruské ropy | Český statistický úřad (ČSÚ) | Německý regulační úřad | Spolková agentura pro sítě | Americká ropa | Korporace | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Index Dow Jones Industrial Average | Index Dow Jones Industrial | Otevření ekonomiky | Zmírnění inflace | Obnovení dodávek | Chemický průmysl | Rafinerie | Ekonomické prostředí | Čínský dovoz a vývoz | Dovoz a vývoz | Varování | LSEG | Ruský export | Vývoz do Turecka | Pokračující pokles | Asie | Překážky | Srovnávací základna | Největší americké banky | Čínská celní správa | Celní správa | Společnost Boeing | Vice | Údaje o maloobchodních tržbách | Společnost Nvidia | ARM | Uvolnění podmínek | Největší ekonomiky | Společnosti z indexu | Akcie společnosti Arm | Zavírací ceny | Společnost LSEG | Co bude dál? | Nebezpečí | Index MSCI World | ProCent | Index polovodičů | Rafinérie | Nejvyšší přebytek zahraničního obchodu | Nejvyšší přebytek | Hospodaření velkých bank | Japonský index | Výkon | S&P 500 a Dow Jones | Současný stav | 256/2004 | Odpovědnost | Kovy | Výrazný přebytek | Předpovědi zisku | Zdraví
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot

Předchozí klíčová slova

Pokles ceny stříbra
Pokles ceny zlata
Pokles cen zlata
Pokles české ekonomiky
Pokles českých zlatých rezerv
Pokles čínského HDP
Pokles devizových rezerv
Pokles dolarového indexu
Pokles dolaru
Pokles domácí měny

Následující klíčová slova

Pokles důvěry
Pokles ekonomické aktivity
Pokles ekonomik
Pokles ekonomik eurozóny
Pokles ekonomiky
Pokles ekonomiky v Německu
Pokles eura
Pokles EUR/CZK
Pokles EUR/USD
Pokles evropské ekonomiky
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje
Potvrďte prosím... Zavřít