Bruegel
Energetická krize č. 2
03.01.2025 Přerušení toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy přichází v nevhodnou dobu. Plynové zásobníky v Evropě byly na Nový rok plné jen ze 72 %, výrazně méně, než loni a předloni.
Ifo: Německé podniky mají nejméně zakázek od krize před 15 lety
11.11.2024 Německé podniky mají nejméně zakázek od finanční krize před 15 lety. V říjnu si na nedostatek objednávek stěžovalo 41,5 procenta oslovených podniků, což je nejvíce od roku 2009. Dnes to na svém webu uvedl hospodářský institut Ifo. V průmyslu informoval o chybějících zakázkách téměř každý druhý podnik. To dál brzdí hospodářský rozvoj v zemi, uvedl šéf průzkumu Ifo Klaus Wohlrabe.
Plynu je rekordní přebytek
25.08.2023 Cena evropského plynu včera klesla o 15 % po zprávách, že stávka v australských exportních LNG terminálech se snad podařila zažehnat. Co se jeví na první pohled jako obrovský pohyb v ceně, nemá v konečném důsledku víceméně žádný dopad na dostupnost plynu v Evropě, průmysl či kurz eura.
Komodity: Ropa výrazně zlevňuje, Brent se vrátil pod 85 dolarů za barel
23.11.2022 Ceny ropy se dnes prudce snižují. Za jejich poklesem stojí zprávy o tom, že skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se chystá stanovit cenový strop na ruskou ropu na úrovni, při které bude pro Rusko prodej ropy nadále ziskový. To zmírňuje obavy z nedostatečných dodávek suroviny na světový trh. Severomořská ropa Brent kolem 17:15 SEČ ztrácela zhruba 4,4 procenta a nacházela se v těsné blízkosti 84,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o téměř 4,7 procenta a pohybovala se mírně nad 77 dolary za barel.
Vláda ponížila rozpočtový schodek meziročně o 48 miliard, ale její daňový příjem je o 111 miliard vyšší. Zlepšení hospodaření je tedy jen výsledkem inflace a vyššího daňového výběru
01.11.2022 Za prvních deset měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 48,2 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních totiž má státní rozpočet za období od 1. ledna do konce října meziročně hned o přibližně 111,4 miliardy korun více.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
27.10.2022 1) Evropská centrální banka (ECB) zvyšuje základní úrokovou sazbu o 75 bps na 2,00 procenta.
Analytici: Sankce zatím ekonomiku Ruska nedrtí, její vyhlídky ale nejsou světlé
27.10.2022 Sankce, které kvůli invazi na Ukrajinu uvalily Evropská unie, Spojené státy a další, zatím nezasáhly ruské veřejné finance tak silně, jak Západ doufal. S blížícím se koncem roku ale začínají omezovat schopnost Moskvy generovat příjmy a ruské ekonomice hrozí v dohledné době vážné problémy. Takto po osmi měsících války hodnotí dopady sankcí analytici z bruselského institutu Bruegel. Eurokomisařka Věra Jourová mezitím avizovala debatu o dalším zpřísnění sankčního režimu EU.
Fialova vláda i přes „babišovský“ schodek 375 miliard nakonec bude mít udržitelné veřejné finance, díky inflaci. Roku 2025 tak ČR splní kritérium pro přijetí eura i bez zvýšení daní
19.10.2022 Před rokem, loni v říjnu, tehdejší Babišova vláda schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, během rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. Po včerejším sněmovním schválení se ale možný letošní schodek vrací na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
V týdnu poslanci rozhodnou, zda schodek letos bude 375 miliard. Pokud ano, bude skoro přesně tam, kde jej před rokem plánovala ještě Babišova vláda
08.10.2022 Takřka na den přesně před rokem tehdejší Babišova vláda znovu schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, za cenu rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. V příštím týdnu se ale letošní schodek může opět vrátit až na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
Vláda ponížila rozpočtový schodek meziročně o 55 miliard, ale její daňový příjem je o 105 miliard vyšší. Zlepšení hospodaření je tedy jen výsledkem inflace a vyššího daňového výběru
03.10.2022 Za prvních devět měsíců letošního roku je schodek státního rozpočtu sice meziročně nižší o 55,4 miliardy korun. Jenže za poklesem schodku je výhradně vyšší daňový výběr. Na daních totiž má státní rozpočet za období od 1. ledna do konce srpna meziročně hned o přibližně 104,6 miliardy korun více.
Kdo a proč poškodil Nord Streamy?
30.09.2022 V prvních hodinách poté, co vyšlo najevo fatální poškození plynovodů Nord Stream, se hojně spekulovalo, že může jít jak o ruskou, tak protiruskou sabotáž. To, že se jedná o akci namířenou proti Rusku, nevylučoval například energetický expert bruselského think-tanku Bruegel Simone Taglipietra. Ještě dále zašel ale Radek Sikorski, polský exministr zahraničí a nynější šéf delegace Evropského parlamentu pro vztahy EU s USA. Ten na svém twitterovém účtu explicitně děkoval Spojeným státům za to, že k fatálnímu poškození Nord Streamů došlo. Postupně ale v západní diskusi začíná zřetelně vládnout názor, že jde o akci Ruska.
Vláda příští rok a pak až do roku 2025 počítá se schodky v pásmu 250 až 300 miliard korun. Nic moc, ale veřejné finance se ani tak do rozvratu nedostanou, vládě totiž pomůže inflace
27.09.2022 Po devíti měsících svého vládnutí je stále zřejmější, že Fialův kabinet rezignoval na slibované zásadní osekání rozpočtových výdajů a současně na hledání úspor. Ve své nejnovější zprávě to ostatně konstatuje i Národní rozpočtová rada. A včera vláda jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. To také úplně nedokládá jednoznačné úsilí ozdravit veřejné finance.
Bruegel: Evropské vlády vyčlenily na pomoc odběratelům energií 500 miliard eur
21.09.2022 Vlády v Evropě za poslední rok vyčlenily asi 500 miliard eur (12,3 bilionu Kč) na programy, které mají ochránit domácnosti a firmy před vysokými cenami energií. Uvádí to dnes aktualizovaná analýza bruselského výzkumného institutu Bruegel. Česká republika se řadí spíše ke konzervativnějším zemím, neboť plánuje výdaje na úrovni 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), tedy výrazně méně než například Německo. Podle jednoho z autorů přehledu je aktuální přístup vlád zjevně neudržitelný.
Rusové teď budou Evropě plyn zapínat a vypínat, na zimu jej vypnou zcela, varuje expert z Bruselu. Včera oznámené vypnutí zřejmě Němce definitivně přiměje zachovat si své jaderné elektrárny
20.08.2022 Rusko včera v podvečer nečekaně oznámilo, že opět zcela odstaví plynovod Nord Stream 1. Odstávku vysvětluje překážkami technického rázu a v té souvislosti západními sankcemi. Experti z EU, stejně jako třeba němečtí politici však soudí, že skutečný motiv Kremlu je politický. „Rusko teď bude několik měsíců dodávky střídavě přerušovat, než je na zimu vypne zcela,“ varuje Simone Tagliapietra z bruselského institutu Bruegel.
JP Morgan: ropa může prudce stoupnout o dalších 18–35 USD
06.05.2022 Banka JP Morgan s odkazem na vysoké ceny snížila svou prognózu poptávky po ropě pro letošní rok o 1 milion barelů denně.
The Times: EU připravuje takzvané chytré sankce na dovoz ruské ropy
25.04.2022 Evropská unie připravuje takzvané chytré sankce na dovoz ruské ropy, jejichž cílem by měla být minimalizace škod v evropské ekonomice. Uvedl to dnes britský deník The Times, který se odvolává na místopředsedu Evropské komise (EK) Valdise Dombrovskise. Příjmy z ropy představují pro Moskvu důležitý zdroj financování války na Ukrajině.
Rusko letos vykáže historicky suverénně nejvyšší přebytek zahraničního obchodu. Po Evropě rubly chtít nebude, z Gazprombanky, která obejde sankce, si ale udělá novou „centrální banku“
03.04.2022 Rusko letos podle všeho vykáže historicky suverénně rekordní kladnou výši salda běžného účtu platební bilance. Podle odhadu washingtonského Institutu mezinárodních financí saldo vykáže úroveň až 240 miliard dolarů. Dosud své nejvyšší úrovně za celou historii novodobého Ruska, tedy za dobu od rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let, dosáhlo saldo loni, kdy vykázalo úroveň 122 miliard dolarů (viz graf níže).
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh za týden klesla o 70 procent
18.03.2022 Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 procent. Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Z maxima kolem 345 eur (8550 Kč) za megawatthodinu cena do poloviny tohoto týdne klesla zhruba na 102 eur/MWh. Cena prudce kolísá kvůli nejistotě ohledně plynulosti dodávek z Ruska. EU také nyní Rusku platí za plyn výrazně více než před válkou na Ukrajině.
Rozbřesk: Trhy žijí strachem z omezených dodávek komodit. Co to může znamenat pro Česko?
09.03.2022 Trhy žijí strachem z další eskalace konfliktu na Ukrajině, v jejímž centru stojí globální trh s komoditami - na prvním místě ropa a plyn. V paralelním střetu Západ uštědřil Rusku tvrdou ránu finančními sankcemi, které lze ještě stupňovat. Daleko komplikovanější je ovšem potrestat Rusko na komoditním trhu. Strach z uvalení sankcí na ruské vývozy ropy a plynu vyhnal obě komodity extrémně vysoko (ropa nad 130 USD/barel a plyn výrazně nad 200 EUR/MWh). V takové situaci má Západ jednoduše zaděláno na nový stagflační šok, zatímco Rusko inkasuje “tučné” platby za o poznání dražší plyn a ropu. Co z toho plyne? Pokud chce Evropa a USA Rusko skutečně potrestat, musí se od dodávek ropy a plynu jednoduše odstřihnout.
Strach z omezených dodávek komodit
09.03.2022 Trhy žijí strachem z další eskalace konfliktu na Ukrajině, v jejímž centru stojí globální trh s komoditami - na prvním místě ropa a plyn. V paralelním střetu Západ uštědřil Rusku tvrdou ránu finančními sankcemi, které lze ještě stupňovat. Daleko komplikovanější je ovšem potrestat Rusko na komoditním trhu.
Evropa přemýšlí jak se obejít bez ruského zemního plynu, zvažuje nákladné možnosti
07.03.2022 Země západní Evropy hledají důvody jak se bez ruského zemního plynu obejdou a zároveň se připravují na uzavření kohoutků z Kremlu, nebo že zpřísnění sankcí se dostane na energetické embargo.
Bruegel: Přerušení dodávek ruského plynu by mělo vážné dopady na ekonomiku EU
27.01.2022 Evropská unie by se dokázala vypořádat s krátkodobým přerušením veškerých dodávek ruského plynu. Mělo by to však vážné ekonomické důsledky a vyžádalo by si to nouzové kroky k omezení poptávky. Vyplývá to z analýzy bruselského institutu Bruegel, na kterou se dnes odvolává agentura Reuters.
EU zahájila debatu o postpandemické podobě rozpočtových a dluhových pravidel
19.10.2021 Evropská komise dnes zahájila se státy Evropské unie konzultace, na jejichž základě chce aktualizovat rozpočtová a dluhová pravidla bloku, jež řada zemí není schopna plnit. Podle unijní exekutivy by se měla pravidla zjednodušit a lépe přizpůsobit zejména potřebám masivních investic do klimaticky šetrného hospodářství. Státy přitom mají různý pohled na to, jak moc má unie výši veřejných dluhů a rozpočtových schodků hlídat.
Domácnosti v EU si v zimě připlatí za energie 2550 miliard korun, Babiš tak má šanci prosadit nulovou DPH na elektřinu či plyn pro domácnosti
08.10.2021 Domácnosti v EU se tuto zimu pořádně a nečekaně „prohnou“. Za energie si totiž v důsledku energetické krize připlatí zhruba 100 miliard eur, což odpovídá 2550 miliardám korun. To je suma, která vysoce převyšuje celkové roční výdaje českého státního rozpočtu. Výpočet plyne z analýz řecké vlády a bruselského think-tanku Bruegel. Cituje je agentura Bloomberg.
Bloomberg: Pandemie tlačí miliony Evropanů do dluhové krize
10.08.2020 Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory zaměstnanců zavedené během koronavirové pandemie by mohly uvrhnout miliony domácností do dluhové pasti. Píše o tom agentura Bloomberg.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Intervence | Finance | Kanadský dolar | Expert | Fitch | Inflace | OECD | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | USD/CAD | Rusko | USA | Británie | OPEC | Koruna | Evropská unie | HDP | Devizové rezervy | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Analytik | New York | Ceny ropy | Ropa Brent | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Daně | Politika | Export | EUR/CZK | Eurodolar | Hospodářství | Akcie | Analýza | Bloomberg | Bod | Centrální banka | Centrální banky | ECB | Ekonomika | Emise | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | FX | G7 | Inflační cíl | Investice | Komodity | Kurz | MT4 | Měna | Měnový pár | Měny | Platební bilance | Pozice | Rally | Rating | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Tvrdá měna | Ukazatel | Výnos | Wall Street | ČNB | Analytici | Banky | EUR | USD | CAD | Obchodování | Evropa | Finanční krize | Indexy | Americká lehká ropa | Ekonomie | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Pravděpodobnost | Hospodářská krize | Kurz eura | Strach | ČSOB | Analytický tým | Financování | Investovat | Facebook | Lukáš Kovanda | Burzy | Ceny akcií | Obchodníci | Podpora | Analýzy | Banka | Brent | Cena | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Dolary | Emisní povolenky | Eura | Finanční služby | FXstreet.cz | Graf | Hrubý domácí produkt | Investing | JP Morgan | Maďarsko | Market | Prognóza | Rakousko | Ratingové hodnocení | Reuters | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Státní rozpočet | Trh | Vývoj ceny plynu | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj ceny zemního plynu | WTI | Země EU | Zemní plyn | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Zisky | EIA | Andrej Babiš | Intermediate | Redukce | ROCE | Itálie | Spojené státy | West Texas Intermediate (WTI) | Tržby | Světové ekonomiky | Bohatý | Komise | Kontrakt | Velcí hráči | 1 milion | Burze | The New York Times | Institut Ifo | Investing.com | NATO | BBC | Oslabení eura | Polská centrální banka | Energie | Severomořská ropa | Agentura Reuters | Vývoj ceny ropy WTI | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Daňové příjmy | Vladimir Putin | S&P Global | Agentura Bloomberg | Utahování měnové politiky | Finančnictví | Propad | Severomořská ropa Brent | S&P | Agentura S&P | Ztráty | Evropský trh | Tempo růstu | Dluhové krize | Výhled | Mzdy | Dnešní zpráva | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Příjmy | Spotřebitelské výdaje | ČTK | Skupina G7 | Členské země EU | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Očekávání | Politico | Devizy | OPEC+ | Přijetí eura | Podniky | Globální růst | Forint | Reakce trhu | Cena plynu | EK | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Veřejný dluh | Ceny zemního plynu | Profesor ekonomie | Příjmy Ruska | Prodej ropy | Cena železné rudy | Společnost Gazprom | Gazprom | Oživení ekonomiky | Thyssenkrupp | Poptávka po ropě | Energetické firmy | Obchodní restrikce | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Hospodářské krize | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | Německá vláda | Trinity | LNG | Objem | Obchod | Konkurenceschopnost | Firma | TradingEconomics | Růst cen | Studie | IW | Bilance | Ukrajina | Miliardy | Vyhlídky | Exministr zahraničí | Dlužníci | Valdis Dombrovskis | Globální trh | Financovat | Průmysl | Rozvoj | Stavebnictví | Problémy | Prognózy | Ruská ropa | Penále | Plyn | Prohlášení | Nord Stream | Nord Stream 2 | Míra | Jaderné elektrárny | Měnové politiky | Ztráta | NERV | Miliardy korun | Schodek státního rozpočtu | Hospodaření | Eskalace konfliktu | Američané | Eskalace napětí | Miliardy eur | Produkce energie | Von der Leyenová | Ifo | Experti | Dramatické dopady | Příjmy domácností | Poradenství | Nedostatek zakázek | Podnik | Bloky | Veřejné finance | Ukazatele | Americké ministerstvo | Ceny energií | Prezident | Obchodní vztahy | Trhy | Ursula von der Leyenová | Evropské ekonomiky | Pokles | Situace | České měny | Klaus Wohlrabe | Ifo Klaus Wohlrabe | Důchody | Pandemie | Vysoká inflace | Zlepšení | Úsilí | Výdaje | Průmyslníci | BP | SEC | West Texas Intermediate | Poptávky po ropě | Ekonomické aktivity | Vývoj | Šok | Vládní opatření | Výkyvy | Únorová inflace | Restrikce | Profitovat | Brusel | Letectví | Kabinet | Energetické společnosti | New York Times | Dopady pandemie | Spiegel | Americké ministerstvo energetiky | Zásobníky | Texas | Domácnosti | Babišova vláda | Tomáš Raputa | Další růst | Růst | Koronavirové krize | Poslanci | Ceny elektřiny | Unijní země | Ekonomiky | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Deficit veřejných financí | Závislost | Práce | Údaje | Emise oxidu uhličitého | DPH | Omyl | Ruské podniky | Prezident Vladimir Putin | Jihoevropské země | Ministři | Oživení ekonomik | Znárodnění | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Úspory | USD za barel | Vývoj měnového páru USD/CAD | Dluhové poradce | Premiér Andrej Babiš | Posílení | Výzkumná skupina | Tweet | Dovoz | Vývoz | Zadlužení | Pokles dovozů | Dluhy | Členské státy | Členské země | Plynovod Nord Stream | Sektor služeb | Předsedkyně Evropské komise | JDE | Unie | ČR | Koronavirové pandemie | Hospodářský institut | Hospodářský institut Ifo | Kommersant | Nová prognóza | Rekordní nárůst | Národní rozpočtová rada | EPH | Covid | Analytické společnosti | Banka JP Morgan | Ukrajinský prezident | Volodymyr Zelenskyj | Ceny | Čínská společnost | Hospodářské otřesy | European Consumer Debt Network | Problémy domácností s dluhy | Zvýšení daní | Unijní ministři | Zdanění | Politici | Němečtí politici | Plynovody | Česká republika | Energetický sektor | Ropa a Plyn | Embargo | Zásoby benzinu | Zásoby benzinu ve Spojených státech | Znovuzvolení Donalda Trumpa | Státy Evropské unie | Přebytek zahraničního obchodu | Snižování daní | Ministerstvo energetiky | Zelené investice | Siemens | HeidelbergCement | Rozpočtové deficity | NBP | Poptávka po plynu | Počasí | Růst ceny | Celosvětová poptávka | Siemens Energy | Vývoj ceny akcií | Veřejný dluh ČR | Křetínského EPH | AA | Ceny ropy Brent | Rostoucí ceny | Eurokomisařka | Výrazná inflace | Oslabení | MNB | Evropské společnosti | Plány | Cíle | Dodávky plynu | Prodej | Zvyšování daní | Odvětví | Dodávky ruského plynu | Drahota | Podíl firem | Společnosti | Opatření | The Times | Rychlý růst | ANO | Uhlí | Ceny plynu | Kompenzace | FDP | Zemní plyn (LNG) | Title Transfer Facility (TTF) | Title Transfer Facility | TTF | Energetická krize | Energetické krize | Příjmy z ropy | Vysoké ceny | Rekordní ceny | Pozornost | AGSI | Vývoj evropských zásob zemního plynu | Ruský prezident | Meta | Klima | Plyn v EU | Meta Platforms | Plynovod Jamal | Fialova vláda | FX intervence | Společnost | Lockdowny | TIM | Akcie Meta Platforms | Akcie Meta | 3М | Zlotý | Výkon průmyslu | Jamal | Uniper | Miliardy USD | Ruský plyn | Uhelné elektrárny | Válka na Ukrajině | Přerušení dodávek ruského plynu | Rostoucí ceny plynu | Pár USD/CAD | Politika ruské centrální banky | Sankce | Evropské vlády | Ruský prezident Vladimir Putin | Ceny zemního plynu v Evropě | Cena plynu pro evropský trh | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Ruská vojska | MWh | EUR/MWh | Sedmadvacítka | Velkoobchodní cena plynu | Zkapalněný zemní plyn | Zpřísnění sankcí | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zahájení invaze | Invaze | Tvrdé sankce | Energetický kolos | Zákaz dovozu ruské ropy | Invaze ruských vojsk | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Tlak na Rusko | Západní sankce | Plynárenský gigant | Gigant Gazprom | Nord Stream 1 | Plynovod Nord Stream 1 | Výkon ruské ekonomiky | Dodávky LNG | Vysoké ceny energií | Platby za plyn | Zastavení dodávek | Růst cen energií | Zelenskyj | Dovoz ruské ropy | Chytré sankce | Sankce na dovoz ruské ropy | Plyn v rublech | Ratingový výhled | Embargo EU | Přijetí | Cenu plynu | Cenový strop | Zastavení dodávek ruského plynu | Cenový strop na ruskou ropu | Prime | Daň z mimořádných zisků | Eurasia Group | Eurasia | Udržitelnost | Německé ekonomiky | Ceny plynu TTF | Baltic Pipe | Plyn z Norska | Tržní odhad | Firma provozující Facebook | CZ | Varování | Ruský export | Německé podniky | Teplé počasí | Vice | Cena evropského plynu | Vývoj ceny plynu TTF | Vývoj naplněnosti plynových zásobníků | Vývoj ceny akcií Heidelbergcement | Heidelbergcement | tradingeconomics.com | Plynové zásobníky | Eskalace | ProCent | Nejvyšší přebytek zahraničního obchodu | Nejvyšší přebytek | Vlády | Služby | Znovuzvolení Donalda | Znovuzvolení | Přerušení toku ruského plynu | Vývoj ceny zemního plynu v Evropě
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot