Do toho musí Německo pálit více plynu v elektrárnách, protože si na jaře 2023 uzavřelo i poslední 3 jaderné bloky. Dále pak kvůli stopce na Bidenovy vlády na výstavby nových terminálů Američané nejsou schopni saturovat evropský hlad po plynu. A také je nutné počítat se standardní zimou, Evropu totiž v předchozích dvou letech zachránilo až neobvykle teplé počasí v zimních měsících.
Vývoj evropských zásob zemního plynu:
Vývoj ceny zemního plynu v Evropě (v EUR/MWh):
Kombinace těchto faktorů nechá na jaře zásobníky více méně prázdné a cena plynu bude muset zůstat vysoko, aby byla Evropa atraktivní pro dodávky LNG z USA, Kataru nebo Egypta. Tato druhá fáze energetické krize nebude akutní s extrémními cenovými výkyvy jako v roce 2022, ale táhlá s negativními dopady na konkurenceschopnost už tak zasaženého průmyslu.
Logickou reakcí je oslabení eura, které není příliš v hledáčku traderů od znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a které můžeme vidět, jak se blíží paritě s USD.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Naopak ze současné evropské plynové eskalace mohou profitovat globální vývozci LNG. Při zmíněné stagnaci vývozů ze Spojených států přichází příležitost především pro Kanadu a Austrálii, kde jsou nové terminály před spuštěním. Poptávka po plynu v Asii by totiž kvůli chladné zimě také měla růst. Australský i kanadský dolar by tak mohly díky vyšším vývozům plynu zastavit své ztráty k USD a ze slabých úrovní se odrazit zpět.
Měnový pár USD/CAD je standardně vysoce (negativně) korelovaný s cenou ropy, která po Novém roce zamířila vzhůru, ale její zisky jsou prozatím relativně omezené kvůli dostatečné volné kapacitě členů kartelu OPEC+. Případné efektivní zpřísnění protiruských sankcí ale může být růstovým faktorem pro ceny ropy a tím pádem i pozitivní pro kanadský dolar.
Vývoj měnového páru USD/CAD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bruegel, AGSI