Musím si přiznat, že asi trpím obsesí na tabulky, statistiky a celkově sledovaní všemožných údajů a jejich vývoj v čase. Možná za to z velké části může ten čas strávený mezi grafy a nebo touha po dokonalosti a perfekcionismu.
V letošním roce už jsem provedl spoustu bláznivých věcí. Prolustroval jsem detailně všech 310 subjektu které provozují fond podle § 15 odst. 1 ZISIF vedených u ČNB. Našel jsem si jejich majetkovou strukturu, kontakty, webové prezentace, výkazy na justici a ja mám rád sci-fi a podávané informace byly občas lepší než kdejaká Marvelovka.
Od ledna také měsíc co měsíc sleduji, analyzuji a zapisuji do tabulek výkony, výsledky a otevřené ztráty/zisky všech dostupných PAMM strategií a to co občas dokáže strategy provider veřejně nabízet je fakt síla s ohledem na to jak rychle pak daná strategie zmizí vynulovaná z nabídky.
Dnes tu ale jsem kvůli jiné své oblíbené tabulce a datech a je to podstatě lehčí téma na víkend než výše zmíněné. Už je to 36 měsíců co regule ESMA svými pravidly zasáhla tradingovou komunitu a kolik emocí kolem toho bylo. Výška paky je pro mnoho lidí nejdůležitější téma jejich tradingového života, nechám je v tom žít.
Ten další z mého pohledu mnohem zajímavější povinný údaj, který regule přinesla a to zveřejňovaní procenta ztrátovosti retailu na ten se chci dnes znovu podívat. Toto téma jsem nakousl jíž na začátku v tomto krátkém článku ESMA a % ztratových obchodníků a pak o teměř dva roky později v tomto ESMA a zásadní změny.
Jsem si plně vědom faktu, že poměrně velká skupina obchodníků utekla na pobočky mimo jurisdikci ESMA a nebo má jíž dávno profi status kterého se statistika ztrátovosti netýká, ale i tak se domnívám, že údaje jsou schopné alespoň rámcově nastínit jaká je reálná situace a zda se tradingová kultura posouvá nějakým pozitivním směrem.
Když jsem někdy v roce 2005/2006 začínal na forexu prodělávat své první peníze uvádělo se, že skutečně ziskových je zhruba 10 % možná v reálu i méně. Čemuž jsem věřil protože jsem patřil spíš do té větší skupiny devíti z deseti a o konzistenci spíše snil než žil. Nicméně při prvním náhodném výběru 17ti brokeru v roce 2018 se ukázalo, že procento ztrátových obchodníku je podstatně pozitivnější a to 77,84 %. Následně s odstupem více než roku ztratili dalších 3,63 % a dnes jak můžete vidět v tabulce tak po 39ti měsících pokles o dalších 1,18 % na za mě solidních 73,03 % ztrátových retail obchodníku.
Za mě jsem upřímně rád, že ten trend se drží v jednom pozitivním směru. Pevně věřím, že kdokoliv do tohoto oboru přijde a nebo už v něm je, tak když na sobě bude makat, může patřit mezi ty tři z deseti. A kdo ví za rok dva už to můžou být 4 z 10!
Díky za přečtení a ať vás provází síla.
Josef Nykl