Nebudu zde řešit pro a proti nařízení ESMA které se počátkem měsíce dotklo velké skupiny obchodníků, ale jednu velice zajímavou informaci, která se v souvislosti s tímto nařízením začala objevovat na domovských stránkách brokerů.
Ale o tom až za několik odstavců…
Za svou “kariéru” jsem slyšel stovky příběhů obchodníků a ex obchodníků. Nabuzení informacemi z internetu, kurzů, knih jak z nich FX obchodování udělá instantní milionaře a s naklikaným konfiguratorem na lamborghini.com naskakují se svým kapitalem na realný trh. Vetšina příběhů ma stejnou hořkou tečku. Ztráta, vymazaný učet, frustrace a pak další pokus, demo a často totalní exit z FX.
Na druhé straně jsou ty užasné nabidky některých brokerů. 100procentní bonus za vklad, souteže o iphony X, auta atp. asi každý už to někdy zaznamenal.
Cele to zní jako že FX obchodovaní je ta nejskvělejší a nejjednodušší věc, které se člověk může věnovat. Celé nám to kazí jen ty všeobecně známa fakta, která se řikají. Četl jsem mnohokrát, že uspěšnost obchodníků je někde na úrovni 10procent. Takže 9 z 10 o svoje peníze přijde, přichazí a nebo jíž přišla. To jsou známa fakta a cele to obchodovaní na FX a celkově burze je fakt snadné jen prostě 9 z 10 většinou o všechno příjde, ale pořád to jsou easy money :-) No možná spíš pro brokera který je MM, však proč by posílám obchodní příkazy do skutečného trhu, když může podojit vlastní obchodníky….
Co se ale nově objevilo na stránkách brokerů při aplikaci nařízení ESMA mě osobně potěšilo. Nově mají většinou na hlavní stránce dole jak je sekce upozorňujicí na rizika obchodnovaní rozdílových kontraktů, také informaci o tom kolik přesně retailových obchodníků u nich přichazí, resp. příchazelo o peníze.
“U XY % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.”
Dal jsem si tu práci a prostudoval několik známých a méně známých brokerů, kteří tuto informaci sdílí a zanesl je do tabulky níže:
Jak můžete vidět průměr je 77,84 % ztrátových obchodníků a také docela velké rozdíly mezi jednotlivými brokery. Hodnota u Purple Trading mě hodně potěšila a u XM.com překvapila. Nejsem si zcela jistý zda procento úspěšnosti obchodníků přímo souvisí i s kvalitou brokera a nebo se jedná čistě o náhodu. Za mě jsem rád, že je průmerné procento úspěšných už 2,16 obchodníka z 10 a třeba se časem bude stále zvyšovat!
Josef Nykl