Zásadní rozdíl mezi Austrálií a Novým Zélandem potom najdeme ve struktuře exportů. Zatímco Austrálie vyváží především cyklické komodity jako uhlí, železnou rudu nebo zemní plyn, Nový Zéland je hlavním exportérem mléka a mléčných výrobků, po kterém je poptávka více stabilní. Z toho důvodu je australský dolar pro forexové tradery brán jako ten „rizikovější“, měna s větší betou, protože výkyvy v australských exportech a platební bilanci v závislosti na globálním ekonomickém cyklu jsou výrazně vyšší než u Nového Zélandu.
Vývoj ceny uhlí v USD za tunu:
Poptávka po mléku i jeho cena jsou stabilnější než u průmyslových komodit. Nový Zéland proto nebyl v roce 2020 zasažen zastavením průmyslu a vývozy mléčných výrobků se dostaly na rekordních 20 mld. NZD, což tvoří 34 % novozélandských exportů a 7 % jeho HDP.
Vývoj hodnoty novozélandských mléčných exportů (v mil. NZD):
Reakce měnového páru AUD/NZD na panické výprodeje v březnu 2020 proto logicky poslala australský dolar dolů a několik dnů se dokonce oba dolary obchodovaly na paritě. Následné oživení poptávky v průmyslu a růst cen australských vývozních komodit kartu otočily a po většinu následujících měsíců se AUD/NZD obchodoval v blízkosti 1,0700. Nynější oslabení na 16měsíční minima lze částečně přičíst jestřábím výrokům novozélandské centrální banky, která zřejmě začne zvyšovat úrokové sazby dříve než její kolegyně v Austrálii.
Na druhou stranu tento vývoj nesedí na cyklický vývoj, který nyní přihrává Austrálii miliardy USD navíc díky vysokým cenám uhlí, železné rudy i zemního plynu. Z toho důvodu už by neměl mít měnový pár AUD/NZD příliš prostoru pro pokles.
Vývoj měnového páru AUD/NZD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, figure.nz