Kvůli tristní ekonomické situaci ve vyspělém světě v letech 2010-12 i díky faktu, že svým držitelům vynášely na tu dobu velice slušné úroky (viz graf) se obě měny staly ostrůvkem bezpečí, obě si vzhledem ke zbytku světa držely stejnou růstovou trajektorii a jejich vzájemný kurz se držel stále v blízkosti 1,3000.
Vývoj úrokových sazeb v Austrálii (fialová), na Novém Zélandu (modrá) a v USA (šedá) v %:
AUD i NZD byly zkrátka cool – i ČNB v té době investovala část devizových rezerv právě do australského dolaru. Investice to ale nebyla úplně šťastná. Jakmile totiž vlna paniky v Evropě vyšuměla a Spojené státy začaly být znovu tahounem světové ekonomiky, atraktivita AUD klesla, což v číslech znamenalo loňské zhruba 15procentní oslabení vůči USD. Tím pohádka o bezpečném přístavu na druhém konci světa skončila.
Příběh Nového Zélandu je velice podobný tomu australskému, NZD se ale stále nepochopitelně drží v blízkosti svých dlouhodobých maxim a prozatím se jakémukoliv slábnutí ubránil. Když si sečteme dvě a dvě a uvědomíme si, že vývoj na křížovém páru AUD/NZD je z definice závislý na pohybu obou měn k americkému dolaru, vyjde nám silný klesající trend, který se na tomto páru držel během celého loňského roku, jak můžeme vidět v grafu.
Vývoj měnového páru AUD/NZD (denní graf – D1):
Kontrariáni by ale měli začít kumulovat dlouhé pozice. Stále více faktů totiž hovoří pro obrat tohoto trendu:
1) Nový Zéland má sice velice dobré institucionální základy v důrazu na volný trh a v nízké korupci, které ekonomice svědčí, podle makroekonomických čísel ale bude tato ostrovní země čelit příliš silnému protivětru na to, aby si udržela tak silnou měnu, jako má nyní. Předlužené domácnosti už dále svou spotřebu zvyšovat nemůžou a klesající ceny zemědělských komodit, kterých je Nový Zéland velkým vývozcem, budou brzdit další rozmach zemědělství.
2) Protože trh přirozeně vrací ekonomické veličiny do rovnováhy, je samotný vysoký kurz důvodem pro oslabení: z pohledu zahraničního obchodu jsou pro Nový Zéland největší partneři Austrálie, Japonsko, Čína a USA. Z toho k prvním dvěma jmenovaným NZD loni prudce posílil a k druhému páru se drží nadprůměrně vysoko. To bude mít negativní dopad na konkurenceschopnost novozélandských exportů; a kdo bude nakupovat NZD, pokud výrobky z Nového Zélandu budou příliš drahé?!
3) A nakonec také trochu techniky. Z týdenního grafu můžeme vidět velice silný support právě okolo 1,0500. Historicky byla tato hladina velice výhodná pro vstup do dlouhé pozice a je velice pravděpodobné, že tomu tak bude i tentokrát a na paritu se v rámci měnového páru AUD/NZD nedostaneme.
Vývoj měnového páru AUD/NZD (týdenní graf – W1):
Nákup AUD/NZD je tedy podobnou spekulací jako prodej NZD/USD. Prvně jmenovaný obchod je ale méně rizikový, protože australský i novozélandský dolar jsou vzájemně relativně silně korelovány a navíc při nákupu australského dolaru investor nepřichází o úrokové sazby, které v obou tichomořských ekonomikách aktuálně leží na shodných 2,50 %.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz