Ze zářijové zprávy australské centrální banky se toho moc nedozvíme. Nenabízí téměř žádný ekonomický výhled, názor banky na vývoj inflace, ani postoj k domácí měně, která v letošním roce posiluje proti americkému dolaru o 10 procent (AUD/USD). Glenn Stevens podle všeho chce svému nástupci nechat prázdný stůl. Nechce ho k ničemu zavazovat, a proto nenabízí žádné signály ohledně budoucnosti ekonomiky protinožců.
V Austrálii je na rozdíl od jiných zemí zvykem, že na místo guvernéra nastupuje některý z členů bankovní rady. Konkrétně v Austrálii je to po třetí v řadě, co přebírá kormidlo náměstek guvernéra. Tento člověk pak dobře zná domácí ekonomickou situaci i zahraniční dění. Pro srovnání u nás v České republice nebo v Británii, či USA je obvykle do čela centrální banky jmenován člověk zvenčí.
Počet slov Glenna Stevense obsažených ve zprávách ze zasedání australské centrální banky od února 2015:
Zdroj: Bloomberg
Glenn Stevens byl v čele australské centrální banky od roku 2006, přičemž v letech 2001-2006 byl na pozici náměstka guvernéra. Stevens úspěšně vyvedl Austrálii z finanční krize a úrokovou sazbu snížil ze 7 procent na 1,5 procenta.
Vývoj kurzu AUD/USD (modrá – levá osa) a úrokové sazby (bílá – pravá osa), když byl Glenn Stevens v křesle guvernéra:
Zdroj: Bloomberg
Vývoj HDP Austrálie, když byl Glenn Stevens guvernérem RBA:
Zdroj: tradingeconomics.com
Philip Lowe (54), nástupce Stevense, má doktorát (PhD) z Massachusettského institutu MIT, pracuje v australské centrální bance 36 let. Philip Lowe se řadí mezi další úspěšné absolventy MIT, který se dostal do čela centrální banky vedle Bena Bernankeho a Maria Draghiho. Na této instituci učil současný náměstek Fedu Stanley Fischer a bývalá guvernérka britské centrální banky Mervyn King.
Po boku Glenna Stevense na pozici náměstka byl Lowe od roku 2012. Z této pozice měl možnost se velmi dobře seznámit s problémy posledních let, kterými si australská ekonomika prošla. Austrálie po finanční krizi čelila propadu cen komodit a nyní bojuje s klesající inflací. Lowe je rovněž dobře zorientován v aktuálních problémech a trendech globální měnové politiky. Z pohledu finančních trhů je Lowe vítaným a respektovaným centrálním bankéřem, který zabezpečuje stabilitu a znalost aktuálních trendů. Považuje se za velmi dobrého řečníka, což mu v roli mluvčího před finančními trhy výborně pomůže.
První otázka, které bude Lowe čelit po nástupu do úřadu, je, kdy opět sníží základní úrokovou sazbu. Finanční trhy se shodují v tom, že si počká na čtvrtletní čísla inflace, která budou publikována před listopadovým zasedáním banky. Trhy rovněž kalkulují s tím, že RBA sníží úrokovou sazbu alespoň jedenkrát v průběhu nejbližších 12 měsíců. Ve prospěch Loweho hraje stabilizace australského trhu nemovitostí, kde rostou ceny nemovitostí už jenom mírným tempem a postupně se na trh dostává nová nabídka apartmánů, která by měla udržet ceny bydlení na uzdě.
Nicméně Lowe to nebude mít jednoduché. Musí řídit zpomalující se ekonomiku postiženou útlumem těžebního „boomu“ a poklesem cen komodit v prostředí nízké globální i domácí inflace a historicky nízkých úrokových sazeb. Australská centrální banka letos snížila úrokové sazby už dvakrát, v květnu a srpnu.
Michala Moravcová
Analytička společnosti BOSSA