Australská ekonomika se v posledních letech musí vypořádat jak s prasknutím nemovitostní bubliny, tak s nízkými cenami komodit, na jejichž vývozu je závislá. Reserve Bank of Australia (RBA) tak reaguje soustavným poklesem úrokových sazeb. V loňském roce RBA po vzoru amerického Fedu snížila hlavní sazbu třikrát na 0,75 % a už déle než rok ji tak drží o procento níže než ve Spojených státech.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Austrálii:
Za takové situace mohou tradeři zapomenout na paritu australského a amerického dolaru ze začátku minulého desetiletí. Otázkou ale je, jestli už měnový pár AUD/USD nenašel své dno. Přece jen pod úrovní 0,7000 je z historického pohledu australský dolar velice nízko. Konec jeho oslabování by měl potvrdit i obrat na australském běžném účtu platební bilance, který se poprvé od 70. let dostal do přebytku, a to takovou rychlostí a v takovém objemu, že se tomu přes aktuálně nízké ceny uhlí, železné rudy i zkapalněného plynu ani nechce věřit.
Vývoj australské bilance běžného účtu (v mil. AUD čtvrtletně):
Austrálie tak doslova těží ze své slabé měny a s blížící se obchodní dohodou mezi USA a Čínou, která by měla největšího světového konzumenta komodit postavit, by mělo dojít k obratu. Z lokálního srovnání se totiž australský dolar zdá podhodnocený i proti svému novozélandskému jmenovci. Měnový pár AUD/NZD se drží u historických minim v blízkosti parity, byť na Novém Zélandě se úrokové sazby drží podobně nízko na 1,00 % s negativním výhledem.
Vývoj měnových párů AUD/USD a AUD/NZD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, RBA, tradingeconomics.com