Navzdory značné míře očekávání a náznakům, že banka přistoupí dnes ke snížení sazeb, se nakonec rozhodla o jejich ponechání na stávající úrovni 1,50%. Jedná se o třicáté zasedání, kdy banka drží sazby na rekordně nízkých úrovních od června 2016. Sázky na snížení sazeb vycházely z dat, která dorazila během prvního čtvrtletí. Konkrétně analytici a investoři vycházely z nízké jádrové inflace, která je očištěná o volatilnější složky energií a potravin a sleduje jí centrální banka, ta se nachází na 1,6%, což je výrazně pod cílem banky, který je v rozmezí 2-3%. Inflace by podle guvernéra Loweho měla v nadcházejících měsících postupně zrychlovat částečně díky vyšší ceně ropy. Hůře je na tom také kondice v domácí ekonomice, ta za poslední kvartál v roce 2018 oproti minulému roku rostla pouze o 0,2%.
Obr. Vývoj jádrové inflace v Austrálii (Zdroj: tradingeconomics.com)
Zdá se, že klíčový bude pro další rozhodnutí banky trh práce. Banka snímá stále volné kapacity v ekonomice a zlepšení na trhu práce bude potřeba pro zrychlení inflace, aby se přiblížila svému cíli. Pozornost centrální banky se tak odkloní k trhu práce, který mírně oslabuje a s tím oslabuje také maloobchod, což vytváří protiinflační tlaky. Pokud tedy míra nezaměstnanosti nebude dále klesat, lze očekávat, že banka přistoupí ke snížení sazeb. Nezaměstnanost se drží kolem úrovně 5% a očekává se, že zůstane na podobných úrovních i během příštího roku. To však již pro pokračování expanze v ekonomice nestačí a banka proto bude vyžadovat známky zlepšení. Trh nyní přikládá 37% šanci snížení sazeb na červnovém zasedání a více jak 70% šanci snížení sazeb v srpnu.
Obr. Úrokové sazby v Austrálii (Zdroj: tradingeconomics.com)
Zítra zasedá sousední novozélandská centrální banka, kde Inflace není zásadní problém, i přesto je pravděpodobnost snížení sazeb vyšší jak v Austrálii. Členové rady se však mohou rozhodnout jakkoliv s očekáváním trhu 50/50. Banka nechá zítra s největší pravděpodobností sazby beze změny, ale lze opět očekávat holubičí ton. Poslední data naznačují, že ekonomika sice ochlazuje, ale nijak rapidním tempem, což by mohlo odsunout snížení sazeb až ke konci roku. Záležet bude na ekonomickém růstu v Číně, který však díky schopnosti čínské vlády zasáhnout a kdykoliv aplikovat nové stimuly, není v příliš velkém ohrožení.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA