V letošním roce se komodity dostávají do silné defenzívy a pomalu je následuje i australský měna. Např. ceny uhlí, nejdůležitějšího exportního artiklu Austrálie, spadly kvůli zpomalující poptávce z Číny a velkým přebytkům uhlí v USA od března roku 2011 o 80 % a aktuálně se obchodují na desetiletých minimech (viz graf). Na takto nízkých cenách se nevyplatí otevírat nové doly, ty stávající se dostávají do ztrát a na australském hospodářství se už začíná projevovat utlumená investiční aktivita. Australské ministerstvo pro přírodní zdroje a energie (BREE) zveřejnilo zprávu, ve které odhaduje objem odložených či zrušených investic v těžebním sektoru za posledních 12 měsíců na 150 mld. AUD. Zároveň není optimistická ani ohledně výhledu do budoucna a předpokládá prudký pokles investic až na 70 mld. AUD ročně, což považuje za udržitelné tempo srovnatelné s rokem 2007.
Vývoj ceny uhlí v USD:
Málo zmiňovanými jsou také australské exporty zlata a zemědělských výrobků. Ani těmto komoditám se nevyhnul obecný pokles cen a rozšiřování kapacit v těchto sektorech bude velice pozvolné.
Zatímco v posledních deseti letech musela australská centrální banka (RBA) tento investiční boom brzdit vysokými úrokovými sazbami, teď jsou sazby na historickém minimu 2,75 % a čeká se další pokles. Diferenciál s americkými sazbami se tedy bude pozvolna uzavírat a obchodníci dále přestanou mít důvod vstupovat do long pozic na AUD/USD.
Vývoj hlavní australské úrokové sazby v % (modře, levá osa) a měnového páru AUD/USD (červeně, pravá osa):
Z pohledu exportní konkurenceschopnosti a očekávaných klesajících úrokových sazeb se náš medvědí pohled na tento pár nemění. 10procetntní pokles za poslední dva měsíce však může být pro AUD/USD příliš rychlý, a proto nedá se proto vyloučit mírná korekce vzhůru. Short AUD má tedy stále slibný potenciál, už ale není takovou tutovkou jako na počátku roku.
Vývoj měnového páru AUD/USD (4hodinový graf – H4):
Zdroje: MT4, Finance.yahoo, FRED TheAustralian
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz