Měkké přistání
Roubini na začátku své odpovědi připomněl oficiální verzi Fedu, který doufá, že už je za inflační špičkou. Nyní už stačí jen dvakrát po sobě lehce zvednout úrokové sazby a inflace bude nadále klesat. Ve druhé polovině roku 2023 nebo na jeho konci se můžeme dočkat toho, že Fed dokonce bude moci sazby opět snížit, aby podpořil americký hospodářský růst. Fedu se tak podaří porazit inflaci, a současně neponořit americkou ekonomiku hluboko do recese. Roubini ale tento optimistický scénář nesdílí.
Vzhůru ke stagflaci
Hlavní předpoklad, kde se podle něj Fed mýlí je rychlost poklesu inflace. Je jednoduché srazit inflaci z 9 % na 5 %, ale dostat ji z 5 % na 2 % bude nemožné. Proč? Roubini se opírá o data z amerického trhu práce. Inflace bude tažena růstem mezd. Ten je nevyhnutelný, protože v USA chybí pracovní síla. Nedostatek pracovních sil má mnoho příčin. Velká část Američanů využila růstu akcií a epidemie coronaviru k tomu, aby předčasně odešla do důchodu. Migrace do Ameriky zpomaluje a stárnutí americké populace dynamice na trhu práce také nepřidá. Z těchto důvodů se odhaduje, že mzdy v USA porostou tempem 5 až 6 % za rok. Při tak vysokém růstu mezd nebude možné mít inflaci pod 2 %.
Fed bude muset zvedat úrokové sazby mnohem víc, aby dostal inflaci pod 2 %. Zvednutí sazeb způsobí mnohem větší recesi než se čekalo. Podniky a firmy nebudou moci lehce refinancovat svoje úvěry ani získávat nové. Oproti situaci na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy americký Fed bojoval s inflací je situace jiná. Dnes mají jak státy, tak firmy astronomické dluhy z doby levných peněz. Splácení dluhu bude výrazně brzdit ekonomickou aktivitu. Americkou a posléze celou světovou ekonomiku tak čeká dluhová stagflace.
Roubiniho tradiční pesimismus
Stagflace je nejhorší možný scénář, který by nás mohl potkat. To je pravda. Stejně tak se problém s dluhy nedá odkládat do nekonečna. Jednou přijde doba, kdy se dluhy budou muset zaplatit. Současná politická a ekonomická reprezentace je však nesmírně vynalézavá, co se týče odkládaní dluhů a vytváření nových. Jistě se v první chvíli naskytne nápad současnou situaci vyřešit novým zadlužením. Dluhová katastrofa se znovu o několik měsíců odloží. A to bude investorům stačit, aby mohli i nadále obchodovat bezstarostně.
Matěj Široký