Spousty pochybných poskytovatelů strategií a robotů se chlubí skvěle vypadající Balance křivkou, která má správný směr doprava nahoru. Při pohledu na Equity křivku, tedy křivku zůstatku účtu včetně otevřených pozic, bychom se často divili. A proto tento článek. Jestliže hledáte strategy providera, poskytovatele signálů nebo správce portfolia, rozhodně si dejte pozor na otevřené ztráty a průběh Equity křivky. To, že roste Balance křivka, ještě nemusí znamenat, že nám roste také skutečný stav obchodního účtu.
Můžete se setkat se strategiemi, které zavírají malé profity a nechávají ztráty plynout do astronomických čísel s tím, že „trh se přeci vrátí, není potřeba zavírat ztrátu“. Typickým příkladem může být martingale strategie, která přidává obchodní pozice, pokud jde trh proti nám a samozřejmě nevyužívá žádného stoplossu. Dokud máme kapitál, přežijeme. Jakmile kapitál dojde, s tradingem je konec.
Na následujícím grafu je typická ukázka. Balance křivka je naprosto úžasná, co říkáte? To by stálo za investici že? Vypadá to jako sen každého z nás. Zisk +4,6 % za měsíc, skvělý výsledek při vyšším kapitálu.
Podívejte se ale i na druhý graf. Zde je realita. Na Balance nám sice peníze a pips přibývají, na Equity jsme však hluboko v mínusu. Balance +4,6 %, Equity -36 %! Takový graf je noční můrou investora, a proto je potřeba sledovat otevřené ztráty, stav Equity a vždy mít jasný přehled o tom, co se na obchodním účtu děje.
Právě proto u našich traderů neustále monitorujeme skutečný stav obchodního účtu včetně otevřených pozic. Jedině tak poznáme dobrého tradera s úspěšnou strategií.
A co vy? Sledujete u strategií a robotů nejen Balance ale i Equity?
Marek Vašíček