Úterní setkání FOMC (Federal Open Market Committee – tedy komise, která rozhoduje o monetární politice USA) nechala dle očekávání sazby beze změny v rozmezí 0-0,25%. Zajímavější tak bylo prohlášení této komise, ve kterém snížila výhled pro vývoj ekonomiky. Zmínky o dalším kole kvantitativního uvolňování jsme se přímo nedočkali, FOMC ale naznačila, že použije peníze utržené ze splatnosti „MBS“ (Mortgage Backed Securities – tedy cenné papíry kryté hypotékami) a „Agency Securities“ (tedy cennými papíry vydanými společnostmi, které jsou kryté americkou vládou) které koupila v průběhu prvního kola kvantitativního uvolňování k nákupu dluhopisů, zvláště těch se splatností 2-10 let.
Protože se účetní bilance Fedu tímto krokem nezvýší, nejedná se o další kolo uvolňování. Fed ale použije všechny „vydělané“ peníze k nákupu nových dluhopisů – účetní bilance se tudíž nesníží (splatností koupených cenných papírů by došlo k přirozenému snížení účetní bilance). Slovem „uvolňování“ tedy kroky Fedu zatím popsat nemůžeme. Jelikož ale Fed odsunul odčerpávání likvidity ze systému, utahování se odložilo na pozdější dobu. Celkově se jedná o částku 150 miliard USD s tím, že FED bude utrácet přibližně 20 miliard USD měsíčně k nákupům.
V současné době tedy existuje spekulace s minimální mírou rizika: jedná se o nákup 2-10 letých dluhopisů. Víme totiž, že po dobu několika dalších měsíců bude na trhu nenasytný kupec. Takže bohaté a neregulované (a neregulovatelné) hedgeové fondy se zase nabalí a běžný střadatel z řad veřejnosti ostrouhá, protože mu šetřící účet nebo investice do dluhopisového fondu přinese jen několik málo procent výnosu ročně...
Po oznámení o budoucím nakupování dluhopisů USD celkem logicky propadl a to proti prakticky všem důležitým měnám. Po několika málo hodinách ale nadešel kompletní obrat a znovuotestování minimálních/maximálních hodnot dne. Fundamentálně takový obrat vysvětlit nelze.
Rád bych upozornil na středeční inflační report z Británie, protože je velmi pravděpodobné, že tento report vyvolá vysokou volatilitu. Británie zažívá relativně vyšší inflaci v porovnání s okolím. Je ale takřka jisté, že během velmi krátké doby dojde ke snížení inflace, což by mělo vést k pádu GBP. Pokud report nastíní, že se počítá s klesající inflací (meziroční CPI se snižuje již od dubna) tak by mohlo dojít k silným výprodejům GBP. Pokud ale dojde k variantě, která se mi jeví jako méně pravděpodobná, tedy že report bude nadále počítat s vyšší inflací, GBP by snadno mohl překonat onu psychologickou hranici 1,60 o kterou několik dní pokoušel.
Když už jsem se zmínil o psychologických hranicích – USDJPY se pohybuje velmi blízko 15 letých minim. Pravda, na konci roku 2009 se tento pár propadl až na 84,79 jednalo se jen ale o intradenní hodnotu. Pod touto hodnotou yen uzavřel naposledy v roce 1995.
Nakonec jeden graf: asi už víte, že si na technické indikátory nepotrpím a pro trading je nepoužívám. Nicméně na denním grafu je používá mnoho lidí a tak se vyplatí sledovat alespoň ty nejdůležitější. Denní graf EURUSD nám ukazuje zajímavou konfluenci mnoha faktorů:
- Bearish macd crossover
- Bearish stochastic (9,3,3) pod hranici 80
- Cena se propadla pod 10 EMA
- Cena se odrazila od 200 SMA
- Cena se konečně propadla pod předchozí minimum
Pakliže se tedy nedostaneme nad včerejší maximum 3226, krátké pozice začínají dávat smysl.
Patrik Urban