Pozorujeme zvýšení zájmu o naše služby. Historické pohyby, které jsou často zmiňované v médiích, jsou velkým lákadlem pro začínající obchodníky, ale i pro zkušené obchodníky, kteří potřebují vlastní portfolia přestavět nebo navýšit expozici. Hlavní podstata aktuálních výprodejů je pro většinu obchodníků lépe uchopitelná, než např. klasická fundamentální analýza. Velkou otázkou zůstává rozsah této epidemie.
Téměř každým dnem zažíváme mimořádné události, ať už to byl propad na trhu s ropou nebo výprodeje akcií a následné záchranné stimuly v souvislosti s koronavirem. Jak takové události zvládají Vaši klienti?
Prvních 14 dní v březnu bylo opravdu nepříjemných z pohledu vývoje trhů. K padajícím akciím se přidalo i zlato a kryptoměny. Na britské libře jsme zaznamenali padesátiletá minima, EURUSD dokončil dokonalý obrat o 180 stupňů a ropa vše korunovala 30% víkendovým gapem po vyhlášení cenové války ze strany Saudské Arábie. Toto období bylo asi nejtěžší pro většinu obchodníků. Zbytek března je spíše ve znamení záchranných opatření a většího pochopení situace, ve které se nacházíme. Razantní snížení úrokových sazeb trhy spíše překvapilo a z reakcí bylo patrné potvrzení určité nejistoty. Řekl bych, že až tento týden, po dávce nových fiskálních opatření, trhy načerpaly trochu klidu.
Vidíte nějaké opakující se chyby ze strany Vašich klientů během tohoto období?
Ty chyby jsou v zásadě pořád stejné, ale v období vysoké volatility jsou tyto chyby rychleji odhaleny. Bavíme se o nutnosti mít základní risk management, nemodelovat pouze potenciální zisk z obchodu, ale přemýšlet i o výstupu při pohybu proti nám. Toto musí být samozřejmostí u maržových instrumentů, jakými jsou např. u měnové páry, indexy a komodity. Diverzifikace je pojem, který bude pro akciové investory klíčový. Rozložení kapitálu do více titulů i samotné vstupy do aktiv se dají rozložit na více úrovní. Nesnažil bych se hledat samotné dno, ale spíše pracoval s průměrováním vstupů.
Jaký očekáváte vývoj trhů do následujících týdnů? Uklidní se trhy, nebo se budeme i nadále potýkat s nadprůměrnou volatilitou?
Podle dosavadních dat, která máme k dispozici, je na místě říci, že Spojené státy jsou teprve na prahu pandemie, v následujících hodinách překonají Čínu v počtu nakažených a zatím nepřistoupily k vážnějším karanténním opatřením. Lze tedy očekávat postupné pozastavení ekonomické produkce s dalším nárůstem nakažených, který se zatím jeví jako exponenciální. Centrální banka a americká vláda však relativně brzy přistoupily k záchrannému balíčku, který míří na všechny vrstvy americké společnosti. Myslím si, že doba největší nejistoty a paniky je za námi, trhy ale nějakou dobu budou hledat vnitřní hodnotu a klidně můžeme znovu otestovat lokální minima na akciích. U indexu volatility VIX už si testování maxim nedokážu představit a doufám, že se to potvrdí.
Je něco, co byste mohl poradit stávajícím traderům a investorům?
Jedná se o unikátní příležitost k nasbírání zkušeností. Doporučuji zaměřit se na několik instrumentů, vést si obchodní deník, najít si takový styl obchodování, který bude příjemný na psychiku. Nenechat se svázat pocitem, že mi něco utíká, protože příležitostí je dost.
Existují nějaké trhy, které stojí v těchto turbulentních dobách za pozornost?
Japonský jen je jednoznačným vítězem této krize, který však při postupném uklidňování situace může být podkladem pro dlouhodobý obchod, japonská ekonomika vykazovala známky zpomalení již před vypuknutím této krize. Britská libra se dostala pod extrémní tlak z důvodu BREXITU i koronaviru a bude velmi zajímavá, pokud zde bude vůle dojednat s EU dohodu v době, kdy bude mít každá ekonomická dohoda ohromnou váhu. Tato měna má jednoznačně největší potenciál. Česká koruna má také moji pozornost po oslabení v posledních dnech. Věřím, že karanténní opatření zafungují a české ekonomika bude schopna nastartovat svoji ekonomiku dříve, než zbytek Evropy. Výčet zajímavých instrumentů je široký a mění se. Proto pravidelně každý den vysíláme Live Trading webináře.
Podobné události, jako jsou ty aktuální, přivádí na finanční trhy celou řadu nováčků. Je tomu tak nyní i u Vás?
Na přelomu roku se sešlo několik velkých událostí, které přilákaly nové obchodníky. Chování trhů v posledních týdnech nabralo vyšších obrátek a logicky se stalo předmětem každodenního zpravodajství. Jedná se o historické pohyby i volatilitu - to samé můžeme říci o počtech zájemců o naše služby.
Jak by měl nováček podle Vás začít, aby stávající tržní pohyby „přežil“?
Začít pouze s kapitálem, který je ochoten ztratit, nevidět v trzích okamžitý zisk, najít si denní režim analýz a obchodování. Přiznat ztrátu - nenechat jeden špatný obchod pokazit celý účet.
Jakou informační podporu dáváte svým klientům v těchto dobách?
Připravujeme kompletní analytickou podporu od ranních komentářů, po analytické zprávy přímo do platformy xStation s napojením na službu Traders Talk. Dále již zmíněný živý stream našeho obchodování Live Trading každý všední den od 9:00 a jednou měsíčně vysílání akciového Live Tradingu. V tomto volatilním období vysílá každou středu v podvečer náš hlavní analytik Jaroslav Brychta webináře z cyklu „Povídání o trzích”, kde s kolegy rozebírá aktuální situaci na trzích. Zároveň připravujeme celodenní online konferenci zaměřenou právě na téma obchodování během aktuální mimořádné volatility. Věřím, že zde bude hodně různých přístupů a strategií od známých analytiků a traderů.
Museli jste nějak upravovat své obchodní strategie v rámci Live Tradingu?
Při vyšší volatilitě upravujeme velikosti pozice, snažíme se většinu pozic uzavřít nejpozději v pátek a nenechat je svému osudu přes víkend. Často přistupuji k zamykání pozic na tzv. Breakevenu a snížila se nám také průměrná dobu obchodu. Vysíláme mimořádně každý den a s ohledem na množství obchodních příležitostí jsme rozšířili portfolio instrumentů, které sledujeme. Obchodování se teď soustředí primárně kolem technické analýzy, fundamentální analýza je teď v krátkodobém horizontu totálně rozhozená.
Jak vlastně události spojené s koronavirem ovlivnily Vaši běžnou pracovní náplň?
Celá společnost přešla do módu home office, ale všechny komunikační kanály pro klienty jsou i nadále k dispozici. Zvýšili jsme frekvenci všech webinářů. Z pohledu klientského servisu jedeme na 110 %. V těchto dnech je samozřejmě mnohem častější kontakt s klienty, kteří chtějí prodiskutovat své aktuální obchodní strategie, pomoci s vyhodnocením tržních rizik, nebo si opravdu jen popovídat. Příležitostí nabízí trhy teď opravdu mnoho, proto je mnohdy lepší pobavit se o nich i s někým jiným a slyšet názor jiného člověka.
Stíháte při tom všem také obchodovat na svém soukromém účtu?
Všechno co dělám se točí kolem stejného obchodního plánu, takže ano, stíhám spravovat více účtů najednou.
Petr Zýma –Senior Account Manager a Trader projektu XTB Live Trading
Absolvent americké Creighton University, kde patřil do týmu spravující portfolio školské nadace (akcie, dluhopisy, ETF). Na finančních trzích se aktivně pohybuje přes 7 let. Jeho obchodní přístup je založený na studiu Price Action v kombinaci s technickými indikátory pro filtraci obchodních signálů. Portfolio má diverzifikované na investiční a čistě spekulativní. Mezi svoje nejoblíbenější finanční nástroje řadí měnové páry s GBP, EURUSD a evropské akciové indexy.
petr.zyma@xtb.cz
+420 226 259 993