Tyto informace jsou překvapivé. Prezident totiž nenavazuje na konvenční přístup dosavadního guvernéra Rusnoka a zřejmě nejmenuje na jeho doporučení jednoho z jestřábích viceguvernérů.
Michlova aura přináší více nejistot. Zaprvé jde o samotný přístup k měnové politice a dosažení inflačního cíle. Zatímco těšně před příchodem koronavirové pandemie hlasoval Aleš Michl pro zvýšení úrokových sazeb a odvolával se na potřebu „pracovat a spořit“ v přehřívající ekonomice, nynější dvouciferná inflace jej nechává chladným a raději by se ji snažil krotit přes „inflační očekávání“. Co to však znamená, trhy nevědí.
Proto také tradeři reagovali výprodejem koruny, která ztratila od zveřejnění informace v pátek odpoledne 55 haléřů. Přitom by koruna mohla posilovat díky většímu než očekávanému zvýšení sazeb na 5,75 % a také díky silným březnovým datům z průmyslu.
Aktuální sestavu v Bankovní radě čeká ještě rozhodnutí o nastavení měnové politiky na konci června. Poté končí mandát 3 členům jestřábího křídla (Rusnok, Nidetzský, Benda). Na srpnovém zasedání už proto budou rozhodovat 2 jestřábi (Mora, Holub), 2 holubice (Michl, Dědek) a 3 nově jmenovaní radní dle uvážení prezidenta Zemana. K jednomu zvýšení úroků tedy ještě dojde.
Dále je pravděpodobné, že za guvernéra Aleše Michla by nedošlo hned ke snižování úrokových sazeb. Šlápnutí na brzdu růstem úroků nad 7 % bychom však čekat nemohli. Michlovi se zřejmě bude zamlouvat alternativní scénář aktuální prognózy ČNB (v grafech červeně). Ten počítá se stagnací úrokových sazeb mezi 5-6 % až do konce roku 2023 a také s cca o 1 korunu na euro slabším kurzem. Na kurzu z tohoto scénáře 25,10 se nyní měnový pár EUR/CZK zhruba obchoduje.
Porovnání základního (modře) a alternativního (červeně) scénáře jarní prognózy ČNB:
Další neznámou je přístup Aleše Michla ke správě devizových rezerv, u kterých zastává neortodoxní přístup zaměřený především na jejich ziskovost. Z tohoto pohledu se nabízí například prodej záporně úročených krátkodobých dluhopisů v eurech a zvýšení zlatých rezerv. Některé jiné alternativní investice by mohly znamenat vyšší rozkolísanost koruny i v koruně denominovaných aktiv na finančních trzích. Do středy ale ještě není nic jisté, budoucím guvernérem zatím může být kdokoliv. Navíc nevíme, jak se prezident postaví ke zbývajícím dvěma volným místům v radě ČNB.
Z fundamentálního hlediska by koruna měla být stále velice atraktivní měnou. Zaprvé vynáší o 6,25 % více než euro a dále jsou zde známky rozjezdu automobilového průmyslu, který by mohl v druhém pololetí zvyšovat v ekonomice tolik potřebnou nabídku a vylepšovat českou obchodní bilanci. Další oslabení by vzhledem k extrémně vysoké inflaci neměla ČNB (v nynějším složení) ani příliš tolerovat.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, MT4, Seznam Zprávy