Cíl dlouhodobého investora není nekonečné přikupování
Mnoho začínajících investorů si představuje tuto strategii tak, že pravidelně měsíčně nakupují indexové ETF. Je to jistě lepší strategie než nemít žádnou, ale tento styl nakupování z vás dlouhodobého investora neudělá. Dlouhodobé investování se řídí především ekonomickými cykly. Tyto ekonomické cykly jsou vždy závislé na interpretaci a kontextu.
Investování tak nikdy nebude pouze záležitostí algoritmu a matematických výpočtů. Ty nám mohou pomoci v našem rozhodování, ale nenahradí nám celkový pohled na trhy. Dlouhodobý investor se zaměřuje na různé sektory právě v závislosti na ekonomických cyklech. Důležité jsou tyto množné číslice, protože těch základních parametrů je hned několik. Hlavním argumentem, proč se vyvarovat investování do indexů, jsou čísla americké nezaměstnanosti.
Vývoj americké nezaměstnanosti za poslední dva roky:
Pomalý růst americké nezaměstnanosti
Míra nezaměstnanosti je klasickým makroekonomickým ukazatelem, který netřeba představovat. Mezi hlavními akciovými indexy a nezaměstnaností existuje logická korelace. Když nezaměstnanost začne růst, americké akciové indexy dlouhodobě začnou klesat. Samozřejmě, tento efekt se projevuje pozvolna. Navíc cyklus růstu nezaměstnanosti v USA je velmi dlouhý. Jediné, co můžeme s určitostí říct, je, že když nezaměstnanost začne růst, trvá to velmi dlouho, než se tendence převrátí.
V roce 2023 měli všichni obavy, že vysoké úrokové sazby pošlou americkou ekonomiku do recese a americká nezaměstnanost začne raketově růst. Tento scénář se nenaplnil. Růst amerického HDP zůstal silný. Nezaměstnanost začala růst, ale mnohem pomaleji, než se očekávalo. Právě tento pomalý nárůst způsobil, že se tento ekonomický cyklus přehlížejí. Americká nezaměstnanost v lepším případě bude stagnovat, ale výrazně neklesne. Jsme pouze na začátku cyklu, a právě proto je lepší vyhnout se investování do indexů a zaměřit se na defenzivní sektory.
Matěj Široký