Podívejme se na následující sled událostí z minulého týdne. Americká agentura EIA ve středu vykázala obrovský nárůst zásob ropy ve výši 8 mil. barelů. Místo standardního poklesu ale ropa Brent zareagovala zdražením z 85 na 86 dolarů za barel. Podobně vlažně obchodníci přijímají data o plánovaném navýšení těžby u hlavních producentů, které by mělo přinejmenším negovat dopad íránského výpadku, a další zisky amerického dolaru.
Vývoj ceny ropy Brent v USD za barel:
Kartel OPEC se sice oficiálně neshodl na navýšení dodávek na trh (Írán má stejně jako každý člen právo veta), Saúdská Arábie však i bez toho navyšuje exporty. Na říjen Saúdové plánují těžbu 10,7 milionů barelů denně (mbd), což je nový rekord a zároveň o 0,85 mbd výše než v dubnu (viz graf).
Když k těmto číslům přidáme vyšší aktivitu amerických (0,5 mbd) a ruských (0,3 mbd) ropných společností, není třeba se bát výrazného nedostatku ropy na trzích. Dnešní cenu proto považujeme za zbytečně vysokou.
Vývoj těžby ropy v Saúdské Arábii v tisících barelů denně:
Především ve světle silného dolaru můžeme čekat rychlé snížení poptávky po palivech. Pokud je teď v říjnu meziroční zvýšení dolarové cen ropy Brent 50 %, v zemích jako Indie, Brazílie nebo Turecko je růst ceny kvůli oslabení domácích měn ještě mnohem výraznější. Nedá se čekat, že by při takřka dvojnásobné ceně ve srovnání s minulým rokem zůstaly prodeje benzínu a nafty v těchto i ostatních zemích bez korekce.
Cla zavedená prezidentem Trumpem na čínské dovozy jsou také jasným medvědím signálem pro ropný trh. Cla totiž nejenom ohrožují hlavní globální obchodní linku s obrovským objemem námořní dopravy, ale také působí pozitivně na dolar a negativně na jüan, měnový pár USD/CNY tak i přes intervence centrální banky v Pekingu postupně roste.
Čínský hlad po benzínu se může pozastavit. Doposud totiž Čína jako největší světový dovozce ropy vždy dokázala vykompenzovat vyšší účet za dovozy růstem exportů. Tento krok ale nyní v obchodní válce s USA bude mnohem těžší a může se stát, že Čína nebude mít za dovozy komodit čím platit. A to zvlášť poté, co se od Nového roku chystají Spojené státy navýšit cla z 10 na 25 % a rozšířit paletu postižených produktů na veškeré dovozy z Číny.
Vývoj amerického dolarového indexu Broad:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, FRED, oilprice.com, EIA, Bloomberg