Poslední dostupná data o čerpání amerických zásob totiž ukázala na snížení o 12,8 mil. barelů v třetím červnovém týdnu, což byl nejvyšší pokles za posledních několik let. Na nízké ceny americké ropy WTI reagovala poptávka růstem, což potvrdilo konec medvědího trendu z dubna-května letošního roku.
A směr vzhůru podpořily i poslední dny nabité geopolitickými událostmi. Nejprve v rámci meetingu G20 uzavřely USA s Čínou obchodní příměří, které by mělo mít pozitivní vliv na poptávku po ropě v druhé polovině roku.
Hned na to se členové kartelu OPEC domluvili na prodloužení produkčních škrtů o 9 měsíců až do března 2020. Delší horizont škrtů mohl trh trochu překvapit, ale dává logiku, protože na přelomu roku 2019-20 se čeká slušný nárůst americké břidlicové produkce po zprovoznění ropovodů z největšího těžebního pole Permian. Nižší produkce OPEC by proto měla kompenzovat tyto nové barely na trhu. Připojení Ruska k této dohodě bylo až překvapivě hladké. Rusko by tedy mělo držet kohoutky také utáhnuté, což Rusko zatím nijak neomezuje, protože problémy s ropovodem Družba nyní největšímu evropskému těžaři dodávky zvýšit nedovolí.
Vývoj ceny americké ropy WTI (denní graf – D1):
Jak jsem psal dříve, jakékoliv výstřelky ceny WTI pod 60 USD za barel jsou v dnešní době dobrou příležitostí pro nákup. Kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií si již nemůže dovolit delší období nižších cen jako v letech 2015-16, které nejenom zdecimovaly státní rozpočty exportérů, ale navíc nijak nezabránily dalšímu rozmachu americké břidlicové revoluce.
Jak je vidět z grafu, OPEC nyní těží nejméně za poslední 4 roky, byť světová poptávka za tuto dobu narostla o 6-7 mil. barelů denně. Výpadky z Íránu, Venezuely a možná i Libye spolu se škrty ostatních členů budou dále držet ceny nahoře.
Vývoj produkce ropy členských zemí OPEC v tis. barelů denně:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, eia.gov, OPEC, Peak Oil Barrel