Příspěvek se nahlašuje...
Iný pohľad alebo názor? Je vo všeobecnom záujme konštruktívne kritizovať a poskyntúť aj iný pohľad na vec. Iba takto sa môžeme zamyslieť a možno nám niečo nové napadne a na niečo užitočné prídeme.
Juliána M.
Já vím, že většinou komentuji názory, které úplně nesdílím a snažím se poskytnout můj pohled na věc, ale v tomto tématu s Vámi souhlasím. Lidský mozek je z evolučního hlediska nějak vytvořený a styl jeho práce se jistě vyplácí ve většině úkonů, se kterými se člověk historicky setkal. Zpracování vizuálních informací (např. grafy) je mnohem rychlejší, lépe zařaditelné a zapamatovatelné, když k tu vizuální informaci co nejvíce zjednodušíte a uložíte si pouze ten zpracovaný "příběh". Proto jsou lidé takovými mistry v hledání grafických vzorů. Jako jeden z příkladů mě napadá noční obloha, která byla historicky velmi důležitá pro život člověka. Pokud by si měl člověk zapamatovat ty milióny viditelných hvězd a ještě si k tomu zapamatovat, v čem mu jejich poloha pomůže, tak by náš mozek potřeboval úplně jinou strukturu a styl práce. Jednodušší je si zapamatovat několik skupin hvězd (souhvězdí), pojmenovat je a přiřadit k nim nějakou užitečnou informaci. Ze jmen souhvězdí je jasné, jak kreativně s touto naší dovedností zacházíme. Pro tento druh zpracování je tento styl práce našeho mozku geniální (rychlost zpracování a efektivita uložení) a efektivní, protože noční obloha se v podstatě v historii lidstva moc nezměnila. Samozřejmě na noční obloze dochází k cyklickému vývoji, ale tyto cykly obdivuhodně dokázaly pozorovat a zaznamenat již pradávné civilizace. Jinými slovy noční obloha je velmi dobře předvídatelná a pro takové grafické informace je práce našeho mozku ideálně přizpůsobená.
Bohužel stejný princip zpracování grafické informace využívá lidský mozek i v oblastech, kde díky tomu dochází k chybám. A to je přesně případ tradingu. Analogie grafu s patterny je snad s noční oblohou se souhvězdími celkem zřejmá. Bohužel u tradingových grafů (na rozdíl od grafů vyjadřující některé matematické funkce) neplatí ta podmínka o předvídatelném cyklickém vývoji. Není v lidských silách si tradingové grafy zapamatovat "svíčku po svíčce" a navíc v těchto informacích hledat nějaký náznak závislosti (o to se v dnešní době v podstatě snaží AI). A proto si lidský mozek vypomáhá evolučně osvědčenou strategií: hledá zjednodušující vzorce a patterny. Tato strategie však pro takový úkol není příliš vhodná a jemně řečeno je velice nestabilní a nepřesná (rozebrat důvody by bylo na celkem dlouhý text). To ovšem většině "traderů" nevadí (možná si to ani neuvědomují), a proto můžeme každý den viděl v tradingové komunitě různé "omalovánky", kde se při hledání patternů fantazii meze nekladou. Opravdu není nutno hledat, stačí se podívat do zdejšího fóra, kdy členové redakce pod různými nicky postují tak zvanou technickou analýzu.
Rozhodně nechci nikoho od používání patternů v tradingu odrazovat. Vždy říkám, že pokud někomu něco funguje, tak by to neměl přestat používat jen proto, že to nedává smysl. Problém je, že nikoho skutečného, kdo by úspěšně používal patterny neznám (to neznamená, že nikdo takový neexistuje). A Ti, kteří tvrdí, že jim to funguje by se obvykle dali rozdělit na dvě nestejně velké skupiny. První skupina jsou prodavači "know-how", kteří Vám sice budou tvrdit, že používáním patternů se dá v tradingu uživit, ale pokud je požádáte, aby Vám to předvedli, tak se budou kroutit jako hadi a nic relevantního Vám nikdy neukáží. Druhá skupina je ta větší, která těmto prodavačům (nedejte se zmást, že takové informace někdo šíří na internetu zadarmo, protože i tak je za tím obvykle nějaký jiný finanční zájem) uvěří a zkouší takto obchodovat a přes neúspěch nechtějí přiznat svoji prohru (tak zvaný klam utopených nákladů) a budou Vám klidně tvrdit, že to funguje (oni nelžou, oni jsou totiž o tom bytostně přesvědčeni). Možná existuje i nějaká třetí skupina, do které já nemohu zařadit nikoho, koho znám, a tato skupina patterny skutečně profitabilně využívá.