Ukazuje se, že 55 dolarů za barel je po radikálním osekání nákladů a zvýšení efektivity pro americké těžaře ropy z břidlic dostatečná cena pro expanzi. S rostoucím počtem nových vrtů v USA (viz graf) se očekává další rychlý růst produkce, na kterou si těžaři zajišťují dnešní ceny a ve velkém prodávají futures. Kontrakty na dodání ropy na chicagské burze tak aktuálně indikují stagnaci cen na současných úrovních po další 2 roky.
Budoucímu cenám samozřejmě uškodilo i povolení stavby nového ropovodu Keystone XL ze strany nového amerického prezidenta. Ropovod by měl zvýšit přepravní kapacitu pro těžbu z kanadských ropných písků směrem do rafinérií v Mexickém zálivu. Kanadská těžba se tak bude moci zvýšit o dalších 700 tis. barelů denně a umožní faktickou nezávislost Severní Ameriky na dovozech ropy ze zahraničí.
Porovnání vývoje americké těžby ropy (modře, pravá osa, tis. barelů denně) a počtu ropných vrtů (zeleně, levá osa) posunutých o 4 měsíce:
Členové OPEC a jejich spojenci v boji za dražší ropu tak můžou své snahy o omezení příliš vysoké nabídky považovat téměř za zbytečné. Jejich dohoda o snížení těžby o 1,8 mil. barelů denně (srovnatelné s těžbou Norska) tak zvýšila ceny o pouhých 5-10 USD za barel, což nepřinese tolik očekávané dolary do prázdných rozpočtů zemí Blízkého východu či Ruska. Vypadá to, že ani nad míru přesné dodržování dohody ze strany členů OPEC kýžené příjmy nedodá.
Na druhou stranu snaha ropného kartelu vyrovnat nabídku s poptávkou v roce 2017 zřejmě dojde k naplnění a to již ze začátku roku. Ceny jsou však výrazně nižší, než za kterých by si vývozci takovou ropnou rovnováhu představovali. Pokud tedy OPEC nepřijde s radikálnějšími škrty v produkci, můžeme se i nadále těšit z nízkých cen u benzínových pump.
Vývoj ceny ropy WTI (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz