Americké sankce na iránskou ropnou produkci jsou jedním z hlavních témat již od jara minulého roku. V té době odsouhlasil OPEC a Rusko zvýšení produkce v reakci na limitovanou produkci v Iránu, která od té doby klesla o 1,4 mil. barelů, ani to však nezpůsobilo výraznější nedostatek ropy na trhu. Trumpova administrativa na podzim ropný trh překvapila, když hlavním dovozcům iránské ropy udělila výjimky ze sankcí. To odstartovalo podzimní výprodej na ropě, která v jednu chvíli ztratila více jak 30 dolarů. Výprodej opět donutil OPEC a jeho spojence přehodnotit produkční politiku a uchýlit se znovu k produkčním škrtům. Americký prezident se několikrát pustil do ropného kartelu kvůli produkčním škrtům a snaží se dále bojovat za nižší cenu ropy. To je však kontraproduktivní s jeho aktivitami, jako jsou sankce na ropné producenty Irán a Venezuelu.
Sankce uvalené na Venezuelu by měly být podle právních činitelů Venezuely pouze dočasné a mají pouze donutit vládní systém změnit své chování. Sankce Venezuelu stejně jako Irán dostaly do problémů, ale nijak výrazně neovlivnily nabídku ropy na trhu. Venezuelská produkce přitom klesla meziročně o 1 mil. barelů. Venezuelská ropa putuje především do Číny a Ruska, tím se ale podaří pouze zaplatit dluhy země. Indie zůstává hlavním odběratelem ropy a Spojené státy také párkrát použily venezuelskou ropu. Tolik smutný konec země s největšími zásobami ropy na světě. Cena ropy mírně roste, nicméně především díky produkčním škrtům ze strany OPECu, nikoliv kvůli americkým sankcím. Hlavním důvodem je rostoucí americká ropná produkce. Ta meziročně vzrostla o více jak 1 mil. barelů a společnost Markit očekává, že letos překoná 13 milionů barelů za den. Každý barel, který z trhu unikne tak dokáží američtí těžaři nahradit.
Obrázek: Vývoj venezuelské ropné produkce (zdroj: Tradingeconomics.com)
Podle posledních zpráv připravuje americká administrativa další sankce na venezuelský ropný trh, což by mohlo stát trh další barely. Na to již pochopitelně reaguje cena a ropa WTI si tak znovu hraje s úrovní 58 dolarů za barel, což je nejen kulaté číslo, kde jsme dlouho nebyli, ale také letošní maximum. Otázkou zůstává, jaký vliv budou mít iránské sankce, na které prozatím platí dočasné 180 denní výjimky. Ropnému trhu tak opět hrozí mnohem větší výpadek dodávek, než kdokoliv předpokládá. Saudská Arábie zatím čerpá méně, než bylo odsouhlaseno na prosincovém zasedání OPECu. Málokdo v tuto chvíli očekává výraznější růst ceny ropy. Spolu s rostoucí americkou ropnou produkcí brzdí růst ceny ropy i zpomalující dynamika hospodářského růstu v několika z klíčových světových ekonomik.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA