Tento týden napoví
Podle všeho budeme příští rok svědky klidného předání prezidentské moci v USA, alespoň tak lze usuzovat z vyjádření dosavadního amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten řekl, že pokud volitelé zvolí vítězem voleb Joe Bidena, výsledek uzná. Zároveň pověřil svůj tým, aby se začal zabývat předáním moci Joe BIdenovi. Z trhů tak vyšuměl jeden z největších zdrojů rizika a vzhledem k velmi pozitivním zprávám ohledně vývoje vakcíny a jejího brzkého schválení v Británii, mají trhy v zádech příznivý vítr. Situace se však velmi rychle mění a poslední dny ukázaly, že je možná příliš brzy se radovat z částečných úspěchů. Potencionálních katalyzátorů možné korekce je totiž hned několik a mnoho z nich bude středem pozornosti právě tento týden.
Daleko od “normálu”
Hlavní vyjednavač z EU Michel Barnier včera řekl, že dohodu s Británií nemůže garantovat a poslední den, do kdy je podle něj možné dohodu schválit, je středa. To je už zítra a konkrétně ne libře bude do konce týdne ještě hodně živo, jelikož ve čtvrtek se koná v Bruselu summit EU. Stále na sebe upozorňuje také pandemie, která si minulý týden v USA vyžádala rekordní počet hospitalizovaných, nakažených i úmrtí. Začátek týdne ukazuje, že zatím nejeví známky zpomalení, což může být ještě velmi negativní. Nejhorší je situace v Kalifornii, kde se doporučuje lidem zůstat doma, zavřené jsou bary, většina obchodů a služby. Jde o o ekonomicky nejsilnější stát v USA a další restrikce už by mohly výrazně ovlivnit ekonomickou aktivitu. Zároveň Joe Biden prosazuje povinné nošení roušek a možná také plošnou federální karanténu, která by izolovala virus.
Nekonečné čekání a vládní podporu v USA
Nenápadným zdrojem rizika je také obchodní spor USA a Číny. Administrativa Donalda Trumpa totiž těsně před koncem mandátu zvyšuje tlak na Čínu poté, co evidovala rekordní obchodní přebytek právě díky exportům do USA. Spojené státy zavedly nové sankce na 14 členů čínského kongresu, převážně kvůli aktivitám Číny v Hong Kongu. V neposlední řadě je investory poměrně negativně vnímáno jednání o fiskálním balíčku v USA. To bylo obnoveno minulý týden, nicméně poslední dny to vypadá, že pomyslný deadline, který měl nastat tento pátek, bude znovu posunut. Na fiskální balíček se upínají zraky investorů především kvůli horším číslům z amerického trhu práce. Jeho důležitost od srpna několikrát zdůraznil Jerome Powell, což je už 4 měsíce. Pokud nebude do konce roku jasno, může jít o zklamání a odprodání alespoň části pozic.
Nečekejme však korekce o 20-30 %. Akciové indexy nabízí z pohledu technické analýzy hned několik velmi zajímavých úrovní, kde by se trh mohl odrazit, což by mělo stačit. Na S&P 500 například pozor na 100 denní klouzavý průměr. Rostoucí nervozitu potvrzuje zlato, které se dostalo nad 1850 dolarů. Trend příští rok nemá už příliš moc, co rozhodit. Vakcína je ohromným zdrojem uklidnění a monetární a fiskální politika podrží valuace vysoko. Také spotřeba zatím zůstává vysoko a výsledky za 4Q nejspíše nebudou žádným propadákem, spíše naopak.
Denní graf indexu S&P 500:
Štěpán Hájek