Nadměrné investice posledních let však šly do prázdných nebo nedostavěných bytů, rychlostních železnic na venkov nebo letišť v regionálních městech, tj. do aktiv, která nedokážou vygenerovat dostatečné cash-flow, aby se zaplatily nejenom úroky z dluhů, natož i jistina. A protože si státní banky nedovolí poslat předlužené regionální vlády do defaultu, prodlužují dle Reuters na příkaz centrální vlády splatnost úvěrů s nutností platit jen úroky.
Vývoj zahájených bytů v Číně (kumulativně ročně, v m2*10000):
Vývoj 1leté úrokové míry v Číně:
Čínský bankovní systém tak operuje s obrovským balíkem aktiv (v desítkách % HDP) financujících nevýdělečné investice, o kterých se ví, že nebudou nikdy splaceny. Aby zátěž pro dlužníky klesla, snižuje čínská centrální banka (PBoC) úrokovou sazbu. Zároveň se ale snaží držet kurz jüanu stabilní, tj. Čína si zřejmě vybírá zombifikaci japonského stylu před inflací.
Japonsko v 90. letech minulého století také nechtělo riskovat bankrot neefektivních firem, raději snižovalo úrokové sazby a snažilo se problém vysedět. Výsledkem byla deflace, útlum domácí poptávky, stagnace HDP a postupný růst poměru veřejného dluhu k HDP až přes 250 %. Vedlejším efektem byl i propad akciového indexu Nikkei, který se následně propadl o 80 % a stále nedostal na svá maxima z roku 1990.
Vývoj japonského akciového indexu Nikkei od roku 1976:
Vývoj čínského akciového indexu Shanghai CSI 300 od roku 2018:
Uvidíme však, jestli se čínské centrální bance povede udržet stabilní měnu při klesajících úrocích. Americké 10leté vládní dluhopisy aktuálně vynášejí o 2,23 % p.a. více než jejich čínské ekvivalenty, což je nevídané. Kapitál se bude Číně při aktuálním měnovém kurzu vyhýbat. Navíc bude čínským exportérům ve světle slabého japonského jenu i ostatních asijských měn klesat konkurenceschopnost.
Pokud se podaří měnový kurz udržet a čínská ekonomika půjde směrem nízkých úrokových sazeb a deflačních tlaků, bude zombifikace druhé světové ekonomiky pokračovat. V takovém prostředí není příliš prostoru pro růst zisků firemního sektoru nebo samotného akciového trhu. Ani giganti jako Tencent nebo Alibaba potom na domácím trhu nebudou schopni vydělávat více.
Vývoj měnového páru USD/CNY za posledních 12 měsíců:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstrret.cz
Zdroje: PBoC, tradingeconomics.com, Reuters