Otázkou však zůstává, jestli se podaří Spojeným státům vytvořit na ostatní takový tlak, aby nebyl příliš velký a zároveň příliš mírný. V případě Číny se Donald Trump začíná procházet po poměrně tenkém ledu, když hrozí uvalením cel na celkový dovoz do USA o objemu 500 mld. dolarů. To by zasáhlo nejen firmy a ekonomiku ve Spojených státech a v Číně, ale především americké a čínské spotřebitele při případné odvetě. Pochopitelně Čína nemůže reagovat recipročními opatřeními v podobě dalšího uvalení cel, jelikož dovoz jejich zboží z USA je o objemu pouze 120 mld. dolarů. Čína má však další zbraně, které může použít.
1. Například je Čína jedním z největších kupců amerických státních dluhopisů a aktuálně drží dluhopisy o objemu 1 bilionu dolarů. Problémem by pak bylo, kdyby Čína přestala dluhopisy nakupovat, nebo je dokonce rozprodávat, což by výrazně devalvovalo americký dolar. Nicméně se tato možnost nezdá být na programu dne a to z několika důvodů. Rozprodejem dluhopisů by začala klesat jejich cena, čímž by začaly dluhopisy ztrácet cenu, což by nebylo něco, co by si v Číně přáli. V zelených bankovkách a dluhopisech vidí Čína formu bezpečného přístavu, odkud se nemusí vyplatit vyplout.
2. Pokud by chtěla Čína opravdu naštvat Donalda Trumpa, mohla by oslabit čínskou měnu. Čím levnější čínský juan bude, tím více bude Čína kompenzovat dopad celních opatření, které zavádí americká administrativa. Zároveň by se dařilo více čínským exportérům a díky lepšímu kurzu by američtí importéři pozorovaly menší nápor dovozních cen. Od začátku dubna jsme mohli pozorovat jak juan devalvoval a američtí politici začínali být nervózní a Trump obvinil Čínu z umělé devalvace měny. Slábnoucí měna totiž skutečně zmírnila 25% cla na 20% vzhledem k propadu o 5%. Nicméně to lze přikládat především přirozenému efektu, kdy měna slábne spolu se zaváděním nových cel.
3. Čínská vlády má vzhledem k totalitnímu režimu pod vedením Komunistické strany Číny velký vliv na své obyvatele. Prostřednictvím médií a dalších zásahů, které má tamní režim pod kontrolou může ovlivnit obyvatele, aby přestaly cestovat do USA, nebo nakupovat americké zboží. Mohli by ovlivnit podnikání amerických společností v Číně jako je Apple, Mcdonald’s a Burger King. Zároveň by mohli ztížit americkým obyvatelům získávání víz do Číny, zavést vyšší daně pro specifické společnosti, nebo zkomplikovat vybírání peněz z Číny zdlouhavými procesy.
4. Čína může hrát vyčkávající hru, kdy prezident Si Ťin-pching bude mít čas uzavírat obchodní dohody s ostatními obchodními partnery, čímž by mohli izolovat USA. Pokud by chtěla Čína udělat zásadní krok, mohla by se připojit k Transpacifickému partnerství, které Spojené státy opustily s nástupem Donalda Trumpa do úřadu. Cla mezi Čínou a ostatními signatáři by byly výrazně zredukovány, ne-li úplně eliminovány. Jednalo by se o jednu z nejrozsáhlejších obchodních dohod, která by se mohla ještě rozrůst, jelikož v obchodním sporu s USA je i Kanada, Mexiko a další státy.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA