Část ze zmíněného propadu jde sice také na vrub prudkému posílení USD k ostatním měnám během posledních 12 měsíců, protože celý balík je vykazovaný právě v dolarech. Vzhledem k předpokládané dominanci USD v koláči čínských devizových rezerv (Čína rozklad svých rezerv nezveřejňuje) ale bude mít tento faktor omezený vliv. Celkem tedy po očištění o přecenění rezerv musí PBoC prodávat dolary tempem okolo 30 mld. USD měsíčně, aby nedošlo k nežádoucí depreciaci domácí měny a s tím spojené volatilitě na finančních trzích.
Vývoj čínských devizových rezerv (v mil. USD):
Jaký má tato situace dopad na měnovou politiku americké centrální banky (Fed) a kurz dolaru? V principu jde o obrácené kvantitativní uvolňování – Čína totiž prodává především americké státní dluhopisy, u kterých se vzhledem k vysokým objemům prodejů zvyšují výnosy. Z grafu reálných 10letých výnosů můžeme vidět, že americké indexované dluhopisy vynášejí nejvíce za poslední rok, a to v situaci, kdy nejistota a zvýšené globální riziko obecně žene úrokové sazby ve vyspělých zemí níže.
Vývoj 10letých reálných výnosů amerických vládních dluhopisů:
Čína tak supluje práci Fedu v utahování měnové politiky a posílá dlouhodobé výnosy výše. Fed by tak měl nechat i přes své zářijové zasedání své úrokové sazby na nule, aby ekonomiku nepřidusil ještě více.
Oba zmíněné kroky – jak prodej dolarů ze strany Číny, tak předpokládaná uvolněná měnová politika Fedu – budou nejspíše v příštích týdnech působit negativně na kurz dolaru, a to především na měnovém páru EUR/USD, protože euro je vzhledem k ekonomické akceleraci eurozóny a nízkým cenám ropy relativně levné.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com