Soudruzi zasahují
Na konci října, kdy se blížil konec první „grace period“, tedy dodatečné 30denní lhůty pro úhradu dlužných úroků z dluhopisů Evergrande, vydaly čínské autority prohlášení (spíše bych řekla, že varování), aby developerské společnosti podnikly „aktivní přípravy“ k tomu, aby uhradily zahraničním věřitelům dlužné pohledávky.
Na konci října Evergrande opravdu zaplatil zahraničním věřitelům dvě tranše dlužných úroků z dluhopisů, což vyvolalo překvapení, protože Evergrande má řadu čínských věřitelů a zahraniční pozorovatelé nečekali, že budou upřednostněni zahraniční věřitelé před těmi místními. Zatím tedy jako ve správné kovbojce Evergrande uniká svému nepříteli - formálnímu bankrotu - a snaží se získat čas pro prodej svých aktiv, aby na jejich účtech přistála další potřebná hotovost.
Zároveň čínské autority apelují na majitele skupiny Evergrande, čínského miliardáře Hui Ka Yan, aby použil svůj vlastní majetek k pokrytí dluhů společnosti. Odhaduje se, že jenom prodejem své jachty, soukromých letadel a svých domů, které jsou aktuálně známé, by se mohlo získat přes 400 milionů dolarů. To by rozhodně pomohlo.
FED varuje a zátěžový test se blíží
Dnes končí Evergrande další dodatečná 30denní lhůta a stane se splatných 148 milionů dolarů. Nad uhrazením částky visí otazníky a spekuluje se, že pokud Evergrande zmešká tuto platbu, může to spustit lavinovou reakci a zřejmě by se staly splatné zbývající dolarové dluhopisy v odhadované výši 19,2 miliard dolarů. Co by následovalo, těžko předvídat.
Pokud Evergrande i tentokrát zvládne dnešní splátku uhradit, na konci prosince ho čeká další test, kdy se stane splatných 255 milionů dolarů. Úhradou dnešní splátky tak pro Evergrande rozhodně nekončí závod o shromáždění hotovosti.
Nastávající zátěžovou zkoušku komentoval i americký FED, který ve své zprávě v pondělí 8. listopadu varoval, že křehkost v čínském komerčním real-estate sektoru by mohla ohrozit finanční trhy a ohrozit světový ekonomický růst. Riziko krachu Evergrande a následného dominového efektu tedy berou vážně i ve FEDu a je tedy jasné, že dnes budou oči hodně lidí nervózně upřeny právě na Evergrande.
Systémové riziko – jednou ano, jednou ne …
Už několik týdnů se zároveň řeší, zda problémy Evergrandu a dalších čínských developerů představují nebo nepředstavují systémové riziko. Trocha malé teorie: jako systémové riziko se považuje riziko kolapsu celého odvětví, případně celého finančního systému, které by mohlo vyústit ve větší finanční krizi.
Čínští představitelé, ať už z vlády nebo čínské centrální banky, se snaží uklidnit trhy a vydávají opakovaná prohlášení, že systémové riziko nehrozí a že mají situaci pod kontrolou. Na druhé straně se objevují názory různých zahraničních analytiků a odborníků, kteří se domnívají a obávají, že Evergrande & spol. systémové riziko představují.
Zde bych řekla, že bude ideální, pokud nikdo nezjistí, kdo měl nebo neměl pravdu, celkem logicky by bylo nejlepší, kdyby ke krachu vůbec nedošlo.
Parta Evergrande & spol. se rozrůstá o další členy
Mezitím bohužel roste seznam čínských developerů, kterým se nedaří plnit své závazky z vydaných dluhopisů. Skupinu Evergrande & spol. čerstvě doplnila další větší ryba – společnost Kaisa Group Holdings Ltd., která tento týden oznámila, že není schopna uhradit závazky z jí vydaných speciálních finančních produktů a dluhopisů. Kaisa Group Holdings Ltd. je třetí největší čínský emitent dolarových dluhopisů v developerském segmentu, jenom tento týden se stanou splatnými úroky ve výši 88,5 milionů dolarů.
Aktuálně jsou v problémech už tyto developerské společnosti:
1. Central China Real Estate Ltd.
2. Evergrande
3. Fantasia Holdings Group Co.
4. China Aoyuan
5. Kaisa Group Holdings Ltd.
6. Modern Land China Co.
7. Scenery Journey Ltd.
8. Sinic Holdings Group Co.
9. Xinyuan Real Estate Co.
10. Yango Group Co.
11. Zhenro Properties Group Ltd.
Propad čínského dluhopisového trhu
Problémy čínských developerů se samozřejmě odráží i na čínském dluhopisovém trhu. Veřejně obchodované dluhopisy čínského real-estate sektoru jsou už několik týdnů pod silným tlakem. Výplach čínských dluhopisů zasáhly i dluhopisy takových společností, jako jsou dluhopisy zatím solventní společnosti Country Garden Holdings Co., která se Evergrande dělila o první a druhé místo největších čínských developerů. Zároveň je přirozené, že klesá zájem investorů o nákup dalších, nových emisí dluhopisů, takže zeslábne jeden ze zdrojů peněz pro čínské developery. Dá se tak očekávat, že do problémů se asi dostanou i další developeři a skupinka se tak ještě rozroste.
Závěrem
Uvidíme, jak si Evergrande poradí s dnešní výzvou ve výši 148 milionů dolarů a budeme se těšit na další pokračování příběhu, který, pevně doufám, skončí happy endem.
Pevné nervy a úspěšné obchodování.
Marika Čupa