Růst průmyslové výroby v Číně se znovu dostal pod 5 % a nominální maloobchodní tržby rostly o 7,2 %, což jsou na poměry vyspělých zemí velmi pěkná čísla, ale pro Čínu to znamenají takřka nejhorší výsledky od roku 1999, kdy se tyto statistiky začaly sledovat.
Navíc se nelze ubránit dojmu, že si soudruzi v lidové republice některé statistiky rádi ohnou dle potřeby. Zvlášť letošní vývoj průmyslové výroby je přinejmenším neobvyklý. Z grafu vidíme, že vždy na konci čtvrtletí (březen, červen, září) dochází k jednorázovému růstu, kterým se zřejmě papírově dohání, co bylo v předchozích dvou měsících zameškáno, aby meziroční růst HDP nemusel klesnout pod 6 %.
Vývoj meziročního růstu průmyslové výroby v Číně:
Horší je, že slábnoucí zahraniční poptávku se nepodaří nahradit domácí spotřebou, protože v Číně začíná velmi rychle růst spotřebitelská inflace. Kvůli prasečí chřipce vzrostla cena vepřového v Číně v říjnu o 127 %, což poslalo inflaci na 7letá maxima 3,8 % a růst cen začíná ovlivňovat velkou část spotřebitelského koše od dalších typů masa po restaurační služby.
Vývoj spotřebitelské inflace v Číně:
Nemyslím si proto, že i přes poslední vlnu optimismu díky příměří na americko-čínské obchodní frontě by měl čínský jüan příliš prostoru pro růst. Čínská centrální banka téměř jistě nebude reagovat na zvýšenou inflaci růstem úrokových sazeb, protože by mělo jít o jednorázový volatilní šok. A státní aparát si raději bude hlídat konkurenceschopnost Číny ve světovém globálním obchodě tím, že bude držet jüan slabý, tj. měnový pár USD/CNY by se pod hranicí 7,00 neměl nijak dlouho ohřát.
Vývoj měnového páru USD/CNH (4hodinový graf – H4):
Už ani ten příliv zahraničního kapitálu není takový, jaký býval. Čínské devizové rezervy klesly od roku 2014 o celých 900 mld. USD a jejich podíl na místním HDP se snížil ze 40 na 23 %. Čína už tedy není příběhem o mohutném růstu, do kterého chtějí všechny velké západní korporace naskočit. Nyní jde spíše o snahu celý kolos včetně obrovského dluhu udržet, aby se nezhroutil jak USA v roce 2008. V takovém případě se nějaké menší manipulace s oficiálními statistikami pro podkreslení celkově stabilního obrázku čínské ekonomiky hodí.
Vývoj čínských devizových rezerv v mil. USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, SCMP, Reuters