Jen pro srovnání, Rusko vyváží cca 6 milionů barelů ropy a ropných produktů denně (mbd), při zastavení těžby v Libyi v roce 2011 došlo k výpadku 1,7 mbd ropy a cena vzrostla o desítky dolarů za barel. Celosvětové embargo je nepravděpodobné, Rusko zřejmě bude i nadále vyvážet do zemí jako je Čína nebo Indie, trh se proto připravuje na případný výpadek zhruba podobný tomu libyjskému.
Podíl jednotlivých zemí na ruském vývozu ropy v roce 2020 a jejich cena v mld. USD:
Za poslední 3 měsíce zdražila ropa o více než 60 %, tento dopad v inflačních statistikách uvidíme teprve v následujících měsících. Není proto divu, že centrální banky přehodnocují své strategie směrem k více jestřábímu přístupu a snahou přes útlum poptávky dostat ekonomiku do rovnováhy při nižším jednociferném růstu cen.
Ale zpět k ropě. Mohli bychom namítnout, že aktuálních 116 USD za barel typu Brent není zas až tak moc. V roce 2008 před globální finanční krizí se ropa vyšplhala až na 147 USD a také v letech 2011-13 se dlouhodobě držela nad dnešní cenou. Když do toho připočteme inflaci a růst mezd, není ropa až tak drahá. Nabízí se proto otázka z nadpisu – měla by se ropa posunout na historická maxima a překročit 150dolarovou hranici?
Vývoj ceny ropy Brent v USD za barel (4hodinový graf – H4):
Tato možnost se nabízí, oproti předchozím obdobím s trojcifernými cenami ropy jsou zde ale 3 silné faktory proti dalšímu růstu cen:
Silný americký dolar – cena ropy už v Evropě, Kanadě i jinde ve světě je dávno na historických maximech. Oproti červenci 2008, kdy dolarová cena dosáhla zmíněných 147 USD, je dolar silnější oproti euru o 43 %, britské libře o 50 %, kanadskému dolaru o 23 % a ruskému rublu dokonce o 330 %. Mimo dolarovou zónu tak už výrazně působí vysoká domácí cena jako tlumič poptávky i incentiva těžařům pro zvýšení těžby.
Historický vývoj ceny ropy Brent v EUR za barel:
Těžba z břidlic – Spojené státy mohou díky těžbě ropy z břidlic poměrně pružně reagovat na zvýšené ceny a poptávku. Můžeme proto čekat, že nyní proběhne v Texasu, Novém Mexiku i dalších státech nový boom, kterému by nyní vládnoucí demokraté vzhledem ke geopolitické situaci nemuseli házet klacky pod nohy.
Zelená ekonomika – Elektromobilita už není ve fázi start-upu jako před 10 lety. Nyní už přechod na elektřinu v osobní automobilové dopravě znamená významný úbytek potřeby benzínu. Po ataku 50korun za litr na pumpách i zvýšená ochota vlád a domácností snižovat uhlíkovou stopu by se měly projevit v postupném poklesu poptávky.
V pohledu následujících týdnů by se jako důsledek panických nákupů po případném odstřižení ruské ropy od globálního trhu tedy mohla ropa dostat i výrazně výše než 150 USD za barel, shortovat nyní Brent nebo WTI by se mohlo hrubě nevyplatit.
Pokud ale bude americká centrální banka (Fed) ve svém utahování měnové politiky důsledná, bude držet dolar vysoko a utlumí americkou poptávku, mohla by se ropa v dohledném období znovu vrátit na dvojciferné ceny. V dnešní době vysokých politických rizik a vysoké náladovosti trhu platí dvojnásob, že trhy se mohou od fundamentů nepředvídatelně a významně vychýlit.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, UN Comtrade, finanzen.net