Zdá se, že ropný trh již nachází svou rovnováhu a bude se dále držet mezi 50-65 USD za barel. Horní hranici tohoto pásma pak budou hojně využívat k zajištění američtí těžaři z břidlic, kteří se pomalu vracejí na trh, protože aktuální ceny jim vyhovují. Také pro Rusko, Saúdskou Arábii a ostatní blízkovýchodní země by měly být ceny pohybující se v daném koridoru dostačující pro vyrovnání jejich na ropě závislých rozpočtů. Výš se však již s vysokou pravděpodobností nedostaneme, mimořádně vysoké zásoby po celém světě totiž nebudou rafinérie nutit nakupovat ropu výrazně dráže a raději si ji vezmou ze zásobníků.
Vývoj ceny ropy Brent (týdenní graf – W1):
Dopad meziročně vyšších cen ropy se již projevuje v inflaci jednotlivých ekonomik a tento vliv bude během prvního čtvrtletí tohoto roku dále sílit. Včerejší čísla za eurozónu ukázala prudký růst prosincové inflace na 1,1 % (viz graf), což byla nejvyšší hodnota za posledního 3,5 roku. Podobný vývoj můžeme očekávat u inflace v České republice, za kterou se prosincová čísla dozvíme v úterý 10.1.2017, kdy by již mohlo dojít k překonání dvouprocentního cíle.
Vývoj meziroční inflace v eurozóně (1. graf) a v České republice (2. graf):
Nejvíce ovlivní ropa inflaci v únoru, kdy se budou ceny pohonných hmot porovnávat s mimořádně nízkou loňskou základnou. Meziroční růst cen benzínu by měl být podle našich odhadů 5-6 korun na litr, což bude mít 0,7 % dopad do inflace.
Vzhledem k velmi pravděpodobnému překonání inflačního cíle ČNB již v prvním letošním čtvrtletí bude mít centrální banka dostatečnou záminku pro uvolnění kurzu spíše dříve než později. Zvlášť pokud bude v březnu a dubnu čelit stamiliardovým požadavkům spekulantů na emisi nových korun.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz