Nastupující prezident Donald Trump snížil nervozitu investorů výběrem zkušeného, schopného a fiskálně umírněného Scotta Bessenta jako svého ministra financí. Pokud nepřijde eskalace na Ukrajině nebo na Blízkém východě, tak by měla volatilita postupně klesat. Zvlášť v případě, pokud Izrael a Hizballáh podepíšou příměří, k čemuž je podle agentury Al Jazeera blízko.
V rámci tzv. Trump trade, tj. po znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, měla ropa klesat. Silnější dolar, rychlejší růst domácí těžby nesvazované přísnými environmentálními regulacemi a stupňování ekonomického tlaku na Rusko mají po výměně v Bílém domě přinést nižší cenu ropy. Prozatím však býci drží barel ropy Brent nad 73 USD.
Makroekonomická data potvrzující zpomalení v Číně, Japonsku i v eurozóně nedávají příliš šancí na oživení poptávky. Čína navíc pokračuje v intenzivní elektromobilizaci, aby nemusela dovážet tolik ropy.
Hlavním argumentem pro zvýšení cen za Trumpova nadcházejícího prezidentství je zpřísnění sankcí proti Íránu, které by mohly výrazně omezit exporty ropy z islámské republiky dosahující 1,7 milionu barelů denně. Proti tomuto výpadku nabídky by však mohly Spojené státy využít dobrých vztahů ze Saúdskou Arábií, která by spolu s Kuvajtem a Spojenými Arabskými Emiráty mohla ochotně chybějící barely na trh dodat. Členové OPEC se nemůžou dočkat, až bude po jejich exportech vyšší poptávka, protože jejich kapacity nejsou ani zdaleka vyčerpané.
Vývoj těžby členů kartelu OPEC (v tis. barelů denně):
Rovnováhu bude ropa v následujících měsících hledat trendově spíše níže a měla by postupně prolomit hranici 70 USD za barel směrem dolů. Je třeba mít ale na paměti riziko skokového zdražení v případě náhlých eskalací nebo sankcionování Íránu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, OPEC Monthly Report, Al Jazeera