Více informací na toto téma se dozvíte také v novém videu Tomáše Vranky na YouTube kanálu XTB.
Rekordní zisk a obrovská hotovost
Výsledky firmy opět potvrdily její stabilitu – očištěný zisk vzrostl o více než 70 % na 14,5 miliardy USD. Klíčovou roli sehrál pojišťovací segment a obrovský objem hotovosti, který Berkshire drží v krátkodobých dluhopisech a pokladničních poukázkách. Ty generují miliardy dolarů každé čtvrtletí a pomáhají vyrovnávat výkyvy v jiných oblastech podnikání.
Zároveň překvapilo, že Berkshire opět neprovedla žádné zásadní změny ve svém investičním portfoliu. Naopak, objem hotovosti vzrostl na rekordních 334 miliard USD. To naznačuje, že Buffett považuje současné tržní podmínky za napjaté a akcie za drahé – včetně těch vlastních, protože firma neuskutečnila zpětné odkupy.
Blíží se konec Buffettovy éry?
Důležitou informací z dopisu akcionářům bylo Buffettovo přiznání, že jeho odchod z vedení společnosti je nevyhnutelný. Zmínil, že ve svých letech už nebude trvat dlouho, než ho Greg Abel nahradí na pozici výkonného ředitele. Ačkoliv tato změna není vzhledem k jeho věku překvapivá, Buffett opakovaně zdůraznil, že Abel bude pokračovat ve strategii Berkshire, včetně psaní pravidelných dopisů akcionářům. Zdá se tedy, že přechod vedení je už naplánovaný a jen otázkou času.
Polovina podniků v problémech
Další zajímavostí je, že více než polovina podniků vlastněných Berkshire zaznamenala meziroční pokles zisků – konkrétně 53 % z 189 společností. Tento pokles však byl vyvážen rekordními zisky v pojišťovnictví, což ukazuje sílu diverzifikace firmy. Právě tato široká základna podniků pomáhá Berkshire dosahovat stabilních výsledků, i když některé segmenty čelí dočasným problémům.
Největší daňový poplatník v USA
Buffett se v dopise věnoval také zdanění – Berkshire Hathaway za minulý rok zaplatila 26,8 miliardy USD na daních, což je rekordní částka mezi americkými společnostmi a představuje 5 % všech korporátních daní zaplacených v USA. Tento údaj nejen podtrhuje finanční sílu Berkshire, ale také její význam pro americkou ekonomiku.
Buffett vsází na Japonsko
Zajímavé bylo i téma japonských akcií. Berkshire před pěti lety investovala do pěti velkých japonských konglomerátů a Buffettovo nadšení pro tyto společnosti od té doby rostlo. Nyní se firma chystá navýšit podíly i nad původně plánovaných 10 %, což naznačuje další expanzi na japonský trh.
Co bude dál?
Z Buffettova dopisu i strategických rozhodnutí Berkshire je patrné, že legendární investor se pravděpodobně chystá předat vedení, ale jeho investiční styl a filozofie budou pravděpodobně pokračovat i po jeho odchodu. Zda ale zůstane Berkshire stejně úspěšná i pod novým vedením ukážou až následující roky po převzetí.
Pro další podrobnosti k danému tématu doporučujeme shlédnout nové video Tomáše Vranky, které najdete na YouTube kanálu XTB. Pokud chcete obchodovat akcie Berkshire a tisíců dalších společností, můžete tak učinit prostřednictvím investiční aplikace XTB. Více informací o této možnosti naleznete na https://www.xtb.com/cz.
Investování je rizikové. Investujte zodpovědně.