Index S&P 500 ve zkráceném obchodním týdnu přidal bezmála dvě procenta. V úterý se držel na úrovni ze závěru předchozího týdne, ve středu zakolísal, ale ve zbytku týdne se díky politické dohodě na pozastavení uplatňování dluhového stropu a silným datům z amerického trhu práce přesvědčivě vrátil nad střednědobou rezistenci na 4 200, za dva obchodní dny přidal přes sto bodů a prorazil nad horní hranu trojúhelníkové formace.
Hladina 4 200 je aktuálně pro index S&P 500 nejbližší podporou. Nejbližší rezistence je na další kulaté hladině, tedy 4 300, kde byl vrchol indexu loni v srpnu. Její případné proražení by bylo z technického hlediska silně býčím signálem, protože by otevřelo cestu k vrcholu z března 2022 (4 650 bodů) a historickému maximu na 4 400.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) po zhruba deseti týdnech oscilování zhruba v pásmu 16-20 bodů v závěru uplynulého týdne prudce spadl pod 15 a pro akcie vysílá silně býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 je tažen největšími technologickými společnostmi a optimismem spojeným s nástupem umělé inteligence. Většina titulů za samotným indexem zaostává, pro pokračování rally by proto bylo potřeba, aby s opatrně se zlepšujícím sentimentem začaly k růstu přispívat i další segmenty trhu. Index jako takový se blíží hranici překoupenosti (RSI je na 66 bodech, signálem překoupenosti je 70), podstatnější a dlouhodobější vzestupy jsou nicméně typické tím, že k překoupenosti dochází.
Trh je v historicky slabší polovině roku, červen ale bývá ve třetích letech prezidentských cyklů převážně pozitivní, opravdu slabé jsou až další měsíce. Téma dluhového stropu by mělo investory přestat zaměstnávat, do centra pozornosti se naopak nejspíše vrátí inflace a obecněji stav ekonomiky v souvislosti s dalším vývojem měnové politiky Fedu.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz